גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שמש והטבות מס: כך מנסה יוון למשוך מיליונרים מרחבי העולם

מי שיעתיק את עסקיו ליוון, ישקיע כחצי מיליון אירו ויגור בה יותר מחצי שנה ישלם רק 100 אלף אירו על כל הכנסותיו ● התוכנית נועדה להזרים הון זר למדינה, שעדיין נאבקת בקשיים כלכליים

אתונה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב
אתונה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הממשלה היוונית חשפה תוכנית חדשה להזרמת הון למדינה - משיכת פנסיונרים מרחבי אירופה ומיליונרים מרחבי העולם על ידי שורת חוקי מס חדשים שיהפכו את המגורים ביוון למשתלמים. הממשלה השמרנית-ליברלית החדשה, שעלתה לשלטון לפני ארבעה חודשים, מקדמת בפרלמנט בימים אלה רפורמה כוללת במסים, חלק מקמפיין הבחירות המוצלח שלה, שכוללת הורדת מסים לעסקים ולתושבים, אך גם שורה של צעדים מפתיעים שנועדו לפתות עשירים מרחבי העולם להעתיק את מגוריהם - ולהעביר את כספם - ליוון.

יוון נחלצת באטיות מהמשבר הכלכלי שפרץ ב-2009, שבמהלכו המדינה כמעט פשטה רגל ובסופו של דבר נזקקה להלוואות חילוץ של עשרות מיליארדי אירו מגופים בינלאומיים, לקיצוצים שהביאו לירידה ממשית ברמת החיים במדינה ולהעלאת מסים. גם בימים אלה היא משתרכת מאחורי שותפותיה למשבר - פורטוגל וספרד, בין השאר, שהתאוששו בצורה מרשימה יותר. יחס החוב-תוצר של הממשלה היוונית הוא עדיין הגבוה ביותר בגוש, האבטלה היא הגבוהה ביותר באיחוד האירופי, והצמיחה החזויה השנה תעמוד על 1.8% צנועים.

חוסר שביעות הרצון מהמצב הכלכלי ומהאופן שבו מפלגת השמאל הפופוליסטית "סיריזה" הנהיגה את המדינה בשנים האחרונות, הוביל ביולי האחרון לחילופי שלטון בבחירות שהוקדמו, ולתמיכה גוברת במפלגת "דמוקרטיה חדשה" השמרנית-ליברלית העומדת כעת בראשות הממשלה. המפלגה הבטיחה רפורמה כלכלית הכוללת קיצוצי מסים והקלה על מעמד הביניים הנאבק.

בואו לגור, תקבלו פטור ממס

בצעד נוסף, בניסיון להביא הון זר חדש למדינה, מכוונת כעת הממשלה למשיכת שתי אוכלוסיות יעד: פנסיונרים אירופיים ומיליונרים מרחבי העולם. לפי התוכנית החדשה, כל פנסיונר מהאיחוד האירופי שיעבור ליוון יקבל פטור מלא ממס הכנסה לעשר השנים הקרובות. פטור זה יהיה תקף גם על הכנסה שאינה הפנסיה שלו. כך למשל, פנסיונר גרמני הסוחר בבורסה אחרי פרישתו יוכל לגור ביוון השמשית במשך חצי שנה, ולא ישלם כלל מס על הכנסותיו הפוטנציאליות מהמסחר או על הפנסיה שהוא מקבל מממשלת גרמניה.

לגבי מיליונרים, מיליארדרים או סתם בעלי אמצעים שמעוניינים להגר למדינה, מי שיעבור ליוון וישקיע כחצי מיליון אירו במדינה בשלוש השנים הקרובות (באמצעות רכישת בית או השקעה בחברה) ישלם מס הכנסה מקסימלי של 100 אלף אירו בשנה, לא משנה כמה היו הכנסותיו הגלובליות. מי שישקיע יותר, ישלם פחות מס: מי שישקיע במדינה 1.5 מיליון אירו ישלם רק 50 אלף אירו על הכנסתו הגלובלית, ומי שישקיע 3 מיליון - ישלם רק 25 אלף אירו.

ההשקעה הזרה ביוון קרסה אחרי המשבר הכלכלי של 2009, והיא עומדת כיום על כ-11% מהתמ"ג, לעומת שיעור כפול מזה לפני המשבר.

הרעיון שלפיו יוון, שנשלטה עד לא מכבר על ידי מפלגת שמאל-פופוליסטית ושידעה חילופי שלטון מרובים בעשור האחרון על רקע המשבר הכלכלי, יכולה לשמש מקלט בטוח למיליונרים, עשוי להישמע מופרך למשקיעים בינלאומיים. זו הסיבה שהממשלה הנוכחית מציעה לכלול ברפורמה סעיף בחוק שמבטיח את יישומה ל-15 השנה הבאות, לא משנה איזו ממשלה תשלוט ביוון. סעיף זה נועד להרגיע את החששות של המיליונרים, שאמורים כעת לקנות בתי יוקרה באיי יוון ובאתונה מפני "סיבוב" נוסף של הגלגל בבחירות הבאות.

התנאים היחידים שמציבה הממשלה למהגרים הפוטנציאליים הם להעביר את עסקיהם ליוון, ולהפוך את המדינה למרכז חייהם. לפי חוקי המס המקומיים, המשמעות היא שהייה ביוון יותר מ-183 ימים בשנה.

ראש הממשלה היווני, קיריאקוס מיצוטאקיס, לא רק גיבש את התוכנית אלא גם שיווק אותה במהלך ביקור בן ארבעה ימים בסין בשבוע שעבר. אתמול הגיע נשיא סין, לי ג'ינפינג, לביקור גומלין בן שלושה ימים ביוון.

ויזת זהב לרוכשי נדל"ן

כמו פורטוגל וקפריסין, גם יוון מציעה "ויזת זהב" - תושבות קבע לכל מי שרוכש נדל"ן במדינה בשווי 250 אלף אירו. תושבות זו מאפשרת תנועה חופשית בכל גוש שנגן, שיוון חברה בו, וכן קבלת דרכון יווני אחרי מספר שנים. יוון חילקה כ-15 אלף ויזות כאלה מאז השקת התוכנית לפני חמש שנים. לפי הנתונים הרשמיים, יותר משני שלישים מהן חולקו לאזרחי סין.

תזמון השקת התוכנית גם מביא בחשבון את החשש של מיליארדרים בלונדון מפני הבחירות הקרובות בממלכה ומפני הסיכוי (הנראה קלוש בשלב הזה), שמפלגת הלייבור תנצח בבחירות. ה"גרדיאן" דיווח בשבוע שעבר כי התושבים הזרים העשירים בממלכה - רוסים, תושבי מדינות המפרץ, סינים ובני לאומים שונים - כבר הכינו תוכניות מגירה להעברת ההון שלהם "בתוך דקות" מחוץ לבריטניה אם הלייבור ינצחו בבחירות ב-12 בדצמבר. בלונדון יש גם ריכוז יוצא דופן של מיליארדרים יוונים, שהממשלה מנסה "למשוך" חזרה למולדתם.

ביקורו של נשיא סין ביוון נעשה גם על רקע החלק המרכזי של יוון בתוכנית "חגורה אחת, דרך אחת", המכונה "דרך המשי של המאה ה-21", ליצירת מערכת עולמית של סחר ושינוע סחורות בציר מזרח-מערב. החברה הסינית COSCO היא כיום הבעלים של אחד הנמלים הגדולים באירופה, פיראוס, וחברות סיניות, רבות מהן ממשלתיות, השקיעו 7.5 מיליארד אירו במדינה בארבע השנים האחרונות.

ממשלת יוון צפויה להגיש את ההצעה להקלת המסים על תושבים זרים שיהגרו למדינה לפרלמנט בהמשך החודש. ההצעה היא חלק מרפורמת מס כוללת שנועדה להתניע מחדש את הכלכלה היוונית באמצעות הגברת הצריכה הפנימית והזרמת הון מבחוץ. במסגרתה, מס החברות במדינה יירד באופן גורף מ-28% ל-24%, וגם יופחת או יבוטל כליל המס על הדיבידנדים. כלי התקשורת במדינה חישבו כי חברה יוונית שהרוויחה כ-100 אלף אירו צפויה לשלם בשנה הבאה - אחרי כניסת הרפורמה לתוקף - 21.5 אלף אירו בלבד, לעומת 30 אלף אירו השנה. הממשלה אף הודיעה כי היא שוקלת הורדה נוספת של מס החברות ל-20%. 

עוד כתבות

הגנרל חליפה חפתר / צילום: Costas Baltas, רויטרס

ועידת השלום בברלין: הפסקת אש בלוב ויישום אמברגו הנשק שהטיל האו"ם

ועידת השלום התכנסה היום במטרה להפסיק את הלחימה בלוב ● שני הצדדים הנלחמים בלוב והמדינות שמספקות להם נשק הסכימו לאמץ את אמברגו האו"ם על העברת נשק

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

הצפות בתל אביב ובאיילון / צילום: דוברות משטרת ישראל, יח"צ

ההצפות מחיות את התוכנית להסטת המים מתוואי האיילון

התוכנית תקדם סלילת קו רכבת באיילון, מנגד משמעות אישורה היא הקפאת בנייה לצד תוואי

ויקיפדיה / צילום: שאטרסטוק

לאחר שלוש שנים: הוסרה החסימה של ויקיפדיה בטורקיה

לפי פסק הדין של בית המשפט בטורקיה, החסימה מנוגדת לחוקה הטורקית ומפרה את חופש הביטוי ● טורקיה חסמה את האנציקלופדיה המקוונת לאחר שבוויקיפדיה סירבו להסיר תכנים לפיהם ממשלת טורקיה תמכה בקבוצות טרוריסטיות

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור

מטוס התובלה של אל על  / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ביהמ"ש אישר ייצוגית נגד אל על ו-3 חברות תעופה בגין "קרטל המטענים"

עמותת הצלחה טוענת כי תיאום מחירים בין אל על, בריטיש איירוויז, לופטהנזה וסוויס גרמו לנזקים של כ-613 מיליון שקל

אתר החרמון / צילום: דביר להר

עם הגשם בא התיאבון: הישראלים למדו לטייל גם כשרטוב וקר - ותיירות החורף בצפון בשיא של עשור

סופי השבוע הגשומים לא רק שאינם מרחיקים את הישראלים מצפון הארץ, אלא אף מסמנים מגמה חדשה המבטאת את הרגלי הנסיעות שהשתנו ● מלונאים: "השמיים נפתחו, ואנשים למדו שמטיילים גם כשיורד גשם" ● אז למה הצימרים לא נהנים מהמצב?

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

משה גברילוב / צילום: סיון פרג'

מטבע לקנדוק: משה גברילוב מצטרף לחברת הקנאביס הרפואי

וגם: מלרן פרויקטים ומסחר פתחה את היום בבורסה בתל אביב

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

הלחץ מצד אמזון, נייק ואיקאה לא עזר: מושל טנסי יחתום על חוק שמונע זכות אימוץ מלהט"בים

החוק מגן על סוכנויות אימוץ ומעונות שלא מעניקים שירות למשפחות להט"בים ● למרות המחאה, החברות לא הודיעו שהן מתכננות לשנות את פעילותן בטנסי בתגובה להודעת המושל

 הנשיא והבורסה / איור: גיל ג'יבלי

הנשיא והבורסה: השווקים כבשו שיאים חדשים

טראמפ ייזכר כמי שלחץ ותקף את הבנק המרכזי במטרה שיוריד עוד את הריבית מעבר לרמתה האפסית, על מנת להמריץ את הפעילות הכלכלית - גם אם זה בא על חשבון הגדלת החוב ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

אבי טיומקין / צילום: תמר מצפי

מה היה לאבי טיומקין להגיד לאחר שזומן לרשות ני"ע

יועץ קרנות הגידור אבי טיומקין, הוזמן באחרונה לביקור ברשות לניירות ערך, כדי להעביר סקירת מאקרו כחלק מתוכנית ההרצאות של מחלקת תאגידים

אלון קצף  / צילום:תמר מצפי

דיוידשילד-פספורטכארד נהפכת לחברת ביטוח - ואייל בן שלוש יכהן בה כיו"ר

החברה, שנמצאת בבעלות אלון קצף וחברת הביטוח האמריקאית White Mountains, קיבלה את אישור רשות שוק ההון ● החברה תפעל ישירות מול הציבור, וגם תמשיך במכירת ביטוח דרך סוכנים

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

קוטלר מתחיל לעשות שינויים בבנק הפועלים: מבטל את חטיבת מחזיקי עניין

חטיבת מחזיקי עניין בבנק מבוטלת פחות מחמש שנים לאחר שהוקמה ● מרבית הפעילויות שהיו תחת החטיבה של יעל דרומי, שפורשת מהבנק, יוכפפו כעת לחטיבת משאבי אנוש שבהובלת עמית אוברקוביץ'

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

אבי גבאי \ צילום: איל יצהר

מנהל הטכנולוגיות של סלקום רון שבילי עוזב

שבילי הודיע על עזיבה לתפקיד חדש שטרם פורסם ● אבי גבאי נכנס היום לתפקידו כמנכ"ל סלקום במקומו של ניר שטרן

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 17-18 בינואר

בסופ"ש באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אלי להב, בעל השליטה / צילום: איל יצהר

לקראת הפיכת אבי לוי לבעל מניות מרכזי: להב אל.אר חוזרת לתחום האנרגיה הסולארית

החברה במו"מ לרכישת חברה ישראלית פרטית בתחום האנרגיה המתחדשת בתמורה ל-44.6 מיליון שקל ● להב מתכננת לגייס בשבועיים הקרובים 150-180 מיליון שקל בהנפקת זכויות, ולוי צפוי להחזיק אחריה כ-40% מההון ● לפי אינדיקציה ראשונית, החברה צפויה לרשום רווח של 5-7 מיליון שקל מעליית שווי נכסים בגרמניה

מערכת לזיהוי פנים אלקטרוני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האיחוד האירופי שוקל לאסור שימוש בזיהוי פנים במרחבים ציבוריים

מטרת הצעד תהיה לאפשר לאיחוד מספיק זמן כדי לגבש מדיניות שתמנע שימוש לרעה בטכנולוגיה