גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר
אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

למתקפת הטילים הנרחבת על ישראל הבוקר בתגובה על חיסולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה, הייתה עד כה השפעה מוגבלת ביותר על המשק ברמת המאקרו. ניתן לראות זאת בתגובה הרפה של השווקים לאירועי הבוקר, המתבטאת בירידות מתונות בבורסה ובהיחלשות מינורית של השקל במסחר מול הדולר והאירו.

עיקר הנזק נגרם לפעילות הכלכלית בדרום ובמרכז הארץ כתוצאה מהנחיות פיקוד העורף להשאיר את הילדים בבית וההשבתה החלקית של מקומות העבודה. בכל יום של השבתה מלאה - כמו יום בחירות - מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל, כך שאפשר להעריך שהפגיעה בפעילות הכלכלית הבוקר עשויה להסתכם באובדן תוצר בשווי של כמה מאות מיליוני שקלים. נזק נוסף, ושעדיין לא התגבש במלואו צפוי להיגרם לתיירות, כתוצאה מביטולי ביקורים מתוכננים בישראל וירידה בהיקף ההזמנות.

מבחינת יציבות המשק והאופן בו נתפסת כלכלת ישראל בעולם מוקדם עדיין לדבר על שינוי לרעה. סוכנויות דירוג האשראי, שנוהגות לציין החרפה ביטחונית כאחד משני גורמי הסיכון העיקריים לדירוג האשראי של ישראל, לא ימהרו לבחון מחדש את דירוג האשראי על-סמך יום אחד או אפילו מספר בודד של ימי לחימה. הסוכנויות מייחסות למשק הישראלי יכולת גבוהה בהתמודדות עם אירועים ביטחוניים מוגבלים וקצרי טווח.

להערכה הזאת שותפים גם הכלכלנים הראשיים של בתי ההשקעות, אך לצד זאת עוררו אירועי הבוקר הסתייגות מסוימת לנוכח היקף הפגיעה בפעילות הכלכלית שהייתה חריפה יחסית לאירועי-עבר.

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, מציין כי "כפי שניתן לראות מפתיחת המסחר ובהתאם למה שלמדנו בשנים האחרונות, המשקיעים בבורסה לא נבהלים יותר מדי מהאירועים הביטחוניים".

לדברי גרינפלד, "על פניו, ניתן לומר שיש הגיון בתגובה זו של השווקים שכם לאירועים בשנים האחרונות לא היתה השפעה מהותית על הכלכלה והפירמות במשק ולכן ההשפעה על שוקי ההון מוגבלת. עם זאת חשוב לציין שלאור העובדה שאירועי היום משפיעים באופן ברור על הפעילות הכלכלית במרכז הארץ, השפעה זו תלויה מאוד באורך האירוע. אם יהיה מדובר (בתקווה) באירוע של מסר ימים מועט בלבד הרי שההשפעה היא לא מהותית שכן חלק נכבד מהפירמות "ישלימו" את ימי העילות החסרים בהמשך. לעומת זאת, אירוע מתמשך שמשבית לזמן ארוך את הפעילות היצרנית והצרכנית יבוא לידי ביטוי בסופו של דבר ברווחיות הפירמות ועלול להביא לפגיעה במשקיעים".

לדברי אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, "הניסיון של העשור האחרון מלמד אותנו שעלייה במתיחות הבטחונית לפרק זמן מוגבל וקצר יחסית,אפילו עד חודש, לא משפיעה לאורך זמן על הפעילות הכלכלית. גם אם חווינו ירידה בפעילות ברבעון מסוים בתקופות של המבצעים המשמעותיים בעזה, ברבעון אחרי ראינו שהנזק כמעט נמחק, למעט ענף התיירות. גם השווקים כבר למדו את זה ולכן תגובתם לאירועים הביטחוניים מסוג זה בדרך כלל מינורית".

גם רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI, מציין את ההשבתה החלקית של הפעילות הכלכלית במרכז הארץ כ"שינוי" לעומת סבבי לחימה קודמים, ומציין כי הגירעון הגבוה יחסית מהווה "נקודת פתיחה גרועה" עבור ישראל בתרחיש שבו תידרש הגדלה משמעותית של תקציב הביטחון.

"סבבי לחימה והסלמה ביטחונית אינם בגדר חדש" אומר גוזלן "ומהווים לצערנו חלק מהמציאות הישראלית. המשק המקומי ושוק ההון המקומי למודי ניסיון עם הסלמות ביטחוניות, שלרוב הן בעלות השפעה מועטה וקצרת טווח על הפעילות הכלכלית, למעט ענף התיירות המקומית שהוא בעל פוטנציאל לפגיעה חריפה יותר. אם צריך בכל זאת להצביע על שוני באפיזודה הנוכחית, הרי שבעבר לא נרשמה השבתת פעילות כה רחבה על רקע הסלמה ביטחונית ובנוסף קיימת מתיחות ממושכת מול איראן".

גוזלן מוסיף כי "הידרדרות ביטחונית מחדדת את החשיבות של האיתנות הפיננסית של המשק, שבולטת בעיקר במאזן תשלומים, ביתרות המט"ח ובירידה שנרשמה ביחס חוב -תוצר עד לאחרונה. לעומת זאת, חוסר ההתמודדות עם העלייה הממושכת בגירעון בשנה האחרונה מהווה גורם שלילי, שמתחדד על רקע אירועים אלה. שכן שיעור הגירעון הגבוה מהווה נקודת פתיחה גרועה לתרחיש של גידול נוסף בהוצאות הביטחוניות, כאשר ממילא נדרשות התאמות תקציביות משמעותיות בשנה הקרובה.

גורם נוסף שמשקלו גובר בעת זו הוא מצב המאקרו הגלובלי, שכן כל עוד המצב סביר הוא מאפשר התמודדות קלה יותר עם החרפה ביטחונית. מנגד, אם המצב העולמי יידרדר, במקביל להתדרדרות ביטחונית, ההתמודדות של המשק תהיה מאתגרת במידה ניכרת. אם נבחן את התמחור בשוק המקומי, כולל שוק המט"ח, הרי שהם מייחסים הסתברות קרובה לאפסית לתרחיש זה".

עוד כתבות

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי רשאי לדרוש להפעיל את הבוררות בהסכמי תמ"א 38

האם צריך שכל בעלי הדירות יסכימו על מנת להפעיל את המנגנון, או שמספיק שרק חלק מהם יבקשו לעשות זאת?

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

תנגוס בתן ביס? אפליקציית משלוחי האוכל Wolt מתרחבת לרמת השרון

אפליקציית המשלוחים, שהחלה לפעול בישראל לפני כשנה בת"א, מרחיבה את אזור הפעילות ונכנסת לרמת השרון ● להערכת החברה, השירות החדש מקצר את זמני ההמתנה למשלוח מ-90 דקות ל-31 דקות בממוצע ● כיום עובדת Wolt עם כ-500 מסעדות

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

זאת הכלכלה, טמבל: הדמוקרטים נערכים לתת פייט לטראמפ

סגן הנשיא לשעבר, הסוציאליסט המהפכן והפרופסורית למשפטים: המועמדים העיקריים בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית נאבקים על כרטיס הכניסה למרוץ הנשיאותי נגד טראמפ, בבחירות שייסובו סביב הכלכלה ויותירו בסופן את אמריקה מותשת ומפוצלת כפי שלא הייתה מאז מלחמת האזרחים

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

"יש לנו אפס ציפיות מהמנהיגים שלנו": שי באב"ד רוצה שתדעו מה הוא עשה באוצר

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, בראיון אישי ● על הילדות בהרצליה בבית דתי, על הסב הדומיננטי, על המינוי למנכ"ל "צים ישראל" בגיל 31, על ההתקדמות המהירה במגזר הציבורי, על ההצטרפות לרשימת כולנו לכנסת ועל הבוס, השר כחלון: "בתקופתו נעשו דברים שלא נעשו עשרות שנים"

ספרים דצמבר / צילום: איל יצהר, גלובס

הגיבורים של סאלי רוני גם רוצים לחיות נכון; ויליאם פוקנר לא חס על קוראיו

ויליאם פוקנר אינו חס על הקוראים שלו, וגם בספר 'הקול והזעם' הקורא נדרש למאמץ מנטלי לא מבוטל ● סאלי רוני בראה ב'אנשים נורמלים' גיבורים פצועים בנפשם, לא לוותר לעצמם - למרות הקושי הכרוך בלהיות "נורמלי" ו"נכון"

יעקב קוינט / צילום: שלמי יוסף

הצעה של מנהל רשות החברות מצמצמת את השיתוק שפוגע באזרח

פסיקות בית המשפט יצרו חוסר עקביות במה מותר ומה אסור לממשלות מעבר ● מנהל רשות החברות מציע להפוך את הכללים ● פרשנות

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

עליות בבורסה בתל אביב; אפי נכסים מזנקת ב-7.2%, דלק רכב קופצת ב-11%

מגה אור השתתפה בהנפקה של אפי נכסים כשרכשה מניות ב-83 מיליון דולר; ביג רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל ● שיכון ובינוי הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל ● גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק לרכישת מניות דלק רכב, 7.5% מהון המניות, בכ-135 מיליון שקל

יואב קיש / צילום: דוברות הכנסת

"בא מהצורך לשמור על הימין": ח"כ קיש יתמוך בסער לראשות הליכוד

בתוך כך מצטרף קיש לח"כ מיכל שיר שכבר הביעה תמיכה בסער ● בראיון ל"פגוש את העיתונות"  קיש ציין כי יש אנשים רבים בליכוד החושבים כמוהו

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

ג'וזף מוסקאט / צילום: Yara Nardi, רויטרס

המדינה שבה ראש הממשלה פורש בגלל ענן כבד של חשד

מה אפשר ללמוד ממדינה קטנה ומוקפת מים, אשר שלטון החוק בה התמוטט, וראש ממשלתה החליט להקריב את עתידו לטובת הציבור, גם אם זה לא צודק?

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ● האזינו

המומלצים לסוף השבוע

שלושה בסקירה אחת: ספרים לסוף השבוע

כמה המלצות למי שרוצים להעביר את הסופ"ש בבית: "גחליליות בלילה", "שלג" של רונית מטלון ו"חדר ענק נפתח" של מעיין בן אריה

נתניהו וריבלין / צילומים: איל יצהר ורויטרס

המתווה שלא היה: איך הפיל הליכוד על ריבלין הצעה לרוטציה

במערכת הפוליטית שוב עולות הקריאות לכבד את "מתווה הנשיא", וחוזרת המנטרה: שנה-שנתיים-שנה • אלא שריבלין מעולם לא הזכיר רוטציה ולא הציע שנתניהו ישוב לשנת הכהונה הרביעית • כיצד נולד הספין, איך הוא התגלגל, ואיך נראית רוטציה אמיתית? ● המשרוקית של גלובס

מפעל עלבד בדימונה / צילומים: אתר חברת אורון

קריסתן של מניות חברות הבדים נמשכת - ותוצאות הרבעון אינן מעודדות

בזמן שמדדי המניות המובילים קרובים לשיא, ספגו מניות מגזר הבדים ירידות משמעותיות מתחילת 2019 והתרחקו 35%-70% מהשיא שרשמו בשנים 2016-2017 בבורסת ת"א ● אף אחת מארבע החברות - שלא"ג, עלבד, ספאנטק ואבגול - לא הצליחה לשפר את הכנסותיה ברבעון השלישי של 2019

אפרת סלע איתמר / צילום: איל יצהר

"תוך שבוע היו לנו 40 אלף נרשמים. טובי המשפיענים רצו אלינו"

פורטפוליו עם אפרת סלע איתמר, מנכ"לית ומייסדת The Leaders, על הישגיות, ניהול מותג והשפעה ברשתות

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

2019 הייתה שנה טובה לבתי ההשקעות - ובעיקר לאלטשולר שחם

בית ההשקעות, שהנפיק השנה בהצלחה את חברת הגמל שלו, מציג רווחים אדירים של 213 מיליון שקל מתחילת השנה - ונהפך לבעל היקף הנכסים השני בגודלו בשוק ההון הישראלי

קהילה שכונתית של חברת הנדל”ן וואן בבושוויק  / צילום: כפיר זיו

אופנה, נדל"ן ומשלוחים: מה מחפשים משקיעי ההון סיכון הישראלים בתעשיות לואו-טק

משקיעי הון סיכון ישראלים משתלבים במגמה העולמית והחלו להשקיע בחברות לואו טק ● מה הופך חברת משלוחי ירקות לסטארט-אפ בעיני המשקיעים, למה הם לא מתרגשים מהקשיים של WeWork והאם בכלל יש להם את המיומנות הנדרשת להשקעה בחברות מסוג זה?

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון יגדיל את ההחזקה בדלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר המניה הבוקר בשוק

בעל השליטה בדלק רכב הגיע להסכמות עם קבוצת דלק להגדלת החזקותיו בהמשך לדוחות הטובים שהציגה ברבעון השלישי ● אגמון הגיע להסכמות לרכישה של עוד 7.5% מיבואנית רכבי מאזדה ופורד מידי דלק לפי מחיר של 19.27 שקל למניה ● העסקה צפויה להיסגר בימים הקרובים