גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השתלטות סופטבנק על WeWork תניב למייסד הישראלי אדם נוימן 1.7 מיליארד דולר

קבוצת השקעות הטכנולוגיה היפנית סופטבנק תשתלט על חברת חללי העבודה המשותפים WeWork, ומייסד החברה יפרוש ממנה כמיליארדר ● אלפים מעובדי החברה האם We יפוטרו, ומעבר לשכרם האחרון יישארו רק עם אופציות המוערכות במחיר של 20 דולר למניה

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס
אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

קבוצת השקעות הטכנולוגיה היפנית סופטבנק החליטה להשתלט על חברת חללי העבודה המשותפים WeWork, בעסקה שעשויה להכניס למייסד הישראלי לשעבר שלה, אדם נוימן, כמעט 1.7 מיליארד דולר, במחיר של ניתוק מרבית קשריו עם החברה הבעייתית הזאת. WeWork, שמצויה בסכנה שכספה יאזול בשבועות הקרובים, בחרה אתמול בהצעת החילוץ של סופטבנק ודחתה הצעה נגדית של ג'יי.פי מורגן צ'ייס, לפי מקורות יודעי דבר.

העסקה שהחברות הכריזו עליה אתמול, מעריכה את שווי WeWork בכ-8 מיליארד דולר - כ85% מתחת לשווי של 47 מיליארד דולר, שלפיו בוצעה ההשקעה הקודמת של סופטבנק בחברת הסטארט-אפ בינואר, והרבה מתחת להיקף ההנפקה שתוכננה לפני כחודש, 15-20 מיליארד דולר. במסגרת העסקה, סופטבנק תקבל כ-80% מהחברה.

לנוימן, שהודח מכהונתו כמנכ"ל WeWork לפני כשלושה שבועות בעקבות לחצי משקיעים, תעמוד הזכות למכור לסופטבנק מניות בשווי 970 מיליון דולר - כשליש מסך החזקתו בחברה - במכרז שבו סופטבנק תקנה מהעובדים וממשקיעים מניות בהיקף של עד 3 מיליארד דולר. 

הקבוצה היפנית, שכבר מחזיקה בשליש מ-WeWork, גם תעניק לנוימן אשראי, שיסייע לו לפרוע הלוואה של 500 מיליון דולר שקיבל מג'יי.פי. מורגן וגורמים נוספים. נוסף על כך, הוא יקבל גם דמי ייעוץ בסך 185 מיליון דולר. כמה מהמקורות מסרו כי נוימן הבטיח בתמורה לעבוד רק עם WeWork בארבע השנים הבאות. הוא יפרוש ממועצת המנהלים, שהוא מכהן עדיין כיו"ר שלה, אבל יישאר משקיף ויחזיק בהחזקת מיעוט בחברה. 

מרוץ נגד השעון להצלת ההשקעה

כספי הפרישה שנוימן יקבל, ושהוא רואה בהם הוכחה לתפקיד שמילא בבניית WeWork, צפויים לעורר את זעמם של עובדי החברה וגם ביקורת מצד מומחי ממשל תאגידי. נוימן מכר לפני כן מניות במאות מיליוני דולרים ולווה מאות מיליונים תוך שעבוד מניותיו.

בזמן שנוימן יפרוש כמיליארדר, רוב עובדי החברה האם We יישארו עם אופציות למניות שהן "מחוץ לכסף", במחיר של כ-20 דולר למניה - כך לפי ההצעה של סופטבנק, כפי שמסרו כמה מנהלים לשעבר בחברה. לאלפי עובדים שיפוטרו מהחברה, זה ישאיר מעט מאוד מעבר לשכר שלהם.

מרצ'לו קלאורה, יליד בוליביה ובכיר בסופטבנק, שנחשב מקורב לנוימן, יחליף את המייסד כיו"ר We, ויעמוד בראש צוות איתור לבכירים חדשים, ואולי גם מנכ"ל חדש, שיחליף את שני המנכ"לים הזמניים שמכהנים מאז פרישת נוימן. הדירקטוריון יורחב ויקבל את זכויות ההצבעה של מניותיו של נוימן - כך מסרו שתי החברות.

סופטבנק מנהלת מרוץ נגד השעון כדי להציל את ההשקעה שלה, שהחמיצה במהירות. מייסד התשלובת, מסאיושי סאן, היה התומך העיקרי בנוימן, והחברה השקיעה ב-WeWork בכמה סבבים, גם באמצעות קרן ויז'ן בת 100 מיליארד הדולר שהיא שותפה בה. סאן התנצל בשיחת ועידה עם משקיעים השבוע על ההשקעה ב WeWork ואמר שהיה לו יותר מדי אמון בנוימן.

סופטבנק תקדים להשקיע בחברה 1.5 מיליארד דולר, שנועדו להגיע אליה רק בשנה הבאה, ותאריך תקופת אשראי בסך 5 מיליארד דולר ל-WeWork. מ-2017 ועד תחילת 2019 השקיעה סופטבנק יותר מ-9 מיליארד דולר ב-WeWork, לפי שווי חברה ממוצע של 24 מיליארד דולר, לדברי אנליסטים בסנפורד ברנסטין. מה שהיא הסכימה להשקיע כעת, יעלה את סך השקעתה ליותר מ-13 מיליארד דולר - כאמור, בחברה ששוויה הנוכחי נמוך מ-8 מיליארד דולר.

החזקת נוימן תרד מתחת ל-10% 

נוימן, שהקים את WeWork ב-2010 עם שותף, החזיק בעבר מניות עם 20 זכויות הצבעה למניה, שהבטיחו לו שליטה מלאה בחברה, גם כשמשקיעים חדשים הצטרפו. העסקה עם סופטבנק מחייבת האחדה של כל המניות לזכות הצבעה אחת. החזקתו של נוימן צפויה לרדת מתחת ל-10% מ-WeWork אחרי העסקה.

ההלוואה של 500 מיליון דולר לנוימן היתה חלק קריטי מהעסקה, כי הוא לקח בעבר הלוואות תוך שעבוד מניותיו, שהיו בערך גבוה בהרבה. הסכנה מבחינתו היתה שהביטחונות האלה לא יספיקו למלווים שלו - בנקים בראשות ג'יי.פי. מורגן. כשהוא פרש מכהונת המנכ"ל בסוף ספטמבר, נוימן היה בחדלות פירעון טכנית על ההלוואה הזאת, והיה בסכנת תביעה לפירעון מיידי שלה, לפי כמה מקורות. ג'יי.פי. מורגן העניק לו 45 יום למציאת פתרון.

הכסף החדש מסופטבנק יאפשר לנוימן להחזיר את ההלוואה לבנקים, ולחסוך לג'יי.פי. מורגן, שמציג את עצמו כ"בעל מאזן מבוצר" והחלטות אשראי מצוינות, מבוכה רצינית. 

עוד כתבות

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

מימין: שגיא גידלי ועמית ברקת  / צילום: נדב כהן יונתן

SonicWall הובילה השקעה של 10 מיליון דולר בחברת הסייבר פרימטר 81

פרימטר 81 מפתחת טכנולוגיה לגישה מאובטחת מרחוק לרשתות ארגוניות ● עוד השתתפו בגיוס המשקיעים הקיימים בחברה, Spring Ventures, ומשקיעים פרטיים שהשתתפו גם בסבב הגיוס הקודם

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו