גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.1%; טאואר צנחה בכ-5%

ננו דיימנשן זינקה ב-14.4%, טלרד זינקה ב-7.7% על רקע הליכי התייעלות, קסטרו קפצה ב-6.7%, מניות הקנאביס הרודיום ושיח מדיקל עלו ביותר מ-6% כ"א ● מנגד, קרדן אן.וי צנחה ב-17.7%, אופקו צללה ב-10.16%, המשביר איבדה 6.3%, ורדהיל נפלה ב-6%

בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:27

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה, כאשר מדד ת"א 35 איבד 0.4%, ת"א 90 ירד ב-1.1%, ומדד ת"א נדל"ן השיל 0.7% מערכו.

מניית טאואר  צנחה בכ-5% בצל הורדת תחזיות של חברת השבבים טקסס אינסטרומנט האמריקאית.

ננו דיימנשן  זינקה ב-14.4%, טלרד נטוורקס  זינקה ב-7.7% על רקע הליכי התייעלות, קסטרו  קפצה ב-6.7%, מניות הקנאביס הרודיום השק  ושיח מדיקל  עלו ביותר מ-6% כ"א. מנגד, קרדן אן.וי.  צנחה ב-17.7%, אופקו הלת'  צללה ב-10.16%, המשביר 365  איבדה 6.3%, ורדהיל  נפלה ב-6%.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.25 מיליארד שקל.

15:15

יום המסחר השני לשבוע המסחר המקוצר מתנהל במגמה מעורבת, עם שינויים קלים בשני המדדים המובילים. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית הצפויה לקראת פתיחת המסחר שם. זאת, כשברקע למסחר המשקיעים ממשיכים לעקוב אחר פרסום הדוחות הכספיים של החברות לרבעון השלישי של השנה, לצד ההתפתחויות הגיאופוליטיות ברחבי העולם, בהן ה"ברקזיט" של בריטניה מגוש האירו, המתיחות בין הונג קונג לסין ומלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב לבין סין.

בזירה המקומית, בשל חופשות חגי תשרי, שבוע המסחר הנוכחי כולל שלושה ימים בלבד, בדומה לשבוע שעבר.

בהראל פיננסים התייחסו בסקירתם השבועית למצב השווקים, וציינו כי "כל עוד הכלכלה העולמית לא בדרך למיתון, המיקוד להמשך השנה ממשיך להיות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת ישראל".

עוד הוסיפו לגבי השוק המקומי, כי "אנו ממשיכים להמליץ להקצות חלק גדול מהחשיפה המנייתית למניות ישראל לאור העובדה שפוטנציאל התשואה גבוה יותר, הכלכלה נראית טוב יותר והריבית תישאר נמוכה עוד לא מעט זמן".

לגבי שוק החוב ציינו כי "במבט קדימה אנו ממשיכים להעדיף אג"ח של חברות בדירוגים גבוהים".

בצד השלילי במדד ת"א 35, מניית טאואר   צונחת בכ-7%. זאת כשברקע למסחר ענקית המוליכים למחצה טקסס אינסטרומנטס  פרסמה תחזיות מאכזבות לרבעון הרביעי של השנה, ומשכה את מניות הענף לירידות חדות.

עוד בין היורדות במדד המוביל, מניית אופקו   מאבדת כ-6%, כשברקע למסחר הודעת החברה על כוונתה לגייס עד 100 מיליון דולר בהנפקת מניות אחרי הצלחת החברה בניסוי קליני באחד מהמוצרים שהיא מפתחת.

שתי המניות מושכות את מדד טק-עילית לירידה של כ-1%, כשעוד בין מניות המדד זו של פרוטליקס   מאבדת כ-5%-4% ואודיוקודס   נחלשת בכ-3%.

בצד החיובי של ת"א 35, מניית טבע  מוסיפה לערכה כ-2%-1% אחרי קפיצה של כ-11% אתמול שנרשמה אחרי שהחברה אישרה כי היא מגבשת הסדר פשרה כולל בפרשת האופיואידים, שבמסגרתה היא נתבעת בארה"ב יחד עם חברות תרופות נוספות.

עוד במסחר, חברת טלרד  דיווחה על אימוץ תוכנית התייעלות ביחס לחלק מפעילותה, ומנייתה מגיבה בקפיצה של כ-7% ומניית ננו דיימנשן   מגיבה בקפיצה של כ-20% להודעת החברה כי "השיגה אבן דרך מהותית במכירות", אחרי שמכרה ברחבי העולם יותר מ-50 מהמערכות שהיא מפתחת.

בצד השלילי, יחידות ההשתתפות של גבעות  צונחות בכ-7%, אחרי ירידה של כ-5% אתמול שנרשמה על רקע הודעת החברה ולפיה "בשל תקופת החגים הופסקה פעילות הקידוח באתר מגד 8. הקידוח יחודש בתחילת נובמבר".

יחידות ההשתתפות של רותם אנרגיה  מטפסות בכ-7% ומשלימות זינוק של 100% מנקודת השפל שבה שהו בחודש אוגוסט האחרון, המקרב אותן למחיר ההנפקה שנעשתה בסוף 2018.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

13:00

המסחר בת"א מתנהל בעליות קלות במדדים המובילים. בצד השלילי בולטת מניית טאואר  בנפילה של למעלה מ-8%. זאת על רקע ירידות בענף בארה"ב, לאחר תחזית שלילית של טקסס אינסטרומנטס אופקו   ממשיכה לרדת ומאבדת 6%. היום הודיעה חברת הביומד הרב-תחומית על כוונתה לגייס עד 100 מיליון דולר בהנפקת מניות מן הציבור. ההודעה מגיעה על רקע הצלחה של החברה בניסוי קליני בהורמון גדילה לטיפול בילדים עם חשש לעיכוב בגדילה.

מניית קרדן אן.וי  נחתכת ביותר מ-14%. אמש הודיעה קבוצת ההנדסה ברן  כי ברצונה למזג לתוכה את תהל שבבעלות קרדן.

בצד החיובי במדד המרכזי בולטות מניות טבע   ובזק  בעליות של יותר מ-2%. 

10:00

המסחר בבורסת ת"א נפתח היום (ד') באיחור, לאחר שמניית אופקו   צללה בטרום מסחר בכ-11%. לאחר הפתיחה נרגעו מעט הירידות והמניה נסחרת בירידה של כ-7%. ירידות חדות נרשמות גם במניית טאואר  , והיא מאבדת 6%. ירידות נרשמות במדדים המובילים והם מאבדים כ-0.5%-0.4%.  

06:25

יום המסחר בבורסה של ת"א צפוי להיפתח הבוקר על רקע עיכוב הברקזיט והירידות בוול סטריט. הפרלמנט הבריטי הצביע אמש, לראשונה אי-פעם, בעד הסכם ברקזיט כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק. הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים. העליות שנרשמו בוול סטריט במהלך מרבית יום המסחר נמחקו, הנאסד"ק ירד בכ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3%, והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1%. 

משמעות ההצבעה היא שמועד פרישת בריטניה מהאיחוד ככל הנראה יידחה בפרק זמן לא ידוע. 322 חברי פרלמנט דחו את ההצעה, שכללה התכנסות לדיונים מרתוניים עד חצות היום ומחר, בעוד 308 תמכו בה. ראש הממשלה בוריס ג'ונסון אמר כי הוא "מאוכזב" מהתוצאה והודיע כי "יקפיא" את החקיקה בנוגע לפרישה מהאיחוד האירופי.

אתמול ננעל יום המסחר בת"א בעליות שערים: ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4% ות"א 90 עלה בכ-0.3%. מניית טבע זינקה ב-11% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב. פרוטליקס זינקה ב-32% בהמשך לפרסום ביום חמישי האחרון על תוצאות הניסוי במטופלי כבד שומני. 

בורסות אירופה ננעלו אתמול בעליות שערים, בלונדון עלה מדד פוטסי 100 ב-0.7%, בפרנקפורט הוסיף מדד דאקס ב-0.09% ובפריז רשם מדד קאק 40 עלייה של 0.2%.

עוד כתבות

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

יוצאת לדרך: התוכנית לשיקום המכונים להתפתחות הילד

במסגרת התוכנית, יבוטלו החל מאפריל ההחזרים שסיפקה המדינה עבור טיפולים פרטיים • בחוזר סמנכ"ל שנשלח היום לקופות-החולים צוינו יעדים לצמצום תורי ההמתנה לטיפולים, שכיום מגיעים עד חודשים ארוכים ● הקופות יתוקצבו ב-80 מיליון שקל בשנה עבור שיפור השירות

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

שכר הדירה עלה ב-10% בחמש שנים, אך הוא עדיין לא מדביק את קצב עליית מחירי הדירות

לפי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שכר הדירה הממוצע עלה בשנה האחרונה ב-1.6% והגיע לשיא של 4,000 שקל ● בראש טבלת המחירים עומדת תל אביב עם שכר דירה ממוצע של 5,865 שקל ובתחתית הטבלה נמצאות הקריות באזור חיפה

פארק העסקים ביקום / צילום: תמר מצפי

ביי ביי פישמן: קרן JTLV של עמיר בירם תרכוש 50% מפארק העסקים בקיבוץ יקום

תמורת העסקה מגיעה ל-250 מיליון שקל ● לאחרונה מימש קיבוץ יקום אופציה להעמיד את מניות קבוצת מבני תעשיה בפארק העסקים יורופארק למכירה ● למרות מיקומו האטרקטיבי סובל יורופארק מתפוסה ממוצעת של פחות מ–70% עקב נטישת דיירי עוגן ● העסקה תניב למבני תעשיה רווח של כ–70 מיליון שקל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מזכיר המדינה האמריקאי פומפיאו: "ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי"

כתגובה להחלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, מייק פומפיאו הודיע היום כי ארה"ב מרככת את עמדתה ביחס להתנחלויות ישראליות בגדה המערבית ● מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס ברביעי הקרוב לדיון בעקבות הצהרת ארה"ב

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

השקות מרובות של שירותים פיננסיים מטעם ענקיות הטכנולוגיה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חשבון עו"ש בגוגל? מה ענקיות הטק יעשו עם המידע הפיננסי שלנו

על אף שענקיות הטכנולוגיה זוכות ליחס מחמיר וחשדנות מצד רגולטורים, הן לא מהססות להיכנס לתחום הפיננסי, שיאפשר להן להפיק תובנות נוספות ורגישות על המשתמשים ויסייע להן להמשיך לבצר את מעמדן

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

הערכות: משרד הבריאות בוחן אפשרות להוצאת ה-CBD מפקודת הסמים המסוכנים אפילו אם לא תהיה ממשלה

משרד הבריאות פרסם הנחיות קנאביס לתקופת המעבר ● בין היתר: צמצום מספר הבדיקות, הקלות ביצור, התרת היצוא מנקודת המבט של משרד הבריאות ● התקנות אינן מתייחסות לייבוא אולם משרד הבריאות פרסם קול קורא ליבואנים כדי להתגבר על המחסור

שרון גל / צילום: דור מלכה

תחקיר הליסטריה של "תוכנית חיסכון" פגע ברייטינג של שרון גל

תוכנית ההשקה של "שווה כסף" בהגשת שרון גל הביאה לרשת 13 רייטינג של 5.4% - לעומת 15.4% ל"תוכנית חיסכון" ששודרה ממול בקשת 12 וחשפה כי נמצאו חיידקי ליסטריה בארומה ת"א ובלנדוור בקניון עזריאלי

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

פקקים בנתיב פלוס - נתיב הקארפול הראשון / צילום: שלומי יוסף

פרויקט "דרך ערך" חוזר: נהגים שיפחיתו שימוש ברכבם הפרטי יתוגמלו ע"י המדינה

המאמצים להוריד את העומס הקשה בכבישים נמשכים והפעם הגיע תורו של החיזוק החיובי • כיצד זה יעבוד ומי יכול להשתתף בפרויקט? "גלובס" עושה סדר

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

לפיד: "דברי נתניהו על הערבים הם גזענות בלתי נסלחת"

ח"כ יאיר לפיד בישיבה של סיעת כחול לבן: "אם יקרה משהו למי מהיושבים פה בחדר, שיידע שזה ביבי. הוא מוביל לאלימות" ● יו"ר כחול לבן בני גנץ: ניהול מו"מ פוליטי אל מול הליכוד "שקול לדיבור עם הקיר"

חיים גרון/  צילום: איל יצהר

בכיר לשעבר במשרד התקשורת בביקורת חריפה על מדיניות המשרד

סמנכ"ל הטכנולוגיות לשעבר חיים גרון בתגובה למדיניות המשרד בנושא הסיבים האופטיים: "קיים כשל אנושי מובנה בהנחה לפיה חבורת פקידים, בכירים ומוכשרים ככל שיהיו, יצליחו לחזות על סמך תחזיות ותרחישים תיאוריים את התנהגות השוק בתגובה למהלכי אסדרה שיינקטו על ידם"

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו של עורך אתר "וואלה" לשעבר, ינון מגל, במשטרה בתיק 4000 • מגל אישר שהופעלו עליו לחצים מבלפור, אבל טען שלחצים דומים הופעלו על ידי מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ”ל צריך להתערב בעבודת העריכה"

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

אייל רביד ימשיך להתמקד בעסקי המזון: ויקטורי נסוגה מהשקעתה בחוות קנאביס

ככל הידוע, משרד הבריאות טרם אישר את הקמת חווה הקנאביס המתוכננת ● לצד קיטון ברווח הנקי, רשת הסופרמרקטים של אייל רביד רשמה גידול של 4.8% במכירות הרבעון השלישי, שהסתכמו ב-447 מיליון שקל

נאסד"ק / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות מינוריות שהספיקו למדדים כדי לקבוע שיאים חדשים

המדדים התקשו לטפס לאחר שגורמי ממשל סיניים צוטטו כמי שמגלים פסימיות לגבי סגירת עסקת סחר עם ארה"ב ● פולקסווגן הנמיכה תחזיות בצל חולשה בביקוש לרכבים מסחריים גדולים ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הפוטסי טיפס ב-0.1%

משפחת יוחננוף המורחבת: שגיא, מורן, שרית, איתן, מרדכי, אילנה, יובל דמארי ונועה  / צילום: שלומי יוסף

איתן יוחננוף הגיע לכנס "גלובס" ביום ההנפקה בבורסה: "ברשות אמרו לי שקול מילים"

כנס "עסקים מבית טוב" של "גלובס" ובנק לאומי אירח הבוקר את בעלי רשת הקמעונאות ובכירים נוספים בתחום העסקים המשפחתיים

פדריקה מוגריני / צילום: פרנציסיוב וולסצ'רטס, רויטרס

האיחוד האירופי בתגובה להצהרת פומפיאו: "ההתנחלויות בלתי חוקיות"

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני פרסמה הערב כי "עמדת האיחוד האירופי לגבי מדיניות ההתנחלויות בשטח הפלסטיני נשארת ללא שינוי" ● "האיחוד האירופי קורא לישראל לחדול ממדיניות ההתנחלויות"

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי-ודאות שעולה מהמכרז ● הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה כי בכוונתה לעתור ● בכירים בחברות ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות נדחו ללא הסבר