גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט ועדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות רה"מ הבריטי או כל גורם אחר

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה / צילום: shutterstock
בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה / צילום: shutterstock

הליך הפרישה מהאיחוד האירופי הפך את המערכת הפוליטית בבריטניה לבדיחה. מאוד מסובכת להבנה אמנם, דורשת רקע בתקדימים פרלמנטריים מהמאה ה-18, קצת ייעוץ משפטי בנוגע ליחסים בין ראש הממשלה לפרלמנט והבנה עמוקה של הפרוצדורות בבית הנבחרים - אבל עדיין בדיחה.

איך אפשר לתאר אחרת תהליך שבמסגרתו ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון שלח בשבת סריקה של מכתב בלתי-חתום המבקש דחייה בברקזיט לראשי האיחוד האירופי? או את העובדה שצירף אליו מכתב סותר שמפציר בהם לא לכבד את המכתב הראשון? הכרחתם אותי לשלוח את המכתב, הוא אומר לפרלמנט, אבל שכחתם להכריח אותי לחתום עליו. צוות משפטנים שלם עבד במשך שבועות על המהלך הזה, לא פחות.

איך ניתן לתאר אחרת את התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, שמעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט, ושעדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי כפי שהכריעו התושבים במשאל עם ביוני 2016?

בהתחלה זה נראה מרשים למתבונן מבחוץ: דיונים בלתי-פוסקים משני צדי בית הנבחרים, טקסים ונאומים רהוטים. במהרה מתברר, כי הפרוצדורות הן כסות לחוסר היכולת להכריע, הדיונים האינסופיים מסתירים חשש מפני לקיחת אחריות. הברקזיט משתק את הפוליטיקה הבריטית. יש המון פעילות, אך אפס תזוזה.

הפארסה אמנם לא החלה עם כהונתו של ג'ונסון, אבל שברה שיאים חדשים בשבוע האחרון. ביום חמישי הכריז ראש הממשלה הבריטי כי הצליח לגבש הסכם ברקזיט חדש עם האיחוד האירופי. בכל מקרה, מדובר בהישג משמעותי לג'ונסון. האופוזיציה חזרה ואמרה בחודשים האחרונים שהוא אינו מסוגל לכך; אפילו האיחוד האירופי התחייב לא לשנות את ההסכם שרקח מול ראשת הממשלה הקודמת תרזה מיי. אבל ג'ונסון וצוותו הצליחו ברגע האחרון להוריד את סעיף ה"בקסטופ" הבעייתי הנוגע לצפון-אירלנד מההסכם.

זה נראה מבטיח. אפילו התנגדותה של המפלגה הצפון-אירית להסכם החדש, בגלל ההבדלים שהוא יוצר בין צפון-אירלנד ליתר הממלכה, ככל הנראה לא הייתה מספיקה כדי לטרפד אותו. כלי התקשורת ספרו ומצאו כי להסכם החדש יש - לראשונה - סיכוי טוב לעבור בבית הנבחרים. אבל ברגע האחרון, מחוקק שמרני לשעבר הציע תיקון שמשמעותו המעשית הייתה דחייה של הברקזיט בשלושה חודשים. הממשלה סירבה לכך, והתיקון מצא את הרוב הדרוש בבית הנבחרים. הממשלה נסוגה מכוונתה להצביע על ההסכם.

התיקון (על שם לטווין) הפעיל חוק (על שם בן), שהכריח את ג'ונסון לשלוח את צמד המכתבים הסותרים לבריסל שעות בלבד לאחר הדיון. הצעד הבא, קיווה, היה להביא את הנושא להצבעה נוספת אתמול. אולם, יושב ראש בית הנבחרים ג'ון ברקו אסר זאת, משום שהדבר מנוגד לעיקרון האוסר על הממשלה להביא שוב ושוב את אותו הנושא לדיון בפרלמנט.

כשהתבררה התמונה, החליפה הממשלה דרך פעולה. היא הגישה לקריאה ראשונה את הצעת חוק המתווה את הפרישה מהאיחוד האירופי. עד אתמול, הברקזיט היה תלוי בהצבעה בבית הנבחרים, שכונתה "הצבעה משמעותית". מיי הפסידה שלוש כאלה. אבל לפתע, לפי החוק החדש, אין צורך בהצבעה זו. הוא כולל פסקה המייתרת אותה. "ההצבעה המשמעותית מתה, יחי חוק הפרישה", צייצה כתבת הבי.בי.סי. תרגיל נוסף.

אין פלא, לכן, שהעיתונים בבריטניה מציגים לקוראיהם דיאגרמות מסובכות שלא היו מביישות הליכי ייצור במפעל בינוני כדי לתאר את התרחישים האפשריים הבאים בסאגת הברקזיט. תיקונים לחוק, קריאות שניות ושלישיות, דיונים בוועדות ואפילו הליכה לבחירות חדשות מככבים בהן. בדרך, האמון של התושבים במערכת הפוליטית נפגע באופן אנוש.

גם המשקיעים רואים כיצד הליש"ט נעה בחדות עם הדיווחים הסותרים והציוצים התכופים. גם האמון שלהם במטבע עשוי להיסדק.

רכבת ההרים של הלישט

מבחינת הממשלה, התהליך אמור להסתיים כבר ביום חמישי הקרוב באישור של החוק ובפרישה של בריטניה מהאיחוד עד ה-31 באוקטובר. נדמה כי רבות מהבעיות נובעות מחוסר ההתפשרות של ג'ונסון לגבי התאריך. מנגד, המשחק של האופוזיציה - שמורכבת גם ממי שמתנגדים לפרישה וגם ממי שחושבים שהפרישה 'רכה מדי' - הוא למצוא תיקונים לחוק שייתמכו על ידי רוב - זעום ככל שיהיה - ולמעשה יטרפדו את ההסכם. ה"טלגרף" השמרני דיווח כי הממשלה מוכנה ללכת לבחירות ולא לתקן את ההסכם הקיים.

האיחוד האירופי מנגד כבר הודיע כי הוא ממתין לתוצאות הדיונים כדי לראות איך להגיב. בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל הוא פשוט אינו יכול לקחת ברצינות את הבטחות ראש הממשלה הבריטי או כל גורם אחר. "עם הפרלמנט הבריטי, הניסיון לימד אותנו שהכול יכול לקרות", אמר נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר. 

עוד כתבות

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל / צילום: איל יצהר, גלובס

מיקו צרפתי, סמנכ"ל: הג'וב החדש והמפתיע שמסתמן עבור יו"ר ועד עובדי חברת החשמל

צרפתי, יו"ר המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל, אמר כי אינו פוסל התמודדות על התפקיד שהתפנה בעקבות עזיבתו של עמית אוברקוביץ' לבנק הפועלים ● "כרגע זה לא רלוונטי. אם יפורסם מכרז, אהיה בדילמה קשה"

פדריקה מוגריני / צילום: פרנציסיוב וולסצ'רטס, רויטרס

האיחוד האירופי בתגובה להצהרת פומפיאו: "ההתנחלויות בלתי חוקיות"

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני פרסמה הערב כי "עמדת האיחוד האירופי לגבי מדיניות ההתנחלויות בשטח הפלסטיני נשארת ללא שינוי" ● "האיחוד האירופי קורא לישראל לחדול ממדיניות ההתנחלויות"

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

לפיד: "דברי נתניהו על הערבים הם גזענות בלתי נסלחת"

ח"כ יאיר לפיד בישיבה של סיעת כחול לבן: "אם יקרה משהו למי מהיושבים פה בחדר, שיידע שזה ביבי. הוא מוביל לאלימות" ● יו"ר כחול לבן בני גנץ: ניהול מו"מ פוליטי אל מול הליכוד "שקול לדיבור עם הקיר"

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר

שדרות ירושלים / צילום: כדיה לוי

עם חלון ראווה לסלון: עד שהרכבת הקלה תגיע, ביפו הופכים חנויות נטושות לדירות מגורים

בהיעדר קונים, בעלי חנויות בשדרות ירושלים מפנים עסקים ומשכירים אותן למגורים ● "יפו היא חצר אחורית, לאף אחד לא אכפת", מספר אחד מבעלי החנויות בשדרה

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

שכר הדירה עלה ב-10% בחמש שנים, אך הוא עדיין לא מדביק את קצב עליית מחירי הדירות

לפי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שכר הדירה הממוצע עלה בשנה האחרונה ב-1.6% והגיע לשיא של 4,000 שקל ● בראש טבלת המחירים עומדת תל אביב עם שכר דירה ממוצע של 5,865 שקל ובתחתית הטבלה נמצאות הקריות באזור חיפה

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

התפרסמה רשימת זוכי ההגרלה התשיעית ב"מחיר למשתכן"

משרד הבינוי והשיכון פרסם הבוקר את רשימת הזוכים בהגרלה האחרונה של מסלול "מחיר למשתכן" ● יותר מ-20 אלף משקי בית השתתפו בהגרלת מחיר למשתכן שפורסמה בספטמבר, מתוכם יש 3,316 זוכים

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

הערכות: משרד הבריאות בוחן אפשרות להוצאת ה-CBD מפקודת הסמים המסוכנים אפילו אם לא תהיה ממשלה

משרד הבריאות פרסם הנחיות קנאביס לתקופת המעבר ● בין היתר: צמצום מספר הבדיקות, הקלות ביצור, התרת היצוא מנקודת המבט של משרד הבריאות ● התקנות אינן מתייחסות לייבוא אולם משרד הבריאות פרסם קול קורא ליבואנים כדי להתגבר על המחסור

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

הצלחה בהנפקת יוחננוף: ביקושים בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל

החברה הבטיחה את הסכום שביקשה לגייס, כ-460 מיליון שקל, לפי שווי חברה של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף"

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו של עורך אתר "וואלה" לשעבר, ינון מגל, במשטרה בתיק 4000 • מגל אישר שהופעלו עליו לחצים מבלפור, אבל טען שלחצים דומים הופעלו על ידי מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ”ל צריך להתערב בעבודת העריכה"

השריפה באמזונס /  צילום:  גרינפיס Victor Moriyama  גרינפיס

קצב בירוא יערות האמזונס הוא הגבוה ביותר מזה שנים

לפי הנתונים רשמיים שפורסמו היום, שיעור בירוא היער בין אוגוסט 2018 ועד יולי 2019 דומה לפינוי של 3,820 מגרשי כדורגל ביממה

תוכנית ההתחדשות של קריית חיים / צילום: אירית צרף נתניהו

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

הרשימה המשותפת ליועמ"ש: לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל הסתה

בפניה של הרשימה המשותפת וארגון עדאלה נכתב כי התבטאויותיו הרבות של נתניהו בתקופה האחרונה מחייבות פתיחה מיידית בחקירה בעבירות הסתה לגזענות לפי סעיף 144 לחוק העונשין ● אמש אמר נתניהו כי חברה הרשימה המשותפת "רוצים להשמיד את המדינה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מזכיר המדינה האמריקאי פומפיאו: "ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי"

כתגובה להחלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, מייק פומפיאו הודיע היום כי ארה"ב מרככת את עמדתה ביחס להתנחלויות ישראליות בגדה המערבית ● מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס ברביעי הקרוב לדיון בעקבות הצהרת ארה"ב

פקקים בנתיב פלוס - נתיב הקארפול הראשון / צילום: שלומי יוסף

פרויקט "דרך ערך" חוזר: נהגים שיפחיתו שימוש ברכבם הפרטי יתוגמלו ע"י המדינה

המאמצים להוריד את העומס הקשה בכבישים נמשכים והפעם הגיע תורו של החיזוק החיובי • כיצד זה יעבוד ומי יכול להשתתף בפרויקט? "גלובס" עושה סדר

נתיבות / צילום: איל יצהר

בית המשפט ביטל את תוכנית הותמ"ל בנתיבות: "כאוס תכנוני"

התוכנית שנדחתה ממוקמת בחלקה המערבי של העיר נתיבות וממזרח לנחל בוהו ● טענת העותרים העיקרית היא שסוגיית גבולותיה המוניציפליים של נתיבות נדונה כבר כמה פעמים בעבר בוועדת הגבולות של משרד הפנים ובקשותיה להרחיב את שטחה נדחו