גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המלצה חמה: להשקיע בהתמודדות עם משבר האקלים

הפחתת פליטת גזי חממה, טיפול באשפה, צמצום השמדת יערות וטיפול במחסור במים הם האתגרים המרכזיים אותם יש לפצח כדי לטפל בהתחממות העולמית ובאקלים הקיצוני ● נראה כי העולם מוכן לשינוי אמיתי, והמאבק במשבר האקלים יגרום למשקיעים להתמקד בתעשיות ובחברות שיובילו את המערכה

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס
גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

הטייפון הגיביס היכה ביפן, ההוריקן דוריאן החריב את איי הבהמאס ושריפות השתוללו הקיץ באמזונס - נראה כי אסונות הטבע רק מתגברים משנה לשנה, והמחאה נגד אוזלת היד בטיפול במשבר האקלים תהפוך ככל הנראה לאחד הנושאים הכי "חמים" בעשור הקרוב. הנערה השוודית גרטה טונברג היא אולי רק עוד סמל במאבק שמוציא מיליונים לרחובות בחודשים האחרונים, אבל נראה כי העולם מוכן לשינוי אמיתי, הן ברמת הנחיצות וההתקרבות לנקודת האל חזור, והן ברמת המוכנות והיעילות הטכנולוגית.

המלחמה בהתחממות העולמית תגרום למשקיעים להתמקד בתעשיות ובחברות שיובילו את המערכה. הפחתת פליטת גזי החממה כתוצאה משריפת פחם, נפט וגז; טיפול באשפה; צמצום השמדת יערות לטובת גידול בשר וסויה; וטיפול במחסור במים הם האתגרים המרכזיים אותם יש לפצח כדי לטפל בהתחממות העולמית ובאקלים הקיצוני. הפתרונות שפותחו במשך יותר משני עשורים, ונחשבים לבוגרים טכנולוגית ועסקית, יאומצו בזרועות פתוחות על ידי צרכנים נלהבים וממשלות שירצו להיות חלק מהשינוי.

השימוש באנרגיה ירוקה יהיה זול יותר - בטורי האחרון מחודש ספטמבר, כתבתי בהרחבה על ההתייעלות והמוכנות של שימוש באנרגיה ירוקה. התעשייה העולמית לשימוש באנרגיות מתחדשות כבר שווה יותר מטריליון דולר, עלויות ייצור חשמל מאנרגיה סולארית ורוח זהות לעלויות ייצור החשמל המופק מדלקים מזהמים ובשנים הקרובות צפיות להיות זולות אפילו יותר. כבר היום השימוש באנרגיה ירוקה מהווה כ-25% מייצור החשמל בארה"ב וההערכות הן כי בתוך שני עשורים 40% מהחשמל בעולם ייוצר על ידי אנרגיות מתחדשות. הערכות אלו עשויות להשתפר משמעותית בעקבות המחאה, שתוביל להאצת השימוש באנרגיות ירוקות. חברות בסקטור זה תפסו את תשומת הלב של המשקיעים, כאשר המדד העולמי לאנרגיות מתחדשות רשם עליות של כ-50% בשנה אחרונה.

המעבר לשימוש באנרגיות ירוקות מבורך, אבל הוא לבדו לא יפתור את בעיית ההתחממות העולמית. מלבד המעבר לשימוש באנרגיות חלופיות, אסור לשכוח את היעילות אנרגטית - כי כדי לעשות שינוי מהיר, רצוי פשוט להשתמש בפחות חשמל.

אחד הטרנדים הסוחפים היום בעולם הוא "בנייה מאופסת אנרגיה" כלומר בניינים שצורכים בדיוק את כמות האנרגיה שהם מייצרים. המטרה מושגת על ידי תכנון נכון של החללים הפנימיים והתקנת אמצעי הצללה כדי לייצר נוחות אקלימית, על ידי טכנולוגיות חדשניות כמו שחזור חום (MVHR) ושימוש במערכות בקרת אנרגיה וכמובן יצירת אנרגיות מתחדשות (סולארית ורוח) ואגירת האנרגיה. שוק הבידוד העולמי מוערך כיום ביותר מ-100 מיליארד דולר וצפויה בו האצה משמעותית בתחום בעשור הקרוב.

ההערכה היא כי המחאה תוביל לפעולות בכל המערכות האפשריות. תעשיית תחליפי הבשר, למשל,  תוכל להתמודד עם נזקי תעשיית הבשר, שאחראית על חלק ניכר מהתחממות כדור הארץ, הן בעקבות גז המתאן שפולטות הפרות והן בעקבות כריתת יערות לטובת גידול בקר.

טיפול באשפה - להשקיע כמו הסופרנוס

העולם מייצר כיום כמויות עצומות של אשפה, שהגזים הנפלטים ממנה אחראים על כ-20% מתופעת ההתחממות העולמית, והים והקרקעות מלאים בפלסטיק ואשפה אלקטרונית מזהמת. האשפה שאנחנו מייצרים אחראית על פליטת גזי חממה ששקולים לפחות, אם לא יותר, לפליטת גזי החממה מהמכוניות. עד כה הניסיון לצמצם את יצירת האשפה בצורה דרמטית לא באמת עבד. המלחמה הבאה תהיה בטיפול באשפה, כאשר מחזור, מעבר לשימוש בחומרים מתקלים וייצור אנרגיה מאשפה יובילו את המערכה.

הטיפול בפסולת הפך מורכב יותר: מנהלי פסולת בעולם מתרחבים ומקימים יותר אתרים למעבר פסולות ומטמנות. במקביל הם משקיעים מיליונים במחזור פלסטיק וחומרים נוספים כמו גם במתקנים מתקדמים לשריפת אשפה ויצירת אנרגיה. אחת הענקיות בתחום זה היא חברת Waste Mangment שנסחרת בשווי של כ-50 מיליארד דולר ומפעילה כ-250 מזבלות ו-300 תחנות מעבר לפסולת בארה"ב. בשנה האחרונה מניית החברה רשמה עליות של יותר מ-30%, לא רע עבור חברת שירותים ותשתיות בסיסיות לא חדשנית במיוחד.

אחד היתרונות המוזרים והמובנים של התעשייה הזו, בניגוד לתעשיית הפחם, הנפט והכוהל, היא שהחדשנות ככל הנראה לא תחליף אותן, אלא רק תעצים אותן. החברות האלו מהוות בעצם מעין מונופול על הזבל שלנו, (זוכרים את סדרת הטלוויזיה "הסופרנוס"? זה מאוד דומה), וככל הנראה כל פיתוח טכנולוגי ועסקי לטיפול בפסולת יכלול אותן כשותף, כמשקיע אסטרטגי ולעתים גם כבעלים.

מגמה זו מגיעה גם לשוק המקומי, אף שבאיחור. נראה כי בממשלה הפנימו שהגיע הזמן לבניית מספר מתקנים לשריפת אשפה ויצירת אנרגיה על חשבון הטמנה גם בישראל, והמכרז הראשון לבניית מתקן כזה יוצא לדרך כשהוא מלווה בלא מעט סובסידיות ממשלתיות. עכשיו נותר לראות מי ירים את הכפפה, והאם זו תהיה חברה ציבורית שתאפשר לציבור הרחב ליהנות מההשקעה בשינוי.

התרחקות מבשר - המפתח למאבק בשינויי אקלים

צמחונות היא פתרון מתחייב - במשך שנים נחשבה הצמחונות כפתרון לצער בעלי חיים ובהמשך כפתרון לבריאות וחיים טובים יותר, אבל בעשור האחרון מחקרים רבים הראו חד משמעית כי צמחונות היא פתרון מיידי לטיפול בהתחממות העולמית. צריכת בשר, והעלייה המתמדת שלה יחד עם העלייה ברמת החיים, הפכה לתורם המשמעותי ביותר להתחממות כדור הארץ, הן בעקבות פליטת גז מתאן על ידי הפרות והן בעקבות כריתת יערות לטובת גידול הבקר ובזבוז המשאבים האדיר הנגרם בתהליך הגידול. כתוצאה מכך, כל התרחקות מבשר עשויה להיות המפתח למאבק בשינויי אקלים (זה הזמן לציין שלפחות בינתיים איני נמנה על האוכלוסייה שאימצה לעצמה הרגלים צמחוניים כלשהם).

לאחר ההצלחה המסחררת של חברת תחליפי הבשר Beyond Meat, שרשמה עלייה של יותר מ250% מאז ההנפקה, עושה רושם שהמשקיעים יחפשו חברות נוספות שעוסקות במרחב התזונה הצמחונית ותחליפי הבשר. מגמת אימוץ החיים הצמחוניים צפויה לתפוס תאוצה, גם בעקבות הנוחות שתתאפשר בעקבות תחליפים טובים יותר, זמינים יותר, טעימים יותר ובריאים יותר - שכמובן תורמים למאבק בשינויים האקלים.

שווה לשים לב גם לתעשיית המים, שאומנם לא מקלה על התחממות כדור הארץ אלא היא תוצר לוואי של אותה התחממות. המחסור במקורות מים ראויים ואמינים רק יתגבר בעשורים הקרובים ולא יהיה ניתן לתקן אותו בקלות. עבור החברות המתמודדות עם אתגרים אלו ובכלל חברות העוסקות בתחום המים, הן במשקים מפותחים כמו קליפורניה והן במשקים מתפתחים כמו ברזיל, קיימת הזדמנות עסקית גדולה מאוד כאשר הצורך הקיומי באספקה וטיפול במקורות מים יחייב גם הפניית תקציבים ממשלתיים. 

הכותב הוא האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה או מכירה או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעקבות השינויים הדיגיטליים: אנגלמן הסדיר את נוהלי עבודת ביקורת המדינה

הנוהל החדש, שגובש בשיתוף-פעולה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט, מסדיר היבטים של ביקורות על מערכות המידע ואיתנותן ואמור להסדיר את עבודת הביקורת בעידן של מאגרי מידע ממוחשבים, מחשבים ניידים וגישה למייל

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו של עורך אתר "וואלה" לשעבר, ינון מגל, במשטרה בתיק 4000 • מגל אישר שהופעלו עליו לחצים מבלפור, אבל טען שלחצים דומים הופעלו על ידי מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ”ל צריך להתערב בעבודת העריכה"

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

לפיד: "דברי נתניהו על הערבים הם גזענות בלתי נסלחת"

ח"כ יאיר לפיד בישיבה של סיעת כחול לבן: "אם יקרה משהו למי מהיושבים פה בחדר, שיידע שזה ביבי. הוא מוביל לאלימות" ● יו"ר כחול לבן בני גנץ: ניהול מו"מ פוליטי אל מול הליכוד "שקול לדיבור עם הקיר"

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

הערכות: משרד הבריאות בוחן אפשרות להוצאת ה-CBD מפקודת הסמים המסוכנים אפילו אם לא תהיה ממשלה

משרד הבריאות פרסם הנחיות קנאביס לתקופת המעבר ● בין היתר: צמצום מספר הבדיקות, הקלות ביצור, התרת היצוא מנקודת המבט של משרד הבריאות ● התקנות אינן מתייחסות לייבוא אולם משרד הבריאות פרסם קול קורא ליבואנים כדי להתגבר על המחסור

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר

עובד חברת החשמל על מנוף / צילום: תמר מצפי

תעריף החשמל צפוי לרדת ב-4% החל מה-1 בינואר

כפי שנחשף ב"גלובס", התעריף צפוי לרדת בעיקר כתוצאה מירידה בעלויות הדלקים המשמשים לייצור חשמל ובראשם הפחם והגז הטבעי ● ההחלטה על ההורדה כפופה לשימוע ציבורי

קיילי ג'נר / צילום: שאטרסטוק

קיילי ג'נר מוכרת 51% מחברת הקוסמטיקה שלה ב-600 מיליון דולר

ענקית היופי והטיפוח קוטי היא הרוכשת של Kylie Cosmetics ● ג'נר, שהקימה את החברה ב-2015, תמשיך להוביל את הפעילות הקריאייטיבית

השריפה באמזונס /  צילום:  גרינפיס Victor Moriyama  גרינפיס

קצב בירוא יערות האמזונס הוא הגבוה ביותר מזה שנים

לפי הנתונים רשמיים שפורסמו היום, שיעור בירוא היער בין אוגוסט 2018 ועד יולי 2019 דומה לפינוי של 3,820 מגרשי כדורגל ביממה

פקקים בנתיב פלוס - נתיב הקארפול הראשון / צילום: שלומי יוסף

פרויקט "דרך ערך" חוזר: נהגים שיפחיתו שימוש ברכבם הפרטי יתוגמלו ע"י המדינה

המאמצים להוריד את העומס הקשה בכבישים נמשכים והפעם הגיע תורו של החיזוק החיובי • כיצד זה יעבוד ומי יכול להשתתף בפרויקט? "גלובס" עושה סדר

נאסד"ק / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות מינוריות שהספיקו למדדים כדי לקבוע שיאים חדשים

המדדים התקשו לטפס לאחר שגורמי ממשל סיניים צוטטו כמי שמגלים פסימיות לגבי סגירת עסקת סחר עם ארה"ב ● פולקסווגן הנמיכה תחזיות בצל חולשה בביקוש לרכבים מסחריים גדולים ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הפוטסי טיפס ב-0.1%

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

התפרסמה רשימת זוכי ההגרלה התשיעית ב"מחיר למשתכן"

משרד הבינוי והשיכון פרסם הבוקר את רשימת הזוכים בהגרלה האחרונה של מסלול "מחיר למשתכן" ● יותר מ-20 אלף משקי בית השתתפו בהגרלת מחיר למשתכן שפורסמה בספטמבר, מתוכם יש 3,316 זוכים

פרופ' יצחק בין ישראל / צילום: איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

השקעה של 2 מיליארד ש' בשנה בעיר חכמה, בחקלאות ובאקדמיה: כך מתכננת ישראל להפוך למעצמת בינה מלאכותית

"גלובס" מפרסם את המלצות הוועדה לקידום תעשיית הבינה המלאכותית בישראל • בראש הוועדה עומדים הפרופסורים יצחק בן-ישראל ואביתר מתניה ● בן ישראל: "תוך חמש שנים תהפוך ישראל לאחת מחמש המדינות המובילות בעולם בבינה מלאכותית"

מימין לשמאל: בירנצוייג, מנכ"ל וייסייטס, שייר, סמנכ"ל פיתוח עסקי, פולק, מדען ראשי, רוטשילד, סמנכ"ל מוצרים, עכאוי, סמנכ"ל טכנולוגיות / צילום: רוית תורקיה

סטארט-אפ הווידאו-אנליטיקס ויסייטס גייס 10 מיליון דולר

החברה הוקמה ב-2015 ומעסיקה 15 עובדים במשרדיה בת"א ● המערכת שפיתחה ויסייטס מסוגלת לזהות התנהגויות של אנשים מקטעי וידאו ולהתריע על אירועים חריגים כמו קטטות רחוב

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"