גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מוכנה על מסלול ההמראה: החברה שמייצרת רכיבים לבואינג מציגה גידול בביקושים

בזמן שבואינג מתאוששת בהדרגה ממשבר אסון התעופה הכפול, חברת ספיריט אירוסיסטמס שמייצרת עבורה רכיבים, מציגה גידול בביקושים ● כניסתה לאירופה יחד עם תחזית הגידול המואץ של הסקטור, עשויות לסייע להמשך הצמיחה שלה

גוף מטוס שנשלח ממפעלי ספיריט / צילום: רויטרס
גוף מטוס שנשלח ממפעלי ספיריט / צילום: רויטרס

פרשת בואינג לא מפסיקה לייצר כותרות ועוד כותרות. מאז תאונת שני מטוסי 737 מדגם מקס החדש של החברה, שהובילה לקרקוע המטוס בשורה ארוכה של מדינות, הדברים מתגלגלים בנסיעה איטית והסוף לפרשה לא נראה קרוב. אלא שבשבועיים האחרונים נרשמה דווקא התפתחות חיובית שמשליכה על יצרנית המטוסים - חברת בואינג הודיעה כי היא צופה להאיץ בחזרה את קצב ייצור המטוס הנמכר ביותר שלה מדגם 737 מקס ל-57 מטוסים בחודש עד סוף 2020, וזאת לאחר שהקטינה אותו ל-42 מטוסים בעקבות התאונה בתחילת השנה.

בעוד הבעיה הגדולה של בואינג נמצאת ברצפת הייצור, זה לא מונע ממשקיעים לחפש הזדמנויות השקעה מעניינות בשרשרת המזון של תעשיית התעופה. חברת ספיריט אירוסיסטמס (סימול: SPR, Spirit Aerosystems) היא ספק משנה מרכזי של באוינג, שמצליחה לשמור על יציבות פיננסית מרשימה, ומהווה לדעתנו הזדמנות טובה לעקוב אחריה.

תלויה בבואינג, עולה יותר ממנה

למרות היותה תלויה מאוד בבואינג ובדגם מטוס 737 מקס, באופן מפתיע מניית SPR ירדה בכ-9% בלבד מאז הטרגדיה במרץ, שגרמה למותם של מאות נוסעים ואנשי צוות. למעשה, זה לא מונע ממחיר המניה להשלים עלייה של כ-22% מתחילת השנה בעוד מניית בואינג מציגה עלייה של כ-9% באותה תקופה.

עם זאת, נדמה כי בשוק האג"ח מגלים דאגה גדולה יותר משוק המניות. סדרת אג"ח דולרית של ספיריט אירוסיסטס, בעלת קופון של 4.6% ומח"מ 6.8 שנים, נסחרת בתשואה שנתית לפדיון של כ-3.71%, מה שמגלם מרווח סיכון של 183 נ"ב מעל העקום הממשלתי האמריקאי. מדובר בדיסקאונט ביחס למדד הרחב הכולל אג"ח של חברות אמריקאיות בדירוג BBB, שהמרווח עליהן עומד על 135 נ"ב בממוצע.

מכאן ניתן לטעון שמחירה הנוכחי של האיגרת של ספיריט מתמחר (ולא בצדק) תרחיש שלילי אשר יוביל לפגיעה בדירוג האשראי של החברה, וזאת אף על פי שתחזית הדירוג של החברה הינה יציבה במודי'ס ו-S&P.

להערכתנו, ככל שעובר הזמן נראה שהשפעת סוגיית המטוס 737 הולכת ופוחתת, כך שהמרווחים על איגרת החוב עשויים להתכווץ ולהתכנס לכיוון הרמה העקבית עם קבוצת ההשוואה הרלוונטית.

חברת ספיריט אירוסיסטמס הינה יצרנית רכיבים וגופים של מטוסים הגדולה בעולם הנסחרת בשווי שוק של כ-9 מיליארד דולר. ספיריט אירוסיסטמס מייצרת גופי מטוסים, כנפי מטוסים וחלקי חילוף מתקדמים של מטוסים אזרחיים וצבאיים. החברה מספקת את מוצריה למספר יצרני מטוסים מהדרג הראשון בעולם, ובפרט לחברות בואינג ואיירבוס, עם מחזור מכירות שנתי של למעלה מ-7 מיליארד דולר.

ספיריט אירוסיסטמס, שנוסדה ב-1943 ושימשה כחטיבה בתוך בואינג, צמחה בקצב מהיר מאז הפיצול שלה מבואינג, וזכתה לאורך השנים בחוזים גדולים לאספקת רכיבים למטוסיה, כולל בין השאר את דגם 787 (מטוס רחב-גוף נפוץ בעולם הידוע בשם Dreamliner) ודגם 737 - מטוס הנוסעים המסחרי, צר-הגוף, הנמכר ביותר בעולם. במקביל, החברה חיזקה את מעמדה התחרותי בשוק העולמי ב-2006 בעקבות רכישת חטיבת רכיבים של חברת BAE Systems הבריטית, תמורת 80 מיליון פאונד במזומן. רכישה זו אפשרה לספיריט אירוסיסטמס להרחיב את בסיס הכנסותיה באירופה וסיפקה לחברה חשיפה לבסיס לקוחות גדול יותר, לרבות יצרנית המטוסים הגדולה בעולם איירבוס.

מספר המטוסים יוכפל תוך 15 שנה?

פעילותה של ספיריט אירוסיסטמס נהנית בשנים האחרונות מרוח גבית חזקה שמגיעה מהגידול בתעבורה אווירית של מטוסים ונוסעים. העלייה בביקושים לטיסות מסחריות בעולם מצריכה בניית עוד ועוד מטוסים והקמת חברות תעופה נוספות, מצב שאמור להביא גם לעלייה בביקושים ובהזמנות לרכיבים, ובכך למצב היטב את החברות הפועלות בתחום. להערכת בואינג, צי המטוסים הגלובלי צפוי לגדול לכ-45,240 מטוסים עד 2035, כמעט כפול ממספר המטוסים הנמצאים בשירות כיום על רקע עלייה בהזמנות מאסיה, אפריקה והמזרח התיכון.

המודל העסקי של החברה הינו יחסית פשוט יחסית ומתאפיין בנראות גבוהה לאור זרם הכנסות מאספקת רכיבים במסגרת חוזים ארוכי טווח עם בואינג ואיירבוס, כאשר בנוסף צפויה ספיריט למנף את הצמיחה באמצעות תהליכי M&A נוספים.

בצד החסרונות לחברה תלות בשני לקוחות מרכזיים - בואינג ואיירבוס אחראיות על כ-80% וכ-15% מההכנסות בהתאמה, כך שהקטנת הזמנות מצד אחת מהן עלולה לפגוע בשורת ההכנסות. יחד עם זאת, סיכון זה מתקזז עם העובדה שספיריט אירוסיסטמס הינה הספקית הבלעדית של כמעט כל המוצרים אותם היא מוכרת ליצרניות מטוסים, כך שחולשה בבואינג יכולה להוות דווקא הזדמנות לאיירבוס ולהיפך.

אחד הפרמטרים החשובים שמאפיינים את הפרופיל העסקי של ספיריט אירוסיסטמס הוא צבר ההזמנות במונחים פיננסיים של החברה. בשנה האחרונה סיפקה החברה 828 יחידות של גופי מטוסים לבואינג ו-835 יחידות לאיירבוס, עלייה של כ-7% ו-5% בהשוואה ל-2017 בהתאמה. לאחר כל האספקות הללו דיווחה החברה על עלייה בצבר ההזמנות שלה לרמת שיא של כ-50 מיליארד דולר. מצב זה משפר את הנראות העסקית בהכנסות ותומך בתחזית ארוכת טווח להשגת יעד היקף משלוחים של 2,000 יחידות בשנה.

לאור זאת, ולמרות ציפייה שאופי פעילותה יסבול ממחזוריות עסקית וחשיפה ללקוח מרכזי, תוצאותיה הכספיות של ספיריט אירוסיסטמס מתאפיינות ביציבות לאורך שנים. בחמש השנים האחרונות מתאפיינות מכירות החברה במגמת צמיחה עקבית, הן בהיקף ההכנסות והן בהיקף משלוחים, כשלזכותה ייאמר כי היא תמיד נהנית מרווחיות חיובית.

התייעלות לצמצום הלחץ על הרווחיות

אופי פעילות זה דורש מספיריט אירוסיסטמס לנקוט באופן מתמיד צעדי התייעלות בתפעול ובייצור על מנת לצמצם את הלחץ על הרווחיות. עם זאת, עד כה התמודדה החברה עם לחצים אלה בהצלחה רבה, כאשר צעדים שנקטה להורדת עלויות במקביל למכירת נכסים, שמרו על יציבות המרווחים התפעוליים שלה. כך למשל, מרווח ה-EBITDA עמד בסוף 2018 על רמה של 14.8%, שיפור לעומת 2017 ו-2016, אך בדומה לשנת 2015.

מבחינת פרופיל הנזילות, לחברה יתרות נזילות מספקות הכוללות קופת מזומנים של כ-1.5 מיליארד דולר וקו אשראי זמין בהיקף של 700 מיליון דולר עד 2023. בנוסף, ספיריט נהנית מגמישות פיננסית גבוהה לאור יכולתה לייצר תזרים מזומנים חופשי משמעותי. מאז 2013 ידעה החברה לייצר בממוצע תזרים מזומנים חופשי של כ-380 מיליון דולר בשנה, מה שמבטא כ-30% מסך החוב וכ-6.5% מסך ההכנסות של השנים האחרונות. בהתייחס לכך, נציין כי החברה קבעה לעצמה יעד תזרים מזומנים של 7%-9% מסך ההכנסות בשנים הקרובות.

לסיכום, ניתן לומר כי בעוד שהסיכונים עדיין קיימים, הרי שחברת ספיריט אירוסיסטמס תמשיך ליהנות מצבר הזמנות גדול במיוחד אשר משפר את הנראות העסקית בהכנסותיה ותומך בתחזית ארוכת הטווח, כאשר תהליכי M&A נוספים אמורים להאיץ את הצמיחה ובמקביל גם להפחית את התלות שלה בבואינג. 

הכותבים הם המנכ"ל המשותף בבנק ההשקעות אופנהיימר ישראל ואנליסט החוב בבנק ההשקעות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

מלון Martinez קאן, צרפת / צילום: שאטרסטוק

10 המלונות היקרים בעולם: מה תקבלו בתמורה ל-150 אלף דולר ללילה?

בניו יורק ובדובאי, בפיג'י או בווגאס: במלונות האלו לא מציעים רק ספא או ארוחת בוקר ● מפל פרטי, ציורים של פיקאסו ומאטיס על הקירות, באטלר צמוד ומרפסת בשטח 250 מ"ר משקיפה הישר לסנטרל פארק ● שם המשחק הוא כסף. והרבה ● צ'ק אין לסופ"ש

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

מאז המאה ה־20, הולכת הימה ומתייבשת / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מי שהייתה הימה ה-4 בגודלה בעולם נהפכה למוקד תיירותי, דווקא כשמתייבשת

לפני כחמישים שנה הייתה ימת אראל בקזחסטן הימה הרביעית בגודלה בעולם כולו ● גסיסתה מושכת זן ייחודי של מטיילים: "תיירות סוף העולם" ● ז'אנר תיירותי מתפתח

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה