גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב"

בראיין בלסקי, אסטרטג השקעות ראשי בקבוצת BMO, לא צופה השנה מיתון בארה"ב, ממליץ להתרחק מאירופה וסבור כי חברות פינטק ואנרגיה מתחדשת לא באמת מאיימות על החברות המסורתיות ● בראיון ל"גלובס" הוא מסמן את הסקטורים המועדפים על החברה בשוק האמריקאי

בראיין בלסקי / צילום: יח"צ
בראיין בלסקי / צילום: יח"צ

"לדעתי המניות בארה"ב ימשיכו להניב תשואות יפות בשנים הקרובות, ייתכן שאף ממוצע של כ-10% לשנה או יותר, כך שבתוך כחמש שנים מדד S&P 500 צפוי להגיע לרמה של כ-4,200 נקודות (3,094 נקודות כיום) וייתכן שיותר מכך. הסבירות שזה יקרה היא גבוהה למדי. המניות בארה"ב ימשיכו להיות מקלט בטוח יחסית לעומת התנודתיות הגבוהה בשווקים אחרים בעולם, על רקע האטה בצמיחה וגורמי סיכון אחרים כמו קשיים גיאו-פוליטיים", כך אומר בראיין בלסקי (Brian G. Belski), אסטרטג השקעות ראשי של קבוצת BMO, בראיון ל"גלובס".

לדבריו, "הרבה מאוד משקיעים בעולם וגם בארה"ב פספסו את הראלי של השנים האחרונות, כך שאני מפציר באנשים לחזור ולהשקיע במניות אמריקאיות כעת, אפילו אחרי העליות של השנים האחרונות, כי אני חושב שכעת מתחיל השלב השני של השוק השורי הגדול שהתחיל ב-2009".

אתה לא שותף להערכה לפיה צפוי מיתון בארה"ב בשנה הקרובה?

"לא. לפי מחלקת המחקר שלנו זה לא צפוי לקרות בשנה הקרובה. מיתון מגיע בעיקר לאחר תקופה ממושכת של צמיחה חזקה וכיום המצב לא כזה, מאוד רחוק מזה למעשה. השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב, בעיקר בגלל שמשקיעים פרטיים רבים, שהעדיפו להשקיע באיגרות חוב בשנים האחרונות ולא השקיעו במניות, יחזרו לשוק המניות".

איך שוק המניות הצליח לעלות בשנים האחרונות בכל זאת?

"בעיקר בגלל קניות של משקיעים מוסדיים וחברות ציבוריות שקנו בחזרה את המניות שלהן. בגלל שבארה"ב יש את החברות הטובות והחזקות בעולם אז לדעתי משקיעים בעולם ימשיכו להזרים כספים לתוך שוק המניות האמריקאי בשנים הקרובות. שם יהיו התשואות הגבוהות ביותר".

תשואות מדד S&P 500 בשנות בחירות לנשיאות ארה"ב

בלסקי הגיע לישראל בתחילת נובמבר לסבב פגישות ומצגות עם משקיעים מוסדיים, במסגרת שיתוף פעולה של בית ההשקעות IBI עם BMO שוקי הון, ספקית שירותים פיננסיים המעניקה שירותי מחקר וסחר ללקוחות ברחבי העולם, לרבות לקוחות בנקאיים ארגוניים והשקעות. החברה מנהלת נכסים בסך 620 מיליארד דולר ומעסיקה כ-45 אלף עובדים ברחבי העולם.

בצוות המחקר של BMO יש כ-60 אנליסטים המסקרים את שוקי ההון בארצות הברית, קנדה ובריטניה. בלסקי מוביל את אסטרטגיית ההשקעות של הקבוצה המספקת ייעוץ לניהול תיקים למשקיעים מוסדיים וללקוחות פרטיים. לפני כן הוא כיהן כאסטרטג הראשי של בית ההשקעות אופנהיימר וכאנליסט ארה"ב ראשי במריל לינץ. הוא עובד בניו יורק וטורונטו ומתגורר במינסוטה.

מה אתה חושב על מדיניות הפד? יהיו עוד הפחתות ריבית?

"הצוות הכלכלי שלנו חושב שהפד לא יוריד את הריבית יותר השנה וגם לא בשנה הבאה. זה, אגב, מה שקורה בדרך כלל בשנת בחירות, אלא אם תהיה הפתעה לרעה או לטובה בנתוני הצמיחה בחודשים הקרובים. בדצמבר האחרון הבינו בפד שהם עשו טעות במדיניות ושינו אותה, וביצעו שלוש הורדות ריבית השנה. המצב היום מאוד דומה למצב ב-1995 - שגם אז בוצעו הורדות ריבית כדי לתמוך בכלכלה למרות שלא היה מיתון - ולכן אני מעריך שצפויות עוד 3-5 שנים לפחות של שוק שורי בוול סטריט".

האם לאור מצבה הטוב יחסית של הכלכלה האמריקאית טראמפ צפוי לנצח בבחירות בעוד שנה?

"האמריקאים מצביעים לפי מצב הכיס שלהם. אז כל עוד מצב הכלכלה טוב מאוד יש לו סיכוי גבוה לנצח. הסיכון הגדול עבור טראמפ הוא השפעות שליליות של מלחמת הסחר מול סין על הכלכלה האמריקאית. אבל יש סיכון מאוד מאוד נמוך שזה יקרה בשנה הקרובה".

בהסתכלות גלובלית, מחוץ לארה"ב, איפה כדאי להשקיע?

"מומלץ להתרחק מאירופה, כי אירופה הולכת בדרכה של יפן. כלכלת גוש האירו נשענת במידה רבה על סחר מול השווקים המתפתחים ובחלקם יש היום בעיות. אז עד שלא נראה צמיחה גלובלית מסונכרנת, וזה לא יקרה ככל הנראה בשנים הקרובות כנראה, עדיף להימנע מהשקעה באירופה. אנחנו אוהבים את קנדה כי הכלכלה הקנדית מאוד מאוד קשורה לארה"ב ולכן מצב כלכלי טוב בארה"ב משפיע מאוד על החברות בקנדה".

אתם מעריכים שהריבית השלילית באירופה וביפן תישאר למשך זמן ממושך?

"כן. לפחות עוד מספר רבעונים ואולי כמה שנים".

איזה סקטורים אתם מעדיפים בארה"ב?

"טכנולוגיה, פיננסים ושירותי תקשורת. הצמיחה ברווחים בסקטור הטכנולוגיה היא היציבה ביותר מבין כל 11 הסקטורים המרכזיים ב-S&P 500 . הצריכה שלנו השתנתה בשנים האחרונות. היום אנחנו מוציאים הרבה יותר כסף עבור שירותים ומוצרים של חברות טכנולוגיה כמו אפל, גוגל או אמזון, מאשר על שירותים של חברות אחרות.

"לגבי הפיננסים, זהו הסקטור שהמשקיעים הכי שונאים בעולם. לסקטור הטכנולוגיה לקח כ-10 שנים אחרי המפולת הגדולה של תחילת שנות ה-2000 לחזור ולהציג תשואות גבוהות מהשוק. היום יש מצב דומה בתחום הפיננסים. אלה מניות שמחלקות הרבה דיבידנדים וקונות את המניות שלהן בחזרה, ואלה חברות שצומחות בצורה יציבה ומרשימה".

הגידול ברווח למניה בחברות של S&P 500

אתה לא חושב שהטכנולוגיה תשבש חלק מהמגמות האלה?

"לא. אם יש חברת פינטק מאוד מצליחה אז אחד הבנקים הגדולים יקנה אותה או שישקיע בטכנולוגיה דומה לזו שהיא פיתחה. אני לא חושב שחברות פינטק יחליפו את הבנקים אלה ישלימו את הפעילות שלהם בשיתוף פעולה איתם. אגב, זה מצב דומה בסקטור האנרגיה, שם חברות האנרגיה הגדולות משקיעות הרבה מאוד כסף במחקר ופיתוח של אנרגיות תחליפיות, אז אם אתה רוצה להשקיע באנרגיה מתחדשת וירוקה תקנה מניות של חברות אנרגיה מסורתית, כמו בריטיש פטרוליום למשל".

ומה אטרקטיבי בסקטור שירותי התקשורת?

"פה יש חברות שהן חברות צמיחה אבל גם חברות ערך. צמיחה וערך ביחד. חברות כמו גוגל, נטפליקס ופייסבוק מצד אחד ומצד שני חברות כמו וריזון ו-AT&T , ובאמצע יש חברות כמו דיסני. זה סקטור פנטסטי כי שם אנחנו כצרכנים מוציאים כיום את מרבית הכסף שלנו. בתוך תת הסקטור הזה, בתחום של שירותי תוכן, לדעתי נטפליקס תהיה חברה מובילה כי יש להם את התוכן הכי איכותי".

לסיום, אתה מאוד אופטימי, אבל מהם הסיכונים המרכזיים לשוקי המניות?

"החמרה של מלחמת הסחר של ארה"ב מול סין או חוסר התקדמות בכיוון של הסכם. זה יכול להוביל להשפעה שלילית על הכלכלה האמריקאית ואף למיתון בארה"ב. כיום זה הסיכון המרכזי להמשך המגמה החיובית". 

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 6-7 בדצמבר

הסופש באיכילוב: 16 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מריו קופל פרופיל / צילום: אילן בשור

ארזים זכתה במכרז רמ"י לבניית 199 דירות באור יהודה

החברה, שבשליטת האחים גילי ויואל עזריה, תבנה את הפרויקט שחלקו (60%) מחיר למשתכן וחלקו דירות שישווקו בשוק החופשי ● התמורה הכוללת עבור הקרקע והוצאות פיתוח נאמדת בכ-97 מיליון שקל

רונן ניר, שותף בויולה ונצ'רס / צילום:

"למה קמים פחות סטארט-אפים? כי אנחנו לא יודעים איך ייראה עידן המכונות"

רונן ניר, שותף בקרן ההון סיכון ויולה ונצ'רס, מסביר בראיון ל"גלובס" כיצד הולך ומשתנה מודל האקזיט המוכר, למה ענקיות הטכנולוגיה דורשות מהמשקיעים לחשב מסלול מחדש, ומה קורה מאחורי הקלעים של הסטארט-אפים: "לכל משקיע יש ברגע נתון שתי חברות במשבר"

סטודנטים מהמכללה האקדמית כנרת בסיור בתחנת הכוח אורות רבין / צילום: ראמי אבוריש

מי יתחזק את הרכבת הקלה? המסלול שמהנדסי חשמל בורחים ממנו

בשנים הקרובות ישראל תזדקק להרבה מהנדסי חשמל המתמחים במערכות הספק, כדי לקדם מעבר לכלי תחבורה חשמליים וייצור חשמל פרטי, אבל רק סטודנטים מעטים בוחרים במסלול הזה, ויש מחסור במרצים ● במשרדי הממשלה נערכים ליום בו המהנדסים, עולי בריה"מ לשעבר, יפרשו

שי ניצן / צילום: שריה דיאמנט

שי ניצן משיב לטענות שביצע הפיכה שלטונית: "מסע שיסוי שיביא להפלת יסודות הבית"

"אין זה מתקבל על הדעת שאדם שהקדיש את חייו המקצועיים למאבק המשפטי בטרור; למאבק בשחיתות השלטונית; למאבק בארגוני הפשיעה; למאבק על ערכיה של המדינה היהודית דמוקרטית - יקום בוקר אחד וינסה לבצע 'הפיכה שלטונית'", כך אמר פרקליט המדינה שי ניצן

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

ממש ברגע האחרון: ה"הפתעות" שהחביאו ח. מר טלרד, אחים יעקובי ושמן תעשיות

השריפה בחוף שמן בחיפה הסבה לחברה שמן נזק של יותר מ-10 מיליון שקל ● פרויקט של ח. מר באיים הקריביים שלא הושלם בזמן עלה לחברה בהפסדים ● צמצום פעילות התקשורת של חברת טלדר בארה"ב גבה מחירת ענק בדוחות, ואילו בקבוצת אחים יעקובי הניסיון לשקם את חברת אורתם סהר נגמר בהסדר חוב

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

ההכנסות מארנונה ברשויות המקומיות צפויות לצמוח בשנת 2020

הסיבה לגידול הצפוי בהכנסות של הרשויות המקומיות מארנונה, היא נוסחת העדכון של משרדי הפנים והאוצר שלפיה המס המוניציפלי יעלה החל משנת 2020 ב-2.58%

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

חגיגת קניות בנובמבר? לא לשוק המזון: קיטון של מעל 100 מיליון ש' במכירות

אף שרשתות המזון הצטרפו למבצעים של חודש נובמבר, ענף מוצרי הצריכה רשם ירידה של 2.7% ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון בפסגת G& / צילום: ארין שאף, רויטרס

חמישה דברים שאתם חייבים להתייחס אליהם לפני ששבוע המסחר מתחיל

תאריך הטלת המכסים של ארה"ב על סין מתקרב בצעדי ענק ● הפד צפוי להכריז על גובה הריבית בעוד הציפיות להפחתתה מתרחקות ● הבריטים שוב ילכו לקלפיות ● והאם בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח? ● התחזית השבועית של "גלובס"

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

עתירה: התקציב לשיקום שורדות זנות לא נוצל – ועלול לרדת לטמיון

המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות עתר לבית המשפט נגד משרדי הרווחה והאוצר, בטענה שהכסף המוקצה עבור שיקום נשים בזנות לא הגיע ליעדו, ועשוי לשוב לקופת האוצר עם תום השנה ● בית המשפט הורה למדינה לנמק בתוך שבוע מדוע לא נעשה שימוש בתקציב

תיירות מוסלמיות / צילום: רויטרס

מי הוא הישראלי שעומד מאחורי קמפיין פייסבוק לשנאת מוסלמים?

תחקיר של העיתון הבריטי "גרדיאן" חשף מעורבות של ישראלים בקמפיין נגד שמאלנים ומוסלמים, לרבות אחד אריאל אלקאראס, "תכשיטאי" מלוד (שמכחיש כל קשר לקמפיין) ● אך חשיפות קודמות מצביעות על מאמצים לקידום גזענות מזה שנים

צילום: איל יצהר. צולם במפעל חלל של התעשייה האווירית

הישראלית הבכירה בתחום החלל ממליצה לישראל לשגר אישה לירח

ד"ר דגנית פייקובסקי, מהדמויות הבכירות בתחום האסטרונאוטיקה בעולם, מסבירה למה כדאי להשקיע בחלל, ולמה מומלץ למדינת ישראל שהאדם הבא שתשלח לחלל יהיה דווקא אישה

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער מבקש מחברי הליכוד: הורו על פריימריז לראשות המפלגה

אחרי שכשל הסיכוי להקמת ממשלת אחדות, בליכוד נערכים לפיזור הכנסת החל מ-11 בדצמבר, ובמפלגה דורשים לקבוע התמודדות על ראשות המפלגה ● "קיום התמודדות אינה רק עמידה על זכותו של חבר התנועה, היא חובה החקוקה בחוקת התנועה", אמר סער

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מלחמת גרסאות עם וושינגטון: סיפוח הבקעה עלה או לא עלה בשיחה עם פומפיאו?

ראש מחלקת המזרח התיכון בבית הלבן נשאל על כך ביום שישי במסגרת תדרוך עיתונאים בוושינגטון, והכחשתו הייתה גורפת ● למרות זאת, נתניהו מתעקש היום: "והעליתי את הנושא בפני פומפיאו, ואני מתכוון להעלותו בפני ממשל טראמפ"

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

ביג מגדילה את ההימור על אפי נכסים: רכשה מניות נוספות של חברת הנדל"ן המניב ביותר מ-400 מיליון שקל

בעקבות ההשקעה, שבוצעה במסגרת הנפקת מניות, הגדילה ביג את שיעור החזקתה באפי נכסים, המתנהלת ללא גרעין שליטה, ל-20% בהשקעה כוללת של 725 מיליון שקל ● מגה אור, המחזיקה ב-13% ממניות אפי נכסים, שמרה על חלקה בהשקעה של 83 מיליון שקל

על בד דימונה / צילום: יח"צ

קריסתן של מניות חברות הבדים נמשכת - ותוצאות הרבעון אינן מעודדות

בזמן שמדדי המניות המובילים קרובים לשיא, ספגו מניות מגזר הבדים ירידות משמעותיות מתחילת 2019 והתרחקו 35%-70% מהשיא שרשמו בשנים 2016-2017 בבורסת ת"א ● אף אחת מארבע החברות - שלא"ג, עלבד, ספאנטק ואבגול - לא הצליחה לשפר את הכנסותיה ברבעון השלישי של 2019

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

לנוכח ההידרדרות במצבה הפיננסי של תהל: קרן פימי נסוגה מרכישת השליטה, שיכון ובינוי מציעה לרכוש לפי שווי חברה של 12 מיליון דולר

חברת הבנייה והתשתיות מציעה להעמיד לתהל הלוואה של 11.95 מיליון דולר למשך שנתיים, אותה יהיה ניתן להמיר ל-49.9% ממניות החברה ● עוד כוללת ההצעה שתי אופציות נוספות לשיכון ובינוי לרכישת מניות נוספות של תהל ● תמיר כהן, יו"ר שו"ב: "ההשקעה תאפשר לממש את פוטנציאל הסינרגיה הרב בפעילויות שתי החברות"

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון רוכש מקבוצת דלק עוד 7.5% ממניות דלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר השוק

העסקה, בהיקף של 135 מיליון שקל, היא שלב נוסף של קבוצת דלק למכירת החזקות שאינן בתחום האנרגיה ● המניה הגיבה בזינוק של 15%, ובסך הכל עלתה בחודש האחרון בכ-40%

שיווק על ידי משפיענים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מנהלי שיווק מצייצים בחרו: "ynet" האתר מועדף לפרסום במגזר הכללי, "גלובס" בכלכלי

כך עולה מסקר משותף של קבוצת הפייסבוק "מנהלי שיווק מצייצים" וחברת המחקר Segmanta ● "גלובס" מוביל בהעדפה של המפרסמים לפרסום מתוך כלל האתרים הכלכליים: 25.9% ממשתתפי הסקר ציינו כי יפרסמו בו בשנה הבאה

מודעה לשירותי ליווי בפייסבוק / צילום: צילום מסך

כובע צמר לתינוק, מצעים למיטה וזנות: בניגוד ולמרות החוק - פייסבוק מפרסמת שירותי ליווי

בימים האחרונים קודם בפייסבוק פוסט בתשלום תחת הכותרת "נערות ליווי במרכז", שמפנה לוואטסאפ המעביר לאתר ייעודי ולצ'ט בטלגרם שמבטיח היכרויות, דיסקרטיות ושירות מהיר