גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרשת השישית בדרך לבורסה: יוחננוף מבקשת לגייס כ-400 מיליון שקל בהנפקת מניות

רשת המזון מציגה צמיחה מהירה ועלייה ברווחיות בשנים האחרונות, גם הודות לרכישת סניפים מרשת מגה שקרסה ● עם זאת, ספק האם יוחננוף תקבל את השווי שלו היא שואפת - כ-2 מיליארד שקל לפני הכסף ● במחצית הראשונה של 2019 קפצו הכנסות הרשת ב-26% ל-1.4 מיליארד שקל

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי
איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

רשת קמעונאות המזון יוחננוף עושה את דרכה לבורסה בתל-אביב, והיא צפויה להפוך לרשת השישית הנסחרת בשוק ההון המקומי, לצד שופרסל , רמי לוי , ויקטורי , טיב טעם  ופרשמרקט  (שהצטרפה לבורסה מוקדם יותר השנה). במסגרת הנפקת מניות ראשונית (IPO) שהיא מקדמת, שואפת יוחננוף לגייס כ-400 מיליון שקל לפי שווי חברה של 1.8-2 מיליארד שקל לפני הכסף - הגם שספק האם תמחור זה יתקבל על-ידי השוק. את ההנפקה מובילה חברת החיתום אוריון.

טיוטת התשקיף שפרסמה הבוקר (ד') יוחננוף לקראת ההנפקה, המתוכננת בשבועות הקרובים, חושפת כי התרחבות פעילותה בשנים האחרונות סייעה לה להגדיל את מחזור ההכנסות באופן משמעותי ותמכה גם ברווחיה. בסיכום המחצית הראשונה של 2019 הציגה יוחננוף קפיצה של 26% בהכנסותיה ל-1.4 מיליארד שקל, אחרי שבסיכום שנת 2018 כולה ההכנסות עלו ב-41% ל-2.4 מיליארד שקל, בעיקר בזכות פתיחת סניפים חדשים.

שיפור חד נרשם כמגמה גם בשורת הרווח הגולמי והתפעולי, אולם במחצית השנה של 2019 הציגה יוחננוף עלייה חדה בהוצאות המימון שלה, בהשפעת תקן החשבונאות החדש הקשור לחכירות (IFRS16), כך שהרווח הנקי שלה למחצית נותר ללא שינוי, ברמה של כ-42 מיליון שקל. בסיכום שנת 2018 רווחיה של הרשת טיפסו ב-35% ל-89 מיליון שקל. על בסיס מדיניות חלוקת דיבידנד של כ-30% מהרווח השנתי, בשלוש השנים האחרונות, מ-2017 ועד כה, החברה חילקה כ-67 מיליון שקל. החברה גם מתכננת לחלק חלק מתמורת ההנפקה כדיבידנד.

בסיכום מחצית השנה הראשונה נרשמה שחיקה בשורת הרווח הגולמי של יוחננוף, שהיה נמוך יחסית לרשתות הדיסקאונט המקומיות, והוא עמד על פחות מ-24%. ביוחננוף מייחסים את השחיקה ברווחיות הגולמית בין היתר ל"הנחות שקבלה החברה מספקיה בשנת 2018 בגין פתיחת חנויות מכר חדשות באותה שנה ובשנה שלפניה, והן מקו הפעולה בו נקטה החברה לנוכח התחרות על המחיר השוררת בשוק בו פועלת החברה".

בהקשר זה נציין כי לאחרונה נחשף ב"גלובס" סכסוך עסקי בין יצרנית המזון טרה לבין יוחננוף, במסגרתו הסירה הרשת את מוצרי טרה מהמדפים בשל אי-הסכמות על תנאי הסחר - מציאות שמתאפשרת בין היתר על רקע התחזקותה של הרשת.

עלות העסקת 5 בני המשפחה כ-8.5 מיליון שקל

יוחננוף, העוסקת בשיווק ומסחר קמעונאי בתחום המזון ומוצרים נלווים, הוקמה לפני 31 שנה, ב-1988. בעלי השליטה ברשת הם מרדכי יוחננוף, יו"ר החברה, ושלושה מילדיו - איתן יוחננוף המשמש כמנכ"ל הרשת, שרית וחלי. האח הבכור גיורא יוחננוף, המכהן כמנהל סחר ורכש ירקות, לא מחזיק במניות החברה. מרדכי יוחננוף מחזיק טרם ההנפקה 38% ממניות החברה; איתן יוחננוף מחזיק 4%; ואילו הבנות, שרית וחלי, מחזיקות ב-19% מהמניות כל אחת. 

חמשת בני משפחת יוחננוף הם גם שיאני השכר בחברה, ועלות העסקתם הסתכמה אשתקד לכ-8.5 מיליון שקל. בראש רשימת המרוויחים ניצב מרדכי יוחננוף, עם שכר בעלות שנתית של 2.4 מיליון שקל. בנוסף לחמשת השיאנים מעסיקה יוחננוף מספר דומה של בני משפחה בתפקידים זוטרים יותר.

בתחילת דרכה עסקה יוחננוף במסחר סיטונאי, ופעילותה התמקדה במכירת מוצרי מזון למרכולים ומשווקים. ב-1992 היא פתחה את הסניף הראשון שלה ברחובות, העיר בה נותר מוקד פעילות הרשת בשנים הבאות ובה גם התמקמה הנהלת החברה. עד שנת 2009 הפעילה הרשת ארבע חנויות בעיר, בנוסף לסניף באשדוד, כאשר בהמשך הואצה התרחבותה כיום לרשת פריסה ארצית, עם סניפים מטבריה בצפון ועד נתיבות בדרום.

בשנת 2015 רכשה יוחננוף שבעה סניפים מרשת מגה שקרסה, כך שכיום היא מפעילה 26 סניפים, האחרון שבהם נפתח בחודש מאי בירושלים, וסך שטחי המסחר שלה (נטו) עומדים על כ-63 אלף מ"ר.

מטיוטת התשקיף עולה כי העסקה שביצעה יוחננוף מול מגה הייתה מוצלחת עבורה, כאשר פעילות החנויות הנרכשות "השתלבה בהצלחה רבה בפעילות החברה והביאה לצמיחה ניכרת במכירות וברווחים". כיום מעסיקה יוחננוף כ-3,400 עובדים, נוסף לכ-500 עובדים נוספים שהיא שוכרת דרך חברות שירותי כוח-אדם. המרכז הלוגיסטי של החברה שוכן באזור תעשייה סמוך לעיר מודיעין ומתפרש על פני כ-7,100 מ"ר.

התוצאות הכספיות של יוחננוף בשנים האחרונות / אינפוגרפיק

לא מתכננת לפתוח חנויות במרכזי ערים

ביוחננוף מציינים כי בשל אסטרטגיית הצמיחה הנוכחית שלה, המבוססת על מכירה במחירי דיסקאונט בהיקפי קנייה גדולים, בשלב זה החברה אינה מתעתדת לפתוח חנויות במרכזי ערים, וזאת בניגוד למתחרות כגון יינות ביתן, רמי לוי או ויקטורי, שבשנים האחרונות חיזקו את אחיזתן בתוך הערים באמצעות רכישות או התרחבות אורגנית.

הרשת מתאפיינת בחנויות גדולות יחסית לענף במרכזי קניות או באזורי תעשייה, כשמדובר בסניפים שהקמתם דורשת השקעות גבוהות ביחס לענף שכן הם מרווחים ומטופחים. את עיקר סניפיה מפעילה הרשת בשטחי נדל"ן שאינם בבעלותה, למעט שלושה סניפים על קרקע בבעלותה. למרות זאת, בהתייחסות לאסטרטגיית החברה, ביוחננוף מציינים כי "ככלל, החברה רואה ברכישת נכסים כחלופה עדיפה על פני נשיאה בהוצאות השכירות הכרוכות בהפעלת חנויות המכר".

עוד בתחום הנדל"ן, בחודש יוני האחרון חתמה הרשת על הסכם למכירת שטח המיועד למגורים בנס-ציונה תמורת כ-43 מיליון שקל, ובספטמבר זכתה במכרז של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לרכישת מגרש ביבנה, המיועד למסחר, תעסוקה ומשרדים, תמורת כ-45 מיליון שקל.

במבט קדימה, במסגרת יעדיה יוחננוף שואפת להרחבת הפעילות ושיפור הרווחיות "באמצעות שיפור מדדי היעילות ומדדי התפעול", וכן מציינת לגבי תוכניותיה "פתיחת חנויות חדשות ורכישות חנויות מחברות אחרות, השבחת מחזור פעילות חנויות קיימות, הן על-ידי הגדלת סל המוצרים הנמכר, הן על-ידי הכנסת לקוחות חדשים והן על-ידי שיפור תנאי הסחר עם הספקים".

עוד היא מתכננת "לפעול לחיזוק תודעת המותג", וכן להרחיב את מספר הלקוחות המשתמשים באפליקציית החברה וכן שוקלת להוסיף "שירות קנייה מקוונת (אונליין), שירות שלהערכתה "אינו כדאי כלכלית עבורה נכון להיום ואף אינו נדרש, בשעה שהחברה מעריכה כי טרם מיצתה את פוטנציאל גידול המכירות על רצפת המכירות הנוכחית".

במקרה בו הנפקתה של יוחננוף תצא לפועל כמתוכנן, היא צפויה להיות הנפקת המניות הראשונית (IPO) השביעית של 2019 ולהצטרף לישראכרט, אלטשולר שחם, פרשמרקט, הבורסה לניירות ערך, שירותי בנק אוטומטיים (שב"א) וג'נריישן קפיטל. 

עוד כתבות

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מנכ"ל פלאפון, רן גוראון, יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, יו"ר ועד עובדי פלאפון, יחיאל שמן / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

הסכם קיבוצי חדש בחברת פלאפון בתוקף עד יולי 2022: מה יקבלו העובדים?

ההסכם כולל מענק חתימה בסך 20 מיליון שקל, תוספת שכר של 7%, מענק שנתי, קופת מלגות ללימודים ועוד ● בנוסף תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון עם תנאים מיטיבים, יוגדלו תקציבי הרווחה, ויוארכו כל הטבות ההסכם הקיבוצי הקודם ● בסך-הכול כ-400 עובדים יעזבו את החברה

מייקל היידן / צילום: יח"צ

הצלחה להנפקת חברת התרופות 89bio של יוצאי טבע; גייסה 85 מיליון דולר, והמניה זינקה

מניית 89bio עלתה 30% ומשקפת שווי חברה של 238 מיליון דולר ● 89bio, המפתחת תרופה לכבד שומני,  הוקמה על בסיס טכנולוגיה שפותחה במקור ע"י טבע

ניר ברקת, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם לשלושת תיקי נתניהו הפתוחים קדמו 16 תיקים שנסגרו?

מרוב רצון להוכיח שנטפלים לנתניהו, ניר ברקת תופר לו תיקים חדשים. פרמנו ● המשרוקית של גלובס

הכפר ג'דיידה־מכר / צילום: פאול אורלייב

המדינה רצתה להוסיף 15 אלף דירות במועצת ג'דיידה–מכר, אך תיאלץ להתפשר על פחות ממחצית

בשבוע שעבר קיימה הוותמ"ל דיון בשתי תוכניות שמבקשות להוסיף אלפי דירות למועצה שבגליל המערבי ● במועצה המקומית מתנגדים וטוענים כי המדינה מנסה להחיות מחדש תוכנית שנדחתה בעבר, שמשמעותה בפועל היא הקמת יישוב חדש

מהדורת החדשות של ערוץ 12, אמש / צילום: צילום מסך

על רקע ההסלמה: כמה רייטינג רשמו אמש חדשות 12 וחדשות 13?

המהדורה המרכזית המורחבת של חדשות 12 בהובלת קרן מרציאנו ודני קושמרו רשמה אמש רייטינג של 23.9% - פי 2.4 יותר מהרייטינג של מהדורת חדשות 13, שרשמה רייטינג של 10% ● פער דומה נשמר גם במהדורה המוקדמת

כחלון בביקור בפרויקט מחיר למשתכן בלוד /  צילום: יוסי אלוני

רמ"י החליטו להאריך את תוכנית מחיר למשתכן בעוד שנה

מנתונים של רמ"י עולה כי מאז הופעלה תוכנית מחיר למשתכן ב-2015 פורסמו מכרזי קרקע עבור 115,912 יח"ד ובוצעו עסקאות עבור קרקע לבניית 90,542 יח"ד

עדי צים / צילום: יחצ

לאחר שהכניס את זהבית כהן כשותפה: עדי צים בדרך להשתלט על השלד הבורסאי וונטייז

הציע תמורת 75% ממניות השלד סכום של 2 מיליון שקל במזומן והכנסת פעילות ריאלית בשווי מינימלי של 30 מיליון שקל, תוך שנה ממועד הקצאת המניות

בקבוקוני טואלטיקה של רשת המלונות הייאט / צילום: הייאט

גם רשת הייאט נרתמת למאבק בפלסטיק: תוציא את בקבוקוני השמפו מחדרי המלון

רשת בתי המלון הכריזה כי תוותר על בקבוקוני הפלסטיק שהיא מחלקת לאורחים בחדרים (שמפו, סבון, קרם גוף וכו') ותחליפם בבקבוקים גדולים, בדומה למהלך שרשתות אחרות הצהירו כי יישמו

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ארבע חברות, 4 מיליארד שקל רווחים בקופה – כמה מס ישלמו?

בעלי השליטה בארבע חברות שצברו בקופתן 4 מיליארד שקל יידרשו לחלק כ-2 מיליארד שקל דיבידנד וימוסו במס גבוה בעקבות אי-חלוקת הרווחים - כך המליצה "וועדה מייעצת" למנהל רשות המסים בעקבות "מהפכת הדיבידנד הכפוי"

פאבל דורוב, מייסד טלגרם. המטבע הדיגיטלי התייקר עוד לפני שהונפק/ צילום: רויטרס

טלגרם כופרת באישומי ה-SEC שבגינם נדחתה הנפקת המטבע הדיגיטלי שלה

החברה, בעלת אפליקציית המסרים המיידיים, שביצעה בשנה שעברה מכירה מוקדמת של המטבע הדיגיטלי גרם בהיקף של 1.7 מיליארד דולר, מבקשת מבית המשפט בניו יורק להסיר את צו המניעה של רשות ניירות ערך האמריקאית, הטוענת כי המטבע נחשב לנייר ערך

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

היום מתחיל שלב העדויות הפומביות בתהליך האימפיצ׳מנט נגד נשיא ארה"ב

ועכשיו בטלוויזיה: היום מתחיל שלב העדויות הפומביות בתהליך האימפיצ׳מנט נגד נשיא ארה"ב ● סוף התהליך ידוע מראש: טראמפ יהיה הנשיא השלישי בתולדות ארה״ב שיועמד לדין בסנט ● מסד הטיעון נגד טראמפ: ניסה לסחוט מנשיא אוקראינה הכרזה פומבית שקייב תחקור את יריבו הפוליטי, ג'ו ביידן ובנו, האנטר, שהיה דירקטור בחברת גז אוקראינית ● פרשנות

 

קרית אליעזר / צילום: עינת לברון

60 יח"ד לדונם ומגדלים: נחשפה תוכנית קריית אליעזר בחיפה

במפגש שיתוף ציבור שהתקיים השבוע הוצגה לראשונה תוכנית ההתחדשות העירונית לשכונה החיפאית ● לצד בינוי נמוך, ייבנו גם מגדלים עד 22 קומות ● מכפיל הפינוי-בינוי המוצע הוא 3.5

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

למה החמאס יושב בצד ולא מצטרף לג'יהאד?

ישראל רושמת בינתיים הצלחה, כשהיא מצליחה לבודד את הג'יהאד האסלאמי שיכולותיו לפגוע קטנות יחסית

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

יציבות בוול סטריט; פאואל לסנאט: לא עוד הורדות ריבית כל עוד הצמיחה נמשכת

יו"ר הפד אמר בפני הסנאט כי "הסיכונים למערכת הפיננסית נותרו נמוכים" ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב רושם את העלייה הגבוהה ביותר זה שבעה חודשים, על רקע הזינוק במחירי האנרגיה ● מגזר הבנקים באירופה מאבד יותר מ-2%, בהובלת קומרצבנק, בנקיה ודויטשה בנק

הריסות תחנת הטלוויזיה של החמאס בעזה / צילום: רויטרס Suhaib Salem

פעולה מקיפה של צה"ל בעזה הפכה לבלתי נמנעת

השאלה המכרעת היא אם חמאס יצא ידי חובתו בפעולה מוגבלת או שייאלץ לפעול בהיקף נרחב • אם יסתפק בתגובה סמלית, יהיה בכך הישג למדינת ישראל ● דעה

עו"ד רונית בכר, ערן יעקב, אילן פלטו, עו"ד ירון סבר וצבי סטפק / צילום: אסף לב

על מס ועל פנס: למה צריכות חברות ציבוריות להיערך

כנס המסים השנתי של איגוד החברות הציבוריות בשיתוף עם פרמת הייעוץ וראיית החשבון דלויט ועם משרד עוה"ד גולדפרב-זליגמן עסק הפעם בגירעון ובאתגרים שעומדים לקראת תקציב 2020

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

החזון של צוקרברג וקידום המסחר המקוון: מה עומד מאחורי שירות התשלומים של פייסבוק?

פייסבוק הודיעה על השקת שירות פייסבוק פיי, שיאפשר בעתיד להעביר כסף במסנג'ר, ווטסאפ ואינסטגרם ● כדי להצליח בכך, פייסבוק תצטרך להתגבר על חששות המשתמשים והרגולטורים

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

נתניהו: "הרשימה המשותפת דרשו לחקור אותי ואת גנץ בגין פשעי מלחמה"; טיבי: "שקרן ומסית"

ראש הממשלה אמר את הדברים במליאת הכנסת, לאחר שביקש לעלות ולנאום כדי לתת עדכונים על המצב הביטחוני

כסף / צילום: שאטרסטוק

כך נוצרו הזדמנויות חדשות במערכת הפיננסית לאורך ההיסטוריה

בשנים האחרונות נדמה שישנו מרדף אחר מציאת הזדמנויות חדשות ויצירתיות לרווח ● אך הדבר מתחיל לפני מאות שנים, והרבה מאז לא השתנה ● מסע היסטורי בעקבות ההתחדשות הפיננסית ● האזינו לפרק פתיחת העונה של הפודקאסט "דוח פינטק"