גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אנחנו בהחלט יכולים לחזות חברה של 200 מיליון דולר הכנסות בעוד שלוש שנים"

כריס וולף, מנכ"ל ID Systems שרכשה את פוינטר לאחרונה תמורת כ-140 מיליון דולר, והעומד בראש החברה המשותפת פוורפליט (PowerFleet), מספר בראיון משותף עם דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר עד למיזוג, על היסטוריית היחסים בין החברות, על הרציונל בחיבור ביניהן, האם ימשיכו להיסחר ולפעול בישראל, ומה הסיכוי שפוורפליט תירכש בעתיד הקרוב

דוד מחלב (מימין) וכריס וולף / צילום: איל יצהר, גלובס
דוד מחלב (מימין) וכריס וולף / צילום: איל יצהר, גלובס

לפני כמה שנים, כשמנכ"ל חברת פוינטר דוד מחלב שחיפש דרכים להרחיב את פעילות החברה לשוק האמריקאי, הוא ביקש לרכוש את חברת ID Systems, אלא שלא נמצאה שפה משותפת עם הנהלת אותה חברה ומחלב ויתר על הרעיון. לפני כשלוש שנים, כריס וולף הצטרף ל-ID Systems כמנכ"ל שבא להבריא את החברה. הקשר בין שתי החברות התחדש והפעם נמצאה שפה משותפת, שהובילה לשיתוף פעולה בתחום המוצרים - ולבסוף גם לעסקה שבמסגרתה ID Systems רכשה את פוינטר תמורת כ-140 מיליון דולר. העסקה הושלמה בתחילת אוקטובר ולחברה המשותפת קורא ים פוורפליט (PowerFleet), כשוולף הוא המנכ"ל ומחלב משמש כמנכ"ל הפעילות הבינלאומית.

וולף הגיע השבוע לארץ (לביקור השמיני שלו רק בשנה האחרונה) להיפגש עם המשקיעים המקומיים, שמחזיקים במניית פוורפליט שממשיכה להיסחר בבורסה בת"א, בה נסחרה פוינטר. בראיון ל"גלובס" יחד עם מחלב, הוא מספר מדוע החליט שיש לרכוש את פוינטר, ולא רק לשתף פעולה: "עבדנו יחד ופיתחנו מוצרים לארה"ב. דוד רצה להביא את פוינטר לארה"ב, והיסטורית ID Systems הייתה בעיקר בארה"ב ובאירופה. אין בין החברות חפיפה גיאוגרפית, אך יש הרבה סינרגיות בפעילות. אחרי שלוש שנות עבודה יחד היה ברור שאנחנו עובדים על דברים דומים, והחיבור היה הגיוני", הוא אומר. לדבריו, גם פרופיל הצמיחה של החברה המשותפת מספק תמהיל טוב: "אנחנו צמחנו ב-20% והם בקצב low-teen (דו-ספרתי נמוך, ש'ח'ו'), ויחד יש לנו 600 אלף מנויים ברחבי העולם והכנסות חוזרות".

מחלב: "שתי החברות היו קטנות לפני המיזוג. להגיע לשוק כגוף משותף היה אחד הגורמים החשובים לעסקה. כשחקן קטן, אתה 'נענש' בשוק בתחרות מול חברות גדולות".

וולף: "ועדיין, למרות הקוטן, החברות הצליחו להשיג לקוחות גדולים".

הסינרגיות עליהן מדברים וולף ומחלב קשורות בעיקר לתחום הפיתוח ושרשרת האספקה, ובטווח הארוך גם במחקר ופיתוח ובתשתיות כגון IT.

לדברי מחלב, "החזון של החברה הממוזגת הוא לא רק סינרגיות וחיסכון אלא צמיחה בהכנסות. הכוח שלנו כחברה ממוזגת יעזור לנו להשיג יותר הכנסות יחד. זה החזון האמיתי. אני לא מזלזל בחסכונות אבל  זה לא מספיק, הנושא המרכזי היה להגביר את ההכנסות".

כיום מעסיקה פוורפליט 350 עובדים בישראל, מתוך כ-900 עובדים בסך-הכול ברחבי העולם. 

עד כמה פוורפליט מחויבת לעובדים בישראל?

וולף: "לא היינו קונים את פוינטר אלמלא איכות האנשים. בעבר, עבדתי בקוואלקום בסן דייגו וניהלתי חטיבה רב-לאומית, הכרתי ויש לי הרבה כבוד לחוזק הטכנולוגי של הישראלים, וגם ליכולת העסקית שלהם. דוד בנה פה צוות נהדר עם יכולות גבוהות".

ומה לגבי המסחר בבורסה המקומית? האם יש מחויבות לתקופת זמן מסוימת, ואחר כך הכוונה היא להימחק?

"אנחנו לא חושבים להימחק. יש לנו בישראל הרבה משקיעים, עובדים, חלק גדול מהפעילות ונתח משמעותי מההכנסות ומהרווח של החברה. יש לנו פה משקיעים גדולים שתומכים בנו, ואנחנו חושבים שהמסחר בישראל הוא דבר טוב עבורנו. נפגשתי עם משקיעים ישראלים כמה פעמים, הם נרגשים מהעסקה וחלקם גם רכשו עוד מניות".

"ברכישות, מחפשים אנשים, מוצרים ופוזיציה" 

לעומת זאת, חברת ההשקעות DBSI שהייתה בעלת המניות המרכזית בפוינטר, ניצלה את ההזדמנות ומיד לאחר השלמת הרכישה מכרה את המניות שלה בפוורפליט.

"DBSI מעדיפה להחזיק בשליטה בחברה. בכל מקרה, ללא יוסי (בן-שלום, מבעלי DBSI ויו"ר פוינטר, ש'ח'ו'), וללא התמיכה שלו, העסקה הזאת לא הייתה מתבצעת. יש לי הרבה כבוד אליו".

כיום, בעלת המניות הגדולה בפוורפליט היא קרן הפרייבט אקוויטי מארה"ב Abry Partners, עם 17.4% מהמניות, שמימנה את העסקה בהשקעה של 50 מיליון דולר במניות בכורה המירות (במקביל נלקח חוב מבנק הפועלים). ל-Abry יש שני חברים מטעמה בדירקטוריון, ולדברי וולף, "הדבר המעולה הוא שהם ידועים מאוד בתחום התחבורה ויש להם הרבה קשרים בתחום. זה עוזר לנו להבין את ה-deal flow ברמה הגלובלית, למצוא הזדמנויות לרכישה ולדעת מהן הזדמנויות הרכישה של המתחרים שלנו". 

כלומר, צפויות עוד רכישות שלכם בעתיד הקרוב?

"אנחנו תמיד מסתכלים על עוד רכישות, אם כי כרגע יש לנו הרבה עבודה. ברכישות, אנחנו מחפשים אנשים, מוצרים ופוזיציה. הרכישה של פוינטר היא דוגמה מצוינת לכך. אני קורא לזה תעשיית ה'הבי מטאל', שיש בה רכב, ויש בה אדם. המוצרים צריכים להיות מאוד איכותיים, וזה היה הבידול והסיבה לרכישת פוינטר".

למעשה, ללא רכישת פוינטר, ID Systems לא הייתה רווחית (לפי כללי החשבונאות המקובלים, GAAP).

"נכון. אני גויסתי לחברה להובלת תהליך טרן-אראונד. לפני שלוש שנים שינינו את המודל העסקי, וככל שיש לנו יותר מכירה של רישיונות, אנחנו יותר רווחיים. כעת, אנחנו חברה ממוקדת בוורטיקלים בשוק. אנחנו חברת B2B - מוכרים מוצרים לציים (ציי רכב, משאיות וכדומה, ש'ח'ו') שמוכרים לצרכנים שלהם. במקומות ספציפיים יש לנו גם B2C, כמו בתחום איתור רכב גנוב".

בין היתר, פוורפליט מספקת פתרונות בתחום המלגזות, או טכנולוגיה שמאפשרת לרכב שמסיע מוצרים בקירור (לדוגמה מזון) לשלוט על שינוי הטמפרטורה. לדבריו, לקוחות עם ציים מעורבים הכוללים כלי רכב של יצרנים שונים אוהבים את הפתרונות של החברה, משום שהם הופכים את הצי לאחיד.

בין הלקוחות הבולטים של החברה נמצאים Avis ו-וולמארט. עם זאת, וולף מציין שלאחר רכישת פוינטר, אין לחברה אף לקוח שאחראי על מעל 10% מההכנסות.

"מעשר חברות הטלמטיקה הגדולות בעולם" 

 

כשוולף ומחלב נשאלים מי המתחרים המרכזיים, הם מציינים שמות רבים של מתחרים בהתאם לסוג הפעילות, ביניהם למשל אומניטרקס שיצאה מקוואלקום, חברה בת של יצרנית הצמיגים מישלן בברזיל וחברות סלולר בארה"ב. " הטלמטיקה מאפשרת לקבל דאטה ולשלוט בו גם לצורך שימוש בעסקים אחרים", מסביר מחלב את האטרקטיביות שמושכת חברות רבות לתחום. מדובר במערכות המשלבות תקשורת ומידע. לדברי השניים, תחרות מרכזית מגיעה מיצרני הרכב עצמם, שמציעים פתרונות בתחום. עם זאת, הם מדגישים שפוורפליט היא אחת מעשר חברות הטלמטיקה הגדולות בעולם, עם 600 אלף מנויים.

עדיין, גם אחרי העסקה פוורפליט היא לא חברת ענק. מה הסיכוי שהיא תירכש על-ידי חברה אחרת?

וולף: "הכול יכול לקרות, אבל אנחנו לא עוסקים בזה אלא מתמקדים בביצועים. אני חושב שכרגע, השוק לא מבין את הפוטנציאל שלנו, ואנחנו עדיין צריכים לחנך את השוק. הרבעון הרביעי יהיה הראשון שישלב את התוצאות של החברות, וברגע שנראה לשוק את הביצועים והאינטגרציה, השוק יתגמל אותנו ".

הוא מוסיף שהחזון של פוורפליט הוא לסייע ברבולוציה של הלקוחות בעזרת חדשנות: "אם אנחנו לא יכולים לעזור ללקוח לשנות את הביזנס שלו, למה בכלל לעשות את זה?".

היעד של פוורפליט הוא להגיע להכנסות של 150 מיליון דולר ב-2020. "בכל שוק שבו אנחנו פועלים, הצמיחה השנתית הממוצעת הי א 14%-18% ובממוצע 15%. אנחנו בהחלט יכולים לחזות חברה של 200 מיליון דולר הכנסות בעוד שלוש שנים ", אומר וולף. הוא מספר שבניגוד לשמות של חברות אחרות בתעשייה, שהם "מעורפלים" למדי, השם פוורפליט נבחר כי הוא "מייצג בדיוק מה שאנחנו עושים: מעצימים את הצי של הלקוח כדי שיקבל יותר מהנכסים ומהאנשים שלו. מעבר לזה חשוב לנו שזה יהיה באופן בטיחותי".

מלבד ID Systems, היו עוד חברות שרצו לרכוש את פוינטר?

מחלב: "לא. היה לנו עם ID Systems רומן ארוך. פוינטר בפני עצמה השתנתה מאוד בשנים האחרונות, ועשתה דרך ארוכה מחברה בשווי 15 מיליון דולר לחברה שנמכרה ב-140 מיליון דולר".

כשהודעתם על העסקה, אמרת בראיון ל"גלובס"כי "ברמה האישית, אני צריך להתרגל לשבת בכיסא האחורי". התרגלת כבר?

מחלב (צוחק): "זה תהליך. כריס מגלה מדי פעם שזה לא קל". 

עוד כתבות

קלאוס שוואב / צילום: רויטרס

מייסד כנס דאבוס: "זה לא פייר להגיד שאנחנו מנותקים מהבעיות של העולם האמיתי"

כנס דאבוס ה־50 נפתח בשוויץ ● הכנס השנתי, שבו הון ושלטון מתערבבים בו האחד בשני, מתמקד השנה במשבר האקלים העולמי ● "אנחנו זקוקים לשיתוף-פעולה קבוע בין המגזר הציבורי והפרטי, כדי לעדכן בצורה מתמשכת את חוקי המשחק", אומר קלאוס שוואב

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

“רובע החדשנות” בב”ש / הדמיה: HQ אדריכלים

באר שבע רוצה להקים רובע חדשנות. לא ברור מי יתקצב אותו

העירייה תגדיר ותפתח אזור ממוקד שישמש נקודת מפגש מרכזית, האוניברסיטה ובית החולים יורידו גדרות ומשרדי הממשלה יעסקו ביחסי ציבור • תוכנית "רובע החדשנות" של בירת הנגב שמבקשת ליצור "אקוסיסטם" לרעיונות פורצי דרך נחשפת וחושפת בטן רכה: חוסר במימון

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכל כלול, בלי יוצא מן הכלל".

שלטי מכירה והשכרה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: אם על הנייר לרבים עדיף לשכור דירה, למה מעטים בישראל בוחרים בכך?

המדינה תורמת להנחה שלגור בשכירות זה לא טוב ולא ראוי, ודוחפת את הצעירים לרכוש דירות חרף הקשיים הכלכליים הרבים שמהלך כזה צופן ● דעה

מפגינים נגד טראמפ בדאבוס / צילום: רויטרס, Pierre Albouy

מה גילו בגרינפיס על המתכנסים בפורום הכלכלי בדאבוס?

דוח גרינפיס: בזמן שהמתכנסים בדאבוס מדברים על משבר האקלים, השחקנים הפיננסיים של הפורום הכלכלי העולמי מזרימים 1.4 טריליון דולר לדלקים מאובנים

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור באירופה בחברה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

מגמה שלילית בוול סטריט; ביונד מיט שוב מזנקת, בואינג צוללת

סיטיגרופ הוריד את המלצתו לבנק מורגן סטנלי ● מדדי פוטסי וקאק 40 איבדו 0.5%, מדד דאקס עלה ב-0.1% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.2% ● דרמה באסיה בצל וירוס הריאות בסין והורדת דירוג להונג קונג: הבורסה בהונג קונג איבדה 2.8%, שנחאי ירדה ב-1.4%, הניקיי ביפן איבד 0.9% ● בסוכנות הדירוג מודי'ס הורידו דירוג להונג קונג ל-Aa3 מ-Aa2

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

בסך-הכול גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

רחוב קפלנסקי 24, ראשל"צ / הדמיה: יח"צ

דיירי הבניין בן ה-45 שנה שיקבלו מרפסת שמש חדשה לדירה

התחדשות עירונית בראשון-לציון ● היזם יקבל שמונה דירות חדשות עם חניה לכל דירה ● הדיירים יקבלו ממ"ד ומרפסת שמש לכל דירה, מעלית לבניין, החלפת תשתיות, חיפוי חיצוני לבניין, גינה חדשה ולובי לבניין