גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפרלמנט הבריטי דחה ברקזיט מזורז: הליש"ט צנחה, וול סטריט ננעלה בירידות שערים

לאחר הצבעה עקרונית בעד הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי, הפרלמנט דחה את תוכנית ג'ונסון לחקיקה מזורזת בנושא ● הליש"ט ירדה ב-0.7% ● המגמה בוול סטריט התהפכה עם ההצבעה, והעליות נמחקו ● הנאסד"ק ירד בכ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3%, והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1% ● פייסבוק ירדה ביותר מ-3% לאחר שפורסם כי תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב ישתתפו בחקירה נגד החברה בחשד שהפרה חוקי הגבלים עסקיים ● ביוג'ן זינקה בכמעט 30% לאחר שעקפה את התחזיות ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לאלצהיימר ● אירופה ננעלה בעליות שערים: מדד פוטסי עלה ב-0.7%, מדד דאקס ב-0.09%, ומדד קאק 40 עלה ב-0.2%

סוחר  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
סוחר / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

העליות שנרשמו בוול סטריט במהלך מרבית יום המסחר נמחקו לאחר שהפרלמנט הבריטי הצביע עקרונית בעד הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי, אך דחה את תוכניתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לחקיקה מזורזת בנושא. הנאסד"ק ירד בכ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3%, והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1%. משמעות ההצבעה היא שמועד פרישת בריטניה מהאיחוד ככל הנראה יידחה בפרק זמן לא ידוע. הליש"ט נחלשה מול הדולר בכ-0.7% לשער של 1.29 ליש"ט לדולר.

במשך רוב היום רשמו מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 עליות שערים שנתמכו על ידי שטף דוחות חיוביים לרבעון השלישי של 2019. עוד תרמה לעליות ביוג'ן שנוסף לדוחות החיוביים גם דיווחה כי תגיש לאישור את המוצר שלה לטיפול באלצהיימר וזינקה ב-30%. מנגד, מדד הנאסד"ק רשם ירידות משלב מוקדם של יום המסחר, בהובלת פייסבוק שירדה ביותר מ-3%. זאת לאחר שהתובעת הכללית של ניו יורק, לטישיה ג'יימס, הודיעה כי תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב ישתתפו בחקירה נגד פייסבוק בחשד שהפרה חוקי הגבלים עסקיים.

22:15

לאחר הצבעה עקרונית בעד הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי, הפרלמנט הבריטי דחה את תוכניתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לחקיקה מזורזת בנושא. משמעות ההצבעה היא שמועד פרישת בריטניה מהאיחוד ככל הנראה יידחה בפרק זמן לא ידוע. 

הליש"ט נחלשת מול הדולר בכ-0.7% ונסחרת בשער של 1.29 ליש"ט לדולר.

המדדים בוול סטריט ירדו בחדות עם ההצבעה בפרלמנט הבריטי. בשעה זו יורד מדד נאסד"ק ב-0.5%, מדד S&P500 יורד בכ-0.2%, והדאו ג'ונס רושם עלייה קלה של 0.04%.

20:35

בורסות וול סטריט נסחרות במגמה חיובית בעיקרה: דאו ג'ונס עולה ב-0.3%, S&P 500 מטפס ב-0.2% ואילו הנאסד"ק יורד ב-0.1%.

הליש"ט נחלשת ב-0.15% למול הדולר ונסחרת בשער של 1.29 דולר לליש"ט, האירו נחלש ב-0.09% ונסחר בשער של 1.11 אירו לדולר. הדולר נחלש מעט מול הין היפני ונסחר בשער של 108.5 ין לדולר.

הנפט מתחזק ב1.5% ונסחר במחיר של 54 דולר לחבית, ואילו הזהב נחלש ב-0.03% למחיר של 1,487.7 דולר לאונקיה. הכסף ממשיך אף הוא להיחלש ונסחר במחיר של 17.49 דולר לאונקיה.

18:45

בורסות אירופה ננעלו בעליות שערים בעוד הפרלמנט הבריטי דן בהסכם הפרישה מהאיחוד האירופי שהציג ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, לקראת שתי הצבעות הצפויות הערב. בלונדון עלה מדד פוטסי 100 ב-0.7%, בפרנקפורט הוסיף מדד דאקס ב-0.09%, ובפריז רשם מדד קאק 40 עלייה של 0.2%.

18:25

תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב מתכוונים לקחת חלק בחקירה נגד פייסבוק בחשד שהפרה את חוקי ההגבלים העסקיים, כך הודיעה התובעת הכללית של ניו יורק, לטישיה ג'יימס. מניית פייסבוק הגיבה לידיעה בירידה של כ-1.5%.

18:00

המסחר בוול סטריט מתנהל ביציבות, עם עליות של עד 0.2% במדדים המובילים. 

מניית יצרנית הצעצועים הסברו צונחת ב-14% לאחר שדיווחה על תוצאות נמוכות ביחס לתחזיות האנליסטים. ההכנסות ברבעון השלישי ירדו ב-8% ביחס לרבעון המקביל אשתקד והסתכמו ב-780 מיליון דולר. הרווח הנקי ירד ל-213 מיליון דולר.

16:30

המסחר בבורסות וול סטריט נפתח בעליות קלות. הנאסד"ק מוסיף 0.35%, S&P 500 עולה ב-0.2%, והדאו ג'ונס רושם עלייה סמלית של 0.02%.

ברקע למסחר שטף דוחות לרבעון השלישי של 2019. מניית פרוקטר אנד גמבל  שעקפה את התחזיות עולה בכ-4%. מניית מקדונלדס  שדיווחה על רווח נמוך מהצפוי מאבדת כ-3%. עוד בין החברות שעקפו את התחזיות ג'ט בלו איירווייס , UPS   ולוקהיד מרטין . לאחר סיום המסחר היום צפויים להתפרסם דוחותיהן של טקסס אינסטרומנטס  וסנאפ .

15:30

מניית חברת הביוטכנולוגיה ביוג'ן מזנקת 40% בטרום מסחר בוול סטריט לאחר שהחברה עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח בדוחות הרבעון השלישי של 2019. עוד דיווחה החברה כי תגיש לאישור מינהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA) את המוצר שלה לטיפול באלצהיימר לאחר תוצאות מוצלחות בניסויים הקליניים.

15:00

עונת הדוחות לרבעון השלישי נמשכת ובשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עולים בעד 0.25%.

מקדונלדס  דיווחה על רווח של 2.11 דולר למניה, לעומת הצפי המוקדם של האנליסטים לרווח של 2.21 דולר. המכירות מחנויות זהות עלו ב-5.9% ברבעון השלישי, לעומת הצפי לעלייה של 5.4% בלבד. הכנסותיה של החברה ברבעון השלישי נפלו מהתחזיות והסתכמו ב-5.43 מיליארד דולר, לעומת הצפי להכנסות של 5.49 מיליארד דולר. מניית החברה יורדת ב-3% בטרום מסחר.

חברת לוקהיד מרטין  העלתה תחזיות וצופה רווח למניה ב-2019 של 21.55 דולר למניה, לעומת תחזית קודמת בטווח של 20.85-21.15 דולר למניה.

קימברלי קלארק  צופה ב-2019 רווח למניה בטווח של 6.75-6.9 דולר, לעומת תחזית קודמת לרווח של 6.65-6.8 דולר למניה. הרווח למניה של החברה הסתכם ב-1.94 דולר, לעומת התחזית לרווח של 1.29 דולר למניה. ההכנסות הסתכמו ב-4.6 מיליארד דולר, מעט מעל לתחזיות.

13:50

בורסות אירופה עברו לעליות שערים. הדאקס מטפס ב-0.2%, הקאק ללא שיני מהותי, והפוטסי מטפס ב-0.3%.

מנייתה של JustEat מזנקת ב-25% ובולטת במדד יורוסטוקס 600 לאחר הצעת ההשתלטות תמורת 6.34 מיליארד דולר מצד חטיבת נכסי האינטרנט הבינלאומית של Naspres.

הבורסה בשנגחאי עלתה הבוקר ב-0.5%, שנזן טיפסה ב-0.9%, הונג קונג הוסיפה 0.2% לערכה והקוספי הוסיף 1.16%.

11:20

בורסות אירופה עברו לירידות שערים על רקע המשך עונת הדוחות לרבעון השלישי של השנה. מדד הדאקס מחק את העליות, הפוטסי מאבד 0.15%, והקאק יורד ב-0.5%.

הבנק השוויצי UBS  דיווח על ירידה של 16% ברווחי הרבעון השלישי לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הבנק הסביר את הירידה ברווחיות נוכח "סביבה עסקית מאתגרת".

נוברטיס  עקפה את התחזיות המוקדמות של האנליסטים בשוק לרבעון השלישי ואף העלתה את התחזית לשנה כולה.

חברת השבבים האוסטרית AMS  מזנקת במסחר לאחר שהכתה את התחזיות לרבעון. 

10:11

המסחר בבורסות אירופה נפתח ביציבות עם נטייה לעליות. מדד הדאקס הגרמני מטפס ב-0.25%, הקאק ללא שינוי מהותי, והפוטסי הבריטי מוסיף 0.1% לערכו.

באסיה המסחר מתנהל בעליות, כך שנחאי עולה ב-0.5%, הונג קונג מטפסת ב-0.4% ושנזן מטפסת ב-0.7%.

 

6:35

המסחר בבורסות אסיה מתנהל הבוקר בעליות, למעט שנחאי שיורד בכ-0.1%. קוספי מזנק בכ-1%, ASX 200 עולה ב-0.3%, והנג סנג מטפס ב-0.2%. בורסת ניקיי סגורה בשל חג. 

בורסות וול סטריט ננעלו אמש בעליות. מדד הנאסד"ק עלה ב-0.9%, מדד S&P 500 עלה ב-0.7% ונשק לשיא כל הזמנים, והדאו ג'ונס הוסיף 0.2%. המסחר באירופה גם הוא ננעל בעליות. 

הרקע לעליות בשווקים הוא אופטימיות סביב שיחות הסחר. היועץ הכלכלי של טראמפ, לארי קודלו, אמר אתמול כי המכסים המתוכננים לחודש דצמבר עשויים שלא לצאת לפועל. ראש המשלחת הסינית, וסגן הנשיא, ליו הי אמר בסוף השבוע האחרון כי שני הצדדים רשמו התקדמות, וכי בייג'ינג תעבוד עם ארה"ב על מנת לענות על יתר הסעיפים במסגרת הסכם סחר. 

ממשלת בריטניה הציגה אמש בפרלמנט את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי, ומתכוונת לקדם אותו במהירות בקריאות שנייה ושלישית כדי לאשר אותו עד יום חמישי הקרוב, בשאיפה להוציא את בריטניה מהאיחוד עד ה-31 באוקטובר, כמתוכנן. אתמול נמנעה מהממשלה האפשרות לקיים הצבעה על הפרישה, אך המתכונת שבה תתקדם כעת היא באמצעות אישור החוק. החוק כולל פסקה המייתרת את הצורך בהצבעה על הפרישה. בדרך כלל, הדיונים בקריאות שנייה ושלישית בחוקים נמשכים שבועות, אולם הממשלה הציגה לוח זמנים שאפתני הקובע דיונים היום ומחר עד חצות במטרה לאשר את החוק עד יום חמישי בערב. היום יוכלו חברי הפרלמנט לאשר או לדחות את לוח הזמנים הזה.

טבע  זינקה אמש בוול סטריט בכ-9% על רקע הדיווח הרשמי של החברה ולפיו רגע לפני המשפט באוהיו הוסכם כי החברה תשלם לפחות 20 מיליון דולר במזומן ותתרום תרופות בשווי 25 מיליון דולר. בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות.

עוד כתבות

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

המחיר בעסקה נמוך בכ-40% מזה שמשלמת חחברת חשמל עבור גז ממאגר תמר ● העסקה מותנית בהשלמת הרכישה של אתר אלון תבור על ידי קבוצת MRC - הכוללת את  מאיר שמיר, רפק, קרן ג'נריישן קפיטל וחברה סינית - מידי חברת החשמל תמורת כ-1.9 מיליארד שקל

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

מימין: שגיא גידלי ועמית ברקת  / צילום: נדב כהן יונתן

SonicWall הובילה השקעה של 10 מיליון דולר בחברת הסייבר פרימטר 81

פרימטר 81 מפתחת טכנולוגיה לגישה מאובטחת מרחוק לרשתות ארגוניות ● עוד השתתפו בגיוס המשקיעים הקיימים בחברה, Spring Ventures, ומשקיעים פרטיים שהשתתפו גם בסבב הגיוס הקודם

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה בתל אביב: מניית טבע עלתה ב-1.3%

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, מנגד מדד ת"א 90 עלה ב-0.1% ● נייס איבדה 1.7%, פועלים ירדה בשיעור דומה ● אלוני חץ איבדה 2.5%, דלק קידוחים איבדה כ-1%

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD צופה ירידה בצמיחה בישראל לקצב של 2.9% בשנתיים הבאות

כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא הגז ● בדוח הרבעוני שלו הודיע הארגון כי הצמיחה הגלובלית האיטית תימשך, וכי הוא צופה שיפור צנוע בקצב הצמיחה העולמית רק ב-2021

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: היועמ"ש ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו הערב ב-19:30

הערב צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר