גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי
תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים - כך עולה ממחקר של מכון אהרן למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי. על פי המחקר הפער בין מקבלי התארים גדל מ-23% בשנת 2000 ל-38% בשנת 2017. לטענת החוקרים, הנתונים האבסלוטיים שמציגה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), לפיהם חלה עלייה במספר הלומדים ולכן צמצום בפער בין הערבים ליהודים - מטעים. זאת משום שנתוני המל"ג, שהם נכונים כשלעצמם, כוללים את המגזר החרדי שמראש לומד בעצימות נמוכה, ולכן "מקטין" את מספר היהודים הלומדים, ובכך מעוות את הבנת המציאות. מהמל"ג נמסר: "השקענו משאבים רבים לשילוב הערבים באקדמיה. שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך".

עוד מעלה המחקר שערכה ד"ר מריאן תחאוכו כי רק 16 מכל מאה גברים ערבים פונים ללימודים אקדמיים בישראל. מתוכם, רק 9 מסיימים את לימודיהם. באוכלוסיה היהודית הנתונים גבוהים הרבה יותר - כמחצית מהגברים היהודים עושים זאת. "משנת 2000", מציינים החקרים, "17% מהערבים התחילו ללמוד באקדמיה לעומת 41.2% מהיהודים, ובשנת 2018 שיעור הערבים עלה ל-25.4% לעומת 54.3% בקרב היהודים".

במכון אהרן מציינים כי קבוצת ההשוואה הנכונה של הערבים היא לאוכלוסייה היהודית שלא כוללת את החרדים, כיוון שהחלק של החרדים באוכלוסייה היהודית הולך וגדל לאורך השנים, וההשתתפות שלהם בהשכלה הגבוהה קטן יותר ביחס לאוכלוסייה הכללית, מסיבות אידאולוגיות ואחרות.

נתון נוסף שלא נלקח בחשבון, על פי מכון אהרן, הוא שיעור הערבים בקרב בני העשרים באוכלוסיה - הגיל הרלוונטי ללימודים גבוהים. המחקר מעלה כי שיעורם של בני הגיל בקרב האוכלוסייה גדל לאורך השנים והוא עומד כיום על כ-30%. מדובר, בנתון גבוה משיעור הערבים בכלל הגילאים העומד כיום על 20%. "המדד הנכון להשוואה הוא שיעור הערבים המשתלבים באקדמיה ביחס לשנתון בגילאים הרלוונטים לכניסה ללימודים באקדמיה וביחס לשיעור היהודים בלי החרדים".

אפשר לראות שמתחילת המאה הנוכחית הפער בין הערבים ליהודים הלא חרדים דווקא עלה מ-24 נקודות האחוז, ל-29 נקודות האחוז. בשנת 2,000 17% מהערבים התחילו ללמוד באקדמיה לעומת 41.2% מהיהודים, ובשנת 2018 שיעור הערבים עלה ל-25.4% לעומת 54.3% בקרב היהודים.

לבסוף קובעים החוקרים כי את האשם האמיתי בפערים הגוברים יש לתלות במערכת החינוך ולא במוסדות האקדמיה: "70% מהערבים מסיימים תיכון ללא בגרות המאפשרת להם להשתלב באוניברסיטאות, לעומת 47% בקרב היהודים (כולל החרדים, אשר בלעדיהם הפערים אף גבוהים יותר".

סיבה נוספת היא המקום של מבחר הפסיכומטרי שמשמש כסלקטור בכניסה למוסדות ההשכלה הגבוהה. "גם מבין אלה המסיימים תיכון עם בגרות מלאה ישנו חלק גדול של ערבים שלא מצליחים לעבור את הפסיכומטרי ולקבל את הציון הנדרש כדי להתקבל למקצועות אותם מעוניינים ללמוד", כותבים החוקרים. "פער משמעותי בין הציון בפועל בפסיכומטרי לבין הציון הנדרש כדי להתקבל לתחום המועדף הוא גבוה באופן משמעותי בקרב הנבחנים בערבית ביחס לנבחנים בעברית בכל תחומי הלימוד".

מכשול שלישי הוא חוסר השליטה השפה העברית. מרבית מסיימי התיכון בחינוך הערבי לא שולטים בשפה העברית אפילו ברמה שמאפשרת להם לקיים שיח בסיסי. זאת גם הודות לשיטות הוראה שפה מפגרות, מיושנות ולא מתאימות לצרכיהם של התלמידים.

"לעלייה ברמת ההשכלה, בעיקר האקדמית, תפקיד משמעותי בצמצום פערי ההכנסה, התעסוקה והפריון בין ערבים ליהודים", אומרת עורכת המחקר הד"ר מרינה תחאוכו. "לאור תוצאות מבחני הפיזה האחרונים, אין מקום לאופטימיות גם לגבי העתיד. ההישגים של הערבים בפיזה ירדו בשנים האחרונות מה שהביא להרחבת הפערים מול היהודים. ממוצע הציונים של הערבים הישראלים בכל תחומי האוריינות (קריאה, מתמטיקה ומדעים) נמצא בתחתית הרשימה ונמוך אך ממדינות כגון ירדן ולבנון".

תחאוכו מפנה אצבע מאשימה כלפי הממשלה והדרג הפקידותי במדינה. "אם קובעי המדיניות ימשיכו לטמון את הראש בחול ולהתחמק מאחריות אנו נמצא את עצמנו בעתיד הקרוב במצב מאוד עגום שיבוא לידי ביטוי בכל ההיבטים הכלכלים וישפיע על רמת החיים של כל אזרחי המדינה", אמרה.

מהמל"ג נמסר בתגובה: "מל"ג וות"ת השקיעו ומשקיעים מאמצים ומשאבים רבים לשילוב האוכלוסיה הערבית באקדמיה הישראלית, לגיוון תחומי הלימוד ולחיזוק המצוינות בכל רמות התואר. מאמצים אלה נשאו פרי. מספר הסטודנטים מהחברה הערבית הוכפל בעשור האחרון מכ-25 אלף סטודנטים לכ-50 אלף סטודנטים. שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב- 2019. אנחנו גאים על כך.

"לצד הכפלת מספר הסטודנטים בתואר הראשון אנחנו עדים לגידולים מרשימים בעשור האחרון גם במספרי הסטודנטים הערבים בתארים המתקדמים (גידול של מעל 200% בתואר השני ושל מעל 100% בתואר השלישי) ובזכות תוכנית הנגשה להשכלה גבוהה הוליסטית ורחבת היקף שמפעילה ות"ת ב־8 השנים האחרונות, ליווי אישי והכוונה החל משלב התיכון ועד לתארים המתקדמים, ובזכות השקעה גדולה של משאבים, הצלחנו לסייע בצמצום חסמים של עשרות שנים.

"התוכנית מתחילה בשלב התיכון עם חשיפה לאקדמיה, לרבות סיוע בהכנה לפסיכומטרי, בהכנה למבחני העברית והאנגלית לאקדמיה, וממשיכה בתמרוץ ובתגבורים על פני רצף השלבים בתוך האקדמיה, החל במכינות הקדם אקדמיות, דרך התואר הראשון, המשך בתמיכה בתארים המתקדמים - תואר שני, תואר שלישי ופוסט דוקטורט ועד למינוי אנשי סגל אקדמי במוסדות.

"התכנית עוסקת רבות גם בגיוון תחומי הלימוד, כך שהסטודנטים יגיעו לתחומים מבוקשים במשק ובשוק התעסוקה. כך לדוגמה מספר הסטודנטים הערבים במקצועות הייטק הוכפל ב 5 השנים האחרונות. מל"ג וות"ת ימשיכו להרחיב גם בשנים הבאות את התמיכה בתכניות לשילוב סטודנטים מהחברה הערבית בדגש על מצוינות ועל הכוונה של הצעירים להגשמה עצמית ולמקצועות מבוקשים במשק".

עוד כתבות

פסטיבל האביב בצל נגיף הקורונה / צילום: רויטרס

בהלה ממגיפה באסיה, דוחות ענקיות הטק וריבית הפד: השבוע בשווקים

לקראת הודעת הריבית בארה"ב השבוע, כלכלני פועלים מעלים את האפשרות שהפד יוריד ריבית בצל החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● מרבית מדדי המניות בסין ירדו בעשרה ימים האחרונים בכ-5%, ובנוסף נרשמה ירידה בתשואות לפדיון של האג"ח הממשלתיות ● עונת הדוחות נמשכת: אמזון, מיקרוסופט, אפל ופייסבוק במוקד ● התחזית השבועית של "גלובס"

נהגי מוניות מפגינים נגד “אובר” בגרמניה. / צילום: רויטרס, FABRIZIO BENSCH

כך הפכה ענקית ההסעות "אובר" לסמל של כל מה שרע בשוק ההון האמריקאי

שוקי ההון של וול סטריט אינם משרתים עוד את הכלכלה של האנשים הרגילים • רק 15% מהכסף מגיע לעסקים יצרניים - היתר מסתובב במעגל סגור ומשמש למסחר בניירות ערך ונדל"ן שלא מייצרים ערך אמיתי • הפיננסיאליזציה של ארה"ב - כתבה שנייה בסדרה

משרדי רישום מקרקעין./ צילום: תמר מצפי

התשלום המקוון בטאבו הוא לא מהפכה שתעמוד בפני עצמה

האפשרות של בעל נכס לקבל התראה אם מישהו מנסה לבצע פעולה בנכס שרשום על שמו היא שיפור נחמד, אבל בשירות רישום המקרקין דרוש שיפור גדול יותר

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

משרד הבריאות מזהיר: יש להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין

בנוסף, משרד הבריאות קורא לישראלים השוהים בסין להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית במדינה ולכסות את הפה ואת האף במסכה כירורגית או בבד זמין אחר עד לבדיקת רופא ● המועצה לצרכנות: אין לגבות דמי ביטול מנוסעים שמבטלים חבילות נופש לסין

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

נגיף הקורונה: כאלפיים איש נדבקו עד כה בנגיף, 15 ערים בסין בהסגר

שני ישראלים ששבו מסין הוכנסו לבידוד עקב החשש כי נדבקו, אולם הבדיקות העלו כי השניים נקיים. תיירת סינית עדיין מאושפזת בבית החולים בית ג'אלה ברשות הפלסטינית ● ובהונג קונג מבטלים חגיגות ומזהירים: המדינה מתמודדת עם מצב חמור והממשלה נוקטת בצעדים דחופים במאבק נגד המשך ההתפרצות

פסולת פלסטיק בחופים  / צילום : Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

צורכים יותר, ממחזרים פחות: צריכת החומרים העולמית מזנקת לשיא של 100 מיליארד טון בשנה

החומרים המשמשים את הכלכלה העולמית גדלו פי ארבעה מאז 1970, הרבה יותר מהר מקצב הגידול באוכלוסייה ● בשנתיים האחרונות הצריכה קפצה אך דווקא השימוש החוזר במשאבים צנח ● הפורום הכלכלי העולמי: כלכלה מעגלית יכולה לייצר הזדמנויות עסקיות בסכום של 4.5 טריליון דולר

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

פרקליטי טראמפ: התנהלות הנשיא באוקראינה – למען האינטרס הלאומי

בפתיחת שלב ההגנה במשפט טראמפ בסנאט טוענים עורכי הדין שלו: הדמוקרטים שואפים לקרוע את טפסי ההצבעה וליטול מהבוחרים את זכותם להחליט

משאית של חברת ביכורי השדה / צילום: איל יצהר

ביכורי שדה חוזרת לבורסה: הסכנות וההזדמנויות בהנפקה

הניסיון של האחים שבע, בעלי ביכורי שדה, בתחום הסחר בתוצרת חקלאית עדיין לא הופך אותם למנהלים אולטימטיביים לרשת קמעונאית ארצית ● אבל אם הם יצליחו במשימה, תהיה זו בוננזה גדולה עבור המשקיעים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 24-25 בינואר

סופ"ש באיכילוב: 12 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מתחם רייסדור בבני ברק / צילום: צ.ל "טיטו אדריכלים"

רייסדור תקים שני מגדלי משרדים ברחוב הלח"י בבני ברק

החברה זכתה במכרז של רמ"י לקרקע בשטח 4 דונם ברחוב ● היא תשלם עבורו 55 מיליון שקל ● ביוני 2019 רכשה החברה קרקע סמוכה עם שותפה ב-57 מיליון שקל

נתן חץ / צילום: איל יצהר

נתן חץ במגרש של הגדולים: בנק ג'יי.פי מורגן פועל למכירת החזקותיו בפעילות הנדל"ן המשותפת בארה"ב תמורת כ-900 מיליון דולר

עפ"י ההערכות, העסקה כוללת את חלקה של ג'יי.פי מורגן בחברת קאר, בהיקף של כ-700 מיליון דולר, וכן השקעה של כ-200 מיליון דולר נוספים, הנדרשת להתבצע לתוך החברה הנרכשת

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

צחי נחמיאס לא עוצר: יזם הנדל"ן ששווה כבר יותר ממיליארד שקל בדרך לרכישת ישפרו תמורת 855 מיליון שקל

חברת מגה אור של נחמיאס צפויה לרכוש את הבעלות המלאה בחברת הקניונים של קבוצת אי.די.בי-דסק"ש לפי מכפיל של כ-1.06 על ההון העצמי של ישפרו ● לישפרו שבעה קניונים בערים ברחבי הארץ • עבור נכסים ובניין מדובר על חלק ממהלך אסטרטגי של יציאה מתחום הקניונים

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ סירב להגיע לבית הלבן עם נתניהו וקיבל הזמנה אישית מתוקנת

בהתייעצות עם חבריו להנהגת הרשימה התגלעו חילוקי דעות, וגנץ החליט שלא לכפות את עמדתו ● "גנץ הודיע בשישי כי לא ייעתר להזמנה לבוא עם נתניהו, אבל שוכנע לדחות את ההחלטה הסופית, ובמהלך השבת קיבל הזמנה נפרדת, ולכך נענה"

מיקי זוהר / צילום: דוברות הכנסת

הליכוד: לא נשתתף בדיוני המליאה להקמת ועדת הכנסת

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הודיע על כך בטוויטר וכתב: "לא ניקח בזה חלק ולא נשתף פעולה בקמפיין הבחירות שלהם 'רק לא ביבי'"

מריוס נכט - תמר מצפי

הבנק הדיגיטלי חושף את מנהליו ומדווח: נתחיל לפעול במחצית השנייה של 2021

הבנק הדיגיטלי בשליטת מריוס נכט ואמנון שעשוע חבר לטאטא ליצירת מערכת מחשב ונערך לגיוס הון

קניון ארנה ביום שמשי וחניון קניון ארנה המוצף עקב השטפון בנהריה / צילומים: ערן גילווארג, קודקוד מזג אוויר

האם הצפת הקניון בנהריה עלולה להטביע את רכישת ארנה גרופ בידי מגה אור?

ההצפה שגרמה לסגירת קניון ארנה בנהריה, במזג האוויר הסוער בראשית החודש, עלולה לסכן את עסקת מכירת השליטה בידי מגה אור

התקנת סיבים אופטיים של IBC / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם הסיבים צפוי לגייס 300-400 מיליון שקל בהובלת אפסילון ולידר

מטרת הגיוס של IBC היא להאיץ פריסת סיבים אופטיים ולקדם את פעילות האינטרנט של המיזם ● הגיוס יתבצע באמצעות הלוואה פרטית או בדרך של הנפקת אג"ח שייסחרו במערכת רצף מוסדיים בלבד

מלון PLAY, דן קיסריה, Market House, מלון ביי קלאב של רשת אטלס / צילומים: משרד אדריכלים דנה אוברזון, אורי אקרמן, נתן דביר

הנדל"ניסטים נוהרים לצ'ק אין: כך הפכה המלונאות לטרנד הלוהט של ענף הנדל"ן

חברות הנדל"ן המניב רוצות להרוויח מזרם התיירים המתחזק ולבזר סיכונים לאור עודף ההיצע המסתמן במשרדים, ומתחילות לפנות למלונאות: קונות בתי מלון, מסבות מבנים קיימים ומקימות חברות ניהול ● "התשואות במלונות פשוט טובות יותר היום" ● פרויקט מיוחד

דולי פרטון / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

אתגר התמונות של דולי פרטון שובר את האינטרנט

זמרת הקאנטרי האמריקאית פרסמה קולאז' תמונות שהצליח להשתלט על כל פיסת אינטרנט בשבוע האחרון ● מפורסמים מכל העולם, ממיילי סיירוס ועד בנימין נתניהו, ראו ורצו גם

מודי שפריר / צילום: Tracy מחברת Paul clarke

"מחירי הדירות יעלו, השקל ימשיך להתחזק": האסטרטג של מזרחי טפחות לא רואה מיתון באופק

מודי שפריר מעריך כי הצמיחה במשק תימשך השנה, אך בקצב מעט נמוך יותר ● בבנק צופים אפשרות של הורדת ריבית פעם אחת במהלך 2020, לרמה של 0.1%, ללא השפעות משמעותיות למהלך