גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst
סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

האם פורצת מלחמת אחים בקונגרס בוושינגטון? הסנט, בשליטת הרפובליקאים, יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן, שהיה סגנו של ברק אובמה, ונגד בנו, האנטר, שכיהן כדירקטור בחברת הגז האוקראינית בוריסמה, במהלך חלק מכהונת אביו בבית הלבן. על-פי הערכות, החקירה המתוכננת נגד הביידנים היא פעולת גמול על החקירה לקראת אימפיצ'מנט נגד נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שמתנהלת עתה בוועדת המודיעין של בית-הנבחרים, בשליטת הדמוקרטים.

תומכי טראמפ טוענים, כי דרישת הנשיא לחקור את הביידנים היא חלק ממאמץ רחב יותר לעקור משורש את נגע השחיתות רבת השנים באוקראינה. לטענתם, להאנטר ביידן אין כל כישורים לשמש כדירקטור בחברת גז אוקראינית - הוא אינו דובר אוקראינית או רוסית ואין לו שום מומחיות בענייני אנרגיה. בכל זאת, במשך 18 חודשים הוא קיבל 83,333 בחודש מהחברה.

לטענת תומכי הנשיא, ביקשה בוריסמה לנצל את קשרי האנטר ביידן עם אביו לקידום עסקיה. יתר על כן - הם טוענים - ביידן האב פעל לפיטוריו התובע הכללי באוקראינה באותה עת כדי למנוע ממנו לחקור עבירות מס של בוריסמה וכדי לסוכך על בנו. מעולם לא נמצאה שום ראיה לטענות אלה. להפך, ג'ו ביידן פעל לפיטורי אותו תובע מפני שהוא נמצא מושחת לפי הקריטריונים של שגרירות ארה"ב בקייב באותה תקופה. לביידן הבן לא היה כל קשר לכך.

בקשת הרפובליקאים לזמן את האנטר ביידן לעדות בשימועי האימפיצ'מנט נגד טראמפ נדחתה על הסף ע"י יו"ר ועדת המודיעין של בית-הנבחרים, הציר הדמוקרטי אדם שיף. נראה שהמענה הרפובליקאי הוא חקירה של הביידנים בוועדת המשפט של הסנט, שבראשה עומד הסנטור הרפובליקאי לינדסי גרהאם.

טרם ברור מה יהיה היקף החקירה נגד הביידנים. ביידן האב הוא אחד מהמתמודדים המובילים במירוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. בשלב זה פנה גרהאם לשר-החוץ, מייק פומפיאו, בבקשה לקבל מסמכים שנוגעים לתקשורות של ביידן האב עם גורמים אוקראינים בתקופה שבה שירת כסגן נשיא.

גרהאם סיפר ל"וושינגטון פוסט", שהופעלו עליו לחצים עצומים ע"י טראמפ ובעלי בריתו לנהל חקירה נגד הביידנים, אך, לדבריו, הוא אינו מעוניין "להפוך את הסנט לקרקס". לכן לא ידוע אם יוזמנו עדים, דבר שבאמת עלול להפוך את החקירה להפקה עם חשיפה תקשורתית גדולה, או שוועדת המשפט תסתפק במסמכים בלבד.

אתמול הסתיים הסבב הראשון של העדויות הפומביות בשימועי האימפיצ'מנט נגד טראמפ. העדים היו ד"ר פיונה היל, מומחית לענייני רוסיה ומנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן עד לפני כמה שבועות, ודייוויד הולמס, הציר הפוליטי בשגרירות ארה"ב בקייב. אין ספק שכוכב השימוע היתה ד"ר היל, אשה דעתנית וחזקה שהדפה בנקל שאלות עוינות של מחוקקים רפובליקאים.

למעשה, עדותה מוטטה קו הגנה חשוב של דונלד טראמפ. הנשיא טוען, שאוקראינה פעלה נגדו במהלך הבחירות לנשיאות ב-2016 וסייעה להילארי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית. לדבריו, ההתנהלות האוקראינית נגדו מצדיקה את דרישתו שהממשלה החדשה בקייב תחקור את החתירה תחת הקמפיין שלו לפני שלוש שנים.

אך היל הבהירה בעדותה, כי טיעון זה הוא גבב של שטויות, תיאוריית קונספירציה שאין לה שום אחיזה במציאות. לא רק שמדובר בטענה "דמיונית" לחלוטין, אלא שהפצתה וקידומה עלולים לפגוע בביטחון הלאומי של ארה"ב.

"נראה שכמה מחברי ועדת המודיעין מאמינים שרוסיה ושירותי הביטחון שלה לא ניהלו קמפיין נגד ארה"ב, וייתכן שמסיבה כלשהי, אוקראינה היא שניהלה את הקמפיין הזה", אמרה ד"ר היל. "זה נראטיב דמיוני, שאותו מפיצים ומנציחים שירותי הביטחון של רוסיה".

המשמעות של דברי היל היא, שבתפיסה הרפובליקאית טמונה סכנה לאינטרסים הביטחוניים של ארה"ב - לא רק מפני שהיא מאפילה על האמת ומרופפת את המאמצים להיערך לקראת התערבות רוסית נוספת בבחירות ב-2020, אלא גם מפני שהיא מחלישה את תמיכת וושינגטון באוקראינה, לשמחתו של פוטין.

"כבר עתה, שירותי הביטחון הרוסיים נערכים לקראת שידור חוזר של ההתערבות שלהם בבחירות לנשיאות בשנה הבאה", אמרה היל. "הולך ואוזל הזמן לבלום את המאמצים שלהם. בעדותי אבקש מכם (המחוקקים הרפובליקאים) להפסיק לקדם את הכזבים האלה, שנולדו לשרת את האינטרסים הרוסיים".

היא לא היססה לקרוא תיגר על טראמפ: "אם הנשיא, או מישהו אחר, חותר תחת הביטחוון הלאומי של ארה"ב כדי לקדם אינטרס אישי או פוליטי פנימי, זה בהחלט נושא שראוי לתשומת לבה של הוועדה הזו... לפוליטיקה הפנימית אסור לשמש בלם למאמצים להגן על עצמנו מפני כוחות זרים שרוצים לגרום לנו נזק".

היא הודתה שזמן קצר לפני הבחירות בנובמבר 2016, כאשר כל הסקרים הצביעו על ניצחון של הילארי קלינטון, אכן היו גורמים אוקראינים מסוימים שפרסמו מאמרים או ציוצים נגד טראמפ, אבל האוקראינים בהחלט לא היו היחידים שעשו זאת. "הרבה שגרירים ממדינות שהן בעלות ברית של ארה"ב התבטאו אז נגד טראמפ, וממשל טראמפ לא ניתק את המגעים עימן או סגר להן ברז הסיוע, כפי שניסה לעשות לאוקראינה". 

עוד כתבות

המומלצים לסוף השבוע

שלושה בסקירה אחת: ספרים לסוף השבוע

כמה המלצות למי שרוצים להעביר את הסופ"ש בבית: "גחליליות בלילה", "שלג" של רונית מטלון ו"חדר ענק נפתח" של מעיין בן אריה

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

יואב קיש / צילום: דוברות הכנסת

"בא מהצורך לשמור על הימין": ח"כ קיש יתמוך בסער לראשות הליכוד

בתוך כך מצטרף קיש לח"כ מיכל שיר שכבר הביעה תמיכה בסער ● בראיון ל"פגוש את העיתונות"  קיש ציין כי יש אנשים רבים בליכוד החושבים כמוהו

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

ראש הממשלה הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות ● לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" ● יו"ר ש"ס פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

מאז המאה ה־20, הולכת הימה ומתייבשת / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מי שהייתה הימה ה-4 בגודלה בעולם נהפכה למוקד תיירותי, דווקא כשמתייבשת

לפני כחמישים שנה הייתה ימת אראל בקזחסטן הימה הרביעית בגודלה בעולם כולו ● גסיסתה מושכת זן ייחודי של מטיילים: "תיירות סוף העולם" ● ז'אנר תיירותי מתפתח

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

תנגוס בתן ביס? אפליקציית משלוחי האוכל Wolt מתרחבת לרמת השרון

אפליקציית המשלוחים, שהחלה לפעול בישראל לפני כשנה בת"א, מרחיבה את אזור הפעילות ונכנסת לרמת השרון ● להערכת החברה, השירות החדש מקצר את זמני ההמתנה למשלוח מ-90 דקות ל-31 דקות בממוצע ● כיום עובדת Wolt עם כ-500 מסעדות

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

ח"כ עמר בר-לב מנסה לגייס 61 חתימות להמלצה על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

חבר הכנסת מהעבודה-גשר אמר באירוע שבתרבות: צריך הרבה אומץ במפלגות השונות בשביל להבין שאולי זאת האפשרות היחידה שתמנע מאיתנו את הבחירות השלישיות – ולוותר על הרבה אגו" ● במקביל, נודע שמאחורי הקלעים אדלשטיין קיבל פניות להקמת מממשלה בראשותו

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

העינים נשואות לבחירות בארה"ב: אם לא טראמפ אז לפחות בלומברג

במקביל למערכת הבחירות הישראלית לכנסת ה-23, ארה"ב צועדת לתוך שנת בחירות מורכבת ומשוסעת יותר מאי פעם ● נהוג באמריקה שמנהיג מכהן ממשיך לשמונה שנות כהונה, אך טראמפ הוא שונה, וכך גם כל ההתנהלות סביבו, הקמפיין שלו, ואף התמיכה הציבורית בו

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "יש יהודים בארה"ב שאינם אוהבים מספיק את ישראל"

בנאום לפני כנס של המועצה הישראלית-אמריקאית, ארגון של מהגרים ישראליים בארה"ב, מנה טראמפ את פעולותיו למען ישראל והכריז: "אני מקיים את הבטחותיי" ● הצהיר: לא בטוח שאעזוב את הבית הלבן אחרי שמונה שנים ● "אל תצביעו בעד הדמוקרטים – הם ייקחו לכם את כל הכסף"

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

"יש לנו אפס ציפיות מהמנהיגים שלנו": שי באב"ד רוצה שתדעו מה הוא עשה באוצר

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, בראיון אישי ● על הילדות בהרצליה בבית דתי, על הסב הדומיננטי, על המינוי למנכ"ל "צים ישראל" בגיל 31, על ההתקדמות המהירה במגזר הציבורי, על ההצטרפות לרשימת כולנו לכנסת ועל הבוס, השר כחלון: "בתקופתו נעשו דברים שלא נעשו עשרות שנים"

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

הדרך לכישלון רצופה בכוונות טובות של הממונה על שוק ההון ברקת

בעולם שבו יש מחסור עצום באנליזה איכותית בכל צמתי ההשקעות בגופים המוסדיים, נכון יותר לעודד את המוסדיים להשקיע במחקר תומך השקעה שישפר את קבלת החלטות ההשקעה - ולא לייצר מחלקה ביורוקרטית שכל תפקידה הוא כסת"ח ● פרשנות

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ●  האזינו

צילום: איל יצהר. צולם במפעל חלל של התעשייה האווירית

הישראלית הבכירה בתחום החלל ממליצה לישראל לשגר אישה לירח

ד"ר דגנית פייקובסקי, מהדמויות הבכירות בתחום האסטרונאוטיקה בעולם, מסבירה למה כדאי להשקיע בחלל, ולמה מומלץ למדינת ישראל שהאדם הבא שתשלח לחלל יהיה דווקא אישה

וולוו T8 S60 / צילום: יח"צ

הנציגה השבדית לא צריכה לייקים: עסקת החבילה של הוולוו החדשה

ביצועים של מכונית ספורט אימתנית, עידון ואיפוק של מכונית מנהלים וזיהום נמוך יחסית ● תמורת 290 אלף שקל, עד לעדכון הצפוי במס, השבדית הנטענת של וולוו מציעה תמורה מרשימה לכסף