גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחלום הבקתה ועד לצפיפות אוכלוסין: כך העשן בהודו ובקליפורניה נהפך לבעיה של ממש

מצפון הודו הענייה עד קליפורניה העשירה, הטבע עולה באש, העשן ממלא את הריאות, איכות החיים פוחתת, והמסר הברור הוא: הגזמנו

קרקעות שרופות וענני עשן בצפון הודו. / צילום: רויטרס - Amit Dave
קרקעות שרופות וענני עשן בצפון הודו. / צילום: רויטרס - Amit Dave

בשני קצוות מרוחקים של העולם, באזור העשיר ביותר עלי אדמות ובאזור המכיל את מספר העניים הגדול ביותר, קיבלנו בימים האחרונים תזכורות דרמטיות על הגבולות הנתונים של התפשטות האדם.

התזכורות האלה אפופות אש ועשן. האש בוערת בשדות מרוחקים וביערות קרובים. העשן מכסה את עין הרקיע, לא כמוטיב ספרותי אלא כתחזית של מזג האוויר.

האם המדינה רבת האוכלוסים ביותר בארה"ב והכרך רב האוכלוסים ביותר בהודו חצו את גבולות הקַיָימוּת (sustainability)? הייתכן שהם הופכים בהדרגה ללא ראויים לחיי אדם? או לפחות לא ראויים לכל-כך הרבה חיי אדם?

הקורא הספקן רשאי בהחלט להזכיר לנו את תומס מלתוס, כוהן הדת האנגלי, שחזה לפני 220 שנה כליה בלתי נמנעת על המין האנושי אם לא יחדל להתרבות, מפני שלא יימצא לו די מזון. תורת מלתוס עשתה רושם כביר על בני זמנו, והתיישבה עם הציפיות לגוג ומגוג ול"סוף ההיסטוריה" של המהפכה הצרפתית ושל מלחמות נפוליאון.

אוכלוסיית העולם בזמן פרסום ספרו של מלתוס, סביב 1,800, עמדה פחות או יותר על מיליארד. היא גדלה מאז פי 7, ואף כי 155 מיליון ילדים סובלים מתת-תזונה, אין זה מן הטעם שנתן מלתוס: יש בעולם שפע מזון ואפשר להשביע את כל הרעבים.

מעשה ב"מהפכה ירוקה"

בהודו, העומדת במרכז הדרמה של הימים האחרונים, התחוללה מהפכה עצומה בחצי המאה האחרונה. אם לפני 50 שנה היא הייתה עדיין תלויה במשלוחי מזון בהולים כדי להציל אותה מרעב, כיום היא יצואנית המזון השישית בגודלה בעולם, ומובילה את הטבלה העולמית בתפוקת דגנים, אורז ודוחן. היא חבה את ההצלחה הזו ל"מהפכה הירוקה", ששינתה ללא הכר את פני כפריה וחקלאותה.

המהפכה ההיא הגדירה את היעד, אבל לא עסקה די הצורך באמצעים. השבוע אנחנו פוגשים את התוצאות. איכרים קשי יום בצפון הודו מבערים את הקש משדותיהם לקראת עונת הזריעה. מאין להם האמצעים והמיכון, הם מעלים את שדותיהם באש. זה מה שהם עשו מאז ומעולם באוקטובר-נובמבר. אבל בעשר השנים האחרונות, העשן המתאבך מן השדות במדינות צפון הודו התפשט והלך, עד שהגיע אל שמיה של עיר הבירה דלהי, והסתיר את השמש.

באזור דלהי מתגוררים בערך 22 מיליון בני אדם. היא לא נועדה לגודל כזה. סימניה של התפשטות לא מבוקרת טבועים בכל צד של חייה. עשרות משכונותיה מוגדרות "לא-חוקיות" בגלל בנייה פרועה.
ברשימת הערים מזוהמות האוויר ביותר בעולם, הודו תופסת 22 מ-30 המקומות הראשונים, ודלהי אינה נמצאת אפילו בין עשר הראשונות. אבל בבוא הסתיו היא מתבססת במקום הראשון ללא קושי.

כמו חפיסת סיגריות ביום

לא קל לחיות בדלהי באיזשהו זמן של השנה. אני יכול להעיד מניסיוני: חייתי בה כמעט ארבע שנים, ואני חושב את עצמי לבר מזל כמעט מכל בחינה שהיא. אבל השפעת האקלים על הבריאות לא הייתה אחת מהן.

שנה אחת, בערך בזמן הזה, כאשר תחזית מזג האוויר היומית הכילה מילה אחת בלבד, "עשן", לקיתי בבחילה מסתורית, שהתארכה שלושה שבועות. לא הייתי מסוגל להכניס פרוסת לחם אל פי. איבדתי יותר מעשרה ק"ג. הרופאים משכו בכתפיהם. לא היה להם מושג מה גורם את הבחילה, אבל הם יכלו לנחם אותי שאין-סוף מחלות מסתוריות משתוללות בעיר.

הדרך היחידה להתרפא הייתה להימלט להרי הצפון. למרבה הצער, הרוב הגדול של ההודים אינם יכולים להימלט. העשן הממלא את ריאותיהם שקול כמעט כנגד חפיסת סיגריות ביום.

עשן השדות הבוערים יתפזר לבסוף. החורף הקצר ירד על צפון הודו בדצמבר. הלילות יהיו קרים במידה כזאת, שרבבות האנשים המתגוררים ברחוב, או עובדים בו (כמו שומרי לילה) יבעירו 70 אלף מדורות מדי לילה כדי להתחמם. לוויינים בחלל החיצון יבחינו בהן. איכות האוויר תפחת במידה כזאת, שבשעות הבוקר המוקדמות יעטוף את העיר ערפיח מן הסוג שרווח בלונדון עד לפני 70 שנה.

חלום הבקתה ביער

קליפורניה משלמת את המחיר של בולמוס הבנייה וההתפשטות שהניב שגשוגה הכלכלי. ב-1900 חיו בה 2 מיליון בני אדם, ב-1950 - 10 מיליון, ועכשיו - 40 מיליון. החיפוש המתמיד אחרי איכות חיים, נוחיות וחיסכון הוציא המוני קליפורנים אל מחוץ לערים, והפגיש אותם עם היערות. מה לך חלום אמריקאי נעים יותר מבקתה ביער, חוץ מזה שהבקתה רוצה להתחבר אל מערכת החשמל.

1,500 דליקות בשנה האחרונה היו תוצאה של תקלות, או של הזנחה במערכת החשמל. השנה החליטה חברת החשמל הגדולה ביותר במדינה להקדים תרופה, ולנתק 750 אלף משפחות מזרם החשמל.

דונלד טראמפ, הנוהג בקליפורניה כמו הייתה שטח אויב (הדמוקרטים שולטים בה ללא מצרים), מאיים זה חודשים להפסיק כל סיוע פדרלי לנפגעי הדליקות. הוא מטיל את האשמה על כניעתה של קליפורניה לשוחרי איכות הסביבה. הם מונעים טיפול מונע ביערות, הוא אומר.

8 מיליון דונמים בערו בקליפורניה בשנה שעברה בלבד. הדליקות עלו לחברות הביטוח 24 מיליארד דולר, ועוד ידן נטויה. עד זה לא כבר, הפרמיות על ביטוח בתים בקליפורניה היו נמוכות מן הממוצע הארצי. עכשיו קליפורנים באזורים מועדים לפורענות מתקשים לקבל ביטוח כלשהו.

השאלה אינה רק ביטוח, אלא בריאות ותוחלת חיים. מחקר מ-2015 קושר כשלים במערכת החיסון בשאיפה של חלקיקים מיקרוסקופיים מעצים בוערים אל הריאות. האבולוציה האנושית הביאה בחשבון חשיפה לאש, אבל לא בהיקף כזה.

ההתגרות המסיבית בטבע לא התחילה בקליפורניה או בדלהי, אבל העשן הממלא את הריאות, העיניים הדומעות והמעיים המתהפכים מצדיקים בהלה כללית, או לפחות תשומת לב ניכרת.

עוד כתבות

בירה קורונה / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מגפת הקורונה הכניעה את בירה קורונה: הייצור ייפסק זמנית

ממשלת מקסיקו הכריזה על מצב חירום בריאותי במדינה והורתה על השבתה של מפעלים וענפים לא חיוניים ● באחרונה אמר מנכ"ל חברת האם כי מבחינת הקורונה, הם צופים שהרבעון הראשון של 2020 יהיה הגרוע ביותר מזה עשור

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

הפורום הכלכלי הערבי: לא מקבלים מספיק מידע על הקורונה

במכתב מבקשים חברי הפורום מהשר לפעול באופן מיידי כך שגם אזרחי ישראל דוברי השפה הערבית יקבלו את המידע שכל כך חסר להם בנוגע לנגיף הקורונה והשלכותיו הכלכליות, הבריאותיות והחברתיות

עז מסתובבת בעיירת החוף הנופש כְלַנְדִידְנו בצפון ווילס / צילום: Pete Byrne/PA, AP

עוד יבואו ימים אחרים: 10 תמונות מהשבוע של העולם בצל הקורונה

כמו ארגון טרור שנשקו העיקרי הוא האימה והשפעתו המיידית היא הפחד והשיתוק – כך פועלת הקורונה על אזרחי העולם ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

לא נוגעים באורח החיים. סטוקהולם, בשבוע שעבר / צילום: David Keyton, AP

בשבדיה חיים כמעט כאילו אין קורונה: האם זה ייגמר באסון?

בתי הספר פתוחים, המסעדות מלאות והרחובות שוקקי חיים ● ראש הממשלה התנצל מעומק לבו כשהודיע שמעתה מותר לשבת במסעדות רק סביב שולחנות ולא על הבר ● ליאורה לויאן עוברת את משבר הקורונה בגטבורג ונפעמת מהסירוב המוחלט של השבדים לצאת מהשגרה ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"

ישראל צריכה למנות צאר כלכלי חזק / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

פרשנות: קבלו צ'ק של 500 שקל - הנקודה שבה נתניהו צודק וכל הכלכלנים טועים

אף כלכלן סביר מהזרם המרכזי לא יסכים להגיד מילה טובה על מהלך של חלוקת צ'קים להמונים, אבל כוחו של המהלך שביצע נתניהו הוא בכך שיש לו הצדקה ערכית

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מה חושבת הווירולוגית הבכירה בישראל על הסיכוי למצוא חיסון לקורונה

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

“מליפיסנט: אדונית הרשע" /   צילום: באדיבות פורום פילם

מטיפולי פוריות ועד ניאו נאצים: 5 המלצות צפייה לעת בידוד ומגפה

המשפחתי, העילאי, הקשוח, האופטימי, וסרט הילדים. המלצות קולנועיות לתקופה הזו

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הממשלה מבקשת לאשר: תוספת תקציב של עד 90 מיליארד שקל

האוצר הפיץ לפני כניסת השבת את טיוטת החוק לתיקון חוק יסוד משק המדינה, לפיו תוכל הממשלה לחרוג ממסגרת התקציב שקובע חוק היסוד בעד 90 מיליארד שקל ולהעביר 17.7 מיליארד שקלים מסכום זה לביטוח הלאומי לצורך תשלום דמי אבטלה

ניר כנורי, טוטנאור / צילום: יח"צ

"סטריליזציה היא הנשק האולטימטיבי - ה-F15 כדי למנוע התפשטות חיידקים"

ניר כנורי, מנכ"ל יצרנית מכונות הסטריליזציה טוטנאור: "יש לנו נוכחות נרחבת בבתי חולים ומרפאות בעולם, ואנחנו רואים שקיים מחסור אדיר במסכות בעיקר מסוג N95 ובציוד נלווה"● "ביציאה מהמשבר יהיה ביקוש גדול לציוד שלנו"

סר קיר סטארמר / צילום: AP

בריטניה: מנהיג חדש נבחר ללייבור; "מזדהה ותומך בציונות"

תהליך הבחירה לתפקיד התנהל בצל משבר הקורונה בממלכה המאוחדת, וחוסר שביעות בציבור מהמהלכים של הממשלה בראשות בוריס ג'ונסון ● סר קיר סטארמר יחליף בתפקיד את ג'רמי קורבין

אהובי גלפנד / צילום: איל יצהר

"בשבוע אחד הכל נפסק": עבור חצי מיליון עצמאים ובעלי עסקים הקורונה היא איום כלכלי קיומי

זה לא היה רק מקור פרנסה עבורם, אלא גם חלק מהנשמה ● כעת, כמו מאות אלפי בעלי עסקים קטנים אחרים, הם ניצבים חסרי אונים מול משבר שאיש לא דמיין ● כך נראים האנשים שמאחורי המספרים

ג'ראד קושנר / צילום: Leah Millis, רויטרס

פרשנות: קושנר ישיר לנו סולו - החתן הראשון של ארה"ב יצא למתקפה

החתן הראשון של ארה"ב מתייצב בפעם הראשונה בפני המיקרופונים בתדרוך היומי על מצב הקורונה ויוצא בהתקפה חסרת תקדים על כשירותם והתאמתם של מושלים וראשי ערים ש"אין להם מושג מה מתרחש במדינותיהם"

ארץ נהדרת, ספיישל קורונה / צילום: קשת

הטלוויזיה הישראלית בקורונה: החולים, המחלימים והמתחסנים

משבר הקורונה קיבע סופית את מעמדה של קשת כמדורת השבט החדשה בישראל, ובה בעת הבליט את הגיבנת הכלכלית והאסטרטגית שנושאת על גבה המתחרה רשת ● ולמה ייתכן מאד שהתאגיד דווקא ייצא נשכר מהמגפה? ● "גלובס" עם סקירה מתחייבת ותחזית לא בהכרח קודרת

מסעדת אילבן מדיסון פארק בניו יורק / צילום: AP

בצל הקורונה: המסעדה שזכתה בשלושה כוכבי מישלן הופכת לבית תמחוי

"אילבן מדיסון פארק", הממוקמת בניו יורק ונחשבת לאחת המסעדות הטובות בעולם, מתגייסת לסייע לצוותים הרפואיים ולנזקקי העיר, ותגיש כ-3,000 ארוחות ביום במחירי בית תמחוי

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

סימני השאלה סביב בדיקות הקורונה וגיוס ההון החריג בזמן המשבר: השבוע בהייטק

המדינה עומדת להשיק תוכנית סיוע לתעשיית ההייטק - האם צריך לסייע לסטארט-אפים ברוטשילד? ● מה חושבים בקרן בלאמברג על תעשיית הפינטק בזמן המשבר, ולמה משרד הבריאות הקפיא את ההסכם עם מיי הריטג' ● מה קרה השבוע בהייטק

מתחם לבדיקות קורונה בהאנוי, וייטנאם / צילום: Hau Dinh, AP

הגרף היומי - בין האנוי לבני ברק: וייטנאם צפופה וענייה, איך יש בה אפס מתים מקורונה?

עד כה, נראה כי במשאביה המוגבלים, מצליחה וייטנאם להתמודד עם מגפה עולמית שהובילה מערכות בריאות בעולם לסף קריסה

מפעל רכב מושבת 
של GM בקוריאה הדרומית
צילום: רויטרס, Yonhap News Agency

עוד מכה נוחתת על תעשיית הרכב: חשש מגל פשיטות רגל של ספקים

ספקית רכיבים גרמנית הודיעה היום על פשיטת רגל ויצרנית רכב חשמלית עצמאית הגישה בקשה להקפאת הליכים ● גרמניה מושיטה רשת ביטחון לחברות סטארט-אפ

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; הנפט קפץ בעוד 12%

המשק האמריקאי איבד 701 אלף משרות בחודש מרץ ושיעור האבטלה קפץ לרמה של 4.4% לעומת 3.5% בפברואר ● טסלה קפצה לאחר שדיווחה על מסירת כ-88,400 כלי רכב ברבעון הראשון ● בורסות אירופה ננעלו בירידות

ענת אדמתי  / צילום: ענבל מרמרי

"צריך לחלץ אנשים לפני שמחלצים תאגידים גדולים": תוכנית היציאה מהמשבר של פרופ׳ ענת אדמתי

פרופ' ענת אדמתי, אחת הכלכלניות המשפיעות בעולם בעשור האחרון, מסבירה בראיון מיוחד "לגלובס" איך הקורונה הציפה למעלה סתירות בקפיטליזם האמריקאי, עוקצת את טראמפ ("האמת היא הקורבן") וגם נותנת טיפ למקבלי ההחלטות בישראל

יצחק קלפטר /  צילום: מילנר משה - לע"מ

הקלפטר בן 70: זה הזמן לחזור ל"יצחק", אלבום הבכורה

אלבום הבכורה של יצחק קלפטר חוגג השבוע יום הולדת עגול, אלבום  שהופך את ההסתגרות הביתית להרבה יותר נסבלת.