גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסקטור המנומנם הזה הוא הטיפול הרפואי המומלץ לסובלים מתנודתיות

על רקע השיאים במדדי המניות בשוק האמריקאי, בוחנים משקיעים כיצד לשפר את החשיפה המנייתית העולמית ● למה תת סקטור הציוד הרפואי יעניין אותם?

מעבדות חברת אבוט (Abbott) / צילום: שאטרסטוק
מעבדות חברת אבוט (Abbott) / צילום: שאטרסטוק

מדדי המניות בארה"ב שוב שברו שיאים בשבוע החולף וכמו בכל פעם שזה קורה, משקיעים רבים בוחנים מחדש את החשיפה המנייתית שלהם בחו"ל ושואלים את עצמם האם זה הזמן אולי למכור או להקטין חשיפה. ניסיון העבר מלמד כי כל עוד נתוני המאקרו חיוביים, קולות אופטימיים בוקעים מחדרי שיחות הסחר עם סין, המדיניות המוניטארית נשארת אולטרה-מרחיבה והדוחות הכספיים של החברות מצביעים על צמיחה, שמירה על פוזיציה מנייתית היא אסטרטגיית השקעה הגיונית.

עם זאת, מי שבכל זאת בוחן את תיק המניות שלו, העיתוי הנוכחי עשוי להיות הזדמנות טובה לוודא שהוא בנוי נכון לתקופה. כך לדוגמה, בתקופה של חשש מתנודתיות, כמו היום, הגיוני יותר להגדיל חשיפה למניות של חברות רווחיות, כאלה שניתן לנתח את פעילותן ולהבין בדיוק ממה נגזר פוטנציאל הצמיחה שלהן. מניות כאלה אמורות ליהנות מהעליות בשווקים אם יימשכו, אך במקרה של ירידות הן אמורות להתנהג טוב יותר ממניות צמיחה, שמתמקדות בעיקר בהתממשות חלומות.

אחד מתתי הסקטורים שעונה לקריטריונים של מניות איכות והעניין של המשקיעים בו הולך ועולה בשנים האחרונות, הוא המכשור הרפואי - אחד התחומים הבולטים והצומחים ביותר בסקטור הבריאות. למרות שמו המנומנם, הביצועים של מניות המכשור הרפואי בולטים לאורך זמן בהשוואה למדדים אחרים - בחמש השנים האחרונות הניב תת הסקטור הזה תשואה עודפת של 90% על פני S&P 500 ושל יותר מ-100% מעל סקטור הבריאות. כיום מהווה סקטור הציוד הרפואי כ-25% מתחום הבריאות.

אך לא רק המניות של חברות המכשור הרפואי ממריאות - גם פוטנציאל הצמיחה שלהן ממשיך לגדול. השילוב בין חברות רווחיות עם לקוחות חוזרים בתחום שהביקוש אליו נמצא במגמת עלייה מתמדת, יחד עם תוחלת חיים ארוכה יותר ורצון לנצל אותה טוב יותר, הופך את חברות הציוד הרפואי לאפיק השקעה שעשוי להמשיך לבלוט גם בשנים הקרובות ושווה לבחון אותו מקרוב.

הציוד הרפואי מכה את המדדים בכל שנה בחמש השנים האחרונות

השקעה מגוונת עם פחות סיכון רגולטורי

תת סקטור הציוד הרפואי מפוזר מאוד ומורכב למעשה משלוש קבוצות מוצרים. הקבוצה הראשונה כוללת את המוצרים המתכלים הבסיסיים ביותר, כמו תחבושות, כפפות מנתחים, חלוקים חד פעמיים ועוד. הקבוצה השנייה כוללת מוצרים מורכבים יותר כמו משאבות עירוי או מזרקי אינסולין והקבוצה השלישית כוללת מוצרים כמו תותבות, שתלים ושסתומי לב.

מהחלוקה הזו ניתן להבין גם את רמת הסיכונים הרגולטוריים שאליה חשוף הסקטור. בניגוד לחברות התרופות שנדרשות לקבל אישור FDA לאחר ניסויים רבים, כאן התמונה פשוטה יותר ברוב המקרים ומצביעה על סיכונים רגולטוריים נמוכים יותר. קבוצת המוצרים הראשונה כלל לא מחייבת אישור FDA, הקבוצה השנייה מחייבת רישום מקדים (אין צורך בבקשת אישור) ורק הקבוצה השלישית דורשת הליך מורכב יותר של קבלת אישור.

מנוע צמיחה: המין האנושי

אחד ממנועי הצמיחה של תת סקטור הציוד הרפואי הוא העובדה שקהל היעד הולך וגדל. אוכלוסיית העולם גדלה ומזדקנת, במקביל למגמה של חיים בריאים יותר ושיפור באיכות החיים. שתי המגמות האלה תומכות מצד אחד בהמשך עלייה בהוצאות בריאות ומצד שני דורשות השקעה בפיתוח מוצרים ושירותים משלימים.

מהמגמות האלה נגזרים שני גורמים נוספים התומכים בחברות הציוד הרפואי. הראשון הוא ההתפתחות המואצת בתחום המכשור הזעיר הפולשני - ביקוש גובר לניתוחים לא-פולשניים המתבצעים על-ידי מכשירים זעירים - החל מניתוחים להסרת משקפיים ועד לניתוחים מורכבים להסרת גידולים. הגורם השני התומך בתת הסקטור הוא החדשנות - הקידמה הטכנולוגית שמאפשרת יעילות, דיוק, מהירות וגישה אישית באבחון וטיפול רפואי, מובילה את העניין של הצרכנים והמשקיעים. החדשנות הזו גם מאפשרת טיפולים בתחומים שבעבר פחות זכו למיקוד, כמו למשל ריבוי הטיפולים החדשניים להסרת שיער ולשיפורים אסתטיים. די להעיף מבט בקבלת הפנים שלה זכתה ההנפקה של החברה הישראלית אינמוד, שמפתחת מכשירים מבוססי גלי רדיו לטיפולים אסתטיים, שמאז הנפקתה בנאסד"ק באוגוסט 2019 כבר זינקה בכ-130%.

אינמוד היא דוגמה טובה לסיבות שהמשקיעים כל כך אוהבים את סקטור הציוד הרפואי. בניגוד לרוב החברות בסקטורים שמעוררים את הדמיון של המשקיעים כמו ביוטכנולוגיה או קנאביס, אינמוד היא חברה רווחית - בדומה לרוב החברות הנכללות במדדי מניות הציוד הרפואי. למרות שהיא חברה קטנה (הונפקה לפי שווי נמוך מ-500 מיליון דולר) אינמוד מרוויחה כבר מ־2017, עם תזרים מזומנים חיובי מפעילות וקצב צמיחה מסחרר.

בכלל, תת סקטור הציוד הרפואי משופע בחברות עם רווחיות נאה. החברה הגדולה ביותר במדד היא אבוט לבורטוריס. למשקיעים הישראלים היא בעיקר מוכרת בזכות תחליפי החלב במותג סימיליאק, אך כ-50% מפעילות החברה כיום היא כבר ממוצרי ציוד רפואי כמו צנתרים, מזרקים, ציוד למעבדות ובנקי דם. לחברה הכנסות שנתיות של מעל 30 מיליארד דולר ורווח שנתי של מעל 2 מיליארד דולר. חברה בולטת אחרת במדד היא מדטרוניק, שרכשה את מזור רובוטיקה הישראלית ב-1.6 מיליארד דולר, ולה הכנסות שנתיות של 30 מיליארד דולר ורווח נקי של מעל 4.5 מיליארד דולר. מדטרוניק מתמחה בטכנולוגיה לטיפול בהפרעות קצב (צנתרים, קוצבי לב דיפיברילטורים), טכנולוגיה לניתור באמצעות משאבות אינסולין, פתרונות טכנולוגים לעמוד שדרה ושבץ מוחי וחטיבה העוסקת במכשור זעיר פולשני.

בזכות העובדה שסקטור הציוד הרפואי מורכב מחברות גדולות ורווחיות רבות, הוא עשוי להתמודד טוב יותר ממניות אחרות בתקופות שמתאפיינות בתנודתיות גבוהה. כך לדוגמה בשנת 2018, כאשר S&P 500 ירד ביותר מ-4% והנאסד"ק ירד בכ-3%, עלו מניות הציוד הרפואי ב-16% (!). בזמן הזה מניות הביוטכנולוגיה ירדו 10% ומניות הקנאביס ירדו ב-30%.

גם החברות בסקטור מחפשות הזדמנויות

על רקע ההתפתחות המהירה של תחום הציוד הרפואי בשנים האחרונות, המחקר והפיתוח הופכים לכלי מרכזי באסטרטגיית הצמיחה של רבות מהחברות. לחילופין, במקרים רבים מעדיפות חברות לחסוך את ההוצאות האלה ותחת זאת להעדיף לרכוש חברות צעירות שכבר עשו את העבודה המקדימה, השקיעו ופיתחו מוצרים חדשניים עם פוטנציאל גדול.

אין פלא כי תחום הציוד הרפואי חווה קונסולידציה משמעותית מאז שנת 2016, ובשנים האחרונות אנו עדים לגל עסקאות הולך וגדל בסקטור - וברוב המקרים נראה כי המשקיעים רואים בכך עדות לפוטנציאל הגדול הגלום בתת הסקטור. ב-2018 כולה ראינו רכישה של חברות ומיזוגים בהיקף עצום של מעל 100 מיליארד דולר והמגמה נמשכת לתוך ב-2019.

העובדה שחברות רבות בסקטור ממשיכות לחפש רכישות עשויה להעיד כי הן מאמינות שהתמחור של הסקטור עדיין מעניין להשקעה - איתות מצוין מבחינת המשקיעים. מכפיל הרווח של מדד הציוד הרפואי של דאו ג'ונס למשל הוא 25, קרוב מאוד למכפיל של הנאסד"ק, נמוך משמעותית מהמכפיל של חברות הביוטכנולוגיה (60) וגבוה מהמכפיל של S&P 500 (19).

יחד עם רמות התמחור, העובדה שתת סקטור הציוד הרפואי נהנה מהמגמות הדמוגרפיות והמאקרו כלכליות המרכזיות כיום ומרמות סיכון רגולטוריות נמוכות יחסית, הופכת אותו להשקעה אטרקטיבית בכל מצב שוק ולהשקעה מעניינת על פני חלופות רבות. 

הכותב הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי בהראל פיננסים מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים. הכותב ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בכתבה זו. אין לראות בכתבה משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכיו האישיים והמיוחדים של כל משקיע

עוד כתבות

נאם טוק / צילום: איל יצהר

מבנגקוק באהבה: המסעדה התאילנדית בשוק הכרמל שווה כל שקל

איסאן היא לא רק תוספת מבורכת לסצנת האוכל האינסופית של שוק הכרמל, אלא גם לזו של תל אביב וישראל בכלל

MG ZS EV / צילום: יחצ

הג'יפון הסיני שיעזור לכם להיגמל מבנזין

תשכחו מבדיחות על עלי אקספרס והתנשאות על מוצרים Made in China ● אם אתם גרים בגוש דן ומוכנים לאמץ טכנולוגיה חדשה - הג'יפון החשמלי של MG הוא אופציה ראויה עם פוטנציאל לשבור את מחסום השמרנות הישראלי

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

אתר Quora / צילום: Quora

אתר השאלות והתשובות Quora השיק גרסה בעברית

אתר השאלות והתשובות נוסד על ידי אדם ד'אנג'לו, לשעבר סמנכ"ל טכנולוגיות בפייסבוק, והושק לראשונה באנגלית ב-2010 ● היום Quora פועלת ב-24 שפות ויש לה כ-300 מיליון משתמשים חודשיים פעילים

סוף הפאקינג עולם / צילום: יחצ

"סוף הפאקינג עולם": תיעוד מבריק של חברה ושל דור

"סוף הפאקינג עולם" היא הרהור פילוסופי מבריק על מקומו של האדם בחברה מתפוררת

שרלי ג’טר וד”ר סמפסון דיוויס - צילום: Sam Maller

"הפעם רק אני יכולה להוציא את עצמי מהבור": איך מתעלים מול קשיים?

הוא נכנס לכלא בגיל 17 אחרי ששדד יחד עם חבריו סוחרי סמים וחילק את הכסף לעניים ● היא התמודדה עם מחלת הסרטן במקביל ללימודיה בקולג’, ומדי שבועיים נסעה מאטלנטה לניו יורק כדי לעבור טיפולים ● שרלי ג'טר וד"ר סמפסון דיוויס מגלים בראיון ל'ליידי גלובס' מה הופך אנשים לעמידים יותר בפני קשיים ומכשולים

משפחה שכזאת/ צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

מונוגמיה זה פאסה? למה המודל של אבא, אמא, שני ילדים וכלב כבר לא עובד להרבה מאוד אנשים

יותר ויותר אנשים תרים אחר יותר ויותר פתרונות עבור מודל הזוגיות שלהם ● האם מודל המונוגמיה והמשפחה הגרעינית סיימו את דרכם ההיסטורית? ● יש מצב

צמד שחקני קרלינג רוסיים עם חולצות "אתלטים אולימפיים מרוסיה" באולימפיאדת החורף ב־2018 /צילום:  Shutterstock

ההשעייה הרוסית הגדולה מאירועי ספורט בגלל סמים - פחות מהותית ממה שנראה

על פניו זה נשמע דרמטי - רוסיה לא תוכל להשתתף או לארח אירועי ספורט גדולים בשנים הקרובות ● הלכה למעשה, היא לא תכננה לארח אף טורניר גדול שעלול להיפגע ● בנוסף, הנוכחות של הספורטאים הרוסים בולטת - גם בלי דגל

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

פרופסור איליאן מיחוב / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו שוכחים שלצמיחה יש גם צד שלילי"

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים, גדל בבולגריה הקומוניסטית, למד בפרינסטון, הפך לקפיטליסט מושבע – ועכשיו משוכנע שהשיטה זקוקה לתיקון דחוף, והוא יכול להגיע רק מכיוון המגזר העסקי ● ראיון

ניר שטרן/ צילום: תמר מצפי

מציאות כמעט בלתי אפשרית: דז'ה-וו למשקיעים בסלקום

למרות המציאות הענפית הקשה, רבים מאמינים כי השקעה סבלנית בפלטפורמה העסקית של סלקום עוד תביא עמה תשואות גבוהות בעתיד ● נראה כי אופוריה מוגזמת ביחס לשינוי כיוון בתנאי השוק עלולה להסתיים בפעם המי יודע כמה במפח-נפש

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע

רוני צ’אן/ צילום: שלומי יוסף

"היזהרו מהכסף הגדול שמגיע מסין": ראיון עם המיליארדר שממליץ לישראל להיות פרנואידית

המיליארדר רוני צ'אן, מעשירי הונג קונג, מזהיר מהשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין על ישראל ("בסוף תצטרכו לבחור צד") • בראיון ל"גלובס", איל הנדל"ן וההשקעות מציע לחברות ישראליות שמעוניינות בשוק הסיני לפעול מה, ומסביר כי המו"מ בין טראמפ לבייג'ין הוא העמדת פנים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

בינה  מלאכותית/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

שנות ה-20 יהיו העשור של הבינה המלאכותית

אף מדען רציני לא חושב שרובוטים מתוסכלים יצאו למסע הרג בעתיד הנראה לעין, אבל הקהילה המחקרית משוכנעת שהעשור הקרוב עשוי להיות העשור של הבינה המלאכותית ● אז מה צפוי לנו?

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

אנליסטים: ההסכם עם סין רחוק מלהיות הישג מפואר לטראמפ

תחת הכותרת "סין תחמנה את טראמפ" כותב "וושינגטון פוסט": בהסכימה להוריד את המכסים, הסירה ארה"ב נטל כבד מעל סין תמורת הבטחות שבייג'ינג תקיים או לא תקיים בעתיד ● המחלוקות הגדולות נותרו על השולחן: הסובסידיות המסיביות שמעניקה סין לחברות ממשלתיות, והנוהג הסיני לדרוש ידע טכנולוגי מחברות זרות תמורת הזכות לפעול בסין

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

המסחר בבורסה צפוי להיפתח בהמשך לסנטימנט החיובי בעולם

ביום שישי האחרון ארה"ב וסין הודיעו על הסכמות לגבי השלב הראשון בהסכם הסחר, והצדדים יפעלו לקבוע מועד לחתימה ● ניצחונו של בוריס ג'ונסון בבחירות בבריטניה ביום שישי סולל את מימוש הברקזיט כבר בחודשיים הקרובים

אלון חסן / צילום: אמיר מאירי

דעה: למה אלון חסן לא יחזיר את השכר שקיבל כשהושעה, למרות שהורשע בפלילים

עמדת ההסתדרות בנוגע לפיטורי אלון חסן, ובפרט בכל הקשור להשבת השכר, היא עניין שכדאי לשים אליו לב ● דעה

פארק הייטק ברעננה./ צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

"שוק ההייטק ימשיך להיות שוק של מועמדים ולא של חברות"

לפי נתונים של חברת ההשמה נישה, הואט קצב הצמיחה של שכר העובדים בהייטק, ו-70% מההשמות התבצעו בתפקידים בטווח שכר של 16-30 אלף שקל