גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדיקת "גלובס": העיר חריש צומחת מהר, אז למה לא כל הדירות נחטפות, ומה הם הפרויקטים החלשים?

היצע הדירות הנרחב בעיר החדשה חריש מסייע לחברות הבונות בה להרחיב את פעילותן, אך בחלק מהמקרים שיווק יחידות הדיור הופך למאתגר ● נתוני המכירות של החברות הציבוריות הבונות בעיר לא מצביעים על קשיים רוחביים, אך כוללים כמה פרויקטים עם היקפי מכירות נמוכים למדי

גינה ציבורית בחריש / צילום: שלומי יוסף
גינה ציבורית בחריש / צילום: שלומי יוסף

העיר חריש בצפון השרון היא אחד הפרויקטים הבולטים שקידם משרד השיכון בשנים האחרונות. הנתונים האחרונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שפורסמו בחודש שעבר, מעידים על המשך הצמיחה האינטנסיבית של העיר שהיא יעד לזוגות צעירים. בלמ"ס אף הכתירו אותה כיישוב מספר אחת בישראל במספר הדירות החדשות שנמכרו בו בסיכום הרבעון השלישי של השנה, 407, צמיחה של יותר מ-13% ביחס לרבעון המקביל ב-2018, וזאת אחרי שגם ברבעונים קודמים בלטו היקפי המכירות בעיר.

היכולת להיענות לביקושים הגבוהים לדירות בחריש מתבססת על היצע נרחב של דירות בעיר המתפתחת, מה שיכול לסייע להסביר את נתוני חברות הבנייה הבורסאיות הפועלות בחריש. הללו מעידים כי למרות הביקושים, לא תמיד מצליחות החברות הפועלות בעיר לשווק את כל היצע הדירות שלהן בקלות.

מבדיקת הדוחות הכספיים לרבעון השלישי שפרסמו לאחרונה ארבע מחברות הבנייה הנסחרות בבורסה והפועלות בחריש - חנן מור , אפריקה מגורים , אשדר ודמרי  - עולה כי לכולן מספר דירות משמעותי המשווק בעיר, וכי הן נהנות מהיקפי מכירות משמעותיים יחסית בחריש. לצד זאת, קופץ לעין, מנתוני הדוחות, היקף המכירות הנמוך בחלק מהפרויקטים שהן בונות בעיר.

הפרויקטים של חברות הנדלן הבורסאיות בחריש

בסך-הכול, ארבע החברות יחד הציגו בדוחות הרבעון השלישי כ-1,050 דירות הנמצאות בשלבי ביצוע ושיווק שונים, מפרויקטים שהקמתם הסתיימה ועד פרויקטים שעיקר ההקמה עוד לפניהם, ובסך-הכול נמכרו בהם כ-680 דירות - המהוות כ-65% מההיצע הכולל שלהן יחד. זאת כשכאמור, הנתונים מראים כי לצד פרויקטים שהגיעו לכדי השלמה, ואשר בהן נמכרו מלוא הדירות או רובן הגדול, כל אחת מהחברות מתמודדת עם מכירות חלשות יחסית בפרויקטים שהושלמו, או שנמצאים בשלבי הקמה מתקדמים יחסית.

מבחינת היקפי הפעילות הנוכחיים, השחקנית הבולטת בין החברות הפועלות בחריש היא חנן מור, שבשליטת היו"ר חנן מור והמנכ"ל אבי מאור, עם קרוב ל-570 דירות בארבעה פרויקטים שהקמתם הסתיימה או נמצאת בשלבים שונים, נוסף לפרויקטים בתכנון בהם קרוב ל-160 דירות נוספות. אחריה ניצבת אפריקה מגורים שמבצעת שלושה פרויקטים הכוללים כ-250 דירות; אשדר, מקבוצת אשטרום  מבצעת ומשווקת חמישה פרויקטים בהם יותר מ-120 דירות ודמרי, בשליטת המנכ"ל יגאל דמרי, המשווקת שני פרויקטים הכוללים יחד כ-110 דירות.

לכל החברות פרויקטים עם מכירות מדשדשות

כאמור, נתוני החברות לא מצביעים בכללותם על קשיים רוחביים, וכך לדוגמה חנן מור מציגה שיעורי מכירות של כמעט 100% בשני פרויקטים שהקמתם הושלמה - ומכ-280 דירות שהם כוללים יחד נותרו חמש בלבד שטרם נמכרו. עם זאת, החברה מציגה באחד הפרויקטים שלה מכירה של שמונה דירות בלבד מתוך 109 שכולל הפרויקט (כ-7% מסך הפרויקט), בעוד הפרויקט מצוי כבר בשיעור השלמה של 36%. בעניין פרויקט זה מציינים בחנן מור כי יש "הטיה של הנתונים ביחס למכירות האמיתיות".

לדברי חנן מור עצמו, "מה שקורה היום בחריש היה צפוי וידוע, עם קצב מכירות של שוק עם היצע דירות של הרבה מאוד שחקנים", ומדגיש, כי "המכירות שלנו נעשות בדיוק לפי התוכניות". לדבריו, "מכרנו בחריש קרוב ל-20 דירות עד סוף הרבעון השלישי של 2019 - כשתי דירות בחודש בממוצע, קצב הדומה למכירות בפרויקטים רגילים בתקופה של היצע גדול וביקוש לדירות חדשות שמתקיים, אבל לא בעוצמה מוגברת, בגלל שהעיר בהתפתחות".

לגבי עתידה של חריש מוסיף מור, כי "היום יש שם את ההזדמנות הכי גדולה, הנובעת מפיתוח מואץ של העיר, ובנייה מוגברת שהייתה בשנים האחרונות. בשנים הבאות נראה קיטון בהיקפי הבנייה ביחס לשנים קודמות. לדעתי זה הטיימינג האחרון לקנות דירה באזור גדרה-חדרה, במחיר של כ-10-11 אלף שקל למ"ר מגורים, משום שלהערכתי היא נמצאת בפני עלייה במחירים".

והקניון המרכזי בעיר חריש, שבנתה חברת חנן מור / צילום: אתר החברה

בסך-הכול סביוני חריש של אפריקה מגורים כוללים 11 בניינים, ולפי נתוני החברה, בשנים האחרונות היא מוכרת שם בממוצע כ-50 דירות בשנה.

שחקנית בורסאית מרכזית הפועלת כיום בחריש היא חברת הבנייה והתשתיות שפיר הנדסה, שנתוניה המעודכנים לגבי פעילותה ביישוב נעדרים מהדוחות הרבעוניים. בתחילת 2018 החלה שפיר בהקמת שכונת "בצוותא" בחריש, פרויקט ענק שבסיומו צפוי לכלול כ-1,500 דירות - קרוב ל-700 מהן במסגרת פרויקט "מחיר למשתכן", לצד שטחי מסחר ומוסדות חינוך, ואשר המכירות ממנו לפי שפיר צפויות להסתכם בכ-1.15 מיליארד שקל.

שפיר, שבשליטת ארבעת האחים שפירא, כאמור, לא מפרטת לגבי ההתקדמות בפרויקט בדוחות הרבעון, אחרי שבדוחות לסיכום שנת 2018, שפורסמו בחודש מרץ האחרון, עדכנה על שיעור השלמה של פחות מ-3% של הפרויקט. חברה בורסאית נוספת הפועלת בחריש ולא מפרטת לגבי מצב הפרויקטים שלה בדוחות הרבעוניים היא שיכון ובינוי. בסוף 2018 הציגה החברה שבשליטת נתי סיידוף פרויקט אחד בחריש עם פחות מ-40 דירות, אותו החלה להקים זמן קצר לפני פרסום הדוח, ושני פרויקטים בשלבי הקמה של כ-50%-60%, הכוללים יחד קרוב ל-160 דירות, מהן נמכרו עד אותו מועד רק 31 - פחות מ-20%.

העיר חריש/ צילום: שלומי יוסף

כ-3,000 דירות בעיר כבר מאוכלסות

משרד השיכון החל לשווק את חריש לפני כשבע שנים, כאלטרנטיבה זולה למגורים עם מחירי דירות נמוכים יחסית, והיום העיר היא יישוב בהתהוות שנמצא בצמיחה מתמדת. העיר ממוקמת במחוז חיפה לא רחוק ממחלף עירון, שם מתחבר כביש 6 לכביש 65, אולם הגישה מהעיר לשני צירי התחבורה המרכזיים האלה ארוכה ומסורבלת יחסית.

התפתחותה המואצת של חריש מייצרת עמה שלל אתגרים, ובעיות לא מעטות, בעיקר בנושאי תשתיות ותחבורה, ובעניין זה רק לפני שנה אמרה מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, כי "חריש היא בכייה לדורות מאחר והעיר תוכננה ללא תשתית תחבורתית ראויה". הקפיצה המשמעותית בכמות התושבים נרשמת על רקע היקפי הבנייה הגדולים המתבצעים בה, וכיום, ככל הידוע, יש בחריש כבר כ-3,000 דירות מאוכלסות, ועוד כמה אלפי דירות בבנייה.

כצפוי, בהתייחסויות רשמיות משדרים בעלי ומנהלי החברות אופטימיות חד משמעית לגבי מצב השוק בחריש, אולם שלא לציטוט, כמה מנהלי חברות הפועלות ביישוב מעידים כי פעילות המכירות בחריש בשנה החולפת אינה תמיד פשוטה כפי שמשתקף מכותרות העיתונים ומהנתונים המצביעים על העלייה בהיקפי המכירות. האתגרים, לפי אותם מנהלים, קשורים להיצע הנרחב של דירות שיש בחריש אחרי כמה שנים של בנייה מואצת, לתמהיל הדירות המוצעות בפרויקטים, וכן לתזמון השיווק שלהם.

זאת לאחר שבשנה החולפת, לדברי אחד מאותם מנהלים, "הבשילו כמה פרויקטים משמעותיים של תוכנית מחיר למשתכן (בעיקר של חברת שפיר הנדסה, א' ל'), והקמפיינים המסיביים הקשורים אליהם באו על חשבון הפרויקטים הקונבנציונליים - מה שהשפיע על רמות הביקוש בפרויקטים האחרים, והוביל להחלטה אצל חלק מהחברות להמתין עם שיווקם של פרויקטים חדשים הנמצאים 'בקנה'".

יחד עם זאת, הוא מדגיש, כי "אפשר לראות שבחודשים האחרונים המצב השתנה. אם במאי-יוני השוק בחריש קצת דשדש בגלל זה, כבר באוגוסט ניתן היה לזהות התעוררות ובספטמבר התחלנו להרגיש עלייה בביקושים, ואני מניח שגם אצל המתחרים הביקושים גדלו מאז. לכן, אם מוקדם יותר השנה היינו קצת יותר שמרנים, בגלל סימני האטה מסוימים, עכשיו נוכל שוב להתקדם עם השיווק של מה שיש לנו בצנרת".

לגבי קצב המכירות שרושמות החברות, אחד המנהלים גם מייחס חולשה יחסית בחלק מהפרויקטים לתמהיל הדירות המוצע. לדבריו, "אם לוקחים בניין שיש בו כמה דירות גן, דירות של 5 חדרים, וגם פנטהאוז אחד או שניים, כל אלה הן דירות יקרות יותר, והן בדרך כלל נמכרות לקראת האכלוס, משום שהרוכשים שלהם הם בדרך כלל משפרי דיור שקצב מכירת הדירות עבורם נמוך יותר". לעומת זאת, לדבריו, "מכירת דירות של 4 חדרים, שהן בדרך כלל הסטנדרט פה, נעשית בקצב גבוה יותר, ובהתאם דירות מסוג זה כבר אין לנו בהיצע, לכן אנחנו פועלים לפתיחת פרויקטים נוספים לשיווק". 

העיר שאליה מגיעים רק בגלל המחיר / אריק מירובסקי

גם ברבעון הרביעי של השנה, חריש ממשיכה לדהור עם מכירה מתוגברת של דירות חדשות. מתחילת אוקטובר נרשמו בעיר 270 עסקאות, ועוד היד נטויה. אחרי כמה שנים מקרטעות, העיר החדשה מתעוררת לחיים מבחינת מכירת דירות חדשות. האם חריש יכולה להיות גם אחת מהערים המובילות במכירת דירות חדשות, וגם כזו שיזמים מתקשים לעתים שווק בה דירות, כמשתקף בדוחות הכספיים של חברות הבנייה? כנראה שכן. מדובר באחת מהערים הראשיות שבהן מתנהלות הגרלות של "מחיר למשתכן", וגם אחת מהערים שבהן קיים היצע משמעותי של דירות חדשות בשוק החופשי כך שמתקיים בה מאבק איתנים על כספם של רוכשי הדירות, בדרך כלל זוגות צעירים.

ככלל חריש היא יצירת עיר מאין: מתחם גדול שיועד להפוך לעיר חרדית בגבעות שצופות על מזרח ואדי ערה, הפך כתוצאה מהמחאה החברתית ומעתירות לבג"ץ לעיר לכלל הציבור, שיתרונה הגדול לרוכשי הדירות הוא המחירים הזולים של הדירות בה. כך, דירות 4 חדרים נמכרו בה בדרך כלל במחירים של 1-1.1 מיליון שקל, דירות 5 חדרים נמכרות ב-1.2-1.3 מיליון שקל ומי שמעוניין להתהדר בדירות פנטהאוז - יפליג עד 1.7 מיליון שקל. מחירים שבמרכז הארץ ניתן רק לחלום עליהם.

במקביל לשוק החופשי, התקיימו בעיר הגרלות לכ-3,500 דירות שנבנות במסגרת "מחיר למשתכן". בחודשים האחרונים ניתן לראות בעיר הרבה עסקאות מוזלות - למשל דירות 4 חדרים נמכרות בכ-800 אלף שקל ודירות 5 חדרים בכמיליון שקל, וככל הנראה מדובר בדירות שנמכרו במסגרת "מחיר למשתכן". התוצאה הישירה של זה היא כמובן הסבת ביקושים מדירות בשוק החופשי לכיוון המבצעים הממשלתיים.

כרגיל, במקומות שבהם יש היצע גדול של דירות במסגרת מחיר למשתכן, היזמים שפועלים בשוק החופשי, מגלים יצירתיות גדולה יותר, על מנת לפתות רוכשים להגיע אליהם. לדוגמה, דירות גדולות יותר, מאובזרות יותר ובתנאי תשלום עדיפים. השאלה, עד כמה זה יכול לעבוד בעיר כמו חריש, שאליה אנשים מגיעים רק בגלל המחיר. 

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 ברמת שיא כל הזמנים, שיכון ובינוי טסה ב-8.5%

שפיר זכתה במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל, יחד עם אוריין שמנייתה טסה ביותר מ-40% ● שפיר הנדסה זינקה ביותר מ-11%, פריון קפצה ב-6.6%

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

נתנו לה אשראי: פנינסולה השלימה גיוס של 252 מיליון שקל

ההנפקה נסגרה במחיר של 3.6 שקלים למניה - גבוה ב-5.9% ממחיר המניה בשוק

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

מחיר למשתכן מקשה על בעלי דירות בפריפריה למכור את דירותיהם

כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית של האוצר לחודש נובמבר 2019 ● הצעירים שוברים שיאי רכישת דירות, אבל במשכנתאות גבוהות; משפרי הדיור מתקשים למכור את דירות היד השנייה שלהם; ואילו המשקיעים עוסקים בעיקר במכירת דירות

עמנואל מקרון בביקורו בישראל / צילום: Atef Safadi, רויטרס

איך מסקרת התקשורת הצרפתית את תקרית מקרון בעיר העתיקה בירושלים

נשיא צרפת גער בשוטרים הישראלים שרצו ללוות אותו לתוך כנסיית סנטה אנה בירושלים ● התקרית סוקרה בהרחבה בתקשורת הצרפתית והם אף הזכירו כי עימות דומה התרחש לפני 24 שנים עם נשיא צרפת לשעבר ז'אק שיראק

קתרינה סאקלארופולו  / צילום: EUROKINISSI, רויטרס

הפרלמנט היווני בחר לראשונה בנשיאה למדינה

קתרינה סאקלארופולו זכתה לתמיכה רב-מפלגתית וקיבלה 261 מתוך 300 קולות חברי הפרלמנט ● סאקלארופולו כיהנה עד כה כראשת מועצת המדינה של יוון, והייתה גם האישה הראשונה בתפקיד זה

רובע הים בחדרה./  הדמיה: יח"צ

בין חדרה לאבו דאבי: אלו הפרויקטים שישראל תציג בוועידת האו"ם על עירוניות

בכנס, שייערך באבו דאבי בחודש הבא, יוצגו מספר פרויקטים של בנייה ירוקה והתחדשות עירונית, שרובם יצאו לפועל במקרה הטוב רק בעוד שנים

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נוהגים בניגוד לחוק בנתיבי תחבורה ציבורית? בתל אביב תקבלו קנס של 500 שקל, זה מה שיקרה לכם בחיפה

נתוני האכיפה של עיריית ת"א ל-2019, שהגיעו לידי "גלובס", חושפים כי חלה ירידה במספר הנהגים הפרטיים שנוסעים בנתיבים בניגוד לחוק • אלא שת"א היא החריגה, ובשאר הרשויות הגדולות - דוגמת ירושלים, חיפה ורמת גן - לא מוצאים לנכון לאכוף, והאוטובוסים עומדים בפקק עם כולם

אפליקציית Envelope החדשה של גוגל / צילום: צילום מסך מיוטיוב

מנסים לצמצם את זמן השימוש בטלפון? גוגל רוצה שתכניסו אותו למעטפה

גוגל השיקה אמש אפליקציה בשם Envelope שמטרתה לסייע בהפחתת זמן השימוש בטלפון בעזרת מעטפת נייר

מנור וכפיר גינדי/צילום: צילום: דן שטרן

רגע לפני מחיקתה מהמסחר ובעזרת האחים גינדי: קאנומד גייסה כ-27 מיליון שקל בדיסקאונט של 40%

בעלי מניות בביופארם שהשקיעו 3 מיליון שקל יקבלו כ-13% מהון החברה ● ביופארם תמוזג לקאנומד תמורת 50% מהמניות, ולאחר המיזוג יחזיקו בעלי ביופארם - האחים גינדי וחגית ויינשטוק ודודו זהבי - בכ-57% מהחברה הממוזגת

דירת 3 חדרים, תל ברוך, תל אביב / צילום: KW-TLV-NE

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בתל ברוך בתל אביב?

הדירה בת 18 שנים והקומפלקס שבו היא נמצאת כולל בריכת שחייה מקורה וחדר כושר

רה"מ נתניהו, רעייתו, ונשיא צרפת עמונאל מקרון / צילום: קובי גדעון, לע"מ

לקראת פורום השואה הבינלאומי, שורה ארוכה של מנהיגים מגיעה לישראל

אמש נחת בישראל הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון והגיע לפגישה בבית רה"מ ● בשעות הקרובות אמורים לנחות בישראל סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, יורש העצר הבריטי הנסיך צ'רלס ונשיא גרמניה פרנק וולטר-סטיינמייר

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

פשרה: נקסטום תשלם 600 אלף שקל למשרד הביטחון במסגרת תביעה אזרחית

לפי התביעה, נקסטום וחברות נוספות - בשיתוף-פעולה עם יעקב כראדי, ששימש כראש תחום אמל"ח תקשוב בפיקוד צפון - הציגו מצגי-שווא למשרד הביטחון ולגורמי צה"ל, לפיו סיפקו שירותים ועבודות שהוזמנו, למרות שבפועל לא עשו כן

דורון גרסטל / צילום: יח"צ

הקאמבק האינטרנטי של פריון: התייעלות ושינוי אסטרטגי שיקמו את אמון המשקיעים בחברה

מניית החברה כבר צללה ב-95% מהשיא, על רקע הרעה בתוצאותיה ומאבק שליטה בין בעלי המניות, אולם מינוי דורון גרסטל למנכ"ל, ההתייעלות שהוביל וכניסה אסטרטגית לשוק ניתוח קמפיינים דיגיטליים שיקמו את אמון המשקיעים

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל אלפאבית וגוגל/ צילום: רויטרס, YVES HERMAN

בדרך לדאבוס: ענקיות הטכנולוגיה מנסות להשפיע על הרגולציה באירופה

בענקיות הטכנולוגיה מבינים שתוטל עליהן רגולציה, אך מנסים למתן אותה ● "רגולציה הגיונית צריכה להיות מידתית", אמר מנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי לקובעי מדיניות בבריסל

רוני מילוא / צילומ: תמר מצפי

חברת הנשק הגיאורגית שנידזה תובעת מיליונים מרוני מילוא: "הבריח נכסים לבתו"

החברה הגיאורגית שנידזה טוענת כי מילוא העניק ללא תמורה לבתו נכסים יקרי-ערך מחשש כי יינתן לרעתו פסק דין במסגרת סכסוך קודם שניטש בין הצדדים • לטענת שנידזה, מילוא ושותפו הסתירו ממנה כספים שהגיעו לה על תיווך בעסקאות נשק עם ממשלת גיאורגיה

ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב / צילום: Dalati & Nohra/Handout, רויטרס

המשימות המרכזיות של ממשלת לבנון הטרייה: הרגעת החששות הכלכליים וביעור השחיתות

ראש הממשלה החדש חסן דיאב, שנתמך ע"י חיזבאללה, אמר שהמשבר הכלכלי הוא בעדיפות הראשונה שלו ● בינתיים, המחאות האלימות ברחוב נמשכות

נשיא המדינה ריבלין נואם בירושלים / צילום: טל שניידר, גלובס

נשיא המדינה: "אנחנו מציינים את השואה וגם את הניצחון והחירות"

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח הערב בבית הנשיא את פורום השואה, בנוכחות עשרות מנהיגים מרחבי העולם

מרכז ההספקה של צה"ל / צילום: חברת שפיר

הזכייה שהקפיצה את מניות שפיר ואוריין: יקימו מרכזי אספקה עבור צה"ל בכ-5.5 מיליארד שקל

משרד הביטחון עדכן היום על החלטת ועדת המכרזים שלו לבחור בהצעתן המשותפת להקמה ואחזקה של שלושה מרכזים לוגיסטיים ● מניית שפיר עלתה ב-8%-9% וזו של אוריין זינקה ב-30%-40%

אודי שמאי/ צילום:איל יצהר

מניית הטכנולוגיה של זכיין פיצה האט בישראל מזנקת על רקע גיוס של 47 מיליון שקל באוסטרליה

דרגון טייל של אודי שמאי, המפתחת פתרונות תוכנה לאופטימיזציה של ניהול המשלוחים במסעדות מזון מהיר, מבקשת להיעזר בכספי הגיוס לחדירה לשוק האמריקאי