גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס
מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

ג'ונסון אנד ג'ונסון, חברת מוצרי הבריאות שניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות בנושאי בטיחות מוצריה וטקטיקות השיווק שלה, אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט. והיא מפסידה - הרבה.

מושבעים ושופטים הורו לחברה הענקית לשלם מיליארדי דולרים בכמה משפטים מהעת האחרונה, בתביעות שטענו כי אבקת החלב לתינוקות הידועה שלה וכמה תרופות ומכשירים רפואיים פוגעים במשתמשים; וגם בנושא פרקטיקות השיווק של משככי כאבים, שליבו את מגפת ההתמכרות לאופיואידים בארה"ב.

בשבוע שעבר הורו מושבעים בפילדלפיה לג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם 8 מיליארד דולר בפיצויי עונשין לאדם שטען כי השימוש שלו בתרופת ריפסרדל האנטי-פסיכוטית של החברה כשהיה ילד גרם לגדילה לא טבעית של שדיו. החברה טענה כי היא חשפה כיאות את הסיכונים של התרופה לצד התועלת שלה, והיא מתכננת לערער על גזר הדין.

באוגוסט הורה שופט באוקלהומה לג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם 572 מיליון דולר למדינת אוקלהומה בגלל תרומת החברה למשבר ההתמכרות למשככי הכאבים, וגם כאן החברה מערערת על הפסיקה. בשנה שעברה החליטו מושבעים בסיינט לואיס כי ג'ונסון אנד ג'ונסון תשלם 4.7 מיליארד דולר ל-22 נשים ובני משפחתן, שטענו כי אבקת החלב לתינוקות של החברה גרמה לסרטן שחלות. ג'ונסון אנד ג'ונסון טוענת כי אבקת החלב בטוחה לשימוש ואינה גורמת סרטן.

החברה מניו ברנזויק בניו ג'רזי ניצבה בפני תביעות של לפחות 103.3 אלף בני אדם או ישויות בבתי משפט בארה"ב במחצית 2019, לעומת 8,580 תביעות בלבד באוקטובר 2011, לפי בדיקת "וול סטריט ג'ורנל".

ג'ונסון אנד ג'ונסון חשפה את מספר התביעות נגדה בנושא בטיחות מוצריה בדיווחיה לרשות ניירות ערך. מספר התובעים (או תובעות) של החברה בנושא אבקת החלב לתינוקות עלה בסוף יוני ל-15,500 מ-1,400 בתחילת 2016. מספר תביעות בשל השימוש במוצרי לתמיכה ברצפת האגן לנשים אומנם ירד משיא של 55 אלף ב-2017, אך הוא עדיין גבוה - 24.8 אלף.

ג'ונסון אנד ג'ונסון נלחמת נגד התביעות הרבות במקום להסדיר אותן במהירות, לפי עורכי דין משני הצדדים. "הרפלקס הטבעי שלהם הוא להילחם ולעכב, לגרור את זה ככל שהם יכולים", אמר אנדי ברצ'פילד, פרקליט במשרד ביזלי אלן במונטגומרי, אלבמה, שתבע את ג'ונסון אנד ג'ונסון בנושא אבקת החלב לתינוקות ועוד מוצרים.

הפיצויים שנפסקו נגד החברה בעניין ריספרדל (אבקת החלב לתינוקות) ובעוד כמה תביעות צפויים להיות מופחתים על-ידי שופטים, ואולי אפילו להתבטל כליל בערעורים. אבל התבוסות המשפטיות של ג'ונסון אנד ג'ונסון מאותתות שהחברה תצטרך כנראה לשלם סכומים גבוהים כדי להסדיר תביעות נגדה. ההתדיינות בנושא משככי הכאבים לבדה עלולה לעלות לחברה 5-10 מיליארד דולר בהסדרים השונים, להערכת אנליסטים בבנק וולס פארגו.

הקו הכללי של ג'ונסון אנד ג'ונסון הוא שהמדע תומך במוצריה, ותיבת התביעות שהצטברה נגדה משקפת רק את האגרסיביות של פרקליטי התובעים, שיודעים שיש לה כיסים עמוקים. עורכי הדין החיצונים של החברה אומרים כי האינטרס שלה מכתיב להרתיע תביעות נוספות שאין להן בסיס בעתיד על-ידי הימנעות מהסדרים מוקדמים מדי של תביעות בהווה.

"ג'ונסון אנד ג'ונסון מטפלת בגל התביעות הזה במטרה לנהל אותו באופן כללי, ולא ליצור תמריצים כוזבים לעורכי דין להגיש עוד יותר טענות שהן שוליות במקרה הטוב", אמר ג'ון בייזנר, שותף במשרד סקאדן, ארפס, סלייט, מיגר ופלום, שמגן על החברה בנושא אבקת החלב לתינוקות ומוצרים נוספים.

ג'ונסון אנד ג'ונסון אימצה אולי את הגישה של היצרנית היריבה Merck, שלקחה לבית המשפט כמה תביעות נגד משכך הכאבים שלה ויוקס, שגרם לכאורה להתקפי לב ושבץ מוחי, אמרה נורה פרימן אנגסטרום, פרופסור למשפטים בסטנפורד שמתמחה במקרי פציעות אישיות. Merck זכתה ביותר תביעות משהיא הפסידה, ובסופו של דבר הסכימה ב-2007 להסדיר כמעט את כל התביעות נגדה ב-4.85 מיליארד דולר, פחות מכפי שצפו אנליסטים. אבל ההבדל הגדול הוא שג'ונסון אנד ג'ונסון נאבקת בכמות גדולה בהרבה של תביעות, והן קשורות למוצרים רבים.

החששות מן הסיכונים המשפטיים של החברה מעיקים על המניה שלה, שירדה ב-12% מהשיא השנתי שלה בדצמבר. לשם השוואה, באותו פרק זמן (עד ה-14 באוקטובר), מדד 500 S&P עלה בכ-10%, ומדד מניות המגזר הרפואי ירד ב-3%. כמה אנליסטים אומרים כי ירידת מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון  משקפת ציפייה של משקיעים שהחברה תצטרך אולי להוציא 20 מיליארד עד 50 מיליארד דולר כדי להסדיר את כל התביעות נגדה. בשנה שעברה רשמה החברה הכנסות בסך 81.6 מיליארד דולר.

באוגוסט שינה שירות דירוג האשראי מודי'ס את תחזיתו לאג"ח של ג'ונסון אנד ג'ונסון לשלילית מיציבה, בנימוק של אי-ודאות לגבי תוצאות ההתדיינות המשפטית של החברה.

פסקי הדין מעוררי תשומת-הלב פוגעים גם במוניטין האמין של החברה, שהצטבר במשך עשרות שנים של שיווק זהיר להורים והטיפול המפורסם שלה בפרשת הטילנול. ההפסדים האחרונים בבתי המשפט הורידו את ג'ונסון אנד ג'ונסון למקום ה-57 במדד המוניטין של 58 יצרניות תרופות שפותח על-ידי קבוצת Alva. המדד הזה מבוסס על אזכורים בחדשות, במדיה החברתית ובדוחות של אנליסטים. ב-2014 הייתה ג'ונסון אנד ג'ונסון בין עשר הראשונות במדד.

דובר של החברה מסר בתגובה כי המוניטין שלה נשאר חזק מפני שהיא פיתחה מוצרי צריכה וטיפולים באיכות גבוהה לסרטן ולאיידס. לדבריו, הניצחונות של החברה בבתי המשפט ומחיקת ההפסדים שלה בערעורים אינם מושכים אותה תשומת-לב כמו הפסיקות הגדולות לרעתה.

הניצחונות הללו כוללים שתי תביעות נגד אבקת החלב לתינוקות מתחילת החודש, שבהן מושבעים בקליפורניה תמכו בעמדה של החברה, והיו עוד כמה הסדרים.

במרץ השנה, ג'ונסון אנד ג'ונסון והשותפה באייר הסכימו לשלם 775 מיליון דולר להסדר רוב הטענות שהתרופה לדילול דם Xarelto גורמת לדימומים קשים. שתי החברות זכו בכמה משפטי Xarelto ולא הודו באחריות משפטית בהסדרים. החודש הסכימה ג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם 20.4 מיליון דולר להסדר תביעות משככי כאבים שהגישו שני מחוזות באוהיו, כדי להימנע ממשפט.

כמה עורכי דין אומרים כי ככל שההתדיינות המשפטית תתארך, לתובעים יהיה קל יותר לזכות בתביעות, מפני שיותר מסמכים יעמדו לרשום, ועורכי הדין שלהם יוכלו ללטש את האסטרטגיה שלהם בהתבסס על משפטים מוקדמים.

אבל לג'ונסון אנד ג'ונסון יש סיבה לעכב הסדר כולל של תביעות אבקת חלב לתינוקות. היא ביקשה משופט פדרלי בניו ג'רזי, שמפקח על ההליכים לפני משפט של רוב התביעות הללו, למחוק עדויות של עדים מומחים שטענו כי האבקה גורמת לסרטן. פרקליטי התובעים טוענים כי העדות הזו צריכה להישאר בתיקים. אם השופט יצדד בעמדה של ג'ונסון אנד ג'ונסון, הדבר עשוי למחוק למעשה את רוב התביעות בנושא אבקת החלב לתינוקות. ההחלטה צפויה בחודשים הקרובים.

עוד כתבות

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

שכר הדירה עלה ב-10% בחמש שנים, אך הוא עדיין לא מדביק את קצב עליית מחירי הדירות

לפי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שכר הדירה הממוצע עלה בשנה האחרונה ב-1.6% והגיע לשיא של 4,000 שקל ● בראש טבלת המחירים עומדת תל אביב עם שכר דירה ממוצע של 5,865 שקל ובתחתית הטבלה נמצאות הקריות באזור חיפה

נתיבות / צילום: איל יצהר

בית המשפט ביטל את תוכנית הותמ"ל בנתיבות: "כאוס תכנוני"

התוכנית שנדחתה ממוקמת בחלקה המערבי של העיר נתיבות וממזרח לנחל בוהו ● טענת העותרים העיקרית היא שסוגיית גבולותיה המוניציפליים של נתיבות נדונה כבר כמה פעמים בעבר בוועדת הגבולות של משרד הפנים ובקשותיה להרחיב את שטחה נדחו

מונית של גט / צילום: צילומים:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

גט מודיעה על סגירת ג'ונו ועל שיתוף פעולה עם ליפט

גט הודיעה היום על סגירת הפעילות של שירות הנסיעות השיתופיות שלה בארה"ב, שנרכשה תמורת 200 מיליון דולר ב-2017 ● שיתוף הפעולה עם ליפט ייכנס לתוקף ב-2020 ויאפשר ללקוחות העסקיים של גט להזמין נסיעה שיתופית של ליפט

שדרות ירושלים / צילום: כדיה לוי

עם חלון ראווה לסלון: עד שהרכבת הקלה תגיע, ביפו הופכים חנויות נטושות לדירות מגורים

בהיעדר קונים, בעלי חנויות בשדרות ירושלים מפנים עסקים ומשכירים אותן למגורים ● "יפו היא חצר אחורית, לאף אחד לא אכפת", מספר אחד מבעלי החנויות בשדרה

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

הערכות: משרד הבריאות בוחן אפשרות להוצאת ה-CBD מפקודת הסמים המסוכנים אפילו אם לא תהיה ממשלה

משרד הבריאות פרסם הנחיות קנאביס לתקופת המעבר ● בין היתר: צמצום מספר הבדיקות, הקלות ביצור, התרת היצוא מנקודת המבט של משרד הבריאות ● התקנות אינן מתייחסות לייבוא אולם משרד הבריאות פרסם קול קורא ליבואנים כדי להתגבר על המחסור

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

שרון גל / צילום: דור מלכה

תחקיר הליסטריה של "תוכנית חיסכון" פגע ברייטינג של שרון גל

תוכנית ההשקה של "שווה כסף" בהגשת שרון גל הביאה לרשת 13 רייטינג של 5.4% - לעומת 15.4% ל"תוכנית חיסכון" ששודרה ממול בקשת 12 וחשפה כי נמצאו חיידקי ליסטריה בארומה ת"א ובלנדוור בקניון עזריאלי

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

הצלחה בהנפקת יוחננוף: ביקושים בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל

החברה הבטיחה את הסכום שביקשה לגייס, כ-460 מיליון שקל, לפי שווי חברה של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף"

פרופ' יצחק בין ישראל / צילום: איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

השקעה של 2 מיליארד ש' בשנה בעיר חכמה, בחקלאות ובאקדמיה: כך מתכננת ישראל להפוך למעצמת בינה מלאכותית

"גלובס" מפרסם את המלצות הוועדה לקידום תעשיית הבינה המלאכותית בישראל • בראש הוועדה עומדים הפרופסורים יצחק בן-ישראל ואביתר מתניה ● בן ישראל: "תוך חמש שנים תהפוך ישראל לאחת מחמש המדינות המובילות בעולם בבינה מלאכותית"

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: סוער בשוק הסלולר - סלקום זינקה ב-20%; פרטנר ב-10%

צמד מניות הסלולר בלטו בצד החיובי ללא דיווח מצד החברות; ככל הנראה המשקיעים מקווים לתוצאות חיוביות שיציגו צמד החברות לרבעון השלישי של השנה ● מדד ת"א 35 איבד 0.2%, ת"א בנקים השיל 0.3% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.6% ● חלל תקשורת ניתרה ב-9%, אינרום ב-6.7% וגילת ב-6.6%

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

סמוטריץ': "נסגור אחת ממסילות הרכבת בנתיבי איילון למשך שישה שבועות"

זאת לצורך ביצוע עבודות חשמול הרכבת ● עוד אמר סמוטריץ' ש"אם נעבוד רק בלילות, ייקח שנה וחצי לסיים את הפרויקט" ● "אנחנו נערכים לכך שיהיו רכבות שיבוטלו. תהיה התקוממות. לי יש את האומץ ואני אצטרך ואבקש את הגיבוי שלכם" ● כשנשאל לגבי עבודות בשבת אמר "אם אפשר שלא - אז לא"

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו של עורך אתר "וואלה" לשעבר, ינון מגל, במשטרה בתיק 4000 • מגל אישר שהופעלו עליו לחצים מבלפור, אבל טען שלחצים דומים הופעלו על ידי מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ”ל צריך להתערב בעבודת העריכה"

פקקים בנתיב פלוס - נתיב הקארפול הראשון / צילום: שלומי יוסף

פרויקט "דרך ערך" חוזר: נהגים שיפחיתו שימוש ברכבם הפרטי יתוגמלו ע"י המדינה

המאמצים להוריד את העומס הקשה בכבישים נמשכים והפעם הגיע תורו של החיזוק החיובי • כיצד זה יעבוד ומי יכול להשתתף בפרויקט? "גלובס" עושה סדר

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעקבות השינויים הדיגיטליים: אנגלמן הסדיר את נוהלי עבודת ביקורת המדינה

הנוהל החדש, שגובש בשיתוף-פעולה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט, מסדיר היבטים של ביקורות על מערכות המידע ואיתנותן ואמור להסדיר את עבודת הביקורת בעידן של מאגרי מידע ממוחשבים, מחשבים ניידים וגישה למייל

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

Pret a Manger / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

במקום שתסעו ללונדון: ענקית המזון המוכן Pret a Manger במגעים להגיע לישראל

Pret a Manger פועלת בפורמט שבו הלקוחות אוספים בעצמם מוצרי מזון מוכנים וניגשים לקופה רק לטובת תשלום ● ל"גלובס" נודע כי קבוצת קפה קפה, שנמצאת במגעים עם הרשת הבריטית, שואפת לפתוח עד 70 סניפים שלה בפריסה ארצית בשטח 100 מ"ר כל אחת

חמאה  /צילום: שני מוזס

משבר החמאה בדרך לפתרון? אלו שתי ההצעות שעל הפרק

גורמים המקורבים למגעים טוענים כי בימים הקרובים צפוי להתקיים דיון בזק במשרד ראש הממשלה בנושא ● שתי ההצעות שעומדות על הפרק: צו שעה שיאפשר יבוא חמאה פטור ממכס למשך חצי שנה, או פתיחת מכסת יבוא פטורה של 5,000 טונות