גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בגלל הריביות הנמוכות: שוק המשכנתאות האמריקאי זינק לרמות של לפני המשבר

השוק רשם שיא רבעוני ● עם זאת, מכירות הדירות והבתים לא התאוששו במידה שצפו כלכלנים

בית למכירה / צילום:רויטרס
בית למכירה / צילום:רויטרס

שוק המשכנתאות האמריקאי רתח בחודשי הקיץ ורשם היקף שיא רבעוני מאז המשבר הפיננסי.

ביולי-ספטמבר ניתנו משכנתאות למגורים בהיקף של 700 מיליארד דולר בארה"ב, שיא של 14 שנים, לפי חברת המחקר Inside Mortgage Finance. בסיכום 2019 צפויה כמות המשכנתאות שניתנו לרשום שיא מאז 2006, בשיא הבום הקודם בשוק הדיור.

ירידת הריביות עודדה משקי בית להחליף משכנתאות בריבית גבוהה יחסית לכאלה בריבית נמוכה יותר כדי לחסוך בתשלומי הפירעון החודשיים. המימון מחדש הזה העסיק את חברות המשכנתאות, למרות שמכירות הדירות והבתים לא התאוששו במידה שצפו הכלכלנים.

מכירות נכסי הדיור עלו ברבעון השלישי על בסיס שנתי, לפי התאחדות המתווכים הארצית, NAR, ובכך נעצרה ירידה שנמשכה מעל שנה. אך המכירות ירדו בספטמבר ב-2% מאוגוסט, מה שמעיד שהשוק מתקשה לשמור על המומנטום החדש שלו.

ירידה בריביות המשכנתאות דורשת יותר זמן להעלאת רכישות הדיור מפני שאנשים צריכים תחילה לחפש דירה. ייתכן שפירוש הדבר הוא עוד כמה חודשים של שיפור במכירות, כאשר קונים שנמשכים חזרה לשוק בגלל הריביות הנמוכות ממשיכים למצוא לעצמם נכסים לקנייה.

"החודשים האחרונים מספקים לנו ניצני תקווה שהריביות הנמוכות מעלות את מכירות הבתים", אמר ראלף מקלפלין, סגן הכלכלן הראשי ב-CoreLogic. "עושה רושם שיש לנו מסלול המראה בריא למכירות נכסי דיור".

פעילות המימון מחדש, החלפת המשכנתאות, זינקה ב-75% בהשוואה שנתית ביולי ובאוגוסט, לפי חברת הנתונים בלק נייט. מספר שיא של 11.7 מיליון משקי בית היה חוסך לפחות 0.75 נקודת אחוז מריבית המשכנתא אילו החליף משכנתאות בתחילת ספטמבר, לפי בלק נייט.

אריק או'סליבן קנה בינואר בית באולד ליים, קונטיקט, כשריביות המשכנתא היו כ-4.5%. במהלך השנה הן ירדו בהתמדה, וחברת המשכנתאות שלו הודיעה לו שקיימת אפשרות לממן מחדש את המשכנתא. החודש הוא עשה זאת, בריבית של 3.49%.

הבית שלו גם שוערך ביותר כסף כשהוא החליף את המשכנתא, כי הוא השקיע בו עבודה רצינית. ההון הנוסף הזה פטר אותו מהצורך לבטח את הנכס, וההחזר החודשי הוזל עוד יותר.

"לא עלה בדעתי להחליף את המשכנתא, עד שקיבלתי את ההודעה של החברה", הוא אמר.

מנהלים בבנק וולס פארגו, מוסד המשכנתאות המוביל בארה"ב, מסרו החודש שהבנק הלווה ברבעון שעבר 5 מיליארד דולר יותר במשכנתאות בהשוואה לרבעון אפריל-יוני, כאשר החלפת משכנתאות הייתה החלק הגדול מהפעילות הזו. הם צופים שהיקף הפעילות ברבעון הנוכחי יהיה דומה לרבעון השלישי.

כריס דוץ הוריד את ריבית המשכנתא שלו מ-4.25% ל-3.75% על ביתו בסגנון הקולוניאלי במילסטון, ניו ג'רזי החודש. הוא המתין כשנה לריבית הטובה ביותר.

הוא גם עבר מהלוואה שמבוטחת על ידי מנהל הדיור הפדרלי, FHA, להלוואה רגילה, מה שביטל כמה עמלות. הוא חוסך כ-300 דולר בחודש, מה שאומר שעלות המימון מחדש תחזיר את עצמה בתוך כמה שנים.

ראלף דיבונארה, סגן נשיא בכיר בחברת קרדינל פייננשל, שטיפל במשכנתא של דוץ, אמר שהעסק שלו גדל ב-15%-20% בשלושת החודשים האחרונים. הגידול נבע מתמהיל של החלפת משכנתאות וקניית דיור.

הרבעון השלישי ציין מפנה מבורך לתעשייה שהתקשתה להרוויח רק לפני כמה חודשים, עד כדי חשש לשבריריות בסיסית בשוק המשכנתאות. גופי הלוואה עצמאיים שאינם בנקים נותנים היום כמחצית מסך המשכנתאות לדיור, ואין להם די הון כמו לבנקים להגן עליהם במצבי האטה.

"אני מקווה שאנשים לא ייסחפו ויחשבו שהמצב הזה יימשך לעולמים", אמר טד טוזר, עמית מחקר במכון מילקן ולשעבר נשיא חברת המשכנתאות הממשלתית ג'יני מיי. "אני מקווה שגופי ההלוואה חוסכים חלק מהכסף שהם מרוויחים כעת, כדי שיהיה להם הון שיגן עליהם מפני האטה בעתיד".

לארי ריידאאוט, יו"ר סוכנות הנכסים גיבסון סותבי'ס מבוסטון, אמר שהריביות הנמוכות לא עזרו במיוחד לשוק מכירות הדיור כפי שהוא ציפה, מפני שהקונים הצעירים מקבלים אותן כמובנות מאליהן.

"לנו הריביות נראות קורצות במידה קיצונית", הוא הסביר, "אך בני דור המילניום רואים ריביות כאלה כבר שנים רבות". 

עוד כתבות

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה באוקטובר-דצמבר, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה ל-2018 חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות - ואיפה נרשמו עליות?

מטוס התובלה של אל על  / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ביהמ"ש אישר ייצוגית נגד אל על ו-3 חברות תעופה בגין "קרטל המטענים"

עמותת הצלחה טוענת כי תיאום מחירים בין אל על, בריטיש איירוויז, לופטהנזה וסוויס גרמו לנזקים של כ-613 מיליון שקל

גילת לווינים / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לקראת אקזיט של 2 מיליארד שקל? מניית גילת לוויינים זינקה על רקע מגעים לרכישתה

גם מניית מבטח שמיר, בעלת המניות השנייה בגודלה בגילת, זינקה היום בבורסה ● בעלת המניות הגדולה בגילת היא קרן פימי בראשותו של ישי דוידי, המחזיקה ב-34.1% מהון המניות

אדם מקשיב לתא קולי בסלולר / צילום: Shutterstock

מחקר בארה"ב ובריטניה: עשירים חיים בבריאות טובה כעשור יותר מאשר עניים

מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות

מחירי הדיור / תמונה: שאטרסטוק

הפועלים ולאומי: שוק הנדל"ן ימשיך לעלות בשנה הנוכחית

בבנקים הגדולים צופים שעלייה בהתחלות בנייה תירשם בגלל הבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן ● גם מחירי הדיור ימשיכו לעלות

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

הדיון בחסינות נתניהו מתקרב: אדלשטיין יכנס את המליאה בשבוע הבא

מליאת הכנסת תכונס ביום שלישי הבא ● אדלשטיין: "הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם"

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל, הנתונה בקשיים תזרימיים, בידי קבוצת שיכון ובינוי

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מתקיימים דיונים בין תהל לבין הבנקים לגבי מתווה התמיכה בחברה ● הצעת שיכון ובינוי לא התייחסה להשקעה במניות החברה-האם תהל גרופ אינטרנשיונל (TGI), אלא להשקעה בחברה-הבת תהל גרופ, וייתכן שלכן החליטו בבנקים שלא לאמץ את המתווה

מטריושקה בסנט פטרסבורג. החלפות בלתי נגמרות בשלטון / צילום: רויטרס, Alexander Demianchuk

דעה - "רוסיה היא חידה עטופה בתעלומה בתוך אניגמה": מה הכוונות האמיתיות של פוטין?

מה הוא רוצה? למה הוא מתכוון? בשביל מה לו? נשיא רוסיה עושה מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה, אבל למרבה הסקרנות הוא משתדל להיראות כמי שמכבד את שלטון החוק ● רוסיה מוסיפה להתחבט בין לגיטימיות לאפקטיביות ● דעה

משה גברילוב / צילום: סיון פרג'

מטבע לקנדוק: משה גברילוב מצטרף לחברת הקנאביס הרפואי

וגם: מלרן פרויקטים ומסחר פתחה את היום בבורסה בתל אביב

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

אבי גבאי \ צילום: איל יצהר

מנהל הטכנולוגיות של סלקום רון שבילי עוזב

שבילי הודיע על עזיבה לתפקיד חדש שטרם פורסם ● אבי גבאי נכנס היום לתפקידו כמנכ"ל סלקום במקומו של ניר שטרן

אופיר כהן/  צילום: יחצ

מינויים חדשים בזרוע הדיגיטל של קבוצת מקאן

אופיר כהן, עד לאחרונה המשנה למנכ"ל יוניברסל מקאן דיגיטל, מונה למנכ"ל החברה ● בנוסף מצטרף לקבוצה רון כספית, אחד הדמויות המוערכות בענף בתחום ה-CRM והמרקטינג אוטומיישן, שמונה למנכ"ל MRM - חברת הדאטה החדשה שהקימה מקאן

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור

אלי להב, בעל השליטה / צילום: איל יצהר

לקראת הפיכת אבי לוי לבעל מניות מרכזי: להב אל.אר חוזרת לתחום האנרגיה הסולארית

החברה במו"מ לרכישת חברה ישראלית פרטית בתחום האנרגיה המתחדשת בתמורה ל-44.6 מיליון שקל ● להב מתכננת לגייס בשבועיים הקרובים 150-180 מיליון שקל בהנפקת זכויות, ולוי צפוי להחזיק אחריה כ-40% מההון ● לפי אינדיקציה ראשונית, החברה צפויה לרשום רווח של 5-7 מיליון שקל מעליית שווי נכסים בגרמניה

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

על רקע הגאות במניות נדל"ן: אזורים ואאורה מפשירות תוכניות להנפקת קרן ריט

אזורים מקדמת הנפקת פעילות השכרת דירות לטווח ארוך, ודיווחה כי חברה בת הגישה טיוטת תשקיף "לצורך הנפקתה לציבור כקרן השקעות במקרקעין" ● אאורה דיווחה כי היא "ממשיכה לפעול להקים קרן להשקעות במקרקעין", לאחר שבשבוע שעבר דיווחה כי "טרם התגבשו התנאים להקמת קרן הריט או למכירת נכסים לקרן"

קובי אלפי  / צילום: מורן ויזל

"השוק המקומי ממשיך להיות זול ואטרקטיבי ביחס לרמת התמחור של שוק המניות העולמי"

לדברי קובי אלפי מבית ההשקעות אלפי בנדק, סביבת תמחור הכסף מאוד נמוכה ונוחה למגזר העסקי: "השוק הספיק להפנים במהלך השנה החולפת שהריבית נמצאת בשליטה ואינה צפויה לעלות בקרוב" ● ואילו סקטורים ומניות מומלצות לדעתו?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 17-18 בינואר

בסופ"ש באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ לשיא כל הזמנים, גילת ומבטח שמיר זינקו ב-14%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4% לרמה של 1,725.8 נקודות, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ● גילת זינקה על רקע הדיווח על מגעים לרכישתה ● בעלת המניות בגילת מניית מבטח שמיר הובילה את העליות וזינקה בכ-14%

הגנרל חליפה חפתר / צילום: Costas Baltas, רויטרס

ועידת השלום בברלין: הפסקת אש בלוב ויישום אמברגו הנשק שהטיל האו"ם

ועידת השלום התכנסה היום במטרה להפסיק את הלחימה בלוב ● שני הצדדים הנלחמים בלוב והמדינות שמספקות להם נשק הסכימו לאמץ את אמברגו האו"ם על העברת נשק