גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המיליארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד קרן מנדל, הלך לעולמו

מנדל, ציוני נלהב, בן 98 במותו, תרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר

מורטון ל' מנדל / צילום: קרן מורט מנדל
מורטון ל' מנדל / צילום: קרן מורט מנדל

המילארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד ויו"ר קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, נפטר אמש (ד') בפלורידה בגיל 98. במהלך השנים יזם ותרם מנדל, שחי בארה"ב, תרומות שונות למוסדות ולפרויקטים חינוכיים בישראל. הוא תרם 25 מיליון דולר לאקדמיה לאמנות בצלאל להקמת קמפוס חדש במרכז ירושלים; העניק סכום מצטבר של כ-50 מיליון דולר לפיתוח מדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים; 25 מיליון דולר לפרויקטים בבאר-שבע (באחרונה פורסם כי 20 מיליון מתוכם יוקדשו להקמת מרכז קיימות לבעלי חיים); 13 מיליון דולר להקמת המכון למנהיגות חברתית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב; 7 מיליון דולר להקמת מרכז חדשנות בירוחם; ועוד.

את הפעילויות הפילנתרופיות השונות הובילה קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, שנוסדה על-ידי האחים ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל ב-1953 ומממנת יוזמות מנהיגות חברתית בארה"ב ובישראל. קודם לכן, בשנת 1940, הקים מנדל יחד עם אחיו את חברת פרמייר אינדסטריאל קורפוריישן לייצור והפצת חלקי אלקטרוניקה לתעשייה.

נשיא קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל' פרופ' יהודה ריינהרץ' ספד למנדל ואמר "אבד לנו מנהיג ענק שקידם חינוך יהודי בארץ ובארה"ב, שתרם והטיף לפיתוח מדעי הרוח ושהאמין שהסוד טמון האנשים.  קרן מנדל תמשיך לפעול על-פי מורשתו של מורטון מנדל ועל-פי צוואתו להמשיך ולהכשיר מנהיגים חברתיים וחינוכיים שישפרו את איכות החיים של כלל אזרחי המדינה בעשייתם".

מנכ"ל קרן מנדל ישראל' משה ויגדור, אמר: "חבל לנו שמורט לא יהיה עימנו כאשר נחנוך בקרוב את הבניין החדש של קרן מנדל בירושלים, עדות למחויבותה של הקרן להמשיך ולפעול כאן".

יצחק הרצוג' יו"ר הסוכנות היהודית' מסר כי "הסוכנות היהודית לישראל מבכה את פטירתו של מורטון מנדל. מנדל היה תומך נאמן של הסוכנות היהודית וגורמים יהודיים וישראלים רבים, ויצר השפעה עצומה על עיצובה של החברה הישראלית ועל יחסי יהדות התפוצות-ישראל. מנדל התעניין במיוחד והשקיע רבות בפיתוח הדור הבא של מנהיגים ומחנכים יהודים   אהבתי את מורט. הוא היה חבר נהדר עבורי ולהוריי, אורה והנשיא חיים הרצוג.  הוא הותיר מורשת ענקית כאוהב ישראל, כמנהיג יהודי וכפילנתרופ שעשה שינוי. הוא ייזכר בזכות מנהיגותו, חשיבתו היזמית ותשוקתו לישראל ולעם היהודי. הסוכנות היהודית שולחת תנחומים עמוקים ביותר לאשתו ברברה, לילדיו ולמשפחה כולה, למנהיגים ולצוות של קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל בקליבלנד ולהנהלת מכון מנדל למנהיגות בישראל".

יו"ר חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, מייקל סיגל, הוסיף: "כמוביל בקהילה היהודית בקליבלנד במשך עשרות בשנים, אהבתו של מורט לישראל ולעם היהודי תורגש על-ידי הדורות הבאים. ההזדמנות להקשיב וללמוד מניסיונו הייתה השראה לכולנו. הוא היה אדם נהדר, ואנחנו נתגעגע אליו מאוד".

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן, אמרה: "אנו מצרים על לכתו של מורטון מנדל, איש יקר, שנפטר בשיבה טובה. פועלו הפילנתרופי של מורטון ימשיך לפעום עוד שנים רבות קדימה. קידום המנהיגות החינוכית, היזמית והפריפריאלית שהוביל מורטון תרמה רבות לחיזוק השדרה החינוכית של מדינת ישראל ואין לי ספק שגם דורות קדימה ייהנו מפירות של עשייה חברתית אפקטיבית ומשמעותית. הקשר החם שלו לישראל והאהבה הבלתי מתפשרת שלו לעם היהודי היו נר לרגליו. לאורך חייו הוא השפיע על חייהם של רבים, שימשיכו לזכור אותו גם אחרי לכתו. יהיה זכרו ברוך".

עו"ד יהודה רוה, מחבריו הקרובים של מנדל, שאף ייצג אותו במשך 30 שנה בפעילותו בישראל, סיפר היום: "רבים מכירים את מורט כמי שהיה פילנתרופ ענק, איש עסקים בחסד וגורו ניהולי, אבל מורט שאני היכרתי היה בעיקר אדם מיוחד ויוצא דופן שהפך לחבר אישי שלי.

"קשה לתמצת את מורט ואת פעילותו במספר שורות, אבל מעל הכול היו שם שלושה דברים שהתבלטו: צניעות גדולה, חתירה מתמדת למצוינות ואולי הכי חשוב - מנהיגות בחינוך שתורמת למערכות החינוך וההשכלה. באחרונה שאלתי אותו: 'מה הסוד שלך לאריכות ימים ולהמשך היצירה?'. ממרומי 98 שנותיו הוא השיב לי בלי להתבלבל: Never Retire. לעולם אל תפרוש. הערצתי את מורט על מי שהיה וכולנו, גם כאלה שאינם יודעים על גודל תרומתו, חייבים לו תודה על מה שעשה. יהי זכרו ברוך".

עוד כתבות

אולם בית המשפט העליון./ צילום:ראובן קסטרו

סיר הלחץ של המשבר החוקתי ממשיך להתבשל

הפור נפל השבוע והמועד לדיון בפסילת "חוק יסוד הלאום" נקבע לקיץ ● כעת נותר רק לצפות באסון החוקתי המתרחש למולנו בהילוך איטי ● זה לא חוק יסוד הלאום שמטריד את השופטים ● אלה ההגבלות על כוחם שהם מבקשים למנוע ● ועל הדרך ידרסו את מה שבעבר ראו כקדוש

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

סשה ברון כהן / צילום: רויטרס

סשה ברון כהן נגד צוקרברג: בשנות ה-30 היה מאפשר לפרסם מודעות להיטלר על "הבעיה היהודית"

בנאום שנערך בוועידת Never Is Now של הליגה נגד השמצה תקף השחקן והקומיקאי את מייסד פייסבוק ● "אם אתה משלם להם מספיק, פייסבוק תריץ כל מודעה 'פוליטית' שתרצה, גם אם מדובר במודעה שקרית"

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ויו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל / צילום: Carlos Barria, רויטרס

הגענו ל"קומה החמישית": האם נמשיך לטפס או שמא ניפול?

לפני 75 שנה פרסם נתן אלתרמן את השיר "הקומה החמישית", ובו התייחס לכך שכאשר מטפסים, הפירוד יכול להפיל מטה במהרה את כל המקטע שטיפסנו ● אמירה זו נכונה גם בהקשר של תוצאות הבחירות בישראל, ולא פחות בהקשר של הכלכלה העולמית

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

היועמ"ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו / צילומים: איל יצהר, תמר מצפי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

רייטינג יוצא דופן: איזו מהדורה הובילה בסיקור החלטת היועמ"ש ?

המהדורה של החדשות 12 בקשת רשמה רייטינג של 20.3% , בחדשות 13 ברשת עמד הרייטינג הממוצע על 10.3% ובכאן 11 נרשם רייטינג של 6.5%

שרה אהרוני/ צילום: כפיר זיו

"הסיפור ההוא של אמא שלי הפך אותי לסופרת שיושבת מול אמזון הענקית"

הסופרת שרה אהרוני מאוכזבת מההתעלמות של התקשורת מההצלחה הבינלאומית שלה ומספרת על הלקח שלמדה מהעבודה מול אמזון

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

ההשלכות של מלחמת הסחר, הטבות הענק מהמדינה, הפספוסים וההצלחות: המעסיק הגדול בהייטק מדבר

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, מספר בראיון ל"גלובס" מה היתרונות התחרותיים של אינטל בתחום הבינה המלאכותית, מתייחס לחשש מהשלכות מלחמת הסחר ומתייחס גם לפספוס מהפכת המובייל: "זה לא רודף אותנו, באותה תקופה זיהינו היטב מהפכות אחרות"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

נחום ברנע לנוני מוזס: השעה עצמך מעיסוק בתכני ידיעות אחרונות

ברנע כותב בעקבות החלטת מנדלבליט: "נוני מוזס צריך להדיר את עצמו מכל עיסוק בנושא תוכן ב'ידיעות אחרונות" ● "העיתון שלנו הוא עיתון חופשי, הוא היה כך גם כאשר נתניהו ומוזס הציעו זה לזה הצעות מגונות. אבל החופש צריך לא רק להיעשות- גם להיראות"

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

כחול לבן דורשים מנתניהו: התפטר מכל תפקידך כשר בממשלה

נתניהו משמש כיום כשר הבריאות, הרווחה, התפוצות והחקלאות וזאת מעבר לכהונה כראש הממשלה ● ההערכה במערכת הפוליטית היא כי נתניהו יבקש חסינות

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר