גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנחיות פיקוד העורף: לימודים בוטלו, עבודה במרכז - רק במקומות ממוגנים

מחשש לתגובת הג'יהאד האסלאמי לחיסולו של מפקד בכיר בארגון על ידי צה"ל הבוקר, פיקוד העורף הודיע כי במידה וקיים מרחב מוגן, ניתן לצאת לעבודה באזורים השפלה, דן וירקון ● רשויות בדרום ובמרכז הארץ הכריזו על ביטול הלימודים ● צירי תנועה הקרובים לגדר נחסמו ● הבנקים עברו למתכונת חירום

כיפת ברזל/צילום:תמר מצפי
כיפת ברזל/צילום:תמר מצפי

בעקבות החיסול בעזה, בו נהרגו בהאא אבו אל-עטא, מפקד בכיר בארגון הג'יהאד האסלאמי ואשתו, הוכרזה היום (שלישי) כוננות שיא בעוטף עזה ובאזור המרכז, והלימודים בכל אזור הדרום ובגוש דן בוטלו. כמו כן, הודיע פיקוד העורף כי במידה וקיים מרחב מוגן, ניתן לצאת לעבודה באזורים השפלה, דן וירקון.

על פי ההנחיות המעודכנות של פיקוד העורף, באזור הדרום (עוטף עזה, לכיש, מערב לכיש, מערב הנגב, מרכז הנגב, דרום השפלה והשפלה), יתקיימו התכנסויות של עד 100 איש בשטח סגור בלבד. באזור המרכז (דן-ירקון), יתקיימו התכנסויות של עד 300 איש בשטח סגור בלבד. גם בדרום וגם במרכז, לא יתקיימו פעילויות חינוכיות ואין יציאה לעבודה שאינה חיונית.

במועצה האזורית אשכול הונחו התושבים לא לצאת לפעילות חקלאית בשטחים הסמוכים לגדר. בערי הדרום והמרכז הכריזו על פתיחת מקלטים ובשדרות ובעוטף ביקשו להישאר בקרבת המרחבים המוגנים. תושבי הדרום התבקשו להישמע להוראות פיקוד העורף. בערים ראשון לציון, יבנה, בת ים, חולון, רמת גן ותל אביב - לא יתקיימו לימודים במוסדות החינוך, וראשי ערים הודיעו על פתיחת מקלטים. ברחובות לא יתקיימו לימודים במבנים יבילים ובבנייה קלה.

כמו כן, הלימודים בוטולו גם בקריית מלאכי, באר שבע, אשדוד, גדרה, יבנה, מועצה איזורית מרחבים, גן יבנה, אופקים, נתיבות, מועצה איזורית שדות נגב, קריית גת ומיתר.

במקביל, צה"ל הכריז על חסימת צירים סמוכים לגבול הרצועה, לרבות כביש מס' 4 מצומת זיקים ועד צומת נתיב העשרה, כביש מס' 34 מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז וכביש מס' 232 - מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה. בנוסף תיחסם הכניסה לגבעת "קובי" בשדרות, אנדרטת "החץ השחור", גבעת הפעמונים ע"ש אסף סיבוני, גבעת נזמית, וגבעת "הפרש הבודד" וכן לחוף זיקים. תנועת הרכבות בין תחנות אשקלון לשדרות הופסקה אף היא. בצה"ל קראו לנהגים באזור שלא לעצור בשולי הכביש במהלך הנסיעות.

תנועת הרכבות הופסקה באופן זמני, בהמלצת גורמי הביטחון, בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות לשירות. רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. נוסעים בקו באר שבע יעשו שימוש בקו המזרחי, העובר דרך תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת.


במשרדי הממשלה והרשויות המקומיות נערכים להסלמה במצב הביטחוני

ברשויות המקומיות ובמשרדי הממשלה נערכים לוגיסטית ומערכתית להסלמה במצב הביטוחוני. מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבו אב, אישר את ביטול הלימודים והודיע כי תלמידים באזור המרכז שכן הגיעו למוסדות הלימוד, נקלטו אך הם משחוררים באופן מסדר לבתיהם. "כל שגרת הלימודים מתבטלת בדרום ובכל גוש דן. ישנם ילדים שהגיעו מוקדם לבתי הספר לפני ההודעה, ובגלל זה צוותי החינוך קלטו אותם ולאט לאט מחזירים אותם. כמו כן, נאלצנו לבטל את כל מערך של 161 טיולים שהתקיימו בדרום שעד הבוקר היו מותרים לטיול", אמר.

אבו אב הוסיף כי "טיפלנו בכל הילדים שנמצאים בכפרי הנוער במקומות מוגנים. הוצאנו הנחיות על מוסדות החינוך שכן פועלים. פתחנו את כל חדרי המצב בדרום תל אביב וירושלים". הוא הסביר כי במשרד מתדרכים את הורי הילדים כיצד להתנהל במצב הנוכחי. "גייסנו את כל מערך היועצים החינוכיים והוצאנו בערוצים שונים הדרכה להורים איך להתנהל במצב חירום. עיבנו את מערך הפסיכולוגים בדרום במידה והשגרה הזאת תמשך מספר ימים, אנחנו נערכים להוריד כוח תגבור לדרום או להפעיל מערך לימודים ופעילויות אינטרנטים ומקוונים. מדינת ישראל ערוכה לעבור משגרה למצב חירום במהירות".

משרד הבריאות פתח את חמ"ל החירום באגף לשעת חירום של המשרד בתיאום עם כל גופי החירום בהם פיקוד העורף, צה"ל, ומגן דוד אדום. בהודעת המשרד נמסר כי "סגן שר הבריאות יעקב ליצמן והנהלת המשרד מבצעים הערכות מצב באופן שוטף ונמצאים בקשר עם כלל הגורמים הנוגעים לעניין. כל מוסדות הבריאות, בהם בתי חולים, מוסדות גריאטריים וקופות החולים ערוכים", הוסיפו. "בנוגע לטיפול רפואי שנקבע - יש לברר באופן ישיר מול המוסד הרפואי".

בקופת חולים כללית הודיעו כי מרפאות ממוגנות יפעלו במתכונת רגילה, רק באזור הדרום, תל אביב, אזור המרכז וגוש דן. בשאר האזורים, הסניפים יפעלו כרגיל. כמו כן, מרכזי השירות של לאומית שירותי בריאות פועלים כרגיל למעט מרפאת שמשון באשקלון, מרפאות ט ותל חי באשדוד ועצמאות בת ים.

בבית החולים ברזילי שבאשקלון נערכים להסלמה. במרכז הרפואי החלו בתהליך העברת מחלקות שאינן ממוגנות למרחבים ממוגנים. פעילות אמבולטורית במרפאות החוץ והמכונים בוטלו.

במחברת החשמל מבקשים מהציבור לגלות ערנות על חוטי חשמל קרועים או נזקים אחרים לרשת החשמל. "חברת החשמל ערוכה לתיקון פגיעות והחזרת אספקה סדירה מהר ככל שניתן, יחד עם זאת חשוב לנו להסביר כי לעיתים בשל אופי הפגיעה ברשת משך הטיפול עשוי להימשך מספר שעות, במקרה של פגיעות ברשת החשמל, קריעת חוטים או כל מפגע אחר, יש לשמור על כללי בטיחות", נמסר בהודעת החברה.

במערכת בתי המשפט הודיעו כי יפעלו במתכונת של שמיעת סעדים דחופים בלבד בבתי המשפט
שנכללים בהנחיית פיקוד העורף. זאת, לאור המצב הביטחוני. ההנחיה חלה על בתי המשפט במחוז דרום, מחוז תל אביב ומחוז מרכז, למעט נתניה וכפר סבא בהם ישמעו דיונים כרגיל.

באשר לבתי הדין הרבניים, הרב הראשי דוד לאו הנחה כי כלל הדיונים בבתי הדין באזורים שנקבעו - מבוטלים. זאת בהתאם להוראות פיקוד העורף. הדיינים הונחו כי בקשות לסעדים דחופים ייענו באופן פרטני לפי הצורך.

הפקולטה לחקלאות ברחובות ושלוחת אוניברסיטת חיפה במכללת בני ברק לא יקיימו את הלימודים בעקבות המצב. כמן כן, האוניברסיטה הפתוחה הודיעה כי לא תקיים לימודים ועבודה במרכזי הלימוד הבאים: מגוש דן דרומה - תל אביב, רמת-גן, אור יהודה, פתח תקוה, רחובות, נס ציונה, רמלה, ראשון לציון, אשדוד, באר שבע, שדרות, שגב שלום, ירוחם ודימונה.

איגוד העובדים הסוציאליים הודיע כי לאור המצב, השירותים הסוציאליים ביישובי עוטף עזה, במרכזי החוסן וברחבי גוש דן יפעלו במתכונת חירום. בהודעת האיגוד נמסר כי "העובדים הסוציאליים פועלים 24/7 בחמ"לי העיריות, בבתי החולים ומסייעים לתושבים במצוקה". כמו כן, משרדי הרישוי באזור גוש דן ובדרום יהיו סגורים, בעקבות ההסלמה במצב.

ביקורת על המשך עבודה מצד פועלי הבנין נשמעה מצד הפורום למניעת תאונות עבודה. ראובן בן שמעון, מייסד הפורום, אמר כי "בעשרות אתרי בנייה העבודה והמנופים ממשיכים לעבוד כרגיל תוך סיכון חיי אדם ובניגוד להנחיות פיקוד העורף. פועלי הבניין מופקרים".

עוד כתבות

סטיבן מנושין, שר האוצר האמריאי / צילום: ג'ייסון לי, רויטרס

ארה"ב חוששת מהצעות לשינויים בינלאומיים של חוקי המיסוי

כך כתב שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין במכתב ל-OECD ● מנושין קרא למדינות להשעות את המסים שהן מתכננות על שירותים דיגיטליים עד שיגובש הסכם בינלאומי

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

שוק הכרמל בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בדרך לתייר ה-5 מיליון? תל אביב על המפה בדירוגים עולמיים גם בגזרת הפוד'יס

שני דירוגים חדשים מציבים את הקולינריה של תל אביב בעשירייה הפותחת שלהם בזכות המטבח הטבעוני המגוון, הברים, שוק הכרמל והפתיחות שמאפיינת את העיר העברית הראשונה ● ומי עוד ברשימות?

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

נוחי דנקנר /צילום: שלומי יוף

משטרת ישראל מבקשת לעכב מתן חנינה לנוחי דנקנר בשל מידע חדש

בחדשות 12 נחשף הערב כי דנקנר הועבר מבית הכלא מעשיהו לכלא ניצן לתא בבידוד זאת על סמך מידע חדש בעניינו ● דנקנר הגיש בפברואר האחרון בקשת חנינה לנשיא המסתמכת בעיקר על מצבו הרפואי

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

אסי טוכמאייר וברק רוזן / צילום: חן גלילי

הבוננזה של רוזן וטוכמאייר מניהול קבוצת הרכישה של פרויקט דה וינצ'י: דמי ניהול של קרוב ל-200 מיליון שקל

בעקבות השלמת התנאים הדרושים בהסכמי הליווי הפיננסי של חברי הקבוצה, יקבלו ישראל קנדה ואקרו נדל"ן, המנהלות את הקמת פרויקט המגורים היוקרתי במרכז תל אביב, את החלק הראשון מדמי הניהול שלהם הן זכאיות, בסכום של 108 מיליון שקל

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

סקר הפרסומות: דניאלה פיק ו-yes כבשו את הצמרת

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין הכי מושקע בשבוע החולף - הפרסומת לפליי קארד עם השקעה של 1.2 מיליון שקל

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מהישיבה ועד כתב אישום נגד ראש הממשלה: מי אתה שי ניצן?

פרקליט המדינה, שי ניצן, מסיים את תפקידו בקרוב, ומפנה את השולחן לקראת סיום הקדנציה בהגשת כתבי אישום חסרי תקדים ● כך הפך נער הישיבה לאיש המכריע בתיקי השחיתות החמורים בתולדות המדינה ● האזינו

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

נדב קדרון/ צילום: תמר מצפי

תוצאות ניסוי של אורמד הקפיצו את מניית מפתחת גלולת האינסולין כ-80% בתוך חודש

התוצאות פורסמו ב-12 בנובמבר, אולם העלייה נרשמה לאחר שהחברה הסבירה את התוצאות ואת מבנה התחרות בשוק למשקיעים, הן בפגישות והן בדוחותיה הכספיים

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

משפחת פליטים סורים / צילום: Alia Haju, רויטרס

דוח חדש: מדי שתי שניות אדם נאלץ לברוח מביתו בגלל אסון טבע

לפי דוח חדש של ארגון אוקספאם, יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים ● ד"ר משה טרידמן: "המזרח התיכון נמצא בסיכון רב"

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

איילת שקד בטור מיוחד ל"גלובס": "ההסתדרות גורמת נזק למשק"

הכוח של ההסתדרות הוא חסר היגיון; החקיקה שמסדירה את פעולתה היא קיצונית ויוצאת דופן בהשוואה לעולם בכוח הלא פרופורציונאלי שמקבלת ההסתדרות לעומת הכוח שמקבלים שאר השחקנים במשק ● דעה

חסן, נתניהו ופישר / צילומים: תמר מצפי, רפי קוץ

הרשעת אלון חסן בעליון: בשורות רעות לנתניהו, נחמה פורתא לפישר

החלטתו העליון להרשיע את יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד במרמה והפרת אמונים משליכה על תיקי שחיתות נוספים ● רה"מ יגלה כי לדעת שופטי העליון הפרת אמונים אינה עבירה קלת ערך ● פישר יכול לרוות נחת מכך שהרשעת חסן מחלישה את הטענה כאילו הוא אחראי לתפירת התיק נגדו

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

"גינת ההסתדרות" / הדמיה: חוי לבנה

אחרי עשרות שנים: המדשאה של בניין ההסתדרות בת"א נפתחת לציבור; ככה זה הולך להיראות

אחרי עשרות שנים בהן בניין ההסתדרות ברחוב ארלוזרוב היה תחום בגדר, החליטו בארגון העובדים להסיר את הגדרות המקיפות אותו ולאפשר מעבר חופשי ושימוש ציבורי במדשאה רחבת הידיים שבמתחם ● המהלך קודם בעזרת עיריית ת"א

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה בעקבות העליון: האם נעשה שימוש בחילוטים כדי להפעיל לחץ על חשודים?

תופעת החילוטים המוגזמים שמבצעת המדינה ואשר נחשפה ב"גלובס", ממשיכה לטלטל את מערכת החוק • לאחר שורת פסיקות של בית המשפט, שהגבילה את האצבע הקלה על ההדק של הרשויות, מגיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ומקים לתחייה דו"ח גנוז על הנושא של קודמו בתפקיד