גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רואים רחוק, רואים שקוף: גשרי הזכוכית הם להיט תיירותי

גשרי הזכוכית בטבע מאפשרים אינטימיות מיוחדת עם הנוף ומהווים גם מבחן אומץ ולהיט תיירותי ● סין היא הבירה העולמית, עם לא פחות מ-2,300 גשרים, מדרכות ומגלשות זכוכית, אלא שלאחרונה התגלו בכמה מהם בעיות בטיחות

שמורת ג'אנג ג'יה ג'יה / צילום: Gettyimages ישראל
שמורת ג'אנג ג'יה ג'יה / צילום: Gettyimages ישראל

במשך אלפי שנים עסקו הסינים באילוף הטבע. הם העריצו את הטבע הפראי, אבל גם הטביעו בו את חותמם בצורת שירה שנכתבה על צוקים נישאים. הם בנו מקדשים על ראשי הרים, גזמו ועיצבו את צורת העצים וחצבו מדרגות בהרים. בתקופתנו, מאפשרת הטכנולוגיה המודרנית דרכים חדשות להטביע חותם על הטבע, ובמקביל גם להתקרב אליו ולהגיע לאינטימיות עם הנוף בצורה שלא התאפשרה בעבר. אחד האמצעים הללו הוא גשרי הזכוכית הנמתחים בין צוקים ומעל קניונים - אחד הטרנדים החמים ביותר בסין בשנים האחרונות. "הליכת שמיים", מכנים את הצעדה עליהם.

את גשר הזכוכית הראשון בסין תכנן האדריכל הישראלי חיים דותן, יחד עם היזם והמהנדס הסיני צ'נג ג'ידונג, והוא התפרסם ברחבי סין ובעולם כולו. דותן הסביר שניסה לעצב את הגשר כך שישתלב בנוף, ועם זאת יהפוך לנקודת מוקד שתדגיש את הנוף. הגשר מחבר בין שני צוקי קניון במחוז חונאן Hunan, סמוך לשמורת הטבע המפורסמת של ג'אנג ג'יה ג'יה (Zhāngjiājiè).

ג'אנג ג'יה ג'יה ידועה בפארק הלאומי וולינגיואן (Wǔlíngyuán) שבתחומה, והיא הוכשרה ונפתחה לתיירות רק ב-2016. לשמורה הזו מגיעים על מנת ליהנות מהנוף המיוחד - מראה מפעים של יותר מ-3,000 צוקים דקיקים של אבן גיר, קוורץ ואבן חול שמזדקרים לשמיים. זוהי תופעת טבע ייחודית בעולם כולו. 3,100 עמודי אבן חול יש בשמורה, כאלף מתוכם בגובה של יותר מ-120 מטרים. הגבוה ביותר, המכונה Jinbian, מתנשא לגובה של כ-350 מטר. עמוד אחר, הנקרא "המכחול הקיסרי", מגיע לגובה של כ-100 מטר ועוביו רק כ-3-2 מטרים, יחס מפתיע של גובה לעומת רוחב. גובה מגדלי האבן ודקיקותם מוסבר בתכולת הקוורץ שבהם, שמקנה לסלעים דרגת קשיות גבוהה במיוחד.

שמורת הטבע ג'אנג ג'יה ג'יה. הרי טיאן מן, השביל בעל 99 הפיתולים. /  צילום:   Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הבמאי ג'יימס קאמרון, שביים בין היתר את הסרטים "טיטניק" ו"אווטאר", בחר בשמורה כהשראה לנופים המיוחדים בסרט "אווטאר", שעלילתו מתרחשת בכוכב אחר. מאז, משמשת עובדה זו לקידום השמורה. למען האמת, השמורה לא זקוקה לקידום כלשהו. כמות התיירים שמגיעים למקום מרקיעה שחקים ויש לווסת את הגעתם בהתאמה לקיבולת האתר והגשר.

שמורת ג'אנג ג'יה ג'יה הבמאי ג'יימס קאמרון בחר בה כהשראה לנופים המיוחדים בסרט "אווטאר" /  צילום: , Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

פילוסופיה באבן וזכוכית

לא רחוק משם נמצאת שמורה מפורסמת נוספת, הר טיאן מן (Tian Men), שגם היא פופולרית מאוד, גם בקרב התיירות הפנים-סינית. בטיאן מן יש גשר טבעי שנחשב לשער לשמיים, והמקום מארח כל שנה אירועי דאייה וצניחה. ההר מפורסם גם בדרך 99 הפיתולים המובילים אליו. גשר הזכוכית מצוי מעל הקניון הגדול של ג'אנג ג'יה ג'יה, כשעה נסיעה משמורת וו לינג יואן שהיא מרכז שמורת ג'אנג ג'יה ג'יה, ובה ניתן למצוא את אותם צוקים מיתמרים.

בראיון שנתן חיים דותן לעיתון "הארץ" לקראת פתיחת הגשר בשנת 2016 סיפר שהוא ציטט בפני המהנדס והיזם הסיני את הפילוסוף הסיני לאו דזה, שאמר: "צורה היא סמויה מן העין". כוונתו הייתה שעל מנת להשתלב בנוף, יש לבנות גשר שקוף שלא יפגע בנוף, ויחד עם זאת הגשר ידגיש את הנוף, שכן עמידה על מרכז הגשר מאפשרת מבט ייחודי אל הקניון הגדול.

חיים דותן מוכר כמי שתכנן את המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון בבאר שבע, ואת היכל התרבות באשדוד. לקראת תערוכת האקספו שנערכה בשנחאי בשנת 2010, עיצב דותן את הביתן הישראלי מאבן ומזכוכית, במטרה לשקף את פילוסופיית היין והיאנג הסיניים יחד עם השאיפה לחיבור בין שני העמים העתיקים.

הפארק הלאומי וולינגיואן. /  צילום: דינה היימן

לאדריכל דותן יש גם היסטוריה אישית שקושרת אותו לשנחאי. אמו, נצחיה סיידוף, נולדה בשנחאי, שאליה נמלטה משפחתה מבוכרה ב-1917, עם המהפכה הקומוניסטית. היום הוא מרצה באוניברסיטאות רבות בסין ומחלק את זמנו בין ישראל לסין. לצד אינספור פרסים שבהם זכה דותן, הוא גם זכה בשנת 2019 בפרס גינס על תכנון גשר הזכוכית. הפרס ניתן במסגרת הקטגוריה מדע וטכנולוגיה, בשל היותו גשר הולכי הרגל הגבוה ביותר (853 רגל, שהם כמעט 260 מטר) מעל פני הקרקע. גשר הזכוכית הפך לאטרקציה עולמית ולסמל הממחיש את היכולת הטכנולוגית המיושמת היום בסין.

אין ספק שהגשר הוא מבצע אדריכלי ייחודי. אורכו 430 מטר, רוחבו 6 מטרים והוא עשוי מסגרת פלדה ובה כ-120 פנלים של זכוכית תלת-שכבתית. נדרשו בעבורו תקני בטיחות רבים ומחמירים, שיוכיחו את עמידותו גם בתנאים קיצוניים כמו רעידות אדמה, סערות ורוח בעוצמה גדולה. את כל אלו עבר הגשר בקלות. אלא שבעיה התגלתה כאשר כמות המבקרים שביקשו לעלות על הגשר הייתה פי 10 מהקיבולת המותרת ביום, 8,000 מבקרים, ובכל זמן נתון אסורה שהייה של יותר מ-800 איש על הגשר בו זמנית.

עד 800 איש על הגשר בו זמנית / צילום: דינה היימן, גלובס

הנהלת המקום סגרה את האתר להתארגנות מחודשת והדבר רק יצר ביקוש גואה. גם התמונות של תיירים משתטחים מרוב פחד על רצפת הזכוכית השקופה, קפואים מחרדה וממאנים לזוז, לא הניאה מבקרים מלהגיע. להיפך. נדמה שהתמונות הללו רק הוסיפו לכוח המשיכה של האתר, שהפך לא רק לתצפית של נוף מרהיב אלא גם לסוג של מבחן אומץ.

כמדריכת טיולים בסין שביקרה באתר לא מעט, אני יכולה להרגיע: לעיתים קרובות הגשר מכוסה בערפל, מה שמעמעם את אפקט הפחד, כיון שלא רואים את קרקעית הקניון, שמגיעה עד לעומק של 300 מטר מתחת לגשר. גם ביום בהיר הגשר לא מפחיד כל-כך. אפשר להיצמד אל צדי הגשר המגודרים, שם הפנלים אטומים ואין תחושה של הליכה בין שמיים לארץ.

הפארק הלאומי וולינגיואן. יותר מ־3,000 צוקי אבן דקיקים שמזדקרים לשמיים. /  צילום:   Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

רוב התיירים עסוקים בבימוי פוזות על הפנלים השקופים כדי להתהדר בהם ברשתות החברתיות, והאווירה על הגשר קלילה ולאו דווקא אפופת חרדה. מותר גם לציין שהפנלים מזכוכית כבר לא כל-כך שקופים. אף שהמבקרים נדרשים לשים על נעליהם כיסויי בד כדי למנוע שריטות, הזכוכית לא מאפשרת באמת מבט אל קרקעית הקניון, כיוון שהיא כבר אינה צלולה כל-כך כמו בהתחלה. בנוסף, אף שבכל זמן נתון אסור להעלות על הגשר יותר מ-8,000 מבקרים ביום (ו-800 לכל היותר בכל רגע נתון), בכל זאת מתלווה לחוויה תחושת צפיפות, ובמקום להיות עסוקים בפחד גבהים, עסוקים בהימנעות מהתנגשות בתיירים אחרים.

גבוה יותר, מפחיד יותר

בעבור מי שמבחן הפחד של צעידה על גשר הזכוכית לא מעלה את מפלס האדרנלין בגופו במידה מספקת, בונים במקום כעת מתקן לקפיצת בנג'י, שטוענים שתהיה הגבוהה בעולם: 285 מטר. מסלולי הטיול באזור הקניון היו סגורים זמן-מה לבדיקות בטיחות, לאחר שבתאונת התמוטטות של הצוקים נהרגו מטיילים לפני כשנתיים.

לפי כתבה של הבי.בי.סי מ-30 באוקטובר השנה, יש בסין היום 2,300 גשרי זכוכית וכמות בלתי ידועה של מדרכות זכוכית שקופות. בניגוד לגשר עם רצפת זכוכית, המדרכות המרוצפות בזכוכית צמודות לצוק.הגשר שנבנה בחונאן בג'אנג ג'יה ג'יה, היה בזמן חניכתו ב-2016 הגשר בעל רצפת הזכוכית הארוך והגבוה ביותר בעולם. הוא זה שהביא לפרץ הטירוף לשקוף. מאז, נבנה במחוז חביי Hebei, דרומית-מערבית לבייג'ינג, Hongyagu Scenic Area באזור הנוף של חונג ייגו Hongyagu גשר עם רצפת הזכוכית שהוא היום הארוך והגבוה ביותר בעולם, אורכו 488 מטר, רוחבו 2 מטרים ומשקלו 70 טונה. הוא מרוצף ב-1,077 פאנלים מזכוכית, וכדי להגביר את הריגוש, בנוי כך שהוא גם מתנדנד קצת במרכזו.

הגשר החדש/  צילום:   Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

אבל לא הכול ורוד בממלכה השקופה. בשנים האחרונות התרחשו כמה אסונות, ואחרי ששני מבקרים נפצעו אחרי שהחליקו במגלשה עם רצפת זכוכית רטובה מגשם, סגרו הרשויות את כל הגשרים לצורך בדיקה נוספת של בטיחותם. התוצאות העלו שהיה מה לבדוק: אחת ממדרכות השמיים נסדקה, ובמדרכת שמיים אחרת שבעיר ג'אנג ג'יה ג'יה, תייר נפגע מסלעים שנפלו מן הצוק שמעליו.

לא מעט סינים (וזרים) תוהים בעבור מה צריך כה הרבה גשרי זכוכית. הגשרים לא מובילים לשום מקום, הם האטרקציה עצמה. לשם מה, שואלים אחרים, זקוקים אנשים למבחני האומץ, לחוויית הפחד והאימה? על איזה צורך הם עונים? ומדוע חוויית הפחד מוסיפה להנאת החופשה? האם הרכבלים המסיעים אל ההרים הסובבים לא מפחידים מספיק? הפופולריות של האטרקציות האלה מעידה שהתשובה לשאלות הללו כנראה שלילית. ככל שמעלים את רף הריגוש, מתעורר הרצון למתוח את הגבולות עוד ועוד, והיכולות הטכניות המתפתחות במהירות מאפשרות לממש עוד ועוד פנטזיות - של מתכנני נוף, מהנדסים ומטיילים כאחד. 

מידע מעשי

טיסות: אפשר לטוס לג'אנג ג'יה ג'יה או לצ'אנג שה, בירת המחוז, מרחק חמש שעות נסיעה מהשמורה, אבל עד השנה הבאה ייתכן שכבר תוביל למקום רכבת מהירה.
תכנון הטיול: ניתן לשלב את הביקור עם כל מסלול בסין שמגיע למרכז סין ודרומה. בין מחוז גואייג'ו לסצ'ואן, בין גואייג'ו לעיר שיאן או דרומה לגווילין. למטיילים בשמורות שבסביבה מומלץ להקדיש לפחות שלוש שעות לביקור בגשר. הנסיעה משמורת גוולינג יואן אורכת קרוב לשעה, הביקור בגשר עצמו (אם לא יורדים למסלולי הליכה בקניון) אורך כשעה, וכך גם הנסיעה בחזרה לשמורה. בוו לינג יואן אפשר לבלות שלושה ימי טיול ויותר. בטיול מאורגן בדרך כלל מבלים יום או יום וחצי, ובטיאן מן מבלים יום.
עוד בסביבה: האטרקציות הנלוות בתנופת פיתוח. מלבד הגשר יש אפשרויות למסלולי הליכה, שיט, טיפוס, רכבלים, המעלית השקופה הגבוהה בעולם, מדרכות שקופות, מערות, מפלים וכמובן נופים שאין כמותם בעולם. רק באזור ג'אנג ג'יה ג'יה לבדו אפשר לבלות בקלות חמישה ימי טיול.

עוד גשרי זכוכית בעולם / זהרה רון

לאור הפופולריות של גשרים שקופים ולהיטותו של ציבור המטיילים אחרי אטרקציות אקסטרימיות, בשנים האחרונות צצים עוד ועוד גשרים ונקודות תצפית שעשויים מזכוכית (אחדים רק באופן חלקי)ומוגדרים כ"טיילת שמיים" (Skywalk):

ג'ספר, קנדה (Glacier Skywalk, Jasper Canada) - מסלול מעגלי בעל רצפת זכוכית בהרי הרוקי הקנדיים, בגובה של 270 מטר. נבנה ב-2014 ומספק נופים עוצרי נשימה של שדה הקרח שמסביב.

גרנד קניון, אריזונה, ארצות הברית - גשר זכוכית בצורת פרסה המשקיף אל תהומות הגרנד קניון מגובה של 290 מטר. הוקם ב-2007. הקרבה ללאס וגאס (כשעתיים נהיגה) מוסיפה לפופולריות שלו.

גשר האמיצים, שמורת Shiniuzhai, סין - חלק מפארק גיאולוגי באותו שם. אורכו 300 מטר וגובהו 180 מטר מעל פני הקרקע. במקור היה זה גשר עץ, הפאנלים מזכוכית נוספו רק ב-2014. עוד באתר: הרכבל הכי תלול בסין והאומגה הארוכה ביותר באסיה, למקרה שבא לכם לרחף באומגה מעל לתהום.

קרחון דכטשטיין (Dachstein Glacier), אוסטריה - גשר תלוי בגובה 2,700 מטרים קרוב לפסגת הר דכשטיין, בין הפסגות היפות באלפים. נפתח ב-2013. האטרקציה לאמיצים היא פלטפורמת תצפית עם רצפת זכוכית על גשר תלוי בין שמיים וארץ.

מחט הצהריים (Aiguille du Midi), צרפת - הר ברכס מון בלאן שבאלפים הצרפתיים, דרומית לשאמוני. אם צופים לכיוונו מהכנסייה בצהרי היום, השמש נמצאת בדיוק מעליו, ומכאן שמו. בפסגה, בגובה של 3,842 מטר יש תצפית פנורמית. ב-2013 נבנה במקום תא זכוכית שנקרא "צעד אל הריק", שמשקיף אל הנוף ורצפת הזכוכית נותנת תחושה של ריחוף. אטרקציה נוספת שנפתחה ב-2016 היא "הצינור", שביל בתוך צינור שמקיף את הפסגה. זו הנקודה שמאפשרת את הקרבה המקסימלית למון בלאן בלי טיפוס הרים.

עוד כתבות

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

משפחת פליטים סורים / צילום: Alia Haju, רויטרס

דוח חדש: מדי שתי שניות אדם נאלץ לברוח מביתו בגלל אסון טבע

לפי דוח חדש של ארגון אוקספאם, יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים ● ד"ר משה טרידמן: "המזרח התיכון נמצא בסיכון רב"

סטיבן מנושין, שר האוצר האמריאי / צילום: ג'ייסון לי, רויטרס

ארה"ב חוששת מהצעות לשינויים בינלאומיים של חוקי המיסוי

כך כתב שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין במכתב ל-OECD ● מנושין קרא למדינות להשעות את המסים שהן מתכננות על שירותים דיגיטליים עד שיגובש הסכם בינלאומי

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה בעקבות העליון: האם נעשה שימוש בחילוטים כדי להפעיל לחץ על חשודים?

תופעת החילוטים המוגזמים שמבצעת המדינה ואשר נחשפה ב"גלובס", ממשיכה לטלטל את מערכת החוק • לאחר שורת פסיקות של בית המשפט, שהגבילה את האצבע הקלה על ההדק של הרשויות, מגיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ומקים לתחייה דו"ח גנוז על הנושא של קודמו בתפקיד

קים קרדשיאן ובר רפאלי בקמפיין של קרולינה למקה ברלין  / צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: קסטרו וקרולינה למקה נפרדים מקים קרדשיאן

קים קרדשיאן לא סיפקה את הסחורה וקסטרו מסיימת עמה את ההתקשרות

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מהישיבה ועד כתב אישום נגד ראש הממשלה: מי אתה שי ניצן?

פרקליט המדינה, שי ניצן, מסיים את תפקידו בקרוב, ומפנה את השולחן לקראת סיום הקדנציה בהגשת כתבי אישום חסרי תקדים ● כך הפך נער הישיבה לאיש המכריע בתיקי השחיתות החמורים בתולדות המדינה ● האזינו

האחים אמיר יעקובי פיני יעקובי / צילום: אריק-סולטן

בדרך להסדר נושים חדש? ביהמ"ש הוציא צו הקפאת הליכים זמני לאורתם סהר

אורתם סהר הנדסה, אורתם סהר תשתיות ובנייה ומליבו בנייה מבקשות לשנות את הסדר הנושים הנוכחי שלטענתן אינו מאפשר את המשך ניהולן של החברות

 

 

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס

בשולי כנס 70 שנה לנאט"ו: במערב יש קצת חדש

הדמוקרטיות המערביות מציינות 70 שנה לברית שהצילה אותן מן הקומוניזם ● אבל התקוטטות טראמפ-מקרון מעיבה על המסיבה ● נשיא צרפת חושב שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ונשיא ארה"ב חושב שמקרון צריך להתבייש לו ● האם הגיע הזמן להחליף את "האופציה האטלנטית" ב"אופציה אירופית"?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סקלאר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

ריקול בסדרת מוצרי פסטה של המותג הפרטי של שופרסל / צילום: יח"צ

שופרסל מודיעה על ריקול לעשרות מוצרי פסטה של המותג הפרטי

הסיבה: חשד להימצאות חרקים זעירים ● החרקים נמצאו במספר אריזות ממוצרי הפסטה של המותג הפרטי בתוצרת "ברוטו" איטליה

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל