גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יותר מ-200 רקטות לאורך היום; פיקוד העורף: ניתן לקיים לימודים בגוש דן ובשפלה

מטחים כבדים נורו מעזה במהלך היום, בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● צה"ל תקף ברצועה ● שליח האו"ם יגיע מחר לאזור ● לא יתקיימו מחר לימודים ביישובים שנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem
צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

23:05

פיקוד העורף פרסם הנחיות עדכניות התקפות משעה זו עד מחר בשעה 20:00. על פי ההנחיות, באזורים דן, ירקון והשפלה ניתן לערוך התכנסויות של עד 300 איש בשטח פתוח, וללא מגבלות על התכנסות בשטחים סגורים. כמו כן, ניתן לקיים לימודים ואין מגבלות על מקוומת עבודה.

ממשרד החינוך נמסר כי "בהתאם להנחיות פיקוד העורף מהערב הלימודים בגוש דן, תל אביב וירקון יתקיימו כסדרם. עם זאת, הלימודים במקומות אלה לא יתקיימו במבנים יבילים. לא יתקיימו לימודים בטווח של 0-40 ק"מ".

22:45

בשעה זו ישנם מטחים כבדים לעבר יישובי עוטף עזה. 

מטעם מנהל בתי המשפט נמסר כי "מחר בבתי המשפט ובבית הדין האזורי לעבודה במחוז דרום (למעט בתי המשפט באילת ודימונה) ישמעו סעדים דחופים ותיקי מעצרים בלבד. לא יתקימו דיונים אחרים שאינם סעדים דחופים ומעצרים גם במידה והצדדים התייצבו בבית המשפט. בבתי המשפט במחוזות ת"א, מרכז ובית הדין האזורי בת"א הדיונים יתקיימו כסדרם בהינתן כי קיים ממ"ד ובהתאם להנחיות פיקוד העורף. ככל שיהיו בקשות פרטניות לדחיית דיון יישקלו מכלול הנסיבות".

22:30

דובר צה"ל מסר כי בשעה זו תוקף צה"ל מספר יעדי טרור של ארגון הטרור הג'יאדי האסלאמי ברצועת עזה.

22:15

ראש הממשלה נתניהו נפגש הערב עם יו"ר ועדת החוץ והביטחון, רא"ל (מיל') ח"כ גבי אשכנזי לשיחת עדכון על המצב הביטחוני. פגישתם התקיימה בקריה בנוכחות המזכיר הצבאי תא"ל אבי בלוט.

21:55

כלי טייס של חיל האוויר חיסל הערב חוליית שיגור של הג'יהאד האיסלמי בבית להיה שבצפון הרצועה. שלושת המחבלים נפגעו זמן קצר לאחר ששיגרו רקטות לעבר ישובי הדרום וכולם נהרגו. בסך הכל נהרגו היום תשעה מחבלים של הג'יהאד האיסלמי ובראשם טהאא אל עטא מבכירי המפקדים הצבאיים של הארגון שחיסולו פתח את סבב האלימות הנוכחי. ההרוגה העשירית היא אשתו של אל עטא. 

בינתיים נמשכים מאמצי התיווך ולצד המשלחת המצרית שמנסה להביא להפסקת הירי, יגיע מחר גם שליח האו"ם ניקולאי מלדנוב לאיזור. הג'יהאד האיסלמי הודיע כי לא יעתר לשום פניה של מתווכים, ועד כה סירבו ראשיו להידברות.

21:30

אלה הערים והמועצות, שנכון לשעה זו, לא יתקיימו בהן לימודים מחר:

באר שבע, שדרות, אשדוד, אשקלון, רהט, חורה, קריית מלאכי, יבנה, גן יבנה, גדרה, נס ציונה, ראש העין, ראשון לציון, רמת גן, בני ברק, בת ים, גבעתיים, רחובות, תל אביב, מודיעין-מכבים-רעות והמועצות האזוריות חוף אשקלון, שדות נגב, שער הנגב, נחל שורק, אשכול, מרחבים ובאר טוביה. כמו כן לא יתקיימו לימודים במכללת ספיר ובכפר הירוק. 

כמו כן, הוכרז על ביטול הלימודים במכללת אפקה בתל אביב, במכללת קיי בבאר שבע ובמכללת חמדת הדרום שבשדות נגב. בקמפוס המרכזי של אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע לא יתקיימו לימודים, בעוד בשדה בוקר ובאילת הלימודים יתקיימו כרגיל, נמסר מהמוסד האקדמי. אוניברסיטת בר-אילן הודיעה אף היא על ביטול הלימודים בקמפוס ברמת גן, אך עובדי האונברסיטה הונחו להגיע , והאוניברסיטה ביקשה מהסטודנטים והעובדים לעקוב אחר העדכונים בשעות הבוקר.

20:10

מרכבת ישראל נמסר כי: "בהנחיית גורמי הבטחון, הופסקה באופן זמני תנועת הרכבות בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות לשירות. רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. נוסעים מ/אל באר שבע יעשו שימוש בקו המזרחי, העובר דרך תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת. רכבות הלילה בין תחנות בקו הנגב המערבי (תל אביב הגנה - אשקלון - באר שבע) לא תפעלנה. הרכבות האחרונות בקו זה: מתל אביב הגנה לאשקלון בשעה 00:05. מאשקלון לתל אביב הגנה בשעה 00:00".

19:55

לאחר הערכת מצב: הלימודים שדרות, באר שבע, באשדוד, באשקלון וביבנה לא יתקיימו מחר.

גם בראשון לציון לא יתקיימו מחר לימודים. ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך מסר לתושבי העיר כי "בהמשך לשיחתי עם מפקד מחוז מרכז בפיקוד העורף, אל"מ איתי לוי, הונחתי שלא לקיים את הלימודים מחר.ראשון לציון ממוקמת בטווח ה-80 קילומטר שבהם הוחלט על ידי פיקוד העורף שלא לקיים לימודים. אנו כמובן נצמדים להנחיות אלו ומקווים ללילה שקט".

19:15

דובר צה"ל הודיע כי משעות הבוקר זוהו כ-190 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. לוחמי כיפת ברזל יירטו עשרות שיגורים, ואחוזי היירוט עומדים על יותר מ-90%. מחצים מכלל השיגורים נפלו בשטחים פתוחים. 

19:05

עיריית אשקלון עדכנה הערב כי "בתום הערכת מצב שנערכה לפני זמן קצר בחמ"ל העירוני ובשיתוף פיקוד העורף, הנחה ראש העיר, תומר גלאם, על המשך תוקפן של הנחיות ההתנהגות לציבור. כמו כן, נכון לשעה זו, לא יתקיימו לימודים בעיר מחר, רביעי, 13.11.19. על כל שינוי בהנחיות, נעדכן". 

ממועצה אזורית נחל שורק נמסר: "בהערכת מצב שהסתיימה אחר הצהריים במועצה התקבל עדכון כי על פי הוראת פיקוד העורף גם מחר יום רביעי 13.11 לא יתקיימו לימודים בכל מוסדות החינוך בנחל שורק. מרכז יום לקשיש יפעל כרגיל. מת''ת לא תתקיים פעילות. פעילות הפגה חלופית - תתקיים בתוך היישובים מחר בהפעלת המתנ''ס, הודעה מפורטת תימסר בהמשך הערב. חוגים - הודעות פרטניות לגבי קיומם של חוגים מחר יישלחו להורים. תזכורת לגבי ההתראות והתגוננות. כל ישוב קיבל "פוליגון" (הודעת אזעקה) משלו. זמני התראה:  נצר חזני ויסודות- דקה וחצי, יתר יישובי המועצה - דקה".

גם במכללת ספיר לא יתקיימו מחר לימודים. 

18:25

שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן צייץ הודעת תמיכה בישראל. בהודעה נאמר כי ארגון הטרור הג'יהאד האיסלמי הנתמך על ידי איראן שוב יורה מאות רקות על ישראלמץוך מטרה חפגוע באזרחיה. ארהב עומדת לצידה של ישראל בת בריתנו בשעה קשה זו ותומכים בזכותה להגן על עצמה ולמנוע את ירי הרקטות.

בתוך כך, דובר צה"ל הודיע כי לפני זמן קצר כלי טיס של צה"ל תקף שני פעילים של הג'יהאד האסלאמי בצפון רצועת עזה, בעת שעסקו בהכנה לשיגור רקטות. עוד מסרו כי בצה"ל זוהתה פגיעה. 

18:00

בעקבות המצב הביטחוני נחסמו לתנועה כמה כבישים בדרום הארץ: כביש 4 נחסם מצומת זיקים ליד מרדכי, כביש 25 צומת נתיבות למערב, כביש 34 מיד מרדכי לשדרות בשני הכיוונים וכביש 232 צומת גבים למערב. 

17:15

לפי דיווחים ברצועת עזה, דוברי מה שמכונה החמ"ל המשותף מאיימים כי התגובה החזקה ביותר לחיסול אל-עיטא עדיין בדרך, והצפי הוא שתגיע בשעות הלילה. לפי הדיווחים אנשי חמאס השותפים לחמ"ל ניהלו את הישיבות עם הארגונים האחרים והביאו להסכמה כי לכל פלג ינתן חופש להגיב בעצמו בתוך המסגרת של החמ"ל המשותף. המשמעות היא כי לג'יהאד האיסלמי ולארגונים אחרים, ינתן חופש פעולה לפחות לשעות הקרובות ומנגד חמאס לא כבל את עצמו לתגובה כלשהי.

המשמעות המעשית, הג'יהאד ינסה לירות מטחים כבדים וצפופים לעבר מטרות איכותיות, קרי הערים הגדולות, ולהשיג תמונת נקמה. חמאס אם לא יפגע מתגובת צה"ל ישתתף אולי סמלית בתגובה ואולי בכלל לא, כדי לא להיגרר. מקור ברצועת עזה מסר ל"גלובס" כי הוכרז מצב חירום, התנועה ברחובות דלילה ובבתי החולים ושירותי החירום גיוס מלא. בד בבד, מצרים העבירה לראשי חמאס אזהרה מישראל כי אם ימשך הירי, גם הארגון השולט ברצועה יפגע בהיותו האחראי על המתרחש בעזה.

משעות הבוקר שוגרו כ-170 רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל. מערכת כיפת ברזל יירתה כ-60 מהרקטות. 

בתוך כך, כחול לבן ביקשה מהכנסת לדחות את הדיון שיזמה במליאה בסוגיית האלימות. "נוכח המצב הביטחוני יידחה דיון 40 החתימות בנושא 'האלימות הגואה בחברה הישראלית', שהיה קבוע למחר. הדיון ייקבע למועד אחר", מסרו מהסיעה.

16:10

שר הביטחון, נפתלי בנט, קיבל את המלצת הדרגים המקצועיים והכריז על מצב מיוחד בעורף ביישובים הנמצאים בטווח שבין 0-80 ק"מ מרצועת עזה.

ההכרזה תקפה ל-48 שעות, אלא אם בוטלה לפני כן ע"י הממשלה או ע"י שר הביטחון. השר יכול להאריך את תוקפה של ההכרזה באישור הממשלה ע"י משאל טלפוני בין השרים. שר הביטחון העביר הודעה בנושא למזכיר הממשלה וכן ליו"ר ועדת חוץ וביטחון. משמעות ההחלטה, הישובים הללו יקבלו פיצוי על היעדרות מעבודה ונזקים כלכליים כמעט בדומה למצב מלחמה.

15:55

בעקבות מתקפת הרקטות מעזה, שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, פנה למועצת הבטחון בדרישה לגנות את הירי מהרצועה לעבר ישראל. לדבריו, "תשעה מיליון אזרחים עומדים בפני התקפת טרור בלתי נסבלת מצד ארגוני טרור. אנו מצפים לגינוי ברור וחד משמעי של הצד האחראי לכך ולא להודעה שקוראת לשני הצדדים לנהוג באיפוק. הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תבין ששתיקתה היא פרס לטרור".

דנון הוסיף כי "ישראל לא מעוניינת בהסלמה אך תוביל בנחישות ובעוצמה את המערכה נגד הטרור".

15:30

ח"כ בני גנץ נפגש כעת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לעדכון ביטחוני. בפגישה משתתף המזכיר הצבאי תא"ל אבי בלוט.

14:50

ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמעאיל הנייה פירסם הודעה לעיתונות, שבה אמר כי "הכיבוש רואה במדיניות ההתנקשויות חלק מן האידיאולוגיה הביטחונית שלו, אבל היא לא הצליחה ולא תצלח בשיכנוע או שינוי אידיאולוגיית הלוחמה של פלגי ההתנגדות". לדבריו, "התוקפנות הזו תדחוף את עמנו לעוד דבקות בעקרונות הלאומיים שלו ובמלוא זכויותיו, ותחזק את האופציות האסטרטגיות שלו". בהודעה אין איום ישיר על תגובה צבאית של חמאס, ומי שמוציא אותה הוא ראש הלשכה המדינית ולא יחיא סינואר מנהיג חמאס ברצועה הנחשב מיליטנטי יותר.

14:45

פגיעה ישירה בבית במועצה האזורית אשכול. נזק קל נגרם למבנה, אין נפגעים בגוף.

14:20

משרד הבריאות הפלסטיני מדווח כי בתקיפת צה"ל מלפני שעה בצפון הרצועה נהרג אדם אחד ושלושה נפצעו. לפי גורם צבאי מדובר בחוליה שעסקה בשיגור רקטות. בסך הכל נהרגו מהלילה ארבעה פלסטיני, אל-עטא ואשתו, וכן שני מחבלים.

14:00

שרי הממשלה קיבלו זימון לישיבה מיוחדת. הישיבה תיערך מחר בבוקר ומטרתה לעדכנם על פעולות צה"ל ברצועת עזה.

חאזם קאסם דובר חמאס אמר מוקדם יותר היום (ג') כי "ההתנגדות מפעילה את מלוא אחריותה ויכולותיה כדי למלא חובתה, להגן על העם מפני המשך התוקפנות של הכיבוש כלפי עמנו". בנוסף לכך, הוא הוסיף כי "זה עוד אחד מסבבי הסכסוך הנמשך בין עמנו וההתנגדות לבין הכיבוש הפושע".

12:15

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי - כך נמסר הלילה מדובר צה"ל. הבכיר, בהאא' אבו אל-עטא, תואר בהודעה כבכיר מפקדי הארגון. על פי דיווחים ברצועה, שני בני אדם נהרגו בפעולה.

לפני שעה קלה בוצעה תקיפה נוספת של צה"ל ברצועה. לפי משרד הבריאות בעזה, מחבל של הג'יהאד האיסלאמי נהרג בתקיפת אופנוע, מחבל נוסף נפצע קשה, ובמקום מספר פצועים קל.

לפי דיווחים פלסטינים, הג'יהאד האיסלאמי דחה פנייה ישראלית דרך מצריים להפסיק את האש מיידית, והודיע כי ימשיך בירי הרקטות וכי הוא נערך למלחמה. התקיפות האוויריות של צה"ל נמשכות בעקבות הודעת הג'יהאד, והירי המתמשך אל ישראל.

הלימודים בוטלו, מקומות העבודה שאינם חיוניים בגוש דן - יישארו סגורים

לאחר החיסול נשמעו התרעות ברחבי מאזור עוטף עזה, לרבות באשדוד ואשקלון, ועד לאזור המרכז - ראשון לציון, חולון וגדרה.

הלימודים בוטלו בכל יישובי הדרום ובערים בגוש דן. אחת הרקטות נפלה בבית בשדרות. פיקוד העורף הודיע כי כל מקומות העבודה שאינם חיוניים בגוש דן - יישארו סגורים. מד"א הודיעו כי העלו כוננות לדרגה הגבוהה ביותר גם בגוש דן.

בתי המשפט שנכללים בהנחיית פיקוד העורף יפעלו במתכונת של שמיעת סעדים דחופים בלבד. מדובר במחוז דרום, מחוז ת"א ומחוז מרכז, למעט נתניה וכפר סבא, בהם יישמעו דיונים כרגיל.

הבורסה עדכנה כי תפעל היום כרגיל.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה לשישה מיילים ימיים החל מהבוקר ועד להודעה חדשה.

"התגובה שלנו תזעזע את הישות הציונית"

בג'יהאד האסלאמי איימו בעקבות החיסול כי "התגובה שלנו תזעזע את הישות הציונית". בהודעה רשמית, בארגון אישרו כי בהאא' אבו אל-עטא ואשתו חוסלו על ידי צה"ל, והכריזו על כוננות שיא. "לתגובה על הפשע הזה לא יהיו גבולות והיא תהיה בהיקף הפשע שביצע האויב הפושע. הכיבוש יישא באחריות לתוצאות התקיפה הזו", אמרו בג'יהאד האסלאמי.

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס בשעה 9:00 בקריה, ובשעה 10:30 תימסר הצהרה לתקשורת מאת ראש הממשלה והרמטכ"ל. מצה"ל נמסר כי הפעולה אושרה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ונעשתה בשיתוף פעולה עם שב"כ. למעשה, הפעולה הובלה מחמ"ל המבצעים המיוחדים של ש"בכ במרכז הארץ. על פי ההודעה, לאחר החיסול צה"ל תגבר כוחות ונערך לתגובת נגד.

בהודעה נטען כי "אבו אל-עטא חולל הלכה למעשה את רוב פעילות הגא"פ ברצועת עזה, והיווה 'פצצה מתקתקת'. אבו אל-עטא הוביל ועסק באופן ישיר בפיגועים ובניסיונות לפגע באזרחי ישראל ובחיילי צה"ל במתווים שונים ובהם ירי רקטי, ירי צליפה, שיגור רחפנים ועוד".

עוד נטען כי הוא אחראי בין היתר לירי על פסטיבל שדרות באוגוסט האחרון ולירי לעבר העיר בתחילת החודש, וכי קידם פיגועים בימים האחרונים, שיועדו ל"מימוש מיידי", לרבות "אימון חוליות לפיגועי חדירה וצליפה, שיגור רחפנים, והיערכות לירי רקטי לטווחים שונים".

דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, אמר בשיחה עם כתבים צבאיים כי השפעתו של המפקד שחוסל "הייתה על כל הרצועה ולא רק בחלק הצפוני", עליו הופקד. "אנחנו לא רוצים להרחיב את הצד הכירורגי". לדבריו, הפעולה אושרה בקבינט לפני כשבוע.

"במהלך החודשים האחרונים ניסינו בכל דרך, ואני מדגיש במהלך החודשים האחרונים, להניא את בהא להפסיק את הפעילות נגד ישראל. אני לא אגיד איך עשנו את זה. בלית ברירה עשינו את זה מאופציית התקיפה באוויר. הרמטכ"ל יזם ודחף לאופציית הפעולה. הייתה לנו כאן הזדמנות וניצלנו אותה. מימשנו הזדמנות להגיע לתקיפה כירורגית שממצה הרג שלו עם מינימום אזרחים נפגעים. אנחנו לא הקרסנו את הבית כולו אלא רק את החדר בו שהה. אנחנו לא חוזרים למדיניות הסיכולים הממוקדים. צה"ל לא חוזר לה. זה אירוע נקודתי".

זילברמן הוסיף כי בצה"ל "צופים שתהיה תגובה רקטית של הגא"פ. אנחנו מבינים שבהא היה גורם בלתי מרוסן, ברוב הפעמים פעל על דעתו שלו בניגוד לאינטרסים האזוריים. צה"ל לא מעוניין בהסלמה רחבה. אנחנו ערוכים להמשיך ולפעול. במגוון דרכים ומגוון אפשרויות".

"אנחנו נערכים למספר ימי קרב. מעטפת ההגנה האווירית מתוגברת מאוד, כולל מרחבים במרכז הארץ. אנחנו ערוכים לכל תרחיש. נעשה הכל לבדל את האירוע הזה צריך להגיד שאנחנו נערכנו באופן שקט כדי להיות ערוכים לאירוע הזה". דובר צה"ל אישר שלג'יהאד האסלאמי יש יכולת להגיע באמצעות רקטות לתל אביב. כרגע אוגדת עזה מתוגברת בכוחות להגנה בהיקף של גדוד.

"הלילה סוכל המפקד הבכיר של הג'יהאד האיסלמי בעזה בהאא' אבו אל-עטא, שהיה אחראי לפיגועים רבים ולירי רקטות נגד מדינת ישראל בחודשים האחרונים והתכוון להוציא פיגועים מיידיים", נמסר מלשכת נתניהו. "פעולת צה"ל הומלצה על ידי הרמטכ"ל וראש השב"כ ואושרה על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון, לאחר הצגה ואישור הקבינט".

בעקבות החיסול הוכרזה כוננות ביישובי האזור, והלימודים באזור עוטף עזה בוטלו. במועצה האזורית אשכול הונחו התושבים לא לצאת לפעילות חקלאית בשטחים הסמוכים לגדר. באשקלון הכריזו על פתיחת המקלטים וגם בשדרות ביקשו להישאר בקרבת המרחבים המוגנים.

במקביל, צה"ל הכריז על חסימת צירים סמוכים לגבול הרצועה, לרבות כביש מס' 4 מצומת זיקים ועד צומת נתיב העשרה, כביש מס' 34 מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז וכביש מס' 232 - מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה. בנוסף תיחסם הכניסה לגבעת "קובי" בשדרות, אנדרטת "החץ השחור", גבעת הפעמונים ע"ש אסף סיבוני, גבעת נזמית, וגבעת "הפרש הבודד" וכן לחוף זיקים. תנועת הרכבות בין תחנות אשקלון לשדרות הופסקה אף היא. בצה"ל קראו לנהגים באזור שלא לעצור בשולי הכביש במהלך הנסיעות.

עוד כתבות

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים