גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מוטרדים מגובה חשבון החשמל? ב-2020 התעריף עשוי לרדת ב-3%-5%

הסיבה העיקרית לירידת התעריפים: הוזלה חדה במחירי הדלקים והתחזקות השקל וגם הכנסות חד-פעמיות מזכיות משפטיות של חח"י ומכירת תחנת כוח שהייתה ברשותה ● החדשות הרעות: נשלם יותר על אנרגיות מתחדשות ● האם הצרכנים ייהנו מהירידה בתשומות של הסקטור היצרני?

תחנת אורות רבין בחדרה / צילום: יוסי וייס, חברת החשמל
תחנת אורות רבין בחדרה / צילום: יוסי וייס, חברת החשמל

הצרכן הישראלי ייהנה מירידה משמעותית בתעריף החשמל לשנת 2020. מהערכות של גורמי מקצוע עולה כי תעריפי החשמל בשנה הבאה יהיו נמוכים בכ-5% לעומת התעריפים הנוכחיים - וזאת בהנחה שלא יחולו שינויים דרמטיים עד מועד קביעת התעריף בסוף נובמבר. מצד שני, קיימות גם הערכות הצופות ירידה חדה יותר של עד 9%.

רשות החשמל, הגורם הממשלתי האחראי על תעריפי החשמל, אמורה לפרסם בסוף נובמבר או בתחילת דצמבר 2019 את תעריפי החשמל לסוגי הצרכנים השונים של חברת החשמל ל-2020 (צרכנים ביתיים, צרכנים תעשייתיים וכו'). התעריף ייקבע ברשות רק בתום הליך של שימוע ציבורי ויפורסם ככל הנראה בסוף החודש הבא.

בשנה שעברה למשל, פרסמה רשות החשמל בתחילת דצמבר שהתעריף לצרכן הביתי צפוי לעלות ב-7%-8% - הכעס הציבורי על ההתייקרות החדה הצפויה גרם לשר האוצר, משה כחלון, לנקוט שורת צעדים כדי לצמצם אותה. בין היתר, בוטלה הכוונה להעלות את המס על הפחם. בסיכום כל הצעדים הופחתה ההתייקרות לצרכנים הביתיים (חד-פאזי) ל-2.9%.

תעריף החשמל יורד

המחירים יורדים והשקל מתחזק

השנה לא צפויה להיות לכחלון סיבה להתאמץ. מחירי הדלקים, הגורם העיקרי שדחף את תעריפי החשמל למעלה ב-2019, ירדו השנה משמעותית ולוחצים את תעריף החשמל חזק למטה.

תעריף החשמל לקראת ירידה

תעריף החשמל אמור להחזיר לחברת החשמל את ההוצאות שהיא אמורה להוציא במהלך השנה לצורך ייצור החשמל, הולכתו ברשת החשמל הארצית, חלוקתו לשכונות ואספקתו לבתי הצרכנים. מדובר בהוצאה שנתית העומדת נכון להיום על כ-25 מיליארד שקל. הרכיב העיקרי בסל ההוצאות של חברת החשמל היא עלות הדלק, שמשמש את חברת החשמל להפעלת תחנות הכוח המייצרות חשמל. מדובר בעיקר בפחם ובגז טבעי, וכמויות קטנות של סולר ומזוט.

חברת החשמל משלמת על הדלקים האלה בדולרים, כך שהתחזקות השקל מול הדולר השנה צפויה לחסוך לה בשנה הקרובה כמה עשרות מיליוני שקלים.

אבל, השינוי היותר דרמטי נוגע למחירי הדלקים עצמם: מחירי הפחם שרוכשת חברת החשמל צללו השנה ב-40%. מחיר הגז הטבעי צפוי לרדת כתוצאה מהמכרז שפרסמה חברת החשמל לרכישת גז טבעי - מכרז שבו זכה מאגר לוויתן במחיר של 4.8 דולר ליחידת חום. השנה שילמה חברת החשמל 6.3 דולר על הגז שהיא רוכשת. לפי נתונים שפורסמו בסוף אוקטובר מתחילת השנה ירדו עלויות הדלקים שרוכשת חברת החשמל ב-7.45%. בעלויות אחרות של תפעול מערכת החשמל - לא חל שינוי.

אירועים נוספים, חד-פעמיים, אמורים להתווסף לירידה הדרמטית במחירי הדלקים וללחוץ למטה את התעריפים. האירוע הבולט של השנה היה תוצאות המכרז למכירת תחנת הכוח של חברת החשמל באלון תבור - שהניב לחברת החשמל 1.9 מיליארד שקל. מדובר במיליארד שקל יותר מהשווי של התחנה בספרים. בעת המכירה, הצהיר יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, שההפרש יוחזר לצרכני החשמל, אם כי ההחלטה הסופית היא בידי הרשות.

שני אירועים נוספים אמורים להניב מאות מיליוני שקלים שמיועדים לחזור לצרכני החשמל. הראשון הוא פיצוי כספי ענקי, שחברת החשמל קיבלה במסגרת הסדר ה-GIS בהיקף 465 מיליון שקל. מדובר בהסדר שהתקבל לאחר שקרטל של חברות בינלאומיות שמכרו רכיבים לחברת החשמל במחיר מפוקע.

האירוע השני הוא ההסדר השנוי במחלוקת עם חברות הגז המצריות - שבמסגרתו אמורות חברות הגז המצריות לשלם לחברת החשמל כ-60 מיליון דולר לאחר שהסיכום יאושר סופית. מדובר בפיצוי לחברת החשמל על הפיצוץ בצינור הגז וביטול ההסכם לאספקת גז.

מחיר החשמל בישראל לעומת אירופה

האנרגיה המתחדשת יקרה לצרכנים

לצד גורמים שלוחצים את התעריף למטה ישנם גם רכיבים שהתייקרו משמעותית. הבולט ביותר הוא הסבסוד ליצרני אנרגיה מתחדשת: חברת החשמל מחויבת לרכוש מבעלי מערכות סולארית וטורבינות רוח את כל החשמל המופק מהן, לפי תעריפים קבועים מראש ל-20 שנה.

הסבסוד של יצרני האנרגיה המתחדשת הופך לנטל שהולך וגדל ככל ששיעור ייצור החשמל הסולארי עולה, אם כי המגמה הזו תיעצר בעוד כמה שנים בגלל שמתנים סולאריים, שמתחברים היום כבר אינם זקוקים לסבסוד.

בכל אופן, בתקופה האחרונה חלה האצה בקצב חיבור המערכות לרשת ותעריף החשמל צפוי לעלות כתוצאה מכך בשיעור שיקזז באופן חלקי את ההוזלות ברכיבים האחרים. סעיף נוסף שבו הוצאות חברת החשמל גדלו הוא רכישות החשמל מיצרני חשמל פרטיים - אלה גדלו השנה בין היתר כתוצאה מכניסתם של יצרנים אחרים.

האם ההוזלה תגיע לצרכנים?

המרוויחים העיקריים מירידת מחירי החשמל צפויים להיות, כמובן, הצרכנים. כל אחוז ירידה בתעריף החשמל מביא לחיסכון של 35 שקל לפני מע"מ לחשבון החשמל השנתי, שמשלם משק בית ממוצע, שצורך 7,500 קוט"ש.

אבל, לא רק הצרכן הביתי יחסוך כסף בעקבות הוזלת תעריף החשמל - הרווח העיקרי הוא בסקטור היצרני - בכל העסקים שהחשמל הוא תשומת ייצור שלהם: מפעלים, בתי מלון, קניונים. הוזלת תעריפי החשמל תגדיל את שורת הרווח שלהם או שתתגלגל לצרכנים באמצעות הורדת יוקר המחיה. כיצד יתחלק החיסכון - זו כבר שאלה של תחרותיות. בענפים שהתחרות בהם נמוכה, היצרנים ישמרו אצלם את החיסכון, בעוד שבמגזרים היותר תחרותיים יתגלגל החיסכון לכיסיהם של הצרכנים.

על-פי מודי שפריר, אסטרטג ראשי בבנק מזרחי טפחות, ירידת מחירי החשמל של 3%-5% בחודש ינואר (בהנחה ותתממש) תוריד ישירות את מדד ינואר ב-0.07%-0.11%, זאת בנוסף להשפעות העקיפות של הירידה על שאר הרכיבים במדד המחירים לצרכן.

תעריף החשמל הוא רכיב מרכזי במשק ולשינויים בו יש השפעות מקרו-כלכליות. אחד התחומים הקריטיים שבהם הוזלת התעריף צפויה להשפיע היא מדיניות הריבית של בנק ישראל. הוועדה המוניטרית של הבנק מתלבטת מאד בשאלה אם להוריד את הריבית בחזרה לרמת השפל ההיסטורית של 0.1%. השיקול המכריע מבחינת הוועדה יהיה קצב האינפלציה - ככל שהאינפלציה תמשיך לרדת ולהתרחק מיעד המחירים הקבוע בחוק בנק ישראל כך גדלה ההיתכנות להורדת ריבית.

על-פי שפריר, "ירידת מחירי החשמל לכשעצמה לא תשפיע יתר על המידה על הריבית, אך זו תתווסף להערכתנו כי סביבת האינפלציה תיוותר מתונה מאוד גם בשנה הבאה (במיוחד בנטרול העלאות המסים הצפויות) - הערכה התומכת מצידה בהורדת ריבית בנק ישראל לכ-0.1%".

נציין בהקשר לכך כי שוק הריביות בישראל כבר מתמחר סבירות של 100% לכך שריבית בנק ישראל תרד ל-0.10% בשנה הקרובה. 

פגיעה ירוקה: הוזלת החשמל מרחיקה תהליכים של התייעלות האנרגטית

ירידת מחירי החשמל היא בשורה לצרכנים ולמגזר העסקי, אך תשמח הרבה פחות את מי שמנסים לקדם בישראל התייעלות אנרגטית ומעבר לייצור חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת. התייעלות אנרגטית, המביאה לחיסכון בחשבון חשמל, הופכת לפחות כדאית ככל שמחיר החשמל נמוך יותר.

תומכי "החשמל הירוק" לא יאהבו לשמוע שירידת המחירים הנוכחית נגרמה במידה רבה הודות לשימוש הנרחב שחברת החשמל עושה בפחם. המחיר הזול של הפחם יקשה על הארגונים הסביבתיים במאבקם לשכנע את הממשלה להחליט על הפסקה מוחלטת של ייצור הפחם עד 2030.

לדברי איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל, שורש הבעיה טמון בכך שתעריף החשמל לא מגלם את הנזק הסביבתי שגורם הפחם (ובמידה פחותה יותר גם הגז הטבעי). "חסכון בחשמל וגם ייצור עצמי של חשמל סולארי היו יכולים להיות הרבה יותר כדאיים בעולם של תעריפי חשמל אמיתיים, כאלו שמזהים ומחשבנים את הזיהום ואת פליטות גזי החממה", אומר פרנס, "תעריפי החשמל בישראל לא מזהים את העלויות החיצוניות של הייצור בשריפת דלקים. גם שרשות החשמל מקבלת החלטות בנושא תעריפים אלה לא עוברות בחינה סביבתית. התוצאה היא פגיעה מתמשכת בתחום החשמל הירוק. משקי החשמל המפותחים נמצאים במגמה הפוכה מישראל, חשמל מזהם שמעצים את משבר האקלים הופך להיות יקר ומפנה מקום לחשמל ירוק וזול". 

בדרך לעוד הכנסות? תחנת הכוח ברמת חובב עשויה להימכר במיליארד דולר

מכירת תחנת הכוח רמת חובב, שתתבצע במהלך השנה הקרובה, אמורה להכניס עוד כמיליארד דולר לקופתה של חברת החשמל. שמונה קבוצות ישראליות ובינלאומיות אמורות להתמודד במכרז, שנחשב לגדול ביותר שפורסם בישראל מאז הפרטת בתי הזיקוק.

הליך המיון המוקדם למכרז ריכז עניין מיוחד בקרב חברות סיניות, לאחר שבמכרז הקודם זכתה קבוצה בה שותפה צ'יינה הרבור (PMEC) יחד עם מבטח שמיר ורפק. זכייתם של הסינים התאפשרה לאחר שמשרד הביטחון אישר את הצעתה, בעקבות בירור משפטי, שהעלה שלחברה הסינית לא הייתה שליטה בקבוצה המתמודדת. תחנת הכוח רמת חובב כפולה בגודלה מתחנת הכוח באלון תבור, שנמכרה תמורת 1.9 מיליארד שקל. מצד שני, המכרז של רמת חובב אינו כולל "סוכריות", כמו אפשרות להקמת תחנות כוח נוספות בשטח המתחם.

בין הקבוצות שניגשו להליך המיון המוקדם נמצאות ככל הנראה קבוצת האצ'יסון הסינית ו-Opc של עידן עופר, שהגיעה למקום השני בהתמודדות על תחנת הכוח באלון תבור. גם הזוכות במכרז באלון תבור, רפק ו-pmec ניגשו להליך המיון המוקדם. קבוצות נוספות שניגשו הן שיכון ובינוי עם אדלטק (השותפה בתחנת הכוח הפרטית הראשונה בישראל דוראד ובתחנות כוח נוספות), קרן נוי עם סימנס, אגודת משקי הקיבוצים (המחזיקה 40.67% מתחנת הכוח הפרטית דליה אנרגיה) ואלייד, חברת invenergy מארה"ב, וקבוצה שבה שותפות רבוע כחול עם אלומיי ו-Zhejiang energy הסינית. 

עוד כתבות

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

שי נוביק/ צילום: איל יצהר

יזם הביוטק שי נוביק לקח חברה כושלת והפך אותה לסיפור הצלחה. עכשיו חוזר לסיבוב נוסף

זו הפעם השנייה שיזם הביוטק שי נוביק לוקח חברה כושלת, יוצק אותה לשלד בורסאי ומנסה להוציא אותה מהבוץ ולגרום למשקיעים להאמין בפתרון הרפואי שהיא מפתחת ● זה הצליח לו עם פרולור והורמון הגדילה – האם הוא יצליח עם אנלייבקס והתרופה לתגובה קטלנית של המערכת החיסונית?

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

בכיר במשרד הבריאות: "אין מישהו במערכת שיכול להחליף את רוטשטיין"

אינסידנט שהתרחש באירוע התרמה להדסה בארה"ב הביא למכתב דרישה של ארגון נשות הדסה, שבו הן דורשות להדיח את רוטשטיין ● גורמים במשרד הבריאות ציינו כי לא בטוח שלמכתב יש תוקף משפטי כלשהו, לאור העובדה שהארכת הכהונה כבר אושרה

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

אנדרו אביר: "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד ד', אין לנו שום בעיה לרכוש את כל הסכום"

על רקע לחצי הייסוף הצפויים מכניסתה של ישראל למדד ה-WGBI, בבנק ישראל מרסנים את הציפיות להתחזקות השקל, לצד המשך גל רכישות המט"ח בשוק מאז הודעת הריבית האחרונה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

עליות בוול סטריט לאחר שסין אישרה שנחתם הסכם עם ארה"ב

הנשיא טראמפ:מכסים בגובה של 25% על סחורות מסין יישארו בתוקף אבל ארה"ב תשהה את כניסתם לתוקף של מכסים נוספים ● בורסת לונדון מזנקת בכ-2% בעקבות תוצאות הבחירות בבריטניה ● הפאונד מזנק ביותר מ-1% מול הדולר

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

צמד שחקני קרלינג רוסיים עם חולצות "אתלטים אולימפיים מרוסיה" באולימפיאדת החורף ב־2018 /צילום:  Shutterstock

ההשעייה הרוסית הגדולה מאירועי ספורט בגלל סמים - פחות מהותית ממה שנראה

על פניו זה נשמע דרמטי - רוסיה לא תוכל להשתתף או לארח אירועי ספורט גדולים בשנים הקרובות ● הלכה למעשה, היא לא תכננה לארח אף טורניר גדול שעלול להיפגע ● בנוסף, הנוכחות של הספורטאים הרוסים בולטת - גם בלי דגל