גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם "המניות הבטוחות" של סקטור הבריאות חוזרות להיות אטרקטיביות?

תיאום מחירים, סקנדלים ושחיתויות הפכו בשנים האחרונות את "המניות הבטוחות" מפעם של סקטור הבריאות לשק חבטות פופולרי ● אומנם אי-אפשר להתעלם מעננת אי-הוודאות שמעל התחום, אך כדאי לשים לב לכך שהחברות הללו נהנות מקצב גידול מרשים למרות ההאטה הכלכלית בעולם, גידול שלא בא לידי ביטוי במחירי המניות שלהן

מעבדת פארמה / צילום: shutterstock
מעבדת פארמה / צילום: shutterstock

עד לפני מספר שנים, סקטור הבריאות נהנה מאותו מעמד "על מחזורי", שממנו נהנה היום סקטור הטכנולוגיה. התחושה בקרב מנהלי ההשקעות היא שסקטור הטכנולוגיה הוא מקום שתמיד צריך להיות בו, שכן הצמיחה והחדשנות תמיד לצידו ולכן הוא צפוי רק להמשיך לעלות ולעלות. ואכן, בין אפריל 2016 (הנקודה בזמן ממנה החלה הפריצה של הסקטור) להיום, סקטור הטכנולוגיה הניב תשואה עודפת של 42% על מדד ה-S&P 500.

טיעונים דומים לאלו גם נשמעו במהלך שנות הראלי של סקטור הבריאות, כאשר בין השנים 2011 ועד לאמצע 2015 סקטור הבריאות הניב תשואה עודפת של מ-46% על מדד ה-S&P 500, קצת יותר מ-10% בכל שנה! באותם שנים דיברו על כך שככל שהאוכלוסייה מזדקנת, כך הביקוש לתרופות ושירותים רפואיים רק ילך ויגדל, דובר על כך שפיצוח הגנום יוביל לפיתוחים רבים של תרופות וטיפולים חדשים ודיברו על כך שהביקוש לבריאות הוא קשיח ולכן סקטור הבריאות הוא מקום שתמיד צריך להיות בו.

קלינטון וטראמפ מכניסים אי-ודאות

נקודת המפנה בעבור המשקיעים הגיעה ככל שמערכת הבחירות הקודמת בארה"ב (2016) תפסה תאוצה, כאשר נושא מערכת הבריאות הפך להיות מרכזי בתעמולה של כל אחד מהצדדים. מצד אחד הילארי קלינטון, שרצתה להגביר את הרגולציה ופיקוח המחירים על התרופות תוך קידום ה"אובמה-קר", ומהצד השני דונלד טראמפ, שאחד מהנושאים המרכזיים בקמפיין שלו היה למעשה ביטול רפורמת הדגל של קודמו ברק אובמה, כך שבכל מקרה הוכנסה רמה גבוהה של אי-ודאות למערכת.

הנושא הפוליטי חדר עמוק לתודעת המשקיעים ולאורך השנים האחרונות כל השקעה בבריאות הייתה מלווה בפחד ואי-ודאות בכל הנוגע לרגולציה על שוק התרופות ולמתקפות של הפוליטיקאים על מחירי התרופות והטיפולים החדשים שנכנסים לשוק. מעבר לכך, נחשפו לא מעט סקנדלים, פרשיות שחיתות ותיאום מחירים, באופן ששמר על הסנטימנט השלילי כלפי סקטור הבריאות לאורך רוב השנים האחרונות.

אם נשים לרגע את אי-הוודאות והפחד הרגולטורי בצד, חברות סקטור הבריאות נהנות מקצב גידול מרשים, הן במכירות והן ברווחים למרות שאנו בתקופה של האטה כלכלית בעולם, אשר גורמת לסטגנציה בקצב הגידול של רווחי חברות רבות ולהאטה במכירות. לראיה, קצב המכירות השנתי של חברות הבריאות בשנתיים האחרונות עמד על כ-12% בעוד שקצב המכירות של כלל מדד ה-S&P 500 עמד על כ-8.0%. זאת ועוד, בשנה האחרונה קצב המכירות של חברות הבריאות עמד על 9.9% בעוד שב-S&P 500 הקצב ירד ל-5.0% בלבד.

אולם בתקופה הנוכחית זה כמעט ולא בא לידי ביטוי במניות הסקטור. ב-2019 סקטור הבריאות עדיין נגרר אחר שאר השוק על רקע הסנטימנט הפוליטי השלילי ממנו הוא סובל. במערכת הבחירות הנוכחית שאנו ממש בפתחה, דונלד טראמפ מדבר על הפחתה דרמטית במחירי התרופות תוך מתן אפשרות להגברת יבוא התרופות מחו"ל. מצד שני, המועמדים הדמוקרטים המובילים אליזבט וורן וג'ו ביידן מובילים קו של הגדלת כוחו של הממשל לנהל מו"מ על מחירי התרופות, הן המקוריות והן הגנריות, כולל אפשרות לנקוט בסנקציות נגד חברות תרופות במידה והממשל לא יצליח להגיע לתוצאות. על כן, קל להבין את הסנטימנט השלילי סביב סקטור הבריאות.

תמחור בריא ביחס ליתר השוק

למעשה, הסנטימנט השלילי מופנה כלפי חברות התרופות, אך בתקופה בה המסחר בקרנות סל (ETF) הופך להיות יותר דומיננטי ותופס את החלק הארי במסחר בכלל, אותו סנטימנט כלפיהן משפיע גם על חברות וסקטורים אחרים שחולקים עם חברות התרופות את אותו מדד. כך לדוגמה, חברות התרופות מהווה כ-30% מהמדד, ולצידן נמצאות חברות ציוד רפואי (כ-25% מהמדד), בתי חולים וסיעוד (כ-20% מהמדד), וביוטכנולוגיה ושירותים שונים (כ-23%). מאחר ותתי סקטורים אלו דרים תחת אותו גג (סקטור הבריאות), גם מחירי המניות שלהם פיגרו אחר השוק במהלך השנים האחרונות. מקרים כאלו נוטים בדרך כלל לייצר הזדמנויות השקעה.

מבט על הביצועים של תתי הסקטורים הללו מראה כי אכן השוק מבדיל באופן ברור בין חברות התרופות לבין שאר תתי הסקטורים, כאשר מחירי מניות חברות התרופות נותרו כמעט ללא שינוי בשנה האחרונה. שאר תתי הסקטורים הניבו תשואות גבוהות יותר, אך עדיין בהשוואה לשאר שוק המניות, גם תתי סקטורים אלו הניבו תשואות חסר משמעותיות.

האם הטכנולוגיה של השנים האחרונות היא הבריאות

שילוב זה של תנאי בסיס חזקים הכוללים תזרימי מזומנים יציבים, מכירות ורווחים חזקים ביחד עם תת ביצוע של מחירי המניות, הפך את סקטור הבריאות לאחד מהאטרקטיביים ביותר בשוק המניות במונחים של תמחור יחסי.

בנוסף, גם מנקודת מבט מאקרו כלכלית סקטור הבריאות צפוי לרכז הרבה עניין בשל אופיו והדרך בה הוא מתנהג בתקופות שונות במחזור הכלכלי. כך לדוגמה, תקופות של עליית ריבית מאפיינות את שיא המחזור הכלכלי בו הצמיחה מאיצה והציפיות האינפלציוניות מתחילות לטפס. בתקופות אלו, סקטור הבריאות היסטורית הניב תשואות חסר משמעותיות ביחס לשוק המניות הכללי, שכן בתקופות אלו הנהנים העיקריים הם הסקטורים אשר נהנים מצמיחה מהירה בביקושים ומעלייה בסביבת הריבית. לעומת זאת, תקופות של ירידות ריבית מאפיינות את השלבים המאוחרים ביותר של המחזור הכלכלי במהלכו הכלכלה כבר מאטה באופן משמעותי ובהם סקטור הבריאות נחשב היסטורית לאחד מהמצטיינים ביחס לשוק. אגב, בתקופות של יציבות בריבית, סקטור הבריאות נוטה להניב תשואות דומות לאלו של שוק המניות הכללי.

למה זה קורה? שוב, ננסה לשמור על ההסבר פשוט.

מנקודת מבטו של הצרכן, המוצרים והשירותים שמספק סקטור הבריאות נחשבים כבעלי ביקוש קשיח, כלומר כאלו שהצרכן ידרוש גם בתקופות של שגשוג כלכלי וגם בתקופות של האטה. מצד שני, מוצרים כמו רכב, מחשבים, טלפונים סלולריים, חופשות ועוד, הצרכן ייטה לצרוך יותר בתקופות של שגשוג ופחות בתקופות של האטה.

מאפיין זה מקנה לסקטור הבריאות יציבות ברווחים ובמכירות גם בתקופות שגשוג וגם בתקופות שפל. לאורך זמן, יציבות זו גם באה לידי ביטוי כאמור בביצוע העודף של הסקטור בשלבים המאוחרים של המחזור הכלכלי.

לסיכום, שילוב של תמחור אטרקטיבי ויציבות בתקופות של האטה כלכלית הופך את סקטור הבריאות להשקעה טובה לאורך זמן. על רקע הפיכתן של ענקיות התרופות לנושא מרכזי, לשלילה, במערכת הבחירות הקודמת בארה"ב, מתנוסס מעל כל ניתוח של מצבן סימן שאלה חשוב - עד כמה מערכת הבחירות בארה"ב בשנה הקרובה צפויה לפגוע בסקטור החבוט, או שמא בסיבוב הקרוב דווקא חברות הטכנולוגיה והמדיה הגדולות יהיו במוקד? 

הכותבים הם מנהלת מחלקת מחקר ברוקראז' בבית ההשקעות פסגות ומנהל מחלקת מאקרו בפסגות. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע

שורט חזק: הפוזיציה של טבע

אחד הסממנים הבולטים ביותר לחוסר אמון בחברה או בסקטור, מצד משקיעים בשוק ההון, הינו העלייה המתמדת בהיקף פוזיציות השורט על המניה. ככל שהיקף זה גדל, כך גדלה גם הציפייה לירידה בביצועי החברה ובביצועי המניה. עלייה דרמטית בפוזיציות שורט והיקפי שיא מביעים חוסר אמון וחוסר ודאות מאוד גבוהים סביב החברה, פעילותה וניהולה. אלו בולטים במיוחד כאשר האווירה בשוקי המניות הינה חיובית מאוד והמדדים נמצאים בשיא.

בחלקן הגדול של חברות הפארמה, בשנתיים האחרונות, הייתה נטייה לעלייה בהיקף פוזיציות השורט, שהביאה לידי ביטוי את המשקל ההולך וגדל שנותנות קרנות הגידור לסיכון לפגיעה בפעילות כתוצאה משינויים רגולטוריים, שינויים מבניים ובמפת התחרות שבאו לידי ביטוי בתחזית גם לירידה בהיקפי הפעילות ובשווי החברות.

בחינה של היקף פוזיציות השורט במניות חברות התרופות כדוגמת טבע, פייזר, מיילן, פריגו, אלי-לילי, ג'ונסון אנד ג'ונסון ועוד, מעלה כי פוזיציות השורט עלו במרבית המקרים מאז 2018, אבל רק במקרים מאוד בודדים פוזיציות אלו נמצאות כיום ברף העליון או בשיא. אחת מהדוגמאות הבולטים ביותר להיקף משמעותי של פוזיציות שורט ביחס לתעשייה, וגם ביחס לעצמה, הינו במניית טבע, שהיקף הפוזיציות לא רק שנמצא ברף העליון של השנים האחרונות, אלא שהוא מהווה גם כ-6.5% מהיקף המניות של החברה.

הסיבות לכך שטבע בולטת מאוד ביחס למניות הפארמה האחרות בהיקף פוזיציות השורט שלה, נובעות בין היתר גם מהשינויים המבניים בענף כפי שצוינו למעלה וממעורבותה של החברה בפרשת תיאום המחירים ובפרשת משככי הכאבים בארה"ב. זו האחרונה הגיעה לשיאה בשבועות האחרונים, כאשר תובעים פדרליים בארה"ב פתחו בחקירה פלילית נגד החברה וחברות נוספות, בחשד להצפת אזורים שלמים בארה"ב במשככי כאבים מבוססי אופיואידים.

עם זאת, מכת המחץ על מניית טבע נחתה עליה עם רכישת חברת אקטביס ג'נריקס, בשנת 2016, תמורת 40 מיליארד דולר. זו לא צלחה בהתאם לציפיות של הנהלת החברה והכניסה את החברה לסחרור פיננסי איתו החברה מתמודדת עד עצם היום הזה.

רכישת חטיבת התרופות הגנריות של חברת אלרגן הקפיצה את החוב נטו של טבע בשנת 2016 לכ-35 מיליארד דולר, בהשוואה ל-3 מיליארד דולר בלבד ב-2015, יותר מפי 11. העלייה החדה בהיקף החוב הייתה אמורה להוליד בתמורה חברה גדולה יותר, מגוונת יותר, בעלת יכולות פיתוח חזקות יותר, עם סל מוצרים רחב יותר וצנרת תרופות הממתינות לאישור בארה"ב ובאירופה, מספיק רחבה ועמוקה שתוביל את צמיחת החברה הרבה שנים לאחר מכן.

כל אלו לא התממשו ורכישת הענק הובילה לצלילתה של ספינת הדגל של התעשייה הישראלית. טבע, שהייתה ידועה במיזוגים ורכישות מוצלחות לאורך כל שנות קיומה, ביצעה רכישה שהייתה גדולה עליה במובנים רבים והובילה את החברה לסחרור פיננסי. המינוף שלקחה על עצמה החברה לטובת הרכישה, הוא כמכת מחץ לחברה, בטח בסביבה המאתגרת של ימינו, כאשר החברה מתמודדת עם ירידת מחירים במוצרים הגנריים לצד התחרות האגרסיבית למוצר הדגל שלה, הקופקסון.

בזמנים אלו, כאשר החברה צריכה להיות עסוקה ביצירת יתרונות תחרותיים חדשים באמצעות הרחבת ההשקעה במחקר ופיתוח, שיתופי-פעולה עם חברות אחרות בתעשייה ו/או רכישות לצורך קניית יתרונות, היא מתמודדת בעיקר בשאלת החזר החוב הענק שרובץ עליה לצד מעורבותה בפרשיות שנמצאות בלב השיח הציבורי בארה"ב. אלו לא מאפשרים ולא יאפשרו להערכתנו גם בעתיד הקרוב חזרה של החברה למצב פעילות רגיל, עם פוקוס ניהולי בתחומי הפעילות ומנועי הצמיחה העתידיים. 

עוד כתבות

האחים נאוי  / צלם: בן יוסטר

השלד שהכזיב: אחים נאוי צופה קיטון של כ-18 מיליון שקל ברווחיה בעקבות פסיקה בסוגיית קיזוז הפסדים

בית המשפט דחה את ערעור החברה, והיא עדכנה כי "לא תהיה רשאית לקזז הפסד הון ריאלי מני"ע" ● מדובר בהפסדים צבורים של כ-154 מיליון שקל שהיו בשלד הבורסאי גולדן אקויטי, שאת השליטה בו רכשו האחים ב־2010

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

רוצה להיות אמזון: סופר פארם מקימה פלטפורמת מכירות

הרשת מחפשת מנועי צמיחה חדשים לאור התחרות המחריפה בענף בישראל ● סופר פארם כבר החלה לגייס עובדים למיזם ותגייס מוכרים מהעולם ● המודל דומה לזה של אמזון, שיותר מ-60% ממכירותיה הן של צדדים שלישיים

דורון גרסטל / צילום: יח"צ

הקאמבק האינטרנטי של פריון: התייעלות ושינוי אסטרטגי שיקמו את אמון המשקיעים בחברה

מניית החברה כבר צללה ב-95% מהשיא, על רקע הרעה בתוצאותיה ומאבק שליטה בין בעלי המניות, אולם מינוי דורון גרסטל למנכ"ל, ההתייעלות שהוביל וכניסה אסטרטגית לשוק ניתוח קמפיינים דיגיטליים שיקמו את אמון המשקיעים

איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

שופרסל מתמודדת במכרז להפעלת הקנטינות של שירות בתי הסוהר

רשת המזון מבקשת מהספקים שלה הנחות גדולות על מוצרים, כדי לשפר את הצעתה

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

נתנו לה אשראי: פנינסולה השלימה גיוס של 252 מיליון שקל

ההנפקה נסגרה במחיר של 3.6 שקלים למניה - גבוה ב-5.9% ממחיר המניה בשוק

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

סין סוגרת לחלוטין את אזור ווהאן בו התפרץ וירוס הריאות המסתורי

העיר ווהאן, בה התפרץ וירוס הריאות המסתורי "קורונה", נסגרה לחלוטין על ידי הרשויות בסין ● כל תנועת התחבורה הציבורית נעצרה ותושבי העיר התבקשו לא לעזוב

וואטסאפ (WhatsApp) / אילוסטרציה: רויטרס

הפיצ'ר החדש של וואטסאפ שייקל לכם על העיניים בדרך

מצב כהה הוא פיצ'ר שהלך וצבר פופולריות, שמשנה את הרקע של אפליקציות לכהה, כך שיהיה נח יותר להשתמש בהן בלילה או במקומות ללא הרבה תאורה

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

טראמפ מגביר את הלחץ על אפל ודורש שתפתח אייפון של טרוריסט: "לא אכפת לי מהיחסים איתם"

"אפל צריכה לעזור לנו, ואני תקיף מאד בעניין הזה", אמר טראמפ בראיון לערוץ CNBC מפורום דאבוס ● מנכ"ל אפל טים קוק נחשב למי שיכול לעבוד עם טראמפ והממשל שלו באופן שחברות אחרות בעמק הסיליקון לא מצליחות

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

ה'קציצה' לא עוצרת, טסלה בעננים: האם הגיע העת לחשוש מהדובים?

מדד 500 S&P מציג רצף ימי מסחר עם תנודות נמוכות מ-1% שהוא כמעט חסר תקדים ב-50 השנים האחרונות ● בפעמיים האחרונות שהתופעה התרחשה, ב-2018-2017, אחרי תקופת השקט המדד צנח לטריטוריה דובית ● אז האם תגיע נפילה או רק "עלייה סנטימנטלית בתנודתיות"

מדף בקבוקי פלסטיק של קוקה קולה / צילום: תמר מצפי

קוקה-קולה: "אנשים עדיין רוצים בקבוקי פלסטיק"

ראש מחלקת הקיימות בקוקה-קולה מסרה כי החברה לא תפסיק את ייצור בקבוקי הפלסטיק החד-פעמיים ● עם זאת, קוקה-קולה, הנחשבת לאחת מיצרניות פסולת הפלסטיק הגדולות בעולם, התחייבה למחזר בקבוקי פלסטיק רבים יותר עד שנת 2030 ● האם מיחזור הוא אכן הפתרון או חלק מהבעיה?

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

האו"ם: ל-NSO הישראלית עשוי להיות קשר לפריצת הטלפון של ג'ף בזוס

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן" ● נציג זכויות האדם של האו"ם: "המידע שקיבלנו מרמז כי המעקב אחרי בזוס נעשה במאמץ להשפיע על דרך בה מסקרים ב'וושינגטון פוסט' את ערב הסעודית"

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

המדינה מניחה למאגרי המים להזדהם, ובעלי השליטה במתקני ההתפלה מרוויחים בגדול

בעידן משבר האקלים, אי אפשר להסתמך רק על מתקני ההתפלה • לפי דוח של "אדם טבע ודין", רבע מהבארות מזוהמות, מוקדי הזיהום במי התהום מתפשטים ופעולות שיקום אינן נעשות • רשות המים: "מטפלים ומקדמים באופן שוטף פעולות לשיקום זיהומים במי תהום"

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

לחץ פוליטי בימין על נתניהו להחיל ריבונות בבקעת הירדן: "‏המבחן היחיד הוא המעשה"

שר הביטחון בנט: "אני קורא לרה"מ להביא להצבעת הממשלה ביום ראשון הקרוב צו להחלת הריבונות, ‏ואחר-כך להביא את הצו לאישור הכנסת ביום שלישי" ● ח"כ האוזר מכחול לבן: "בקעת הירדן לא מעניינת את נתניהו"

רוני מילוא / צילומ: תמר מצפי

חברת הנשק הגיאורגית שנידזה תובעת מיליונים מרוני מילוא: "הבריח נכסים לבתו"

החברה הגיאורגית שנידזה טוענת כי מילוא העניק ללא תמורה לבתו נכסים יקרי-ערך מחשש כי יינתן לרעתו פסק דין במסגרת סכסוך קודם שניטש בין הצדדים • לטענת שנידזה, מילוא ושותפו הסתירו ממנה כספים שהגיעו לה על תיווך בעסקאות נשק עם ממשלת גיאורגיה

מנור וכפיר גינדי/צילום: צילום: דן שטרן

רגע לפני מחיקתה מהמסחר ובעזרת האחים גינדי: קאנומד גייסה כ-27 מיליון שקל בדיסקאונט של 40%

בעלי מניות בביופארם שהשקיעו 3 מיליון שקל יקבלו כ-13% מהון החברה ● ביופארם תמוזג לקאנומד תמורת 50% מהמניות, ולאחר המיזוג יחזיקו בעלי ביופארם - האחים גינדי וחגית ויינשטוק ודודו זהבי - בכ-57% מהחברה הממוזגת

נשיא המדינה ריבלין נואם בירושלים / צילום: טל שניידר, גלובס

נשיא המדינה: "אנחנו מציינים את השואה וגם את הניצחון והחירות"

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח הערב בבית הנשיא את פורום השואה, בנוכחות עשרות מנהיגים מרחבי העולם

מגדל וואן מנהטן סקוור של אקסטל / הדמיה: אתר החברה

חברת הנדל"ן הזרה אקסטל בוחנת גיוס אג"ח נוסף בת"א, לאחר שפרעה כמיליארד שקל

החברה היזמית של גארי ברנט, הפועלת בעיקר בשוק הנדל"ן של מנהטן, צפויה לגייס 200-100 מיליון דולר, כאשר האג"ח שכבר הנפיקה נסחרות בתשואה של 6.36% לאחר זינוק של 38% בשנה האחרונה

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל מוותרת על שני מוצרים שרכשה ב-2017

רכשה את המוצרים במטרה שיהוו בסיס לבניית מערך הפצה לתחום הגסטרו, אולם ההכנסות מהם היו נמוכות

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"