גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך אומרים בסינית שופינג? סין כבר לא המפעל של כולם

בזמן שהתרגלנו לחשוב על סין כעל "המפעל של העולם", היא הפכה להיות הצרכנית השנייה בגודלה בעולם לאחר ארה"ב ● הצריכה הפרטית של סין מהווה יותר מ-10% מהצריכה הגלובלית, והחברה הסינית בקושי התחילה לגרד את הפוטנציאל שלה

מדרחוב בשנג'ן, סין / צילום: shutterstock
מדרחוב בשנג'ן, סין / צילום: shutterstock

נובמבר הפך בשנים האחרונות להיות חודש הקניות העולמי. מסורתית בארה"ב (למעשה כבר משנות ה-50 של המאה הקודמת), סוף השבוע של חג ההודיה, נחשב כתקופה בה נפתחת "עונת הקניות" שלאורך השנים קיבל את השם Black Friday. במהלך השנים האחרונות Black Friday הפך להיות חג עולמי של ממש וזאת לא מעט בשל התפתחות הטכנולוגיה שהובילה למעבר גדול לכיוון הסחר המקוון. במקרה או שלא במקרה, בסין יום הרווקים אשר מצוין ב-11/11 בכל שנה, קיבל גם הוא גוון של יום קניות מובהק כאשר בשנים האחרונות אף עקף את היקף הרכישות של Black Friday ,Cyber Monday ו-Amazon Prime Day יחדיו.

במקור, יום הרווקים הסיני היה בכלל פסטיבל מקומי שהחל ב-1993 באחת מהאוניברסיטאות בסין, שמטרתו הייתה לחגוג את הרווקות (אגב, כונה במקור Bachelor's day ולא Singles day שכן הוא היה פסטיבל שחגג במקור את הרווקות הגברית). פסטיבל זה היה כל כך מוצלח עד שהחל להתפשט בשאר האוניברסיטאות והפך אט אט להיות חג לאומי לא רשמי.

חברות המסחר המקוון הסיניות אימצו את יום הרווקים והפכו אותו ליום הקניות הלאומי של סין. במהלך השנים האחרונות, היקף הקניות עלה בכל שנה בעשרות עד מאות אחוזים וכפי שזה נראה, מגמה זו גם תימשך בשנים הבאות.

איכות החיים בסין עולה בקצב מהיר

היסטורית התרגלנו לחשוב על סין כעל "המפעל של העולם" שמייצר מוצרים שכולנו צורכים. פחות שמנו לב שלמעשה סין הפכה להיות הצרכנית השנייה בגודלה בעולם לאחר ארה"ב. הצריכה הפרטית של סין עומדת על יותר מ-10% מהצריכה הגלובלית, והיופי כאן הוא שהחברה הסינית עוד לא התחילה לגרד את פוטנציאל הצריכה שלה.

עלייתן של ערי הפריפריה בסין

משקל הצריכה הפרטית בתוצר הסיני עומד על 36% בלבד, מרחק שנות אור מכל כלכלה מערבית מתקדמת. כך לדוגמה, משקל הצריכה ביפן עומד על כ-61%, בבריטניה על 65% ובארה"ב על כ-69%. הנתון הזה לא מפתיע שכן מנוע הצמיחה של סין באופן מסורתי לא היה הצריכה הפרטית אלא בעיקר תעשייה ונדל"ן. ואולם כיום, מנוע הצמיחה של סין הולך ומשתנה כאשר המקום בו יש את הפוטנציאל הרב ביותר לשנים הבאות הוא הצריכה הפרטית, תהליך שהממשל הסיני מקדם מאוד במסגרת תכניות הצמיחה ארוכות הטווח שלו. אחת מנקודות המפתח לעוצמת הצריכה הפרטית בסין בשנים הבאות היא עלייתן של ערי הפריפריה בסין כמנועי צמיחה מרכזיים לאחר שבעבר, היו אלו הערים הגדולות.

בפשטות, שילוב של תהליך עיור שהולך ומתקדם, שכר שעולה, שיפור הנגישות לאינטרנט ביחד עם רמת חיים שנחשבת לנמוכה יחסית צפוי להוביל לתקופה של "הדבקת" איכות החיים מצד הסינים שחיים בפריפריה לעומת המרכז. דוגמה טובה לכך היא שיעור חדירת הטלפונים הסלולריים באוכלוסייה. בעוד שבערים הגדולות שיעור החדירה עומד על כ-80%, בערי הפריפריה מדובר על 30% בלבד הוזלת עלויות רכישת מכשירים סלולריים חכמים בשילוב עם פריסת תשתיות הדור החדש בסין צפויים לחבר עוד אוכלוסייה לממשק העיקרי היום לקניות מקוונות, ולהוות את הבסיס ממנו הצרכן הסיני יוכל לשפר את מצבו בשנים הבאות".

אחד מהמדדים המקובלים לרמת החיים הוא התוצר לנפש עם תקנון לכוח הקניה של כל מדינה ומנתון זה ניתן ללמוד שני דברים - ראשית, איכות החיים בסין עולה בקצב מהיר מאוד בהשוואה לשאר העולם. שנית, רמת החיים בסין עדיין רחוקה מאוד בהשוואה לעולם המפותח.

המשמעות - עד אשר סין תדביק את הפער עם העולם המפותח, ניתן לצפות כי הצריכה הפרטית תמשיך לצמוח בקצב גבוה משמעותית ביחס לשאר העולם. מדובר על מדינה שנהנית מקצב גידול מהיר יותר בצד המקורות (עלייה בהכנסה, כניסה לשוק העבודה) עם נטייה שולית לצרוך גבוהה בהשוואה לעולם המפותח וזאת, בין השאר, על רקע רמת החיים הנמוכה יחסית של רוב אזרחיה. כלומר, עם גדילתו של מעמד הביניים הסיני והעלייה המתמשכת ברמת העושר של האזרח הממוצע, כך יגדל הביקוש למוצרים שישפרו את רמת חייהם באופן שידביק את הפער לעולם המפותח, בין אם בצריכת תרופות ושירותים רפואיים ובין אם בצריכת מוצרי יוקרה שונים. בשורה התחתונה, סין נמצאת בתהליך שכבר היום שם את הצרכן הסיני במרכז. לתמורות אלו ישנן משמעויות רבות לא רק לסין אלא לעולם כולו.

לאור תהליכי הזדקנות האוכלוסייה בעולם וההאטה בפוטנציאל הצמיחה ברחבי העולם המפותח, חברות חפצות חיים שירצו להמשיך ולייצר קצבי מכירות גבוהים יהיו חייבות גישה לפוטנציאל הלא ממומש שנקרא הצרכן הסיני.

כשלוקחים זאת החשבון, מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין מקבלת גוון חדש, מעבר לנושא זליגת הטכנולוגיה, המניפולציה במטבע וכו' - ארה"ב רוצה גישה רבה יותר לשווקים הסיניים בדיוק מאחר שהפוטנציאל העסקי שם הוא כל כך גדול.

מניה במבחן: עליבאבא ועשרת השודדים

יום הרווקים הסינים שוב שבר שיאים, כאשר המכירות של שתי ענקיות האונליין בסין הגיעו בשעות הראשונות של יום המסחר ל-50 מיליארד דולר, הרבה מעבר לציפיות והרבה מעבר ליעד הצמיחה בהשוואה לשנה שעברה.

עליבאבא  שמה לה ליעד מכירות בהיקף של 31 מיליארד דולר, צמיחה של 20% ביחס לשנה שעברה. הדיווחים שהחברה משחררת לשוק מעידים שהחברה הגיעה לחצי מהיעד ב-90 הדקות הראשונות של המסחר והצליחה להשיג יותר מ-80% מהיעד כבר באמצע היום.

קצב הצמיחה בצריכה העולמית הוא חד ספרתי כמובן, כאשר בחלק מהכלכלות המערביות נרשמה האטה בשנה האחרונה. לעומת זאת, הצריכה באונליין ממשיכה לצמוח בקצב דו ספרתי גבוה מידי שנה, חברות האונליין נוגסות בשנים האחרונות בשווקי הריטייל המסורתיים ועתה מתחילים לראות באופן די ברור את המעבר במרכזי הכובד בעולם. בפרספקטיבה של חמש שנים בלבד, האונליין הצליח להגיע לנתח של כ-15% מסך הצריכה העולמית, בהשוואה ל-6% בלבד בשנת 2014. הערכות להמשך צמיחה דו ספרתית צפויות להוביל את הרכישות ברשת מרמה של כ-2.9 טריליון דולר בשנת 2019 לכדי 4.9 טריליון בשנת 2025. מגמה זו באה לידי ביטוי בדוחות הכספיים של ענקיות האונליין שבשנים האחרונות הפכו להיות הקניונים המרכזיים של העולם. אמזון, עליבאבא, איביי ו-JD מהוות קרוב ל-20% מהיקף מכירות זה.

חלקה של עליבאבא בהכנסות מהאונליין הבינלאומי נמצא בטווח שבין 2%-3%. החברה שמתהדרת בשווי שוק של כמעט חצי טריליון דולר, הוקמה בשנת 1994 ומצליחה כל שנה להציג קצב גידול של עשרות אחוזים בהיקף הפעילות שלה. החברה שפועלת בתחום האונליין כבר 25 שנה הצליחה לפתח את הפעילות שלה באמצעות חדירה בינלאומית, שינוי מתמיד בחוויית הקנייה, פיתוח פלטפורמות שונות למסחר ומתן שירותים עודפים. לחברה מספר פלטפורמות מסחר מקוון ליצרנים וחברות B2B (עסקים המוכרים לעסקים) ו-B2C (עסקים המוכרים ללקוחות) ובנוסף לכך היא מעניקה שרותי תשלום מקוון ושירותי מחשוב ענן.

ב-12 החודשים האחרונים הגיעה החברה להיקף מכירות של כ-65 מיליארד דולר, המגלם קצב צמיחה שנתי של 36% ולפי הדיווחים כ-80% מקניות האונליין בסין נעשות דרך אתרי הקבוצה השונים. פוטנציאל הצמיחה בצריכה הסינית, שמהווה כיום 36% בלבד מסך התוצר מספיק ככל הנראה לתמוך בהמשך הצמיחה החדה במכירות החברה גם בשנים הבאות. עם זאת, החברה פועלת כל הזמן להגדיל את הפעילות שלה גם מחוץ לגבולות סין וכיום מכירות הבינלאומיות של החברה מסתכמות בכ-27%. החברה פועלת ומשפרת את חווית הקנייה בשווקי היעד בזמן שהיא ממשיכה לחדור לשווקים חדשים. קיצור זמני השילוח והנגשת פלטפורמות המסחר בשווקי היעד (באמצעות התאמת שפה, מטבע וכדומה), הם רק חלק קטן מהפעולות בהן החברה נוקטת כדי להמשיך ולתמוך בקצבי הצמיחה האגרסיביים שהיא מציגה.

קצבי צמיחה אגרסיביים, מלווים בשולי רווחיות גבוהים (בטח בהשוואה לחברות הקמעונאיות המסורתיות), בשילוב מינוף אפסי בחברה, באים לידי ביטוי בתמחור המנייה, אם כי עדיין זו אינה מתומחרת במכפילים הגבוהים המאפיינים את החברות המערביות בתעשייה. 

הכותבים הם מנהל מחלקת מאקרו ומנהלת מחלקת מחקר ברוקראז' בפסגות. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול-דעתו של הקורא, והוא אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך

עוד כתבות

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

ח"כ עמר בר-לב מנסה לגייס 61 חתימות להמלצה על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

חבר הכנסת מהעבודה-גשר אמר באירוע שבתרבות: צריך הרבה אומץ במפלגות השונות בשביל להבין שאולי זאת האפשרות היחידה שתמנע מאיתנו את הבחירות השלישיות – ולוותר על הרבה אגו" ● במקביל, נודע שמאחורי הקלעים אדלשטיין קיבל פניות להקמת מממשלה בראשותו

ג'וזף מוסקאט / צילום: Yara Nardi, רויטרס

המדינה שבה ראש הממשלה פורש בגלל ענן כבד של חשד

מה אפשר ללמוד ממדינה קטנה ומוקפת מים, אשר שלטון החוק בה התמוטט, וראש ממשלתה החליט להקריב את עתידו לטובת הציבור, גם אם זה לא צודק?

הפגנות בבגדאד נגד השלטון / צילום: רויטרס

צרות לטהרן גם ממערב: ההמונים בעיראק סימנו את האחראים לכאוס

הצרות של איראן בימים האחרונים אינן רק בתוך המדינה ● המפגינים בעיראק רואים בטהרן כאחראית עיקרית למצבם הקשה ● שריפת הקונסוליה האיראנית בעיר נג'ף שמדרום לבירה בגדד, סימלה את האשמה הזו

אמיר אוחנה, שלמה (מומו) למברגר, אביחי מנדלבליט / צילומים: רפי קוץ, לשכת עורכי הדין

משפט שלמה של אוחנה ומנדלבליט: העימות של שר המשפטים והיועמ"ש על ממלא-המקום של שי ניצן

אמיר אוחנה מאמין ששלמה למברגר יכול לכהן כמ"מ פרקליט המדינה ● אבל למברגר הוא המועמד המועדף של היועמ"ש, ולאוחנה חשוב להראות שהוא הבוס ● למה ליאת בן-ארי לא מועמדת להחליף את שי ניצן? יכול להיות שהתשובה נמצאת בכלל אצל בודהא ● פרשנות

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

הדרך לכישלון רצופה בכוונות טובות של הממונה על שוק ההון ברקת

בעולם שבו יש מחסור עצום באנליזה איכותית בכל צמתי ההשקעות בגופים המוסדיים, נכון יותר לעודד את המוסדיים להשקיע במחקר תומך השקעה שישפר את קבלת החלטות ההשקעה - ולא לייצר מחלקה ביורוקרטית שכל תפקידה הוא כסת"ח ● פרשנות

צילום: איל יצהר. צולם במפעל חלל של התעשייה האווירית

הישראלית הבכירה בתחום החלל ממליצה לישראל לשגר אישה לירח

ד"ר דגנית פייקובסקי, מהדמויות הבכירות בתחום האסטרונאוטיקה בעולם, מסבירה למה כדאי להשקיע בחלל, ולמה מומלץ למדינת ישראל שהאדם הבא שתשלח לחלל יהיה דווקא אישה

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

העינים נשואות לבחירות בארה"ב: אם לא טראמפ אז לפחות בלומברג

במקביל למערכת הבחירות הישראלית לכנסת ה-23, ארה"ב צועדת לתוך שנת בחירות מורכבת ומשוסעת יותר מאי פעם ● נהוג באמריקה שמנהיג מכהן ממשיך לשמונה שנות כהונה, אך טראמפ הוא שונה, וכך גם כל ההתנהלות סביבו, הקמפיין שלו, ואף התמיכה הציבורית בו

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בין מצודת זאב לקריה: היום שבו גיבש נתניהו את הקמפיין לבחירות

עם סיגר בפה ובקשב רב, האזין נתניהו ביום שלישי לפעילי ליכוד במצודת זאב וגם הבטיח להם כי הימין ישיג 60 מנדטים בבחירות הבאות • משם הוא עבר למשרד הביטחון בקריה לפגישה קצרצרה עם גנץ, שנועדה לצורכי הקמפיין בלבד: מו"מ לא התנהל שם

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

זאת הכלכלה, טמבל: הדמוקרטים נערכים לתת פייט לטראמפ

סגן הנשיא לשעבר, הסוציאליסט המהפכן והפרופסורית למשפטים: המועמדים העיקריים בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית נאבקים על כרטיס הכניסה למרוץ הנשיאותי נגד טראמפ, בבחירות שייסובו סביב הכלכלה ויותירו בסופן את אמריקה מותשת ומפוצלת כפי שלא הייתה מאז מלחמת האזרחים

פרופ’ איילת פישבך / צילום: תמונה פרטית

באנו לבאס: למה רובנו מתקשים ללמוד מכישלונות?

פרופ’ איילת פישבך, פסיכולוגית וחוקרת של כלכלה התנהגותית, מטילה ספק בתפיסה הרווחת שלפיה לכישלונות יש אפקט מלמד • הממצאים של מחקריה מפתיעים: נבירה בכישלון עלולה לטרפד הישגים עתידיים • הצד החיובי: יש דרכים אחרות לעודד מוטיבציה

קהילה שכונתית של חברת הנדל”ן וואן בבושוויק  / צילום: כפיר זיו

אופנה, נדל"ן ומשלוחים: מה מחפשים משקיעי ההון סיכון הישראלים בתעשיות לואו-טק

משקיעי הון סיכון ישראלים משתלבים במגמה העולמית והחלו להשקיע בחברות לואו טק ● מה הופך חברת משלוחי ירקות לסטארט-אפ בעיני המשקיעים, למה הם לא מתרגשים מהקשיים של WeWork והאם בכלל יש להם את המיומנות הנדרשת להשקעה בחברות מסוג זה?

עמנואל "מאני" פאקיו. מתאגרף, פוליטיקאי ושחקן / צילום: Joe Camporeale, רויטרס

כוכב הקריפטו: מי הסלב הבא שינפיק מטבע?

הנפקת המטבע הדיגיטלי של כוכב האגרוף הפיליפיני "מאני" פאקיו בחודש שעבר ציינה שלב חדש בשימוש בטכנולוגיה למונטיזציה של הערצת המונים ● מטבע ליברה לסלבריטאים כנראה לא יגיע בקרוב, אבל אפשר לפנטז על הפוטנציאל

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

ראש הממשלה הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות ● לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" ● יו"ר ש"ס פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

נתניהו וריבלין / צילומים: איל יצהר ורויטרס

המתווה שלא היה: איך הפיל הליכוד על ריבלין הצעה לרוטציה

במערכת הפוליטית שוב עולות הקריאות לכבד את "מתווה הנשיא", וחוזרת המנטרה: שנה-שנתיים-שנה • אלא שריבלין מעולם לא הזכיר רוטציה ולא הציע שנתניהו ישוב לשנת הכהונה הרביעית • כיצד נולד הספין, איך הוא התגלגל, ואיך נראית רוטציה אמיתית? ● המשרוקית של גלובס

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל