גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

והרי החדשות: אכפתיות יכולה להשתלם כלכלית, ופקק הוא הזדמנות עסקית ומיתוגית

הבשורה הגדולה של כנס הדיגיטל והטכנולוגיה Web Summit Lisbon שנחתם בסוף השבוע היא לא דיגיטלית או טכנולוגית; קוראים לה פשוט Purpose Marketing ● על מה בונים ב-P&G ובאיקאה, ולמה נדמה שלאנושות אין בעיות גדולות יותר מתורים?

מונית מעופפת / צילום: מתוך האתר של חברת Lilium
מונית מעופפת / צילום: מתוך האתר של חברת Lilium

1. הדרך ל-Fortune 500 רצופה כוונות טובות - הבשורה הכי גדולה של כנס הדיגיטל והטכנולוגיה Web Summit בליסבון שנחתם בסוף השבוע היא לא דיגיטלית או טכנולוגית. קוראים לה פשוט Purpose Marketing.

אם פעם חברות הרשו לעצמן לבחור כמה משאבים הן מנתבות לקידום אג'נדה של "אכפתיות" כלפי העובדים (ובעיקר העובדות) שלהן, כלפי הקהילה הסובבת ולטובת שמירה על איכות הסביבה - נראה כי היום זה הפך למצרך חובה, עד כדי כך שלא ברור אם אג'נדת האכפתיות היא אמצעי הכרחי להשגת המטרה הקפיטליסטית האולטימטיבית (מיקסום הערך עבור בעלי המניות) או מטרת-על בפני עצמה.

אותה "אכפתיות", שהייתה בעבר תחת חסותו של מנהל "האחריות התאגידית", הפכה להיות אחת מהדאגות הראשיות של המנכ"ל. אם עד לאחרונה זה נגע בעיקר לתאגידים הגדולים, היום זה כבר מחלחל גם לחברות הבינוניות ואפילו עד החברות הקטנות שבמשק. בעולם בו הכול מפודבק, אף אחד לא רוצה להישאר בצד המפוברק. אבל אולי לא פחות מכל זה, נראה כי החברות פשוט הבינו שקידום אג'נדה של אכפתיות פשוט עשויה להשתלם להן בכל מיני רמות:

א. בפרוקטר אנד גמבל קראו לזה "Ambition 2030", תוכנית שבמסגרתה לקחה על עצמה החברה התחייבויות בתחומי הסביבה (100% אריזות ממוחזרות, 100% שימוש באנרגיה מתחדשת וצמצום הזיהום בעשרות אחוזים), חינוך להפחתת הצריכה (לא ברור איך בדיוק זה מסתדר ביחד), דאגה לרווחת העובדים ועוד. אם לשפוט לפי הזינוק בערך המניה מאז תחילת יישום התוכנית - אם זה לא הועיל, זה בטח לא הזיק. 

זינוק במניית פרוקטר אנד גמבל / צילום: מצגת Survey Monkey ו-Web Summit

ב. באיקאה התחילו כבר למכור מוצרים מבוססי אנרגיה סולארית וגם יצאו לפיילוט של השכרת מוצרים במקום מכירתם, למשל עריסות ומיטות ילדים. גם איקאה התחייבה למעבר ל-100% מוצרים מחומרים ממוחזרים עד 2025, ועד אז אמורה גם לעבור למשלוחים על טהרת הרכבים החשמליים. בחברה מתחייבים לעבודה רק עם ספקים העומדים בקוד אתי דומה וגם בדאגה לעובדים, בעיקר דרך הכשרות והסבות מקצועיות לאלה מבניהם שמיועדים להיות מוחלפים על-ידי רובוטים... אולי הם יהיו אלה שיצטרכו להרכיב אותם. 

ג. במיקרוסופט חברו ותרמו לפרויקט מהפכני בשם Ocean Mind שנועד לנטר בזמן אמת את כל האוקיינוסים בעולם ולשתף פעולה עם הרשויות בכל מדינה כדי להגן עליהם. עבור מיקרוסופט, שחרטה על דגלה במאמץ רב את המעבר מעולם סגור לעולם פתוח, זה התאים כמו כפפה ליד.

2. אהבת הדאטה - "דאטה היא הנפט החדש", אמר קלייב האמבי מענקית הקמעונאות טסקו (Tesco) ביציאה למסע לבניית מועדון הלקוחות הנאמנים של הרשת שהניב לה 60 מיליון דולר תוך 10 שנים. מי מאיתנו אוהב נפט? אף אחד. מי מאיתנו חייב נפט? כולם. כמו הנפט, כך גם הדאטה חיונית למשווקים, שעדיין קצת נרתעים ממנה. אלא שגם הדאטה עוברת אבולוציה, ואם בעבר המותגים ניסו לחזות את התנהגות המשתמשים דרך "היכן הם גרים" ואחר-כך "מה קנו" - היום הם מנסים להבין מה הם אוהבים. הדרך הנוחה ביותר לעשות את זה היא על-ידי ניתוח הפעילות שלהם בסושיאל: עם מי הם מתחברים, למה עושים לייק, מה בוחרים לשתף, ומה הם עושים בזמן שהם לא קונים אצלך. כנראה שזאת גם אחת הדרכים היחידות לתת איזושהי קונטרה לאמזון, שיודעת יותר מכולם כמעט את כל השאר.  

האבולוציה של הדאטה / צילום: Starcountו-Web Summit

הדשבורד החדש של הדאטה ע"פ פעילות המשתמש בסושיאל  / צילום: Starcountו-Web Summit

AI AI AI .3 - המון שפות דוברו בכנס, אידיש לא הייתה אחת מהן, ובכל זאת. לאחר שבכנסי דיגיטל ושיווק בשנים עברו דרך כוכבו של ה-AI, הפעם כולם נהנו לדרוך עליו, או לפחות להסתלבט. צחוק בצד: ה-AI לא הולך לשום מקום, הוא פשוט עבר מקדמת הבמה אל מאחורי הקלעים והפך מבאזז לרף כניסה. משמע, אם אתם כבר משלבים AI במוצרים/שירותים/פעילויות החברה - יופי. אם לא - Houston, we have AI problem.

4. עכשיו תורים - אם לשפוט לפי האחוז מתכני הכנס שעסק בפקקים ובתורים, נדמה כי לאנושות אין בעיות גדולות יותר. הדוברים בנושא התחלקו, בגדול, לשניים: מחפשי הפתרון וממנפי הבעיה. בקבוצה הראשונה ניתן למשל למצוא את uber, שאט-אט הופכת מחברת פתרונות תחבורתיים לחברת פתרונות (כשגילתה למשל שלחלק ניכר מנהגיה אין חשבון בנק, הקימה את uber pay), שמציעה עכשיו את uber boat בניגריה (בקרוב בונציה?) או מוניות אופנוע בהודו (בקרוב ריקשות?). אבל הכוכבת של הקבוצה הראשונה היא ללא ספק המונית המעופפת, שנראתה קרובה, אמיתית וסקסית מתמיד והציתה את הדמיון (בלי לזהם את הסביבה כמובן). 

בקבוצה השנייה ניתן למצוא את המותגים שהבינו שפקק הוא גם הזדמנות עסקית ומיתוגית: ברגר קינג, שהפעילה שירות משלוחים לתקועים בפקק במקסיקו, ראתה כי טוב מאד ועכשיו היא בדרך לעוד ערים, נישאת על גבי הבאזז של הקמפיין הסופר-מגניב שלה, בו שילבה בין דאטה בזמן אמת כדי לטרגט נהגים רעבים בפקק, Voice כדי לבצע הזמנה, שילוט דיגיטלי דינמי ופרסונלי בתוך הפקק שנועד "להדליק" נהגים להזמין, צי אופנועים ממותג שנועד לספק את הסחורה ובעיקר, כהרגלה בקודש, המון-המון רעש וצפצופים מסביב. הקמפיין הקפיץ את אפליקציית המשלוחים של ברגר קינג לראש הטבלה במקסיקו, וכל עוד הם מעל מקדונלד'ס, מבחינת ברגר קינג פקקים זה החיים. 

משלוח לפקק / צילום: באדיבות ברגר קינג

בג'ין גורדונ'ס החליטו לרכוב דווקא על התורים, עם קמפיין שהעניק אחוזי הנחה בברים בשדות תעופה, ביחס ישר לאורך התורים בנמל עצמו. זה הגיע עד כדי תורים מדומים שנוצרו תוך כדי שיתוף-פעולה בין כמה חובבי אלכוהול. בקרוב אצלנו?

5. אגדות רוק - התחלנו בדאגה למחר ונסיים בדאגה לעכשיו. בסוף העולם נושא עיניו בראש ובראשונה לפתרונות יעילים למחלות. המגמה שהתחילה כבר לפני מספר שנים, אבחון דרך רוק, הולכת וצוברת תאוצה: שני סטארט-אפים בשלבים מתקדמים הגיעו לחצי גמר תחרות הסטארט-אפים של web summit. אחד מהם גם זכה: חברת Nutrix, שפיתחה שבב המודבק לשן, דוגם ומנטר את הרוק ומשדר את רמות הסוכר בגוף לאפליקציה ייעודית. כמובן שרמת הסוכר היא קצה הקרחון מבחינת מה שהחברה מתכוונת לגלות עלינו דרך הרוק שלנו.

לסטארט-אפ החשוב הזה הצטרף גם פיץ' מפתיע של המנכ"לית, שעלתה לבמה עם יד מגובסת וסיפרה שהחדשות הרעות הן שהיא עברה תאונה ממש שם בליסבון, אבל החדשות הטובות הן שכשהרופא שגיבס אותה שמע על מה הסטארט-אפ, הוא אמר לה: את הולכת לשנות את העולם. עם כל הכבוד לרעיונות גדולים שיצילו את האנושות, כנראה ששיווק מוצלח שלהם וסיפור טוב, לא פחות חשובים.  

פיץ' בגבס. מנכ"לית Nutrix/ צילום: Web Summit

הכותב הוא אסטרטג דיגיטל, יועץ לחברות ומרצה בקריה האקדמית אונו ובמכללה האקדמית אחוה

עוד כתבות

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

שי נוביק/ צילום: איל יצהר

"למשקיעים לא אכפת שהצלנו עכברים. הם רוצים ניסויים קליניים"

זו הפעם השנייה שיזם הביוטק שי נוביק לוקח חברה כושלת, יוצק אותה לשלד בורסאי ומנסה להוציא אותה מהבוץ ולגרום למשקיעים להאמין בפתרון הרפואי שהיא מפתחת ● זה הצליח לו עם פרולור והורמון הגדילה – האם הוא יצליח עם אנלייבקס והתרופה לתגובה קטלנית של המערכת החיסונית?

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

משפחה שכזאת/ צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

מונוגמיה זה פאסה? למה המודל של אבא, אמא, שני ילדים וכלב כבר לא עובד להרבה מאוד אנשים

יותר ויותר אנשים תרים אחר יותר ויותר פתרונות עבור מודל הזוגיות שלהם ● האם מודל המונוגמיה והמשפחה הגרעינית סיימו את דרכם ההיסטורית? ● יש מצב

פרופ' ציון חגי / צילום: איל יצהר

"תוך עשור אנחנו צפויים למחסור של 5,000 רופאים"

פורטפוליו עם פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, על מצב מערכת הבריאות, על כך שאין מול מי לנהל מו"מ, ועל הסיבה שקולטים סטודנטים מחו"ל כשיש מחסור בתקנים

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

עובדים של יקב כישור / צילום: אנטולי מיכאלו

והיה העקוב לכישור: הזמינו לכם בקבוק של היין הזה לסילבסטר

מהיינות של יקב כישור לא מתפעלים רק בגלל הסיפור של הקמתו ועובדיו בעלי הצרכים המיוחדים, אלא בעיקר כי הם מצוינים

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

בינה  מלאכותית/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

שנות ה-20 יהיו העשור של הבינה המלאכותית

אף מדען רציני לא חושב שרובוטים מתוסכלים יצאו למסע הרג בעתיד הנראה לעין, אבל הקהילה המחקרית משוכנעת שהעשור הקרוב עשוי להיות העשור של הבינה המלאכותית ● אז מה צפוי לנו?

ד”ר איציק מזרחי/ צילום: איל יצהר

"יקר בישראל, אבל התיירים מגיעים למרות המחירים. זה פרדוקס": מנכ"ל בוקינג ישראל בראיון

ד"ר איציק מזרחי, מנכ"ל בוקינג ישראל, מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע הפכה פלטפורמת הזמנות מקומות הלינה והאירוח הבינ"ל לכל-כך פופולרית ● "מדד ההצלחה של בוקינג דומה במידה רבה לפורמט של ייעוץ עסקי שכולל ניהול תשואה וניהול תוכן כדי למקסם את העבודה"

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

פארק הייטק ברעננה./ צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

"שוק ההייטק ימשיך להיות שוק של מועמדים ולא של חברות"

לפי נתונים של חברת ההשמה נישה, הואט קצב הצמיחה של שכר העובדים בהייטק, ו-70% מההשמות התבצעו בתפקידים בטווח שכר של 16-30 אלף שקל

הדרימליינר של אל על / צילום: סיון פרג'

מטוס אל על עבר תאונה בלאס וגאס ונחבל בכנף; המטוס היה ריק

התאונה התרחשה בשעה שנגרר מטוס הדרימליינר בואינג 787-9 "באר שבע" לעמדת החנייה, אחרי שנחת בלאס וגאס בטיסה מתל אביב ● המטוס היה ריק מנוסעים ומאנשי צוות

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

רוני צ’אן/ צילום: שלומי יוסף

"היזהרו מהכסף הגדול שמגיע מסין": ראיון עם המיליארדר שממליץ לישראל להיות פרנואידית

המיליארדר רוני צ'אן, מעשירי הונג קונג, מזהיר מההשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין על ישראל ("בסוף תצטרכו לבחור צד") • בראיון ל"גלובס", איל הנדל"ן וההשקעות מציע לחברות ישראליות שמעוניינות בשוק הסיני לפעול מהר ומסביר שהמשא ומתן בין טראמפ לבייג'ין הוא העמדת פנים

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס

מחפשים עבודה? המלכה אליזבת מחפשת מנהל מדיה חברתית

בעבור שכר בגובה 233 אלף שקלים לשנה (50 אלף ליש"ט), מנהל המדיה החברתית יצטרך לעבוד 37.5 שעות בשירות הוד מלכותה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%