גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

סגן הרמטכ"ל איל זמיר, ראש השב"כ נדב ארגמן, המזכיר הצבאי אבי בלוט, רה"מ בנימין נתניהו והרמטכ"ל אביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל / צילום: קובי גדעון לע"מ
סגן הרמטכ"ל איל זמיר, ראש השב"כ נדב ארגמן, המזכיר הצבאי אבי בלוט, רה"מ בנימין נתניהו והרמטכ"ל אביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל / צילום: קובי גדעון לע"מ

המבצע לחיסול בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהאא אבו אל-עטא לא התחיל, ככל הנראה, במניעים פוליטיים אלא בצרכים ביטחוניים אמיתיים. אף אחד לא חושד בדרג הצבאי הישראלי שהוא מונע מטעמים טקטיים ומצרכיו המשפטיים והפוליטיים של ראש הממשלה ושר הביטחון נכון לאותו רגע, בנימין נתניהו.

אולם למן הרגע שמטוסי צה"ל המריאו לדרכם עם חימוש מונחה מדויק, אור ליום שלישי, הובילו את מהלך הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים. הוא סחט את הלימון הזה, חבט בו וסחט אותו שוב.

ההצהרה הפומבית הראשונה אחרי החיסול כללה את הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן והמזכיר הצבאי תא"ל אבי בלוט. גם התמונות הראשונות שתיעדו את הנ"ל בעת התקיפה, הציגה אותם מסיבים לשולחן, עם נתניהו, מקשיבים לו - הוא מדבר, מסביר.

נתניהו, כנתניהו, לא צירף לרגעי האירוע את שר הביטחון החדש שלו, ולבטח שלא כלל אותו בהצהרה הפומבית למצלמה. נתניהו אמנם בחר בו לשאת בתפקיד הרגיש ביותר במדינה, אבל לא בחר לתת לו חשיפה טלוויזיונית ומעמד ביטחוני לצדו. עד כאן, יש גבול.

באותם הרגעים בנט עוד לא נכנס רשמית לתוך התפקיד, כיוון שלא חלפו מלוא 48 השעות מהתפטרות נתניהו מתפקיד השר. רק עוד כמה שעות, ובנט יכול היה לדרוש להיות חלק מן הפוטו-אופ. אבל שר הביטחון היוצא לא מצא לנכון לחפוף את שר הביטחון הנכנס ולשתף אותו בתהליך. חלילה וחס שמישהו יחלוק עמו את ה"תהילה" המתלווה לתפקיד.
אחרי הכול נתניהו עצמו פיטר את בנט מתפקיד שר החינוך רק לפני חמישה חודשים, כיוון שלא רצה לאפשר לו לשבת בקבינט הביטחוני מדיני ובממשלה. זה היה אישי לגמרי, שהרי פוליטיקאי בכיר אחר, השר אורי אריאל, נפלט אחרי הכנסת ה-20 ואף על פי כן המשיך לשאת בתפקיד שר החקלאות במשך שבעה חודשים נוספים.

מי אמר "זה לא ג'וב לנפתלי בנט"?

היה זה גם נתניהו שלפני שנה השפיל ישירות את בנט בנוגע לשאיפותיו הביטחוניות. בנובמבר 2018, מיד אחרי התפטרות אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון, כאשר בנט הציג אולטימטום לנתניהו לדרישת התפקיד, צייץ נתניהו באמצעות החשבון הרשמי של תנועת הליכוד: "בנט פתח את הבוקר בהפגנה נגד הממשלה שבה הוא חבר, ולאחר מכן המשיך למופע אימים ילדותי בישיבת הממשלה, בניסיון נואש לקבל את תיק הביטחון. ביטחון ישראל הוא מעל הפוליטיקה ותיק הביטחון הוא לא סידור עבודה או ג'וב לנפתלי בנט".

ובכן, פחות מ-12 חודשים לאחר מכן, חמישה חודשים לאחר הפיטורים מן הקבינט, ולכל מה שנתניהו אומר אומר אפשר להתייחס כפוזיציה ופוליטיקה קטנה.

אין זה פלא, אם כן, שהציבור הישראלי מפקפק במניעים האמיתיים של יציאת נתניהו למבצע חיסול. נתניהו זכה בכך באמצעות מהלכיו ההפכפכים במשך כמה שנים. אנשים רבים בישראל לא מאמינים לו שביטחון המדינה לנגד עיניו אחרי שהם רואים אותו סוחר בתפקיד הרגיש הזה למען עוד מספר שבועות בלשכת ראש הממשלה.

לחוסר האמון לא הוסיפה התייצבותו בכנסת, בשיאן של 48 שעות ללא שינה (כפי שהעיד בנו, יאיר נתניהו, ברשתות החברתיות), כדי להשיג יעד של חיסול פוליטי. הוא עלה על דוכן הנואמים כדי להשתלח בחברי הכנסת הערבים, אחמד טיבי ואיימן עודה, וכדי לוודא שאופציית הממשלה הצרה תרד מן הפרק. האם נתניהו כה מתעב את חברי הכנסת הערבים? לא ולא, הוא הרי עושה איתם דילים פוליטיים כשזה נוח לו, והם מספרים על כך מפעם לפעם. האחרון שביניהם היה עבודה צמודה של שלוחי נתניהו עם יו"ר הרשימה האסלאמית, מנסור עבאס, אחד מבכירי הרשימה המשותפת.

אבל השבוע התאים לו לכסח אותם, אל מול המצלמות, וזאת כדי להוריד משולחן המו"מ הקואליציוני-הדמיוני את האפשרות שגנץ יישען על תמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת לצורך כינון ממשלה צרה. למען האמת, גם בכחול לבן לא רצו באופציה זו, אבל חשבו שזו טקטיקה טובה כדי להלחיץ את הליכוד להתקדם עם המו"מ.

נתניהו אמר לטיבי בכנסת: "אתה אמרת עליי, אתמול שמעתי הפגנה תומכת שלכם שבה חברת כנסת שלכם (עאידה תומא סלימאן - ט"ש) מבקשת בכל דרך להוקיע אותנו כפושעי מלחמה".

טיבי הגיב במליאה בצעקות: "אתה משקר במצח נחושה, אתה מסית, אתה שקרן, בגללך המשפחה שלי מקבלת איומים", והוצא מהמליאה לאחר שנקרא לסדר שלוש פעמים. בעקבות זאת יצאו כל חברי הכנסת של הרשימה המשותפת מהמליאה תוך שהם קוראים "מלחמת המשא ומתן, המבצע להצלת נתניהו".

מה הולך בקוקפיט של כחול לבן?

גורמים בכירים מאוד המקורבים לצמרת הליכוד מטפטפים מדי יום שהנה הרביעייה הבכירה של כחול לבן ניצבת בפני פירוד. התדרוכים הללו נעשים באמצעות משלוח הודעות ווטסאפ למספר רב של כתבים, אינם מיוחסים לנתניהו עצמו, אך הם מציפים את השטח התקשורתי. השכם והערב מועלים אייטמים באשר לאפשרות היפרדות בתוך כחול לבן.
מתעלה מעל עצמו מי שמתעלה ואף מסביר שמדובר בצבר מפלגות - תל"ם, חוסן, ויש עתיד - ולפיכך בדיוק כמו גוש 55, הן קבוצה שנצמדה לה יחדיו רק לכבוד מערכת הבחירות והנה אוטוטו היא מתפרקת.

בתיאור השוויוני בין גוש 55 לבין "גוש" כחול לבן - יש הטעיה ברורה. גוש 55 - המורכב מן הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, והבית-יהודי-איחוד-לאומי-ימינה - לא התמודד בבחירות הקודמות יחדיו ואף לא יתמודד בבחירות הבאות כך.
מנגד, "כחול לבן", לפי דברים מפורשים שאומרים ל"גלובס" ראשי הרשימה, בשיחות פרטיות ואף בשיחות פומביות, לא שוקלים פיצול. ההפך הוא הנכון. על אף מהמורות שהם חוו בשנה האחרונה, קיבוץ האישים ורשימותיהם סיפק להם תוצאות נאות. בפעם הראשונה זה 11 שנה, מישהו הצליח לעבור את הליכוד.

בניגוד לספין נוסף המתרוצץ במסדרונות אולפני הטלוויזיה (מטעם בעלי אינטרסים אחרים) בכחול לבן גם לא שוקלים החלפת סדר הרשימה והצבת גבי אשכנזי בראש כדי לכאורה למשוך יותר קולות מן הימין הישראלי בסבב הבחירות הבא, אם יהיה.

ראשי המפלגה אומרים בכל הזדמנות שאין להם ריב פנימי עם יאיר לפיד וכי לפיד לא משמש בתפקיד האיש הרע בחבורה, הפוסל כל ישיבה עם נתניהו. מבחינתם, כל מה שאנחנו (הכתבים) שומעים הם ספינים והכול נובע מסיבה אחת: נתניהו אינו מוכן לשבת איתם בממשלה וחותר לבחירות.

הפגישה הבוקר בין הח"כ ליברמן לבין הח"כ גנץ לא הולידה כותרות גדולות. לשניים חשוב היה להראות כלפי חוץ שכחול לבן אינם שוללים ישיבה עם נתניהו, בתנאים מסוימים. "מנתניהו שמענו ‘לא חזק'", אמר ליברמן בנוגע להצעתו ששתי המפלגות יכריזו על מתווה הנשיא כמקובל. "מה שחסר לי זו הודעה חדה וברורה של כחול לבן שהם מקבלים את המתווה", הוא אמר.

ולמי שמחפש פרשנות, הנה היא: גנץ ושותפיו עשויים לקבל את אפשרות הישיבה המשותפת עם נתניהו בשלב התחלתי ובלבד שעקרונות יציאתו של נתניהו לנבצרות יוגדרו בצורה מפורטת וברורה, ויהיו קשורים לשלב בו היועץ המשפטי לממשלה מחליט על הגשת כתב אישום, דבר העשוי לקרות החל מהשבוע הבא. לשיטתו של גנץ ושל בכירים אחרים בכחול לבן, עדיף להם להעביר את המסר הזה כבר השבוע, כיוון שעליהם להציג בפני הציבור את נרטיב היציאה למערכת בחירות שלישית כשנתניהו הוא הצד הסרבן: נתניהו לא מוכן לצאת לנבצרות (למעט אולי בעת עלייתו על דוכן העדים, אם זה בכלל יקרה), נתניהו לא מוכן לפרק את גוש 55 ולנהל מו"מ ישיר עם כחול לבן. אלה הם הדברים שכחול לבן יציגו לציבור הישראלי אם חס וחלילה הכנסת ה-22 תפוזר ומערכת הבחירות האינסופית שכולנו חווים השנה - תמשיך להתנהל.

עוד כתבות

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

מה לאמזון ולכדורגל, ואיך הצליחה לחתוך נתח כל כך יוקרתי ובלעדי משידורי הליגה האנגלית?

בזמן שרוב הליגות באירופה יוצאות לפגרת חג המולד, באנגליה לא עוצרים, ומבלים את החג בצפייה בכדורגל ● מי שמצטרפת השנה לחגיגה היא אמזון, שרכשה את זכויות השידור ל-20 משחקים ● אלא שהכדורגל עבורה הוא רק תירוץ כדי למשוך לקוחות חדשים לשירותים אחרים

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

הפגנות בבגדאד נגד השלטון / צילום: רויטרס

צרות לטהרן גם ממערב: ההמונים בעיראק סימנו את האחראים לכאוס

הצרות של איראן בימים האחרונים אינן רק בתוך המדינה ● המפגינים בעיראק רואים בטהרן כאחראית עיקרית למצבם הקשה ● שריפת הקונסוליה האיראנית בעיר נג'ף שמדרום לבירה בגדד, סימלה את האשמה הזו

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: דני מולושוק, רויטרס

אמזון תפתח משרדים במערב מנהטן; תעסיק למעלה מ-1,500 עובדים

הדיווח מגיע אחרי שבתחילת השנה אמזון ביטלה את פתיחת HQ2 בקווינס, וזאת בעקבות ביקורת ציבורית על הטבות המס שענקית הקמעונאות קיבלה בתמורה לפתיחת המטה בניו יורק ● עוד דווח כי פייסבוק נמצאת גם היא במגעים לשכור שטחי משרדים גדולים במערב מנהטן

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

מאז המאה ה־20, הולכת הימה ומתייבשת / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מי שהייתה הימה ה-4 בגודלה בעולם נהפכה למוקד תיירותי, דווקא כשמתייבשת

לפני כחמישים שנה הייתה ימת אראל בקזחסטן הימה הרביעית בגודלה בעולם כולו ● גסיסתה מושכת זן ייחודי של מטיילים: "תיירות סוף העולם" ● ז'אנר תיירותי מתפתח

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה