גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

בניין טבע בכפר-סבא / צילום: סיון פרג'
בניין טבע בכפר-סבא / צילום: סיון פרג'

מניית טבע  מזנקת היום (ג') בת"א, לאחר שאמש אישרה החברה כי היא מגבשת הסדר פשרה כולל בפרשת האופיואידים. טבע נתבעת בארה"ב יחד עם חברות תרופות נוספות, על כך שהשתמשה בשיטות לא חוקיות בשיווק תרופות לשיכוך כאבים על בסיס אופיואידים.

על פי ההסדר המתגבש תשלם טבע 250 מיליון דולר במזומן, ובעיקר, תספק את התרופה buprenorphine naloxone, נוגדת השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר במשך עשור. השוק מעריך כי עלות פשרה כזו לטבע תהיה נמוכה משמעותית מ-23 מיליארד דולר, ותעמוד על כמה מיליארדי דולרים בלבד, הפרוסים על פני שנים רבות, ואינם צפויים לחנוק את התזרים של החברה בשנים הקרובות.

טבע כבר גייסה את הסכמתן של ארבע מדינות בארה"ב להסכם זה, מדינות אשר הוסמכו לנהל את המו"מ גם בשם מדינות נוספות. בד בבד, נחתם "מיני הסדר" ערב תחילת המשפט באוהיו מול שני תובעים (שניהם מחוזות במדינת אוהיו), כדי למנוע את תחילת המשפט ולקנות לחברה עוד זמן להגיע להסדר המלא. במסגרת פשרת הביניים הזו, תשלם טבע 20 מיליון דולר במזומן, ותספק לאורך שלוש שנים תרופות בשווי 25 מיליון דולר.

ההסדר המתגבש נתפס בשוק כהסרת איום קיומי על טבע, והוא הסיבה לכך שמניית טבע זינקה היום בת"א בכ-13%, בהמשך לעליות שרשמה בימים האחרונים בניו יורק, שם היא נסחרת לפי שווי של 8.1 מיליארד דולר. עם זאת, האנליסטים מזכירים כי ההסדר אינו סגור, וכי בכך לא תמו צרותיה של טבע.

"מחיר התרופה ברוטו לצרכן"

לדברי סבינה לוי, מנהלת מחלקת המחקר בלידר שוקי הון, "בחודשים האחרונים השוק תמחר במניית טבע סיכון לפשיטת רגל בעקבות התביעה". את העלייה במחיר המניה היא מסבירה בתנאי ההסדר המתגבש: "סכום של 23 מיליארד דולר, שכביכול תשלם טבע במסגרת ההסדר המתגבש, הוא המחיר ברוטו הנקוב של התרופה לצרכן. אולם חברות התרופות נוהגות לתת ממילא הנחות רבות לרוכשי התרופות, שמגיעות לפעמים ל-80%-90% על המחיר הנקוב, ואף יותר.

"בסופו של דבר אנחנו מגיעים למוצר שעלות הייצור שלו עבור טבע היא כנראה 1.5-3 מיליארד דולר. תשלום של סכום כזה על פני עשור - זהו תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו. נשמע שאם טבע תתנהל היטב ביתר תחומי פעילותה, זהו סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה. כמו כן, אחרי שלמדנו שההסדר כולל תרופה אחת בלבד, פחת החשש שהסכם כזה יביא לקניבליזציה לפעילות הגנריקה הקיימת של טבע".

אם כך, אפשר לצפות לחזרה של המניה למחירים של מאי האחרון, כמעט כפול מן המחיר הנוכחי?

"לא בדיוק, והסיבה העיקרית לכך היא שההסדר עדיין לא סגור לגמרי, ואנחנו נכנסים לתקופה של כמה שבועות עד חודשים עד שנדע אם אמנם זהו ההסדר הסופי.

"בינתיים, על פי הדיווח, הושגו הבנות לגבי הסכם המסגרת עם ארבע מדינות - קרוליינה הצפונית, פנסילבניה, טנסי וטקסס - אבל יש עוד דרך לעבור, כי התביעה כוללת אלפי תובעים. ההערכה בשוק היא שהגורמים רוצים להגיע להסדר, גם משום שהמשפט יקר ומורכב, וגם כדי לתת לחברות התרופות אפשרות להמשיך לעבוד".

מי שיכולות להתנגד להסכם הן חברות אחרות המוכרות את המוצר buprenorphine naloxone, וההסדר הזה בעצם יפגע בהן, כמו מיילן וד"ר רדיז. אולם ספק אם התנגדות אפשרית שכזו תילקח בחשבון.

לפני מספר חודשים כבר הגיעה טבע להסכם באותו נושא עם מדינת אוקלהומה, שהיקפו עמד על 85 מיליון דולר. אולם המשפט הנוכחי, שנקרא "משפט האופיואידים הגדול", הוא זה שמאגד אלפי תובעים, בכוונה לסגור את הנושא פעם אחת ולתמיד.

יכול להיות שאחרי שתוסדר התביעה הזו, יצוצו תביעות נוספות על אותו נושא וכל הסיפור יתחיל מחדש?

"אני נוטה להאמין שעורכי הדין של החברה לא ישאירו אותה חשופה כך, אלא יבנו את ההסדר כך שהוא יטפל גם בתביעות עתידיות".

מול טבע עומדת עדיין גם תביעת תיאום המחירים בארה"ב.

"השוק מעריך כי התביעה ההיא תיסגר בפשרה טובה יותר לחברה מאשר תביעת האופיואידים".

את רואה את טבע יוצאת ממצוקת החובות שלה?

"כן. אם שתי התביעות הללו אכן תיסגרנה בפשרות סבירות, החברה אמורה להיות מסוגלת לעמוד בהחזרי החוב".

גורם מקורב לטבע ציין היום, כי "בסך הכול ההסדר טוב לבעלי החוב של החברה. מנכ"ל טבע קאר שולץ ירש את החברה עם 39 מיליארד דולר חוב, ולפני שהתפוצץ משבר האופיואידים, הוא כבר הוריד אותו ל-34 מיליארד דולר, כלומר הוא התקדם יפה. החשש היה שהחוב הזה יכול פתאום שוב לתפוח לממדים עצומים, בגלל התביעה.

"כעת החוב ברור ומוגדר, וכנראה יעלה שוב לכ-38 מיליארד דולר, בהנחה שההסדר הזה באמת יסגור את סיפור האופיואידים ובהנחה שתביעת ההגבלים לא תסתיים בפשרה גדולה מדי. עם תזרים מזומנים של כ-2.8 מיליארד דולר, טבע עדיין יכולה לשלם חובות - כל זאת בתנאי ששוק הגנריקה יישאר יציב. בעלי החוב צריכים להיות מרוצים.

"עבור בעלי המניות, הדרך ארוכה מאוד קדימה. התזרים חנוק, לא קל יהיה לשלם דיבידנדים. אולם בטווח הרחוק ההסדר הזה מאפשר תקווה גם לבעלי המניות, במידה ולא מסתתרים לחברה בארון שלדים נוספים שאנחנו לא ידועים עליהם".

"מוקדם לדבר על הסדר כולל"

לצד הקולות האופטימיים יחסית, קיימים בשוק גם גורמים שרואים את התמונה אחרת. בבית ההשקעות פייפר ג'פרי פחות בטוחים שהדרך לסילוק מלא של כל התביעות, אפילו במשפט הנוכחי, ברורה: "אחרי שהושגה הסכמה עם חלק מן המדינות, יש המסיקים מכך שהסדר רחב וכולל יותר נמצא על הפרק. אנחנו חושבים שעוד מוקדם לומר זאת. לתובעים השונים יש מטרות שונות, בין היתר להראות כי אפשר להוציא מן החברות את ליטרת הבשר, והרשויות מקומיות השונות באמת זקוקות לכסף כדי לטפל במשברי האופיואידים שמהם סובלות הקהילות שלהן.

"אנחנו רואים דפוס דומה במקרה של חברת פרדו (הנחשבת ל'נבל' העיקרי בסיפור האופיואידים), שההסדר שהציעה הוא תשלום נאה של 10-20 מיליארד דולר, ובכל זאת תובעים רבים התנגדו לו. פרדו היא אמנם הקיצון מבחינת רגשות הנקמה של הציבור, אך נראה כי גם לגבי טבע, לא כל התובעים קונים את ההצעה שלה. אנחנו לא מאמינים שהתובעים ירצו לדחוף את החברה לפשיטת רגל, אבל אנחנו כן יכולים לראות, בסיכוי לא נמוך, פשרה שתדרוש מן החברה סכום גדול יותר במזומן, אשר יקשה עליה להתמודד עם החוב שלה בשנים הקרובות. משמעות המצב הנוכחי הינו שהחברה עדיין תלויה באוויר בחצי הדרך לגיהינום. אנחנו ממשיכים להמליץ "החזק".

האנליסטים של מורגן סטנלי מציינים כי הסכומים שדווחו נראים חיוביים בהשוואה לציפיות השוק, הגם שהם מצייינים כי עדיין אין ודאות שההסדר יתקבל על-ידי כל התובעים, ובאיזו מידה הוא יכסה תביעות עתידיות. במורגן סטנלי ממשיכים להמליץ על מניית טבע "תשואת חסר", במחיר יעד של 6 דולרים, שלאחר העלייה אתמול במניה משקף דיסקאונט של כ-26% על מחיר השוק.

לספקנות מצטרף גורם מקומי בשוק הפארמה, שלדבריו "ההסדר המתגבש מבורך, אבל לטבע יש חוב שעליה לעמוד בתנאים מסוימים הנגזרים ממנו, ויכולתה לעשות זאת תלויה במצב שוק הגנריקה, שבסופו של דבר משפיע יותר מתביעה חד-פעמית. אישית אני לא חושב שהמניה תתאושש, ואז החברה תיקלע או למצב שבו בעלי החוב דורשים ריביות גבוהות יותר תמורת הנחות בקובננטים, או שיידרשו מכירה או פירוק של החברה". 

עוד כתבות

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: היועמ"ש ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו הערב ב-19:30

הערב צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD צופה ירידה בצמיחה בישראל לקצב של 2.9% בשנתיים הבאות

כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא הגז ● בדוח הרבעוני שלו הודיע הארגון כי הצמיחה הגלובלית האיטית תימשך, וכי הוא צופה שיפור צנוע בקצב הצמיחה העולמית רק ב-2021

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

קזינו באילת / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

אחרי ששוויו הוערך בעבר במיליארד דולר: קזינו לוטרקי ביוון צפוי להימכר ב-15 מיליון אירו

חברת קווינקו, המחזיקה במחצית מהשליטה בקלאב הוטל לוטרקי, צופה רווח של 5.5 מיליון אירו ממכירתה ורווח דומה ממכירת קרקע בקמבודיה

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?