גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקרב על האימפיצ'מנט: לא רק טראמפ על הכוונת אלא גם הטראמפיזם

הרפובליקאים הודפים ההאשמות נגד טראמפ ● השגריר בפועל של ארה"ב באוקראינה: טראמפ ייחס חשיבות רבה יותר לחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו מאשר לאוקראינה כולה ● טראמפ מצייץ: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי; אני לא אתן להם" ● פרשנות

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס
דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

 

שלב השימועים הפומביים בתהליך האימפיצ'מנט בבית-הנבחרים החל אתמול (ד'), וכצפוי, השימוע הראשון נהפך, כבר בדקתו הראשונה, לקרב מר על נראטיבים. לא קשה לנחש שזה יהיה אופיים של השימועים הבאים. העולם כולו עד למלחמה העזה שמתנהלת בוושינגטון - לא רק על גורלה של נשיאות טראמפ אלא גם על דעת הקהל האמריקאית.

הדמוקרטים חותרים לא רק להדחת טראמפ באמצע כהונתו, או, למצער, למזעור סיכוייו בבחירות ב-2020, אלא גם למיגור מוחלט של הטראמפיזם, שיטת ממשל שרומסת, לדעתם, את שלטון החוק ומקנה לזרוע המבצעת סמכויות של מלכות.

בשימוע הראשון ניסו המחוקקים הדמוקרטים לקדם את המסר שמהווה בסיס לכל מיזם האימפיצ'מנט: דונלד טראמפ ניצל לרעה את סמכויותיו הנשיאותיות וניסה לסחוט ממנהיג מדינה זרה, אוקראינה, הצהרה פומבית שאוקראינה תחקור את ג'ו ביידן ואת בנו, האנטר, שכיהן כדירקטור בחברת גז אוקראינית בתקופה שבה כיהן אביו כסגן נשיא ארה"ב. הדמוקרטים טוענים שטראמפ זמם להתבקש בחיים הפוליטים של ביידן, שעשוי להתמודד נגדו ב-2020.

אחד מאמצעי הסחיטה היה עיכוב במתן סיוע צבאי לאוקראינה, בעיצומה של מלחמתה נגד רוסיה, אומרים הדמוקרטים. לטענתם, החלטת טראמפ לעכב את הסיוע פגעה באינטרס הלאומי של ארה"ב, ששואפת לצרף את אוקראינה למשפחת אומות המערב, ושירתה את האינטרסים של ולדימיר פוטין.

המחוקקים הרפובליקאים דחו בזעם את הנראטיב הזה. הם דחפו את המסר שאוקראינה היתה - ועודה - מדינה מושחתת ושחובתו של טראמפ היתה לקדם את עקירת השחיתות שם בכל אמצעי שעומד לרשותו.

לדבריהם, העובדה שהאנטר ביידן נבחר לכהן כדירקטור בחברה אוקראינית, למרות שאינו שולט ברוסית או באוקראינית ושאין לו ידע מומחי בנושאי אנרגיה, היא חלק בלתי נפרד ממארג השחיתות באוקראינה ולפיכך הוא משמש מטרה ראויה לחקירה, כפי שדרש טראמפ. קן הגנה זה עולה בקנה אחד עם קביעת טראמפ, ששיחתו עם נשיא אוקראינה, וולידמיר זלנסקי, שבה הוא ביקש מזלנסקי "טובה", היתה שיחה "מושלמת".

יתר על כן, הרפובליקאים טוענים, שטראמפ עשה למען אוקראינה הרבה יותר מאשר ברק אובמה. בה בעת, ניסו צירים רפובליקאים לערער את אמינות העדים - שני דיפלומטים מקצועיים - וטענו שהשניים מעולם לא דיברו עם טראמפ ושכל קביעותיהם מבוססות על עדויות שמיעה בדרגה השניה והשלישית.

במאמץ להפנות את אור הזרקורים מהשימוע בקונגרס - ששודר בכל רשתות הטלוויזיה - העלה טראמפ לחשבון הטוויטר שלו סרטון שבו הוא מציג את עצמו כקורבן של קמפיין דמוקרטי נגדו: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי מפני שאני נאבק למענכם (אזרחי ארה"ב), אבל אני לא אתן להם".

"(תהליך האימפיצ'מנט) הוא ההונאה הגדולה ביותר בתולדות הפוליטיקה האמריקאית", הוא אומר. "הם רוצים לקחת מכם את כלי הנשק שלכם, את ביטוח הבריאות שלכם, את זכות ההצבעה שלכם, את החירות שלכם, את השופטים שלכם - הם רוצים לקחת מכם הכל".

קו הגנה נוסף של מחנה טראמפ היה: זה משעמם! דוברת הבית הלבן, סטפאני גרישאם, צייצה אמש: "חקירת הכזבים הזו לא רק משעממת אלא היא גם בזבוז קולוסאלי של כספי משלמי המיסים וזמנם. אני לא יודעת איך אתם, אבל אני לא יכולתי להישאר ערה ולשמוע את כל המלל הזה". טראמפ, אגב, טען שלא טרח לראות את השימוע אם כי בחשבון הטוויטר שלו אותרו לפחות עשר הערות על העדויות שנשמעו שם.

את הטון במושב אתמול קבעו כבר הצהרות הפתיחה. הציר הדמוקרטי אדם שיף ("שיף הקטן" בעגה של טראמפ), יו"ר ועדת המודיעין ומנהל פרוייקט האימפיצ'מנט, תיאר את המזימה ה"דוחה" של טראמפ ובעלי בריתו להשתמש בחבילת הסיוע הצבאי (שזכתה באישור הקונגרס) כדי ללחוץ על נשיא אוקראינה, וולידימיר זלנסקי, שיכריז בפומבי על חקירה נגד הביידנים.

"האם זה מה שהאמריקאים מצפים עתה מנשיאם?" - הוא שאל. "אם זו אינה התנהלות שמצדיקה אימפיצ'מנט, אז מה כן"?

הציר דווין ניונז, הרפובליקאי הבכיר בוועדה, תקף בזעם את עצם תהליך האימפיצ'פנט וטען שמדובר ב"מיזם חד-צדדי מחריד". הוא אמר, כי את העוולות האמיתיות חוללה "הביורוקרטיה מלאת הזעם" בוושינגטון שמתעבת את מדיניות "אמריקה תחילה" של טראמפ, את סלידתו מרעיון סיוע החוץ בכלל ואת החלטתו לפטר את שגרירת ארה"ב באוקראינה. לנשיא יש זכות מוחלטת לפטר כל עובד פדרלי בלי לתת נימוק, טען ניונז.

אחרי ההצהרות הבומבסטיות, העדויות שנשמעו אתמול דיברו בעד עצמן. וויליאם טיילור, השגריר האמריקאי בפועל בקייב, הצהיר בעדותו, כי שמע מפי בעל בריתו של טראמפ שהנשיא מייחס חשיבות רבה יותר לחקירת הביידנים מאשר לטובת אוקראינה.

לדברי טיילור, סיפר לו אחד מעוזריו על שיחת טלפון של טראמפ עם גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי. העוזר, ששמע את השיחה, סיפר כי טראמפ שאל את סונדלנד מה עלה בגורל החקירות של הביידנים. סונדלנד השיב, כי האוקראינים מוכנים להתקדם בנושא.

מה דעתו של טראמפ על אוקראינה? - שאל העוזר את סונדלנד לאחר סיום השיחה עם טראמפ. סונדלנד השיב: "לטראמפ אכפת יותר מהביידנים מאשר מאוקראינה". כך, לדברי השגריר טיילור, שקיבל דיווח מעוזרו על השיחה.

טיילור דיבר בעדותו על שני הערוצים המקבילים שבהם התנהלה מדיניות ארה"ב כלפי אוקראינה - הערוץ הרשמי, שהיה כפוף למשרד-החוץ, והערוץ הפרטי של טראמפ בניהולו של רודי ג׳וליאני, פרקליטו האישי של הנשיא, שניסה לסחוט מאוקראינה סיוע למסע הבחירות של טראמפ.

העד השני, ג'ורג' קנט, סגן עוזר שר-החוץ לענייני אירופה ואירו-אסיה אמר, כי מאמצי ג'וליאני לדחוף לחקירת הביידנים היו "קמפיין של שקרים" וכי ג'וליאני הביא למעשה להדחת השגרירה האמריקאית בקייב, מארי ייבאנוביץ', שלא שיתפה פעולה עם ג'וליאני ובעלי בריתו האוקראינים. קנט דחה בתוקף את מאמצי טראמפ להשיק "חקירות סלקטיביות של אזרחים אמריקאים במדינות זרות כדי להפיק רווחים פוליטיים".

צריך להבין, שמטרת השימועים הפתוחים אינה רק לשפד את הנשיא (מבחינת הדמוקרטים) או לשפד את מוקיעיו (מבחינת הרפובליקאים), אלא גם לרכוש את אמון הבוחרים. לאחר הכל, הבחירות לנשיאות כבר מסתמנות באופק. מי שינצח במאבק על דעת הקהל בתהליך האימפיצ'מנט, מגדיל את סיכוייו לנצח בנובמבר 2020. אך טבעי הוא, אפוא, שהדמוקרטים מנסים עתה להדביק לטראמפ כל רבב אפשרי.

וכך, הציר הדמוקרטי אדם שיף, יו"ר ועדת המודיעין של בית-הנבחרים, שמנהל את פרוייקט האימפיצ'מנט, טוען שיש בסיס לטיעון שטראמפ אשם ב"שוחד". כדבריו, בראיון ל-NPR: "האופן שבו הבינו האבות המייסדים (ומנסחי החוקה) את המונח 'שוחד' שונה מהאופן שבו אנו מבינים את המונח הזה. הם נתנו למונח הזה משמעות הרבה יותר רחבה - הפרת אמון הציבור במקרים שבהם מציע נשיא נקיטת פעולות ממלכתיות בתמורה לקבלת טובת הנאה פוליטית או אישית, שאינה עולה בקנה אחד עם האינטרס הלאומי".

כדי להוכיח שוחד, אומר שיף, צריך להראות שהנשיא ביקש לקבל משהו "בעל ערך". הוא גורס, ש"הטענות הבסיסיות נגד טראמפ הן שהוא ניסה לגייס התערבות זרה בבחירות בארה"ב; שהוא ניסה להתנות ביצוע של פעולות ממלכתיות (למשל מתן סיוע לאוקראינה כדי לעזור לה במלחמה נגד רוסיה, או פגישה עם נשיא אוקראינה) בקבלת טובות הנאה פוליטיות לקידום קמפיין הבחירות שלו".

גם אם הסנט יחליט לדחות את כתב האישום שיגיש לו בית-הנבחרים - ואין ספק שכתב האישום אכן יוגש - הכתם הזה יפגע בסיכויי טראמפ בבחירות לנשיאות ב-2020. ביל קלינטון אמנם נבחר פעם שניה למרות שבית-הנבחרים הגיש נגדו כתב אישום (הוא זוכה בסנט), אך ביל קלינטון היה נשיא פופולרי. שיעור התמיכה בטראמפ אינו מצליח לעלות מעל רף 43%.

עוד כתבות

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

ירוק בעיניים: אחרי נעילה שלילית אתמול, אירופה נסחרת בעליות

היום בארה"ב: פרסום מדדי האבטלה ● המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך