גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תל אביב ננעלה בירידות קלות בצל ההסלמה הביטחונית

ת"א 35 ות"א 125 ירדו בכ-0.1% ● מדד הביומד רשם ירידה של 1.14%, מדד תשתיות אנרגיה איבד כ-1%, ומדד הנפט והגז ירד בכ-0.9% ● רשות ני"ע פתחה בהליך מינהלי נגד סאני והיו"ר לוקסנבורג ● חג'ג' נדל"ן דיווחה על אינדיקציה ראשונית "לרווח מהותי לדוחות" לרבעון השלישי

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

ירידות השערים שאפיינו את יום המסחר בתל אביב התמתנו לאחר העליות שנרשמו עם פתיחת יום המסחר בוול סטריט. בסיום יום המסחר ירד מדד ת"א 35 ב-0.08%, מדד ת"א 125 איבד 0.13%, ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.25%. 

מדד הביומד רשם ירידה של 1.14%, מדד תשתיות אנרגיה איבד כ-1%, מדד הנפט והגז ירד בכ-0.9%, ומדד ביטוח פלוס נחלש בכ-0.7%.

16:50

הפתיחה החיובית בוול סטריט מיתנה לרגע את הירידות בת"א, אך מדדי ת"א 35 ות"א 125 יורדים בשעה זו ב-0.25%. ת"א ביומד מאבד 1.2%, מדד תשתיות אנרגיה יורד ב-0.8%, ומדד הנפט והגז יורד ב-0.7%.

13:45

יום המסחר השלישי לשבוע מתנהל בנטייה שלילית מתונה בשעות הצהריים. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על נטייה חיובית לקראת פתיחת המסחר שם. זאת כשברקע נרשמת רגיעה בכותרות הנוגעות למלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב לבין סין ולמתיחות בהונג קונג.

למרות זאת, הערכות אנליסטים כעת הן כי המשקיעים ינקטו בזהירות מוגברת בכל הנוגע לתקוות בקשר להסכם אפשרי בין ארה"ב לבין סין בנוגע למלחמת הסחר, אחרי שתקוות קודמות להתקדמות בנושא התנפצו.

עוד הוסיפו אנליסטים כי העובדה כי המדדים המובילים בארה"ב נסחרים סביב רמות שיא, משקפת רמה גבוהה של אופטימיות, גם בנוגע לסכסוך בין שתי המדינות.

בזירה המקומית, בשל הגדרת הבורסה כמפעל חיוני, היא פעלה כרגיל, למרות המתיחות הביטחונית אשר בעקבותיה הנחה פיקוד העורף בשעות הבוקר שלא לצאת לעבודה שאינה חיונית.

בבית ההשקעות מיטב דש ציינו בסקירתם השבועית, כי "הטענה לגבי סימני שיפור בכלכלה העולמית בינתיים לא ממש נתמכת בנתונים", ולגבי השפעות מלחמת הסחר הוסיפו, כי "ההאטה בצמיחה בתעשייה העולמית התחילה להיות מורגשת בתחילת 2018, עוד לפני תחילת מלחמת הסחר. הסיבה הייתה קשורה להאטה בכלכלה הסינית בגלל הגורמים הפנימיים. מלחמת הסחר רק החמירה את המצב".

הערכת בית ההשקעות היא, כי "ללא התייצבות בסין, קשה לצפות לשינוי משמעותי בכלכלה העולמית, גם אם ייחתם הסכם בין ארה"ב לבין סין".

בעניין המתרחש בשוק בארה"ב ציינו במיטב דש, כי "התייקרות התשומות למגזר העסקי האמריקאי, בעיקר של עלויות העבודה, על רק האטה בביקוש, צפויה לפעול לכיווץ שולי הרווח של החברות. זאת אחת הסיבות לגישה יחסית זהירה שלנו על שוק המניות במבט לשנה הבאה".

בין המלצותיו של מיטב דש, בבית ההשקעות מציינים "חשיפה בינונית לאפיק המנייתי", וממליצים על "חשיפה לאג"ח הקונצרניות, בעיקר לאג"ח בדירוג גבוה יחסית". לגבי האפיק הממשלתי המלצתם היא מח"מ בינוני-ארוך וכן "להגדיל חשיפה לאג"ח האמריקא על חשבון הישראלי".

בצד השלילי של מדד ת"א 35, מניית קבוצת דלק  נחלשת בכ-1.5%-2% ויחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  יורדות בשיעורים דומים.

בצד החיובי, מניית כיל  מתחזקת בכ-1%-1.5% ועליות דומות רושמת מניית בעלת השליטה בה, החברה לישראל .

עוד במסחר, מניית אנלייט אנרגיה  נחלשת בכ-2%, וזאת אחרי שאתמול איבדה כ-4% משוויה. מניית המתחרה אנרג'יקס , שאתמול ירדה ב-5.5%, משילה מערכה היום עוד כ-3%. זאת ללא דיווחים מצד שתי החברות.

מניית ג'י וואן  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, בו מתחזקת בכ-1%-2%.

חברת פורסייט  הודיעה על קבלת הזמנה לאבטיפוס למערכת שהיא מפתחת, "מחטיבה אמריקאית של יצרן רכב מוביל בדרום קוריאה" ומנייתה מגיבה בעלייה של כ-4%-5%.

חברת חג'ג' נדל"ן  דיווחה על אינדיקציה ראשונית "לרווח מהותי לדוחות החברה" לרבעון השלישי של השנה, ומנייתה עולה בכ-4%.

במסגרת באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה שלילית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

12:00

יום המסחר השלישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בצל ההסלמה הביטחונית. מדד ת"א 35 יורד ב-0.5%, מדד הנדל"ן מאבד 1.6%, מדד ת"א 90 מאבד 1.1% בהמשך לירידה של 1.5% אתמול, ומדד הבנקים יורד ב-0.7%.

רשות ניירות ערך פתחה בהליך מינהלי נגד סאני אלקטרוניקה והיו"ר יעקב לוקסנבורג.

09:45

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח ביציבות עם נטייה לירידות קלות על רקע ההסלמה הביטחונית. מדד ת"א 35 מאבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90, ומדד הבנקים מאבד 0.4%.

הדולר והאירו מטפסים ב-0.3% מול השקל.

מניית כיל  עולה ב-2.1%, מוניציפל  בולטת גם היום בעלייה של כ-1%, טבע  עולה ב-0.6%, חברה לישראל  מטפסת ב-1.3%. מנגד, מנייתה לאומי  מאבדת 0.5% במחזור הגבוה בשוק, בזק  יורדת ב-1% ומניית דלק קבוצה  יורדת ב-1.7%.

חברת נובולוג  חתמה על הסכם לרכישת מניות המיעוט (30%) במדיקוויפ והשלימה רכישה של 100% ממניות החברה. מחיר הרכישה עומד על 31.5 מיליון שקל. מדיקוויפ עוסקת בתחום האשפוז הביתי וה-Home Care.

מניבים ריט , קרן הריט החדשה, דיווחה על תוצאותיה לרבעון השלישי של 2019 והציגה צמיחה של 30% ב-NOI ושל 25.5% ב-FFO. החברה צופה NOI של 49 מיליון שקל ו-FFO של 29 מיליון שקל לשנה כולה.

חברת פורסייט  דיווחה על מכירה נוספת של אבטיפוס למערכת TMQuadSight, מערכת הראייה הממוחשבת המבוססת ארבע מצלמות ומיועדת לשוק הרכב החצי-אוטונומי והאוטונומי. המערכת הוזמנה על ידי החטיבה
האמריקאית של יצרן רכב מוביל בדרום קוריאה. לפי החברה, ההכנסות ממכירת מערכת האבטיפוס צפויות להגיע לעשרות אלפי דולרים.

08:20

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להתקיים כבשגרה, שכן הנחיית פיקוד העורף מהבוקר מתייחסת למקומות עבודה לא חיוניים. לאור זאת שהבורסה מוגדרת כמפעל חיוני, הבורסה תפעל כרגיל.

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ג') בהמשך לסגירה אמש בניו יורק, שם המדדים ירדו קלות ובכך נסוגו מרמת שיא כל הזמנים. עיני המשקיעים נשואות לעדות יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאואל בסנאט מאוחר יותר השבוע, שם הוא צפוי להסביר את המדיניות המוניטרית של הבנק. זאת, לאחר שבהודעת הריבית האחרונה בארה"ב, השלישית מאז חודש יולי, סימן פאואל על פסק-זמן מהורדות הריבית. 

אתמול בוול סטריט מדד הנאסד"ק השיל 0.13%, מדד S&P 500 איבד 0.2%, ומדד דאו ג'ונס הוסיף 0.04% לערכו. אתמול בבורסה בתל אביב נרשמו ירידות, וכך מדד ת"א 90 איבד 1.5%, מדד ת"א 35 השיל 0.44%, ומדד ת"א 125 ירד ב-0.7%.

טבע חוזרת מוול סטריט עם פער ארביטרז' שלילי של 0.1%, כיל חוזרת עם פער חיובי של 2.6%, פריגו חוזרת עם פער שלילי של 1.2%, ופריון חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי של יותר מ-5% לאחר הירידות שנרשמו מוקדם יותר השבוע.

עוד כתבות

רן גוראון / צילום: יח"צ

בזק בינלאומי הקימה דאטה סנטר נוסף בהיקף של 40 מיליון שקל

מדובר במתקן החמישי של החברה בישראל, והוא הוקם בראש-העין על רקע הביקושים המתמלאים באתרים הקיימים

הפגנות חרדים נגד הגיוס, מרץ 2017 / צילום: רויטרס

צה"ל התחייב לבדיקת נושאי נתוני גיוס החרדים בתוך חודש

האלוף שמונה לקיים את הבדיקה הוא רוני נומה ● "אני לא רואה אף אחד מתחתיי או מצדדי או לפניי שאחראי. אני אחראי על האירוע", אמר ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז

פסולת פלסטיק / צילום: שותפות רא"מ

סקר איכות הסביבה: כמות הפסולת ב-2017 בענפי התעשייה הסתכמה בכ-3.9 מיליון טון

סקר פסולת בענפי התעשייה והחשמל של הלמ"ס המפורסם היום חושף: עלייה של 14% בכמות הפסולת בענף התעשייה והחשמל בשלוש שנים ● החומר בעל שיעור המיחזור הנמוך ביותר הנו פלסטיק

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

במשרד המשפטים שומעים את הביקורת: יקיימו כנס בסוגיית אמון הציבור

המשרד יקיים את "פורום המשפיעים", שייחד את דיוניו לסוגיית האמון במערכת המשפט ● הדברים באים אחרי סוף שבוע סוער שבו בכירי מערכת המשפט התווכחו ביניהם על האחראים האמיתיים לירידה באמון הציבור במערכת

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף

פרשת ביקורת הגבולות: בג"ץ דחה חלקית את עתירת אפי נוה לקבלת חומרי חקירה

יו"ר לשכת עוה"ד לשעבר ובת זוגו עתרו בדרישה לבטל את החלטת בימ"ש השלום, שדחתה את בקשתם לקבלת חומרים לביסוס טענתם לאכיפה בררנית ● בג"ץ דחה את עתירתם אך החזיר את הבקשה שנית לבימ"ש השלום

מפעלים של קליל ונירלט, מותג של אינרום / צילום: איל יצהר

לצד העלייה במכירת הדירות בישראל: שיפור בתוצאותיהן של חברות מוצרי הבנייה ברבעון השלישי

לאחר שנה וחצי מאתגרות - סנטימנט חיובי בשוק, שינויי מט"ח ועיתוי חגי תשרי המריצו את תוצאות החברות בתחום ברבעון שחלף: רווחי אינרום וקליל זינקו בכ-25% וחמת רשמה את השיפור הדרמטי ביותר בדרך לקפיצה של 180% ברווח ל-9 מיליון שקל

דירת 4 חדרים בשכונת נוף כנרת בצפת / צילום: אלינור עזריאל

בכמה נמכרה דירת 4 חדרים בצפת ששימשה כדירה להשקעה?

הדירה נבנתה לפני כשנתיים ולה שתי מרפסות גדולות בשטח כ-20 מ"ר כל אחת ● הדירה נמכרה בתוך כחודשיים ב-1.06 מיליון שקל

קרל תומס נוימן / צילום: BENOIT TESSIER, רויטרס

יו"ר אופל לשעבר מונה לחבר הנהלה בסטארט-אפ Cartica AI

בענף הרכב מעריכים כי קרל תומס נוימן הצטרף להנהלה בעקבות הבשת"פ של החברה עם ב.מ.וו וטויוטה, שמטרתו להתחרות בשליטה של מובילאיי בשוק מערכות הסיוע לנהיגה

עמיר לונדון, מנכ"ל קמהדע. "מרגישים בנוח עם התחזיות" / צילום: אפי שמח

קמהדע: הסכם ייצור שיכניס כ-100 מיליון דולר לאורך 12 שנה החל מ-2023

חברת התרופות מדווחת על מסמך עקרונות מחייב לייצור מוצר מסחרי המאושר על-ידי ה-FDA ● לאחר העברת הטכנולוגיה הנדרשת מהיצרן הנוכחי צפויה קמהדע להתחיל בייצור מסחרי בתחילת 2023

העידן החדש של העבאיה הסעודית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עוד צעד של קדמה בסעודיה: בוטלה ההפרדה בין נשים לגברים במסעדות

כך הודיע אתמול בטוויטר המשרד לשלטון מקומי בממלכה ● עד כה חייבו הרשויות בסעודיה את המסעדות לקיים כניסה למשפחות וילדים וכניסה נפרדת לגברים, כך שגבר ואישה זרים זה לזו לא יכלו לשבת יחד במקומות ציבוריים

 דוד גודובסקי / צילום: רפי קוץ

פרשת ישראל ביתנו: הפחתה בעונשו של דאוד גודובסקי, שנודע כיד-ימינה של פאינה קירשנבאום

גודובסקי, ששימש כמנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו ונחשב ליד-ימינה של פאינה קירשנבאום, הורשע בהסדר טיעון בשורת עבירות שוחד ונשלח ע"י המחוזי ל-7 שנות מאסר בפועל ● ביהמ"ש העליון שדן בערעורו הקל בעונשו וקבע כי ירצה 6 שנות מאסר

ראש ממשלת פינלנד, סאנה מרין / צילום: Vesa Moilanen/Lehtikuva, רויטרס

פינלנד עושה היסטוריה: הכירו את ראשת הממשלה הצעירה בעולם עם קואליציה שמונהגת ע"י חמש נשים

הבחירה בסאנה מארין, בת ה-34, לראשות הממשלה הופכת את קואליציית המרכז-שמאל השולטת במדינה לכזו המונהגת ע"י חמש פוליטיקאיות

חיה ויצחק תשובה יחד עם גל נאור  / צילום: אביב חופי

כבר לא רק נתניה: תשובה עובר לקומות העליונות של מגדל "פארק בבלי"

בני הזוג תשובה יחלקו את זמנם בין ביתם הנוכחי בשכונת פולג בנתניה ודירת דופלקס בחלק העליון של מגדל דירות בפרויקט "פארק בבלי", אותה מקימה חברת אלעד ישראל מגורים שבבעלותו של תשובה

איל גבל, מפתח בחברת Galooli / צילום: תמונה פרטית

"לא היה לי זמן להמשיך בכדור מים, אז עברתי לשיפוט"

איל גבל בן ה-24, מפתח בחברת Galooli ושופט בכדור מים בזמנו החופשי ● טווח שכר: 25-20 אלף שקל

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

השכר החציוני במשק טיפס ב-2018 ב-6.3%; עלייה בפערי השכר בין נשים לגברים

ההכנסה החציונית ברוטו לחודש מעבודה שכירה עמדה על 7,988 שקל בשנה שעברה, ואילו ההכנסה הממוצעת עמדה על 10,584 שקל, עלייה של 4% ● ההכנסה החציונית של אישה לחודש עומדת על 72.5% מההכנסה החציונית של גבר, לעומת 75.3% ב-2017

חגיגות יום הרווקים של עליבאבא / צילום: Aly Song, רויטרס

בלאק פריידיי? שעתיים של רווקים סינים נותנות יותר

חגיגת השופינג בארה"ב מלפני שבועיים רשמה שיאים, אבל אלה מתגמדים לעומת מכירות בהיקף של כ-38 מיליארד דולר ביום הרווקים הסיני ● מהזינוק הזה נהנית מעל כולם ענקית הקמעונאות עליבאבא, שמשתלטת על העולם

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

פרוטוקול הריבית של בנק ישראל חושף שינויים בקרב חברי הוועדה

אם בדיונים קודמים שני חברי ועדה תמכו בהורדת ריבית - בישיבה האחרונה, שבה הותיר הבנק את הריבית ללא שינוי, התמונה השתנתה

קמין חגית  / צילום: עינת לברון

כיסאות מוזיקליים ברדיו 99FM: חגית קמין פורשת, אביעד רוזנבוים יחליפה

רוזנבוים הוא מנהל תחנות המוזיקה של תאגיד השידור הציבורי "כאן 88", "כאן מוזיקה" ו"כאן גימל" ● קמין, שפורשת אחרי כחמש וחצי שנים בתפקיד: "התפקיד ברדיו היה מאתגר ומלא סיפוק, ואני מרגישה שפרצנו גבולות"

ישראל כץ / צילום: איל יצהר

כשטראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל, האם באמת לא קרה דבר?

שר החוץ ישראל כ"ץ צופה שהפלסטינים יזרמו עם סיפוח הבקעה "כמו עם העברת השגרירות". הם לא זרמו ● המשרוקית של גלובס

רשימת כחול לבן לכנסת. אשכנזי, לפיד, גנץ, ויעלון / צילון: כדיה לוי

מאמצים אחרונים למניעת בחירות שלישיות; אלו המחלוקות שעל הפרק

עיקר המאבק מתנהל בשתי גזרות - פנימה בקוקפיט של כחול לבן, שם יאיר לפיד מתנגד לכל פשרה עם ראש הממשלה, ומנגד גישתו החיובית של גבי אשכנזי ● הגזרה שנייה - סירובו של נתניהו להתחייב כי לא ינסה לקבל חסינות מהכנסת