גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות ניהול ההשקעות הגדולות בארה"ב: אנחנו לא פוגעות בתחרות

הפירמות בלאקרוק, ונגארד וסטייט סטריט מחזיקות בכחמישית ממדד 500 S&P באמצעות הקרנות שהן מנהלות עבור לקוחותיהן ● בימים אלה הן מנסות לשכך את החששות הגוברים בממשל ובאקדמיה, מכך שהחזקותיהן חונקות את התחרות במגזרים מסוימים

לורנס דאגלס פינק, יו"ר ומנכ"ל בלאקרוק   / צילום: Thomas Peter, רויטרס
לורנס דאגלס פינק, יו"ר ומנכ"ל בלאקרוק / צילום: Thomas Peter, רויטרס

חברות ניהול ההשקעות הגדולות בארה"ב מנסות לשכנע את וושינגטון שהן לא פוגעות בתחרות בין חברות שבהן הן מחזיקות במגזרי משק שונים, כאשר הוויכוח על השפעתן עולה על סדר היום הפוליטי. ראשי ונגארד גרופ (Vanguard Group) ובלאקרוק (BlackRock) נפגשים עם מפקחים ומחלקות מחקרים, במאמץ לשכך את החששות שההחזקות שלהן באותו מגזר מחניקות את התחרות בו.

זהו חלק מדיון רחב על מה שנקרא "בעלות משותפת" - כלומר, בעלות על החזקות בחברות במגזר זה או אחר של חברות כמו בלאקרוק ו-ונגארד, שמנהלות יחד קרוב ל-13 טריליון דולר בכספי לקוחות-משקיעים. רבים בתעשיית ניהול ההשקעות, בממשל האמריקאי ובאקדמיה טוענים כי אין הוכחות חותכות לכך שבעלות משותפת כזאת גורמת לאפקט אנטי-תחרותי.

ואולם, החשש הוא שבעלות אחת על החזקות רבות בסקטור נתון - למשל, בחברות תעופה או בנקאות - גורמת לכך שהחברות האלה לא יתחרו זו בזו באגרסיביות ולא ינהלו מלחמות מחירים, כדי למקסם את הרווחים של כולן. התוצאה תהיה כמו בתיאום מחירים - פגיעה בצרכנים, לטענת כמה כלכלנים. האפשרות הזאת מקבלת תשומת לב מיוחדת בוושינגטון, כאשר כוחם של תאגידים פיננסיים מושך אש ממועמדים דמוקרטים לנשיאות, כמו אליזבת וורן וברני סנדרס.

מפלצות ההון

הממונה על ההגבלים עוקב אחרי הדיון

נציבות הסחר הפדרלית, FTC, בוחנת כעת מחקרים על בעלות משותפת כדי להחליט איך לטפל בעניין זה. הרשות גם מעדכנת הנחיות על מיזוגים בכל מגזר.

הממונה על הגבלים העסקיים במשרד המשפטים האמריקאי, מקאן דלרהים, אמר בנאום במאי שהוא עוקב אחרי הדיון על שימוש באמצעים קיימים לשמירה על תחרות הוגנת, או לאמץ גישות חדשות להבנת האפקט של הבעלות המשותפת.

הסנאטורית איימי קלבושר ממינסוטה, מועמדת דמוקרטית לנשיאות, הגישה הצעת חוק שתחייב את FTC ללמוד את האפקטים של בעלות משותפת בתעשיות מסוימות.

"מכון חברת ההשקעות" - גוף שמייצג את תעשיית ניהול הכספים - ארגן מפגש של נציגי חברות כמו בלאקרוק וסטייט סטריט (State Street) עם מחוקקים בנושא הבעלות המשותפת כבר במאי 2018, לפי מקורות יודעי דבר.

עלייתן של חברות ניהול ההשקעות האדירות נובעת במידה רבה מהפופולריות של תעודות הסל וקרנות המדד בעלות נמוכה, שעוקבות אחרי שווקים ומשקיעות במגזרים רבים. הפירמות הגדולות ביותר - בלאקרוק, ונגארד וסטייט סטריט - מחזיקות כעת בערך חמישית ממדד 500 S&P באמצעות הקרנות שהן מנהלות עבור הלקוחות שלהן.

מצב זה מעניק לפירמות האלה השפעה ניכרת על החברות בארה"ב. הן יכולות להכריע הצבעות במועצות מנהלים כמעט בכל נושא, החל מהרכב הדירקטוריון ועד למדיניות החברה בתחומים כמו שינוי האקלים או שוויון בשכר העובדים.

הדיון העביר את הפירמות למגננה

כשהפירמות האלה צמחו וצמחו, הן נאלצו להדוף ביקורת על כך שהשקעות במדדים (תעודות הסל) עלולות לעוות מחירים או שהן "גרועות יותר ממרקסיזם". ויש גם חשש שהשליטה בחברות הבורסאיות תהיה מרוכזת בידי פירמות בודדות.

בטווח הקצר, אמנם לא צפויים שינויים במדיניות ההגבלים העסקיים או במגבלות על ניהול כספים, אבל הדיון בנושא העביר את הפירמות האלה למגננה. בקיץ נפגשה קבוצת נציגים מחברת ונגארד עם רוברט ג'קסון הבן, הנציב הדמוקרטי של רשות ניירות ערך (SEC), והציגה בפניו את המחקר שלה, שמראה כי בעלות משותפת - החזקות באותו מגזר - לא פוגעת בתחרות. לפי יודעי דבר, הממצאים הובילו לחילופי התכתבויות עם ה-SEC בעניין שיטות המחקר של ונגארד. המחקר של ונגארד, שהתפרסם באוגוסט, בדק 200 תעשיות שונות, והיה הראשון מסוגו של חברה זו. ונגארד צפויה ליזום עוד מפגשים עם ג'קסון, לפני שהוא יפרוש מה-SEC בשנה הבאה, לפי יודעי דבר.

הדיון בנושא הבעלות המשותפת עלה על פני השטח ב-2014, כשמחקרים חדשים התחילו להשפיע על האקדמיה ועל הממשל בארה"ב. בהנהלת בלאקרוק היו תחילה חילוקי דעות בשאלה איך להגיב. היו שחשבו שהחברה צריכה להביע הסתייגות קולנית יותר. אחרים חשבו שהיא צריכה להימנע מליבוי הדיון.

בלאקרוק נהפכה לקולנית יותר ב-2017. היא הטילה ספק בתוקף של מחקר שפורסם ב-2014, שלפיו מחירי כרטיסי טיסה עולים כי חברות התעופה מגובות במדיה גוברת על ידי משקיעים עם החזקות בחברות תעופה יריבות לכאורה. כמה כלכלנים הטילו ספק במתודולוגיה של המחקר, אבל אקדמאים אחרים טענו שיש להגביל את השקעותיהן של פירמות ניהול הנכסים בתעשיות מסוימות, ולהגביל אותן להשקעה בחברה אחת בלבד בכל מגזר.

בלאקרוק לחצה על עורכי המחקר לפרסם את הקוד והנתונים שמאחורי עבודתם, כדי לעזור לאחרים לחוות דעה לקראת הפרסום הרשמי של הממצאים. עורכי המחקר עשו זאת כשהמחקר התפרסם ב"ג'ורנל אוף פייננס" הסמכותי ב-2018. בלאקרוק עבדה בשנה שעברה גם עם חברת הייעוץ הכלכלי אנליזיס גרופ על בדיקת המחקר. אנליזיס מצאה שגיאה בשיטת המחקר. בלאקרוק צירפה את המסקנות שלה במכתב לנציבות המסחר מוקדם יותר השנה. בחודש שעבר היא שיגרה את ממצאי הבדיקה של המחקר לגופי פיקוח נוספים.

בלאקרוק טענה בהודעתה כי עורכי המחקר "משווקים באגרסיביות את המחקר שלהם לתקשורת, למפקחים ולקובעי החלטות, לפני שהנתונים והמודל שלהם נהפכו לזמינים לגופי בדיקה חיצונים". לפי בלאקרוק, "העובדות הן קריטיות כדי למנוע נזק לא נחוץ למיליוני משקיעים, שמסתמכים על תיקי השקעות מגוונים כדי לממן את הפנסיות שלהם ויעדים נוספים". 

עוד כתבות

אורן הילינגר / צילום: רוני גליאם

מאלשטיין לעופר: אורן הילינגר מונה לסמנכ"ל הכספים של מליסרון 

הילינגר כיהן כסמנכ"ל הכספים בחברת הנדל"ן נכסים ובנין שבשליטת אדוארדו אלשטיין

רשימת כחול לבן לכנסת. אשכנזי, לפיד, גנץ, ויעלון / צילון: כדיה לוי

מאמצים אחרונים למניעת בחירות שלישיות; אלו המחלוקות שעל הפרק

עיקר המאבק מתנהל בשתי גזרות - פנימה בקוקפיט של כחול לבן, שם יאיר לפיד מתנגד לכל פשרה עם ראש הממשלה, ומנגד גישתו החיובית של גבי אשכנזי ● הגזרה שנייה - סירובו של נתניהו להתחייב כי לא ינסה לקבל חסינות מהכנסת

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

השכר החציוני במשק טיפס ב-2018 ב-6.3%; עלייה בפערי השכר בין נשים לגברים

ההכנסה החציונית ברוטו לחודש מעבודה שכירה עמדה על 7,988 שקל בשנה שעברה, ואילו ההכנסה הממוצעת עמדה על 10,584 שקל, עלייה של 4% ● ההכנסה החציונית של אישה לחודש עומדת על 72.5% מההכנסה החציונית של גבר, לעומת 75.3% ב-2017

משה קורן / צילום: שלומי יוסף

"כל הדיירים רוצים השבחה של הנכס, אבל לא כולם צריכים דירות גדולות"

מנהל ההתחדשות העירונית בחברת אזורים, משה קורן, מציע לדיירים בפרויקטי פינוי-בינוי אפשרות לקבל דירה של אזורים, לאו דווקא איפה שהם גרים ● היוזמה נועדה לתת לחברה יתרון בשוק התחרותי: "יש לי חברה גדולה שאני יכול להשתמש בגודל שלה. אין סיבה להגביל את הדיירים"

משה בר סימן טוב/ צילום: ליאור מזרחי

שנתיים לאחר שנגנזה רפורמת התמרוקים חוזרת

הרפורמה שאמורה להקל את הרגולציה על מוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה חוזרת לשולחן הדיונים אחרי עבודת מטה של משרד הבריאות שנמשכה שנתיים 

 אלדד בן משה / צילום: יחצ

אלדד בן משה, מנכ"ל נשר הנכנס, רכש 5% ממניות משאב

את תפקידו החדש בנשר, יתחיל בן משה בתקופה הקרובה ● בימים האחרונים הוא רכש כ-5% ממניות משאב ב-60-80 מיליון שקל

מפעלי ים המלח / צילום: רויטרס

המלחמה על קרן העושר: רשות המסים בדרך לחקיקה נגד כיל, שוקלת גם הליכים משפטיים

במשרד האוצר זועמים על כיל: השומה שהגישה לשנת 2018 כוללת תרגילים חשבונאיים, שחוסכים ממנה תשלום מס לקרן העושר • גורם ממשלתי: "יש כאן כמעט חצייה של הגבול הפלילי" • באוצר אומרים כי חברות נוספות מתחמקות מתשלום תמלוגים • כיל: אנחנו פועלים בשקיפות ולפי חוק

עמיר לונדון, מנכ"ל קמהדע. "מרגישים בנוח עם התחזיות" / צילום: אפי שמח

קמהדע: הסכם ייצור שיכניס כ-100 מיליון דולר לאורך 12 שנה החל מ-2023

חברת התרופות מדווחת על מסמך עקרונות מחייב לייצור מוצר מסחרי המאושר על-ידי ה-FDA ● לאחר העברת הטכנולוגיה הנדרשת מהיצרן הנוכחי צפויה קמהדע להתחיל בייצור מסחרי בתחילת 2023

ראש ממשלת פינלנד, סאנה מרין / צילום: Vesa Moilanen/Lehtikuva, רויטרס

פינלנד עושה היסטוריה: הכירו את ראשת הממשלה הצעירה בעולם עם קואליציה שמונהגת ע"י חמש נשים

הבחירה בסאנה מארין, בת ה-34, לראשות הממשלה הופכת את קואליציית המרכז-שמאל השולטת במדינה לכזו המונהגת ע"י חמש פוליטיקאיות

 דוד גודובסקי / צילום: רפי קוץ

המתקת העונש בפרשת "ישראל ביתנו" לא מבשרת טובות לנאשמים אחרים בתיק

העליון הפחית מ-7 ל-6 שנים את עונש המאסר שנגזר על דאוד גודובסקי, לשעבר בכיר בישראל ביתנו ואחד מהנאשמים העיקריים בפרשה • בעניין בקשת גודובסקי לבטל את הרשעתו עקב חומר חקירה שנמסר לו בדיעבד, קבע ביהמ"ש כי הפרקליטות התרשלה אך "אין לאפשר לו להתל בהליך הפלילי"

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

מחזיקי אג"ח אפריקה מתבקשים לאשר גישור קצר עם מוטי בן משה ביחס לפיקדון של 100 מיליון שקל

בתום חודשים ארוכים של מחלוקת ואיום בתביעות הדדיות פרסמו אתמול נאמני האג"ח של אפריקה זימון לאסיפת מחזיקים ● באסיפה יתבקשו מחזיקי האג"ח להצביע על הצעת החלטה, "לאשר ולהורות לנאמן לפנות להליך גישור למשך שבועיים עם כלל חברות בן משה"

מנכ"ל קבוצת חמת, רועי רגרמן/ צילום: יחצ

חמת רוכשת את חברת שיש אלוני מידי קרן פימי תמורת 60 מיליון שקל

בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הכנסות אלוני הגיעו ל-202 מיליון שקל והרווח הסתכם בכ-10 מיליון שקל ● חמת כבר פועלת כיום בתחום באמצעות חברת חזי בנק, שאת רכישתה השלימה בתחילת 2018 ב-75 מיליון שקל

קהל רוסי במוקדמות יורו 2020 / צילום: Yiannis Kourtoglou, רויטרס

בלי אולימפיאדה או מונדיאל: רוסיה הורחקה מאירועי ספורט לארבע שנים

כך קבעה הסוכנות העולמית נגד סימום ● אתלטים רוסים שיוכלו להוכיח כי אינם מוכתמים על ידי שערוריית הסימום ברוסיה, יורשו להתחרות באירועים תחת דגל ניטרלי ● עם זאת, נבחרת רוסיה עדיין תוכל להתחרות בטורניר היורו, שגם יתארח ב-2020 בסנט פטרסבורג

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה: "התנהלות אגפי האוצר הייתה בסך-הכול במסגרת החוק"

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן השתתף היום בדיון בוועדת הכספים של הכנסת והשיב לביקורת על הימשכות ההליכים במסגרת דוח הביקורת לעניין תקציב המדינה בשנת 2018 ● עוד הוסיף כי "זה נושא משמעותי, וצריך לקחת אותו ברצינות המתאימה"

מטוס וויז אייר/יחצ

תנועה הנוסעים בנתב"ג ממשיכה לגדול, וחברות הלואו קוסט ממשיכות להרוויח מזה

שש שנים לפתיחת השמיים - וחברות הלואו קוסט כבר תופסות נפח של 30% מהמושבים בקווים השונים מישראל ואליה ● מספר המושבים בטיסות מת"א ליעדים שונים באירופה הגיע ליותר מ-20 מיליון ב-2019, כפול ממספר המושבים ב-2013, שנה לפני פתיחת השמיים

ניר שטרן  / צילום: תמר מצפי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לבג"ץ נגד המכרז לדור ה-5

כפי שנחשף ב"גלובס", החברות דורשות להקפיא את המכרז ולהכניס בו שינויים שכן היא ומפעילות נוספות לא יוכלו להגיש הצעות בשל המבנה הפגום של המכרז, לטענתן

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף

פרשת ביקורת הגבולות: בג"ץ דחה חלקית את עתירת אפי נוה לקבלת חומרי חקירה

יו"ר לשכת עוה"ד לשעבר ובת זוגו עתרו בדרישה לבטל את החלטת בימ"ש השלום, שדחתה את בקשתם לקבלת חומרים לביסוס טענתם לאכיפה בררנית ● בג"ץ דחה את עתירתם אך החזיר את הבקשה שנית לבימ"ש השלום

שירי דובר קוריקינטים  / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

דעה: הקורקינטים חייבים לרדת גם מהכביש וגם מהמדרכות

מניין הפצועים בתאונות קורקינטים או אופניים חשמליים שמציג "גלובס" בשבועות האחרונים חושף תמונה מפחידה ומזעזעת ● מדי יום מגיעים לבית החולים איכילוב עשרות נפגעים ● בהם הולכי רגל תמימים, ילדים וקשישים ● שירי דובר מבקשת שנשים לב ונשים לזה סוף

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

לפיד: לא אדרוש רוטציה; גנץ לנתניהו: הודע אם אתה עומד על החסינות

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר היום כי הוא קורא לנתניהו להודיע לאזרחי ישראל אם הוא מתכוון להתעקש על החסינות עבור עצמו. "אני חוזר ופונה לרה"מ, אם תוותר על החסינות, אנו נהיה שותפים לתחילת שיח" ● לפיד: "לא תהיה רוטציה. גנץ הוא המועמד שלנו לראשות הממשלה"

פול וולקר / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

פול וולקר, יו"ר הפד לשעבר שחתום על ריסון האינפלציה, הלך לעולמו בגיל 92

הבנקאי הביישן שכיהן כיו"ר הפד תחת הנשיאים ג'ימי קרטר ורונלד רייגן שהשפיע במידה רבה גם על התפתחות הרגולציה בסקטור הבנקאות, ועל שמו נקרא חוק וולקר