גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו במשטרה של עורך וואלה לשעבר ינון מגל בתיק 4000 • מגל אישר כי הופעלו עליו לחצים מבלפור, אך טען כי לחצים דומים הופעלו ע"י מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ"ל צריך להתערב בעבודת העריכה"

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום
אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

בקרוב צפוי היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להודיע האם הוא מגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. כידוע, נתניהו חשוד בקבלת שוחד משאול אלוביץ', בכך שפעל לקדם צעדים רגולטוריים שהטיבו עם קבוצת בזק שהייתה בבעלות אלוביץ', ובתמורה דאג אלוביץ' לסיקור מוטה ואוהד לטובת נתניהו בני משפחתו באתר החדשות וואלה שנשלט על-ידי אלוביץ'.

מי שהיה עורך האתר בחלק מהתקופה הרלוונטית הוא ינון מגל. כיום מגל הוא מגיש ברדיו 103FM ובערוץ 20. מגל הגיע לחדר החקירות בפברואר 2018 כדי למסור עדות בפרשת 4000.

מגל היה אומנם אחד מהעיתונאים ששיתפו פעולה עם התחקיר של גידי ווייץ בעיתון "הארץ", שחשף חלק מההתנהלות באתר וואלה, ואולם מתמלילי החקירה שהגיעו לידי "גלובס" עולה כי עם חקירת המשטרה, מגל שש הרבה פחות לשתף פעולה. "יש לך חשדות? תשאל את החשדות שלך, אני לא רוצה להאכיל אתכם בכפית", אמר מגל.

"לגיטימי שמתקשרים ומבקשים לשנות"

לאורך עדותו טען מגל כי אומנם היו לחצים מכיוון בלפור בעניין הסיקור באתר, אך לטענתו הלחץ במהותו לא שונה מלחץ שהגיע ממושאי סיקור אחרים.

כאשר החוקר, מיקו גינודי, שאל את מגל אם התערבו בעבודתך כעורך, מגל השיב: "תשמע, בתור עורך יש הרבה מאוד לחצים".

חוקר: "האם במהלך עבודתך כעורך הרגשת שמישהו מנסה להתערב או להשפיע על עבודתך כעורך?"
מגל: "תראה, יש כל הזמן לחצים".

חוקריו של מגל ניסו להוציא ממנו אמירות בעניין נתניהו, אך מגל שוב ושוב הבהיר כי כך מתנהלת התקשורת באופן כללי.

החוקרים ביקשו ממנו להתמקד אך ורק בעניין נתניהו.

מגל אמר: "זה היה נכון, הלחצים לא רק לראש הממשלה. אז יש לחצים כל הזמן. כל אחד שמתפרסם עליו משהו, מרים טלפון".

חוקר: "עזוב, אנחנו עוד פעם נזרקים אחורה".

אירוע זה חזר על עצמו.

חוקר: "ממי קיבלת את הבקשות?"

מגל: "רק מאילן (ישועה. מנכ"ל האתר). יכול להיות שבהתחלה היו ניסיונות כאלה של כל מיני אנשים לדבר איתי, אני תמיד הייתי מעיף את כולם, ואז אנשים היו מדברים עם אילן. ומאילן זה היה מגיע אליי".

חוקר: "מי האנשים?"

מגל: "ברק, פואד, כולם".

חוקר: "בסדר, יאללה, הבנתי".

החוקרים ביקשו להוכיח את הקשר הפסול משיחת טלפון מניר חפץ שקיבל מגל. חפץ ניסה להכניס אייטם אוהד על שרה נתניהו, למרות שלא היה קשר חברי בין חפץ למגל. אולם לטענת מגל, ההתנהלות של חפץ בשליחות שרה נתניהו הייתה נורמלית.

חוקר: "הוא מרגיש מספיק בטוח לבוא ולהגיד לחבר שלו, 'תשמע אחי, תן לי כתבה אוהדת'".

מגל: "הכי לגיטימי שאנשים כל הזמן מתקשרים ומבקשים לשנות כל מיני כאלה. רק שאני מקבל החלטות לפי שיקול-הדעת שלי... אני רוצה שיהיה ברור, הרבה אנשים שהם לא חברים שלי מרגישים בנוח ומתקשרים אליי לבקש ממני כתבות אוהדות ולהוציא כתבות וכל מיני דברים. זה הכי לגיטימי בעולם. כולל עיתונאים... אתה חושב שעיתונאים לא מתקשרים ללחוץ?".

מגל הוסיף כי "כולם בפוזיציות. כל הזמן לחצים, וכל הזמן טלפונים, וכל הזה, כולם רוצים להכניס ידיעות ולהוריד ידיעות ומשתגעים מתקשרים לאילן וזה כל מיני סיפורים... זה העולם". 

מגל חזר וטען כי הלחצים עליו בעניין נתניהו הגיעו דרך ישועה. "היו גם בעניין של ראש הממשלה. אני הבנתי מאילן שיש עליו לחצים... הוא היה הרבה מדבר על הגברת (שרה נתניהו, א"ג), על הגברת. שכל הסיפור בכלל מגיע מהאזור של הגברת. ככה הוא היה מדבר".

חוקר: "הוא אומר לך מי מפעיל עליו את הלחץ? מאיפה הוא מגיע?"

מגל: "הוא לא אמר לי, תמיד, הוא לא אמר לי".

חוקר: "אמרת, 'אני משער ניר חפץ', אמרת ‘הגברת'".

מגל: "כי הוא היה אומר, 'היא משוגעת, היא זה, היא לא נורמלית', הוא היה מדבר עליה. הוא היה מדבר עליה הרבה, הוא היה רומז עליה".

מגל סיפר עוד כי אומנם היו לחצים גם בעניין הסיקור של בנימין נתניהו, "אבל תמיד הדיבור היה עליה, כאילו שזה לא היה הוא, זה מה שאני קיבלתי מזה, אף פעם הוא לא אמר לי מי מדבר איתו, אפילו ששאלתי".

חוקר: "ולמה אמרת איריס אלוביץ' למשל?"

מגל: "לא אמרתי איריס אלוביץ', אפילו לא ידעתי איך קוראים לה... הוא לא אמר לי איריס אלוביץ', אני הבנתי שיש שם כאילו איזה קטע של מעקפים... כאילו שזה האישה, שכאילו הוא מדבר על הגברת... שרה". 

מגל סיפר לחוקריו כי הוא עצמו סירב להיכנע ללחצים. "אני, כל פעם שהיו התערבויות - לא משנה אם זה היה ביבי, שרה, פואד, ברק או לא משנה מי - אני תמיד הייתי נלחם. גם כשזה היה נגד האידאולוגיה שלי. אני תמיד הייתי נלחם... לא רוצה שום הנחיות מלמעלה".

הבין מראש שהתמלילים ייצאו לתקשורת

לטענת מגל, הוא מעולם לא קיבל פניות ישירות מראש הממשלה בעניין הסיקור באתר וואלה. "אני רוצה להדגיש שבכל אותה תקופה וגם אחריה, אף אחד מסביבת ראש הממשלה לא דיבר איתי... אין לי שום קשר איתם, שום דבר". 

לטענת מגל, הלחצים בעיקרם הגיעו מכוונה של שרה נתניהו. "אילן (ישועה) היה מדבר על האזור של הגברת, אז יכול להיות שזה ניר חפץ, יכול להיות שזו הגברת.... מהאזור שלה לדעתי יותר מאשר האזור של ביבי. זאת הייתה התחושה שלי. כל מיני אייטמים עליה אידיוטיים כאלה".

עדותו של מגל מעניינת גם לאור העובדה שהוא מודע לכך שתמליל דבריו יגיע לא רק לפרקליטות אלא גם לתקשורת, ולכן הוא שוקל מילים במהלכה. כך לדוגמה, הוא מבקש לתקן ולמחוק את המילה "אידיוטיים" מהתמליל - ללא הצלחה יש לומר. "אל תגיד 'אידיוטיים', סליחה, למחוק את המילה 'אידיוטיים', אחרי זה הכול יוצא, ואז, כאילו, היא תיעלב".

לדבריו, שרה נתניהו רצתה שייכנסו כל מיני אייטמים לא מעניינים עליה, וגם שירדו כתבות לא מחמיאות, כמו הכתבה הביקורתית על השמלה שלה.

חוקר: "שיתפת עם זה פעולה?"

מגל: "מה זה שיתפתי פעולה? יש לי בוס. מה, אני משחק משחקים? אני לא יכול". 

חוקר: "לא, אתה אמרת לי 'תראה, אני מנסה להילחם'. אני מנסה להבין מה אומרת המלחמה".

מגל הוסיף: "אני נלחמתי מאוד, נלחמתי מאוד, כי באופן עקרוני לא חשבתי שמשרד המנכ"ל צריך להתערב בעבודת העריכה. אני חושב שעשיתי את העבודה שלי מספיק טוב ובהגינות. אבל בשורה התחתונה לא אני קובע את המילה האחרונה".

לדבריו, אילן ישועה היה מתקשר אליו ומחלק פקודות להכניס כתבות או להסיר אותן. כשהיה מתווכח עם ישועה, הוא היה מקבל תשובה "ככה צריך, ככה זה". מגל תיאר את המאבק שלו בפקודות של ישועה. "כל פעם היו ויכוחים ועניינים... מתעצבן, צעקות, צרחות".

חוקר: "אתה?"

מגל: "כן. לא רק בקשר לביבי, שרה או וואטאבר, באופן כללי אני אומר. זו פרקטיקה שאני תמיד התנגדתי לה".

קטע תמוה שעולה מן החקירה הוא שהחוקר מחליט לעצור לאחר שעה וחצי את העדות, והיא מתחדשת רק שעה ו-40 דקות לאחר מכן. בתמלול החקירה אין רמז לכל הדברים שנאמרו בתווך.

חוקר: "בוא נרד. אנחנו לא סיימנו, אני רק רוצה, לפני שאנחנו..."

מגל: "נרד לאן?"

חוקר: "משתחררים... למטה".

מגל: "אה, זהו? סיימנו?"

חוקר: "לא, אני אומר, לא סיימנו".

מגל: "אה, אנחנו הולכים החוצה... לשדה? הולכים לירות בי?"

לאחר ההפסקה בת 100 הדקות הלא מתועדות, חוזר החוקר ושואל שאלה קצרה נוספת לפני סיום החקירה: "מה טיב היחסים בינך לבין ראש הממשלה?"

מגל: "אה?" 

חוקר: "מה טיב היחסים בינך לבין ראש הממשלה?"

מגל: "אין לי שום קשר איתו". 

חוקר: "לא ישיר, לא עקיף , לא כלום?"

מגל: "כלום". 

חוקר: "בעל-פה אמרת לי שאתה מאוהדיו".

מגל: "כן, אני אוהב אותו". 

חוקר: "זהו?"

מגל: "כן".

מהתמליל עולה כי למעשה אין מדובר באמת בהפסקה של העדות, אלא חוקריו של מגל המשיכו לשאול אותו שאלות "בעל-פה" מחוץ לחדר החקירות, שאין כל תיעוד אודותיהן. ל"גלובס" נודע כי מגל הופגש במכוון במהלך זמן זה עם גיבור הפרשה, אילן ישועה, בפגישת מסדרון. גם תרגיל חקירה זה לא תועד וכלל לא הובא לידיעת הסנגורים, שקוראים על כך לראשונה כאן.

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר המלצת המשטרה/הגשת כתב אישום, בנימין נתניהו ושאול אלוביץ' הם בגדר חשודים, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. 

עוד כתבות

בוריס ג'ונסון, פדרו סנצ'ז, סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס

הדמוקרטיה הכי פחות יציבה במערב? גם במדינות האלה הממשלות נופלות חדשות לבקרים

3 מערכות בחירות בבריטניה בתוך 4 שנים, 4 בספרד בתוך 4 שנים, 61 ממשלות באיטליה מאז תום מלחמת העולם השנייה ושתי מערכות בחירות בשנתיים באוסטריה - הן חלק מהסיפור של הדמוקרטיות המודרניות ● "גלובס" מביא את הלקחים העיקריים שניתן ללמוד מהעשור האחרון באירופה

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"עימות חזיתי בים הבלטי": ארה"ב בדרך לסנקציות על צינור הגז "נורד סטרים 2"

בית הנבחרים האמריקאי החל בהליך הטלת סנקציות על חברות המעורבות בהקמת צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לאירופה, בניסיון לטרפד את הפרויקט ● ארה"ב פותחת חזית כפולה: מול רוסיה - אך גם מול בעלות בריתה באירופה, ובמיוחד גרמניה

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של 22% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

מלון הרודס באילת / צילום: יח"צ

בוכים ומרוויחים: שוק המלונות הישראלי חוגג את הרנסנס בעסקי התיירות המקומית

תוצאותיהן הכספיות של רשתות המלונות דן, פתאל וישרוטל, שמניותיהן נהנו מעליות דו-ספרתיות מתחילת 2019, יכולות להסביר את הפוטנציאל שמזהה עזריאלי בענף המלונאות ● עזריאלי חתמה על עסקה לרכישת מלון הר ציון בירושלים מידי שלמה אליהו בכ-322 מיליון שקל

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

זאב ביילסקי / צילום: משה מילנר - לע"מ

נפתר זמנית משבר מכוני הבקרה בענף הבנייה

בשעות שלפני פיזור הכנסת אמש ניסו ראש מטה הדיור זאב ביילסקי וסגן שר האוצר איציק כהן, להכניס סעיף לצד פיזור הכנסת שיאריך את הפטור מביקורת במכוני בקרה, מעבר לינואר 2020 ● לבסוף נקבע שוועדה זמנית שתוקם תטפל בנושא

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

בכיר במשרד הבריאות: "אין מישהו במערכת שיכול להחליף את רוטשטיין"

אינסידנט שהתרחש באירוע התרמה להדסה בארה"ב הביא למכתב דרישה של ארגון נשות הדסה, שבו הן דורשות להדיח את רוטשטיין ● גורמים במשרד הבריאות ציינו כי לא בטוח שלמכתב יש תוקף משפטי כלשהו, לאור העובדה שהארכת הכהונה כבר אושרה

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

מדגם: ניצחון גדול למפלגת השמרנים של ג'ונסון; המטבע הבריטי מזנק בחדות

מפלגתו של ג'ונסון זכתה ל-368 מושבים - הרבה מעל לרוב הדרוש ● ג'ונסון יוכל להקים ממשלה לבדו, מה שסולל את הדרך ליציאתה של בריטניה מהאיחוד ● ג'רמי קורבין העומד בראש מפלגת הלייבור רשם התרסקות כואבת עם 191 מושבים בלבד

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה