גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.5%, טבע סיימה באדום

ביקום דיווחה כי התקבל אישור שר התקשורת דודי אמסלם לרכישת השליטה בחברה בידי סרצ'לייט ● טבע, שרשמה עליות במהלך רוב שעות המסחר, סיימה את היום בירידות ● אנלייט וסלע נדלן בלטו בירידות

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:28

המסחר בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה, וזאת בצל הפתיחה השלילית של שבוע המסחר בעולם. מדד ת"א 35 איבד 0.44%, מדד ת"א 90 ירד ב-1.5%, ומדד הבנקים השיל 0.7% מערכו.

טבע  איבדה 0.6% לאחר שעלתה לאורך היום ביותר מ-3%, פועלים  איבדה 1.5%, אנלייט אנרגיה  איבדה 4.2%, סלע נדלן  ירדה ב-3.5%, עזריאלי  איבדה 0.7%.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.19 מיליארד שקל. 

14:30

יום המסחר השני לשבוע מתנהל במגמה שלילית. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם. זאת כשהמדדים המובילים שם נמצאים סביב רמות השיא שלהם, וגם בבורסות באירופה כיוון המסחר שלילי.

ברקע לכיוון המסחר, שוב ניצבים חששות המשקיעים בקשר להימשכות מלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, וזאת בין היתר על רקע התבטאויות של הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, בנושא במהלך סוף השבוע. עוד ברקע לכיוון השלילי עומדת המתיחות הגוברת בהונג קונג עם המחאות הנמשכות שם, וחששות כי גם המצב העדין בזירה הזו ישפיע על התנהלותה של סין מול ארה"ב.

בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית כי המגמה החיובית של השבוע החולף בארה"ב נתמכה ב"ידיעות חיוביות על התקדמות בשיחות הסחר עם סין, יחד עם נתוני מאקרו מעודדים והפתעות חיוביות בעונת הדוחות".

עוד הוסיפו בהראל, כי "על רקע רמות השיא, חשוב לוודא שהחשיפה למניות בארה"ב מתמקדת במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ויש להן פוטנציאל צמיחה. ניתן לבחון חשיפה לתתי-סקטורים מעניינים, כמו חברות הציוד הרפואי, שתוצאותיהן גם בולטות לחיוב בעונת הדוחות".

לגבי השוק בישראל הוסיפו בהראל פיננסים, כי "נתוני הצמיחה והאינפלציה החלשים יחד עם הצפי להרחבה מוניטארית וכל הגורמים החיוביים הגלובליים מספקים תמיכה בשוק המניות המקומי. אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה לשוק הישראלי הנהנה מרמת תנודתיות נמוכה יותר משוקי מניות מרכזיים אחרים בעולם".

בצד השלילי של מדד ת"א 35, מניות שיכון ובינוי  ומליסרון  מאבדות כ-1.5%-2.5% ומנגד מניית טבע  ממשיכה להתחזק ומוסיפה לערכה כ-3%, אחרי קפיצה של כ-5% אתמול. בבית ההשקעות אופנהיימר, "ממשיכים להחזיק בתיזה חיובית עבור טבע", עם המלצת תשואת יתר.

עוד במסחר, מניות חברות האנרגיה הירוקה אנרג'יקס  ואנלייט  נחלשות בכ-3%-4%.

חברת מוניציפל דיווחה כי חתמה על הסכם למכירת תיק האשראי שלה לבנק איגוד, מה שיאפשר את מיזוגו של מוניציפל לדיסקונט.

מניית מבני תעשיה  מרכזת מחזור מסחר ער, בו רשמה שינויים קלים, וזאת לאחר שבימים האחרונים החלה להיסחר כחברה מאוחדת עם כלכלית ירושלים.

במסגרת באג"ח הקונצרניות נרשמת יציבות, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

בהתייחס לשוק החוב, בהראל פיננסים ציינו, כי "על רקע התשואות הנמוכות יחסית באג"ח הקונצרני, אנו ממשיכים להמליץ לחפש הזדמנויות השקעה בדירוגים גבוהים. אחת החלופות המעניינות לבחינה בשוק המקומי בתקופה זו היא אג"ח בנקים COCO, המאפשר ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA מינוס, אך בתשואה גבוהה פי ארבעה במקרים מסוימים מכפי שניתן לקבל בחשיפה דרך מדד תל-בונד צמודות בנקים".

עוד הוסיפו לגבי שוק החוב, כי "התנודתיות החדה באג"חים הארוכים בארה"ב כפי שראינו בשבוע החולף ממחישה כי אחזקת אג"ח דולרי במח"מ בינוני ומעלה לא מתאימה לרוב הלקוחות הסולידיים. הפרויקט לא היה בצבר ההזמנות כי אין סגירה פיננסית.

13:00

המסחר בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה, בעוד החוזים העתידיים על המדדים בוול סטריט מאבדים 0.4% ומאותתים על פתיחה שלילית של שבוע המסחר. מדד ת"א 35 משיל 0.4%, ת"א 90 יורד ב-0.95%, ומדד הבנקים יורד ב-0.8%.

מנייתה של טבע עולה בכ-3% נגד הסנטימנט השלילי בשוק, מניית עזריאלי יורדת ב-1.65%, אנלייט אנרגיה מאבדת 3%, אלוני חץ יורדת ב-1.35%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-433 מיליון שקל.

12:30

נמשכות ירידות השערים הקלות בבורסת ת"א, בהובלת מניית שיכון ובינוי  שצונחת ב-2.7%. מן העבר השני בולטת בעליות מניית טבע  , שמתחזקת ב-3%.

חברת בי קומיונקיישנס  הודיעה כי קיבלה את היתר שר התקשורת, דודי אמסלם, למכירת השליטה בה לידי סרצ'לייט.  

10:00

המסחר בבורסה של ת"א נפתח הבוקר בירידות של עד 0.4% במדדים המרכזיים, בהובלת ירידות של עד 1% במניות שטראוס , החברה לישראל   ועזריאלי . מניית קבוצת דלק  מובילה את הירידות ומאבדת 1%. בצד החיובי של המדד המוביל בולטת לייבפרסון   בעלייה של 1.3%. 

ירידות נרשמות במניות הבנקים והמדד הענפי מאבד 0.6%. 

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ב') בהמשך ליציבות שנרשמה אתמול, ולאחר העליות של המדדים בוול סטריט לשיא ביום שישי האחרון. יום המסחר הראשון לשבוע זה ננעל ביציבות עם נטייה לירידות, כך מדד ת"א 35 ומדד ת"א 90 איבדו 0.1% מערכם, ומדד הבנקים השיל 0.3%. מניית טבע זינקה בכ-5% בהמשך להודעתה מסוף השבוע האחרון על גיוס חוב של 1.5 מיליארד דולר. 

משקיעי ביקום ממתינים לחתימה הרשמית של שר התקשורת דודי אמסלם על האישור לעסקת ביקום-סרצ'לייט.

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, מציין בסקירתו השבועית כי "פרץ האופטימיות של החודש האחרון הביא את השווקים לגלם פחות מהפחתת ריבית אחת של הפד במהלך 12 החודשים הקרובים (חוזי הפורוורד מגלמים ריבית של 1.36% בעוד שנה כאשר הריבית האפקטיבית הנוכחית עומדת על 1.55%). בהנחה שתרחיש זה מתממש, התמחור הכלכלי של התשואה ל-10 שנים על פי המודל שלנו עומדת בטווח שבין 1.8%-2.15%, כלומר התשואה היום עומדת במרכז הטווח. עם זאת מכיוון שאנו מעריכים שההסתברות שבמהלך השנה הקרובה הפד יפחית את לפחות פעם אחת גבוהה מזו שהפד לא יפחית את הריבית בכלל הרי שהסיכון לעליית תשואות מתמשכת באג"ח האמריקאיות מוגבל".

בנוגע להתפתחויות האחרונות בזירת מלחמת הסחר הוא מציין כי "בפעם הקודמת שהושג הסכם בין הצדדים התברר בדיעבד שהוא לא ממש עבד. יכול להיות שהפעם הצדדים יהיו מחויבים יותר מפעמים קודמות אבל יכול להיות גם שלא. מה שבטוח זה שהעבר הלא רחוק מלמד אותנו שגם שיחות שמתקדמות 'מצוין' עלולות להתפוצץ בכל רגע. שנית, עד כמה האינטרס של הצדדים להגיע להסכם חלקי הוא גדול. אנחנו כמובן לא פרשנים פוליטיים אבל אין ספק שיש פה דילמה רצינית והדברים לא ממש חד משמעיים. על מנת שטראמפ יביא ניצחון אמיתי לבוחרים שלו לפני הבחירות הסינים צריכים להתקפל באחת מסוגיות הליבה (קניין רוחני, פתיחות הסקטור פיננסי וכו') מה שכרגע לא נראה סביר. בשורה התחתונה, עדכונים אופטימיים מחזית מלחמת הסחר בהחלט מהווים חדשות טובות מבחינת השווקים אבל לא היינו ממהרים להניח שמפה והלאה הכל ימשיך להתנהל על מי מנוחות".

עוד כתבות

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

קהילה שכונתית של חברת הנדל”ן וואן בבושוויק  / צילום: כפיר זיו

אופנה, נדל"ן ומשלוחים: מה מחפשים משקיעי ההון סיכון הישראלים בתעשיות לואו-טק

משקיעי הון סיכון ישראלים משתלבים במגמה העולמית והחלו להשקיע בחברות לואו טק ● מה הופך חברת משלוחי ירקות לסטארט-אפ בעיני המשקיעים, למה הם לא מתרגשים מהקשיים של WeWork והאם בכלל יש להם את המיומנות הנדרשת להשקעה בחברות מסוג זה?

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים