גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בת"א: מניית אגוד זינקה בכ-8% לאחר העדכון של רשות התחרות

ת"א 35 ננעל ללא שינוי, ת"א 125 עלה ב-0.06%, ות"א 90 - ב-0.3% ● רשות התחרות הודיעה כי לא תערער על החלטת ביה"ד לתחרות לאשר את מיזוג מזרחי טפחות ואגוד ● ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ● פריון טיפסה עקב דיווח על הסכם שת"פ חדש

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ג') במגמה מעורבת: מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 125 רשם עלייה קלה של 0.06%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.3%.

15:00

יום המסחר השלישי לשבוע מתנהל במגמה שלילית. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית הצפויה לקראת פתיחת המסחר שם.

במבט קדימה המשקיעים ממתינים להתפתחויות נוספות במסגרת ההסכם אותו מנסות לגבש ארה"ב וסין, במטרה לסיים את מלחמת הסחר הנמשכת כבר זמן ממושך בין שני הצדדים.

ברמת המאקרו ממתינים להודעות הריבית של חלק מהבנקים המרכזיים בעולם, בראשות הפד האמריקאי, הצפויות בהמשך השבוע, ואשר יוכלו לסייע להבנת כיוון הכלכלה הגלובלית בהמשך.

בצד השלילי במדד ת"א 35, המניות הדואליות של איי.אפ.אפ  ולייבפרסון  נחלשות בכ-3%, ומניות קבוצת דלק  ומזרחי טפחות  נחלשות בכ-2%.

בין העולות במדד המוביל, מניות שופרסל  ובזק  מטפסות בכ-1%-1.5%.

עוד במסחר, מניית אפי נכסים  מוסיפה לערכה כ-3% במחזור מסחר ער, והשלימה קפיצה של כ-20% תוך פחות משבוע, שנרשמה על רקע גיוס הון מוצלח שביצעה. עוד מי שהתחזקה

מניית בנק אגוד  קופצת בכ-5%, על רקע הודעת רשות התחרות כי לא תערער על אישור מיזוג הבנק למזרחי טפחות, שמנייתו נחלשת בכ-1.5%-2%.

מדד הטכנולוגיה בולט בצד השלילי, עם ירידה של כ-1%

אבילטי הגיעה להסדר, יחד עם חברה בת בבעלותה המלאה, אביליטי תעשיות מחשב ותוכנה, עם הרשות לניירות ערך בארה"ב  (SEC) ליישוב תביעת אכיפה נגד החברה ונגד ACSI, עליה דווח בעבר. ההסדר כפוף לאישור בית המשפט המחוזי של ארצות הברית בניו יורק. על פי תנאי ההסדר, אביליטי הסכימה למתן פסק דין על בסיס "אי הודאה ואי הכחשה". פסק הדין המצריך את אישור בית המשפט, הנו חלק אחד מהסדר בשני חלקים, אשר על פיו סכומי הקנסות, אם יחולו, ייקבעו במועד עתידי על ידי בית המשפט, לפי בקשה שתגיש הרשות לניירות ערך. 

מנייתה של צירון  מזנקת ב-22% על רקע הודעתה על מיזוג עם חברה המספקת שירותים לסוחרים באמזון.

ביג  רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ומנהלת מו"מ לרכישת הקניון שבנתה אביב ארלון  במדינה.

פריון נטוורק  מטפסת בעקבות דיווח על שת"פ בתחום הפרסום הדיגיטלי.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום יציבות. אג"ח חברת אול-יר נחלשות עד כ-1%, ובכך תיקנו חלק מהעליות החדות שרשמו מוקדם יותר השבוע, אחרי שהחברה דיווחה כי היא "בוחנת מכירת נכסים המשועבדים לאג"ח ג' ו-ה'". ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה חיובית.

בהראל ביטוח ופיננסים העריכו, כי הנתונים החזקים שפורסמו בסוף השבוע האחרון בנוגע לשוק התעסוקה האמריקאי "מצננים את אלה החוששים מהאטה משמעותית בארה"ב ותומכים להערכתנו בכך שהבנק המרכזי ישאיר את הריבית ללא שינוי, ובתחזיותיו המעודכנות יטען לצמיחה של כ-2% בשנה הבאה לצד יציבות בריבית".

עוד העריכו שם כי הנתונים שהתפרסמו, "מחזקים את הערכתנו שהחולשה שראינו השנה בצמיחה לא תחריף בשנה הבאה", ומעריכים כי מלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב לבין סין "לא תחריף".

לגבי הצפוי בגוש האירו, בהראל מעריכים כי הבנק המרכזי האירופי יותיר ביום חמישי הקרוב את מדיניותו ללא שינוי, וכי עיקר העניין "יהיה על מסיבת העיתונאים הראשונה של הנגידה החדשה כריסטין לגארד לאחר הודעת הריבית, כאשר המשקיעים ינסו לברר האם היא תאותת על התמדה בקו היוני מאוד של הנגיד הקודם".

לגבי הזירה המקומית, כלכלני בנק לאומי ציינו בסקירתם השבועית כי "מרבית האינדיקטורים מצביעים על קצב התרחבות איטי יותר של הצריכה הפרטית (ללא קניות של ישראלים בחו"ל ורכישות אונליין) בעת הנוכחית לעומת תקופות קודמות, כפי שעולה גם מבחינה של נתוני החשבונאות הלאומית".

13:40

ירידות בתל אביב בצל הסנטימנט השלילי בשוקי העולם וזאת בהיעדר עדכונים לגבי שיחות הסחר בעוד הדד-ליין לכניסתם לתוקף של מכסים נוספים על סין מתקרב. מדד ת"א 35 מאבד 0.6%, כך גם מדד ת"א 90 ומדד הבנקים.

צירון  מזנקת בכ-14% על רקע הדיווח על מיזוג עם חברה המספקת שירותים לסוחרים באמזון.

אביב ארלון  מזנקת ב-8% על רקע הדיווח על מימוש נכס בסרביה תמורת כ-25 מיליון אירו.

11:05

המדדים בבורסה בתל אביב עברו לירידות של עד 0.5%, בהיעדר עדכונים חיוביים מכיוון זירת מתיחות הסחר שבין סין לארה"ב, בעוד שהדד-ליין שנקבע להעלאת מכסים מצד ארה"ב על מוצרים סיניים הולך ומתקרב.

מדד ת"א 35 מאבד 0.44%, מדד ת"א 90 מאבד 0.5%, ומדד הבנקים יורד ב-0.67%.

מניית בנק אגוד  מזנקת ב-8% על רקע המיזוג הצפוי עם בנק מזרחי טפחות, לאחר שרשות התחרות הודיעה הבוקר כי לא תערער על ההחלטה שסוללת את הדרך למיזוג הבנקים.

אביב ארלון  דיווחה על משא ומתן למכירת מלוא ההחזקות בחברה סרבית שבבעלותה מרכז מסחרי במדינה וזאת תמורת 24.95 מיליון אירו.

09:45

המסחר בבורסה נפתח הבוקר עם נטייה לירידות קלות, זאת בהמשך לנעילה השלילית אמש בוול סטריט. 

מניית אגוד  מזנקת בכ-10% ומזרחי טפחות  רושמת עליות קלות עם פתיחת המסחר, לאחר שרשות התחרות הודיעה כי לא תערער על ההחלטה של בית הדין לתחרות לאשר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד. "היום הודיעה הממונה לצדדים למיזוג כי לאחר דיון פנימי שנערך ברשות הוחלט שלא להגיש ערעור על החלטת בית הדין לתחרות. הרשות עומדת בקשר עם הצדדים בנוגע לסוגיות שבית הדין החזיר לפתחה בהם אשראי בתחום היהלומים ונושא הלימות ההון", נכתב בהודעה מטעם הרשות.

09:20

רשות התחרות לא תערער על אישור מיזוג מזרחי טפחות-אגוד. מטעם הרשות נמסר כי "לאחר דיון פנימי שנערך ברשות הוחלט שלא להגיש ערעור על החלטת בית הדין לתחרות"

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך לנעילה השלילית אמש בוול סטריט, לאחר שהמדדים שברו רצף עליות של ארבעה ימים, וזאת מבלי שדווח על עדכונים משמעותיים לגבי מתיחות הסחר למרות הדד-ליין המתקרב של הטלת המכסים בארה"ב. מדד הנאסד"ק והדאו ג'ונס איבדו כ-0.4%, מדד S&P 500 השיל 0.3% מערכו.

אתמול בתל אביב המסחר ננעל בנטייה לעליות, כך מדד ת"א 90 טיפס ב-0.5%, מדד ת"א 35 הוסיף 0.12% לערכו, ומדד הבנקים השיל 0.1%.

עיני השוק מופנות להתפתחויות נוספות במסגרת ההסכם שאותו מנסות לגבש ארה"ב וסין, במטרה לסיים את מלחמת הסחר הנמשכת כבר זמן ממושך בין שני הצדדים. ברמת המאקרו המשקיעים ממתינים להודעות הריבית של חלק מהבנקים המרכזיים בעולם, בראשות הפד האמריקאי, שיוכלו לסייע להם להבין את כיוון הכלכלה הגלובלית בהמשך.

"אנחנו נמצאים כעת בראלי של תקווה בשוקי המניות ולא של צמיחה", כך כתב אלכס אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש. "השוק שעולה על סמך תקוות לעתיד טוב יותר מתרחש בתקופות של ירידה בצמיחה ומתאפיין בביצועים עודפים של המניות הגדולות על פני המדדים של המניות הקטנות יותר".

"אנו מעריכים שבשנה הקרובה הכלכלה האמריקאית תיחלש יותר מאשר הכלכלות האחרות. לכן, המלצנו להקטין את החשיפה לשוק המניות האמריקאי על חשבון יתר השווקים. כדאי בעיקר לעשות זאת דרך הקטנת חשיפה למניות השורה השנייה בארה"ב", הוסיף.

עוד כתבות

הפגנה נגד המחדל בתחבורה הציבורית, בית המשפט העליון / צילום: יוסי סאידוב

"לא ניתן שתושבי בית שמש ימשיכו להיות בני ערובה למצב התחבורה"

בביהמ"ש העליון מתקיים כעת דיון בסוגיית "רכש גומלין" במכרזי התחבורה הציבורית, המעכבת שבעה מכרזים להוספת שירותי תחבורה והגדלת צי האוטובוסים ● ראשת עיריית בית שמש עליזה בלוך משתתפת בהפגנה מחוץ לאולם: "תושבי בית שמש שמוצאים את עצמם באופן יומיומי חסרי אונים"

אנשי ביטחון בודקים טמפרטורות גוף של הנכנסים לרכבת התחתית על רקע התפשטות נגיף הקורונה, בייגי'ן / צילום: רויטרס

הווירוס הסיני: מספר המתים והנדבקים עולה – 80 מתים ו-2,794 חולים מאובחנים

עד כה הרופאים הצליחו לרפא רק 54 מקרים מאובחנים ● הנדבקים שכרגע עומדים על 2,794 בני אדם בכל העולם, רובם בסין

הילארי קלינטון / צילום: סימון דוסון, רויטרס

הילרי קלינטון על צוקרברג: "אוטוריטרי"

קלינטון אמרה את הדברים בראיון לקראת הסדרה התיעודית החדש עליה ● עוד הוסיפה כי: "הם נצמדים לטיעונים שנוגעים לצנזורה ולחופש הביטוי כי זה האינטרס המסחרי שלהם"

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

קרטל המעליות: כתב אישום בכפוף לשימוע נגד בכירים ב-6 החברות החשודות

לפי כתבי החשדות שנשלחו לחברות ולנושאי משרה בכירים בהן, נציגי החברות השתמשו בקודים ביניהם על-מנת להסוות תיאום של כריתת הסדרי אי-תחרות, במסגרתם הסכימו החברות ומנהליהן שלא להתחרות על לקוחות קיימים האחת של השנייה

עינת פלד־שפירא  / צילום: אופיר שקד

סופי: עינת פלד-שפירא מונתה לתפקיד מנכ"לית חברת וילי פוד

וגם: בכירי סולאראדג' נהנים מהשיא: מימשו אופציות ומכרו מניות ברווח

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

ועדת חנינות ברוסיה אישרה את בקשתה של נעמה יששכר

ועדת החנינות אישרה את בקשתה של יששכר, הישראלית המרצה מאסר ברוסיה ● לאחר מכן, תועבר המלצה למושל המחוז וממנו לנשיא פוטין ● על פי ההערכות, ההחלטה תתקבל לקראת חזרתו של נתניהו, השוהה בוושינגטון

מתוך עשרות אלפי תלונות, לבתי הדין לעבודה הוגשו רק עשרות תביעות / צילומים: רפי קוץ, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

השתקה תאגידית: זינוק של מאות אחוזים במספר התביעות על הטרדות מיניות בבתי דין לעבודה

ב–2010 הוגשו רק 19 תביעות על הטרדה מינית במקומות העבודה וב–2018 לא פחות מ–114 תביעות • אבל לפי סקר של הלמ"ס, שיעור נמוך מאוד מהתלונות מגיע לערכאות שיפוטיות: ב–2017 לבדה הוטרדו 29 אלף נשים במקומות עבודתן, אך לבתי הדין לעבודה הוגשו רק 78 תביעות

בית הזיקוק של פז באשדוד / צילום: רוני שיצר

קנס של 905 אלף שקל לפז בית זיקוק אשדוד בגין זיהום אוויר

העיצום הכספי הוטל על פז בעקבות אירוע שבמהלכו קרסה מערכת החשמל במפעל, ועשן שחור וסמיך נפלט לסביבה מהלפיד במשך שעה שלמה; החלקיקים שנפלטו, מפאת גודלם הזעיר, יכולים לחדור לעומק הריאות ולכלי הדם ולגרום למחלות שונות

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

ויקטורי רכשה שניים מהסניפים החזקים ביותר של יינות ביתן ב-35 מיליון שקל

מדובר בסניפים בקניון עזריאלי מלחה בירושלים ובקניון איילון ברמת גן ● זו דריסת הרגל הראשונה של ויקטורי בירושלים ובקניוני עזריאלי

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

מטוס של קורנדון איירליינס / צילום: אתר החברה

חברת התעופה קורנדון איירליינס מרחיבה את פעילותה בקווים מת"א

החברה הטורקית-הולנדית הודיעה על הרחבה משמעותית בפעילותה עם פתיחת קווים ליעדים שונים בעיקר באירופה, בטורקיה וביוון, וביניהם היא מפרסמת גם שורה של יעדים חדשים לישראל וממנה

ניצול שואה / צילום: רויטרס

קבוצה הולכת ומצטמצמת של ניצולי שואה עותרת לבג"ץ: הזדמנות אחרונה לתקן עוול היסטורי מצד המדינה

ערב יום השואה הבינלאומי פנתה קבוצת ניצולי שואה שעלו לישראל עד שנת 1953 לבג"ץ, בדרישה כי יורה למדינה לתקן את העוול ההיסטורי שנגרם להם בעקבות ויתורה של המדינה במסגרת "הסכם השילומים" על זכותם לתבוע פיצויים מגרמניה

מאגר לוויתן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

פסגות: הירידות במחירי מניות ושותפויות הגז הטבעי מוגזמות

בבית ההשקעות מציינים שתי סיבות מרכזיות לירידות: חששות בשוק מירידת מחירים נוספת בסקטור הגז מעל לציפיות המוקדמות; והתרחבות השיח בישראל ובעולם בנוגע להגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות

השופט דוד מינץ / צילום: אתר בתי המשפט

דלק הונגריה תשלם מאות מיליוני שקלים מס על מכירת דלק ארה"ב

ביהמ"ש העליון קיבל ערעור שהגיש פקיד שומה נתניה וקבע כי תמורת מכירת ההחזקות בדלק ארה"ב, בגובה 2.5 מיליארד שקל, תיחשב לדלק הונגריה כרווח הון ולא כדיבידנד ● בעקבות ההחלטה שיעור המס על דלק הונגריה בגין העסקה יקפוץ מ-10% ל-25%

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

רגעי הכרעה: עדי צים מתקרב לחילוץ יינות ביתן, גם יונה פוגל בתמונה

על פי הערכות בשוק ביתן ניסה לאחרונה לקבל הצעה מפוגל, אך ככל הידוע כרגע אפשר והמגעים מול פוגל התקררו ● לפיכך, נראה כי לפי שעה יש יותר סיכויי היתכנות לעסקה עם צים

ג'ורדנה קטלר, אחראית מדיניות פייסבוק בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אחראית מדיניות פייסבוק בישראל: "לא רוצה להיות במאבק מול הרגולטור"

ג'ורדנה קטלר אמרה את הדברים בתדרוך מיוחד לעיתונאים לקראת בחירות 2020 ● עוד אמרה קטלר: "אנחנו מכבדים את החוק המקומי. מקווה שבעתיד תהיה רגולציה שתגיד לנו מה לעשות" ● תדרוך דומה ערכה אתמול פייסבוק גם עבור נציגי המפלגות

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

נגיף הקורונה הכביד על וול סטריט: הדאו מחק את העליות של 2020; סגירה צורמת באירופה

המדדים המובילים בוול סטריט צנחו בעקבות החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● באירופה הדאקס והקאק נפלו ב-2.7% ● מניות חברות התעופה, המלונאות והמסעדנות איבדו גובה ● בורסת טוקיו ננעלה בצניחה של 2%; שווקים רבים באסיה היו סגורים היום לרגל חגים

יו"ר כחול לבן בני גנץ ונשיא ארה"ב בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ: "אפעל ליישום תוכניתו של טראמפ בתיאום עם מדיניות האזור"

בשונה מן הפגישה עם נתניהו שנערכה אף היא מוקדם יותר היום, מן המפגש עם גנץ נשלחו אך ורק תמונות ולא ניתנה הזדמנות לעיתונאים להיכנס ולשאול שאלות

ראש ממשלת פינלנד, סאנה מרין / צילום: Vesa Moilanen/Lehtikuva, רויטרס

סוציאל-דמוקרטיה: המדינה תיתן לך את מה שההורים לא נתנו?

מה אם נולדתי למשפחה ענייה מאוד? האם נגזר עליי לא להגשים את כישוריי? ● סוציאל-דמוקרטיה מאמינה שהשוק החופשי אינו מספיק כדי לייצר חברה טובה והוגנת, ושלמדינה יש תפקיד משמעותי ביצירת הגנות לאלה מאיתנו שחווים נפילה כלכלית כלשהי ● אז למה השיטה הזאת לא כל-כך תפסה? ● האזינו

מטוס של חברת התעופה הסינית סצ'ואן איירליינס / צילום: יחצ

סצ’ואן מבטלת את כל טיסותיה לסין - אבל רק בעוד שבועיים

לפי הודעת החברה, "הטיסות לישראל יבוטלו החל מ-12 בפברואר ועד 26 בפברואר. הטיסה האחרונה בפברואר תצא ב-9 לחודש. הטיסות יחודשו ב-2 במרץ"