גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תחזית 2020: האנליסטים של אי.בי.אי בוחנים ארבע מניות בולטות בבורסת ת"א

מניותיהן של החברות טבע, פריזו, בזן ואלביט, הנסחרות בבורסת תל אביב, הנכללות במדד ת"א-35, עומדות במרכזה של סקירה שמפרסם בית ההשקעות אי.בי.אי לקראת תחילתה של שנת 2020

20 נקודות מפתח על 2020 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק
20 נקודות מפתח על 2020 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה יעלה בשנה הבאה בגורל ההליכים המשפטיים של חברת התרופות טבע ? האם השינוי האסטרטגי בפריגו יצליח? האם החוב של בזן  ימשיך לרדת? והאם אלביט מערכות  תחזור ב-2020 לשיעורי הרווחיות שאפיינו אותה בעבר? האנליסטים של בית ההשקעות אי.בי.אי מתייחסים לנושאים אלה ואחרים בסקירות על ארבע המניות האלה, המהוות חלק ממדד ת"א-35, לקראת שנת 2020.

מניות מומלצות של אי.בי.אי לשנת 2020

טבע: מומלצת ב"תשואת יתר"

"רב החובל של טבע, קאר שולץ, הצליח בשנתיים האחרונות לנווט את הספינה במים הסוערים, כשבאופק כבר רואים את חוב המבטחים", כותב סטיבן טפר, אנליסט הפארמה והביומד של אי.בי.אי. טפר מזכיר את ההליכים המשפטיים שטלטלו את המניה: "כשהתחילו להתברר היקפי הפשרות המתגבשות, הנזק הריאלי נראה הרבה יותר קל לעיכול".

טפר מזהה התייצבות בפעילות הגנריקה של טבע סביב 9-10 מיליארד דולר בשנה, ומזכיר כי ב-2020 טבע תציג תוכנית להמשך התייעלות במערך הייצור.

בקשר לתרופות הייחודיות, הוא מציין כי ב-2019 נרשמה ירידה של 40% במכירות הקופקסון, לצד עליית שני מוצרי הדגל החדשים - אוסטדו לבעיות תנועה ואג'ובי למיגרנה. להערכתו, ב-2020 השחיקה בקופקסון תהיה מתונה יותר, בעוד שאוסטדו תמשיך בצמיחה המואצת, כשבמחצית הראשונה של השנה יתקבלו גם תוצאות מניסוי קליני בתרופה בחולי טורט.

לגבי אג'ובי, שמחזיקה כיום כ-20% מנתח השוק, טפר מעריך חזרה לצמיחה מואצת עם השקת המזרק האוטומטי לאחר קבלת אישור FDA, שיאפשר לטבע להציע הזרקה רבעונית במקום חודשית.

עוד ב-2020, טבע צפויה להיכנס מהותית לתחום תרופות הביוסימילר בארה"ב (תרופות חיקוי לתרופות ביולוגיות). לגבי חוב החברה, שמגיע לכ-25 מיליארד דולר נטו, טפר מציין כי טבע ממשיכה להורידו, והצליחה למחזר חלקים ממנו.

בהליכים המשפטיים של טבע צופה טפר הגעה לפשרות. לדבריו, בהליכי האופיואידים כבר מתגבשת פשרה, ובתיאום המחירים בגנריקה הוא מעריך (בהערכה גסה) כי הנזק יגיע לכ-1.5 מיליארד דולר.

לדבריו, לאחר ייצוב הפעילות הגנרית, יישום מוצלח של תוכנית הרה-ארגון, השקה מוצלחת של מוצרים ייחודיים והורדת מינוף, "שולץ ממשיך להוכיח מנהיגות גם בטיפול במשברים המשפטיים, בארגון מבנה החובות, תוך גיבוש תוכנית להמשך התייעלות ואסטרטגיית מו"פ לבניית מנועי צמיחה לטווח הארוך". 

לסיכום, כותב טפר, "אנו ממליצים על מניית טבע ב'תשואת יתר', עם מחיר יעד של 14 דולר להשקעה בטווח הארוך".

פריגו: צפי ל"תשואת שוק"

"פריגו, בהנהגתו של המנכ"ל החדש, מורי קסלר, עוברת שינוי אסטרטגי מהותי, המבוסס על התמקדות במוצרי צריכה, תוך השמטת המילה בריאות (Healthcare) והחלפתה במלים 'טיפול אישי' (Self-Care)", כותב טפר מאי.בי.אי. לדבריו, המהלך נועד להרחיב את סל המוצרים של החברה גם לכאלה שאינם דורשים רגולציה, כשלהערכתו הפוטנציאל משמעותי. על הכוונת, לדבריו, קטגוריות מוצרים כמו משקאות בריאות, פרוביוטיקה, מוצרים מבוססי CBD ועוד.

"סוף 2019 התאפיינה בהתייצבות בפעילויות העסקיות של החברה, לאחר תקופה ממושכת של חולשה", מציין טפר. תחום הליבה - מוצרי הבריאות באמריקה - מציג צמיחה מתונה מאוד, שלא צפויה להערכתו להשתפר בקרוב. לדבריו, אף שפריגו מחזיקה ב-70% משוק המותג הפרטי, הצמיחה האורגנית שלה חלשה מאוד.

התוכנית האסטרטגית, שתיפרס על פני כמה שנים, תכלול ארגון מחדש של תיק המוצרים, תוך מכירת פעילויות שאינן בליבה העסקית, כמו פעילות התרופות הגנריות במרשם, שעומדת למכירה, שעשויה להכניס כ-2 מיליארד דולר שישמשו להורדת החוב של פריגו.

יעדי התוכנית האסטרטגית של החברה הם להגיע עד לסוף 2021 לצמיחה של 3% בהכנסות, 5% ברווח התפעולי המתואם ו-7% ברווח הנקי למניה, תוך הורדת המינוף. 

טפר מזכיר גם את חשיפת פריגו ל"פרשיות מס" באירלנד ובארה"ב, שבהן היא נדרשת לשלם 1.9 מיליארד דולר ו-843 מיליון דולר, בהתאמה. להערכתו, הן יסתיימו בפשרה לאחר מאבק ארוך, כשהדבר כבר מגולם במניה.

טפר סבור כי למרות הניסיון לנתק את הזיקה של פריגו לענף התרופות, יהיה מאתגר להביא לשינוי בתפיסה. הניסיון למצב את פריגו כחברת מוצרי צריכה נובע מתקווה לזכות במכפילי רווח גבוהים, מעל ל-20, בדומה לחברות בתחום - לעומת סביב מכפיל 7 בסקטור הגנרי.

"אנו ממליצים על מניית פריגו ב'תשואת שוק' עם מחיר יעד של 50 דולר, המשקף מכפיל של 12 על תחזית הרווח ל-2020 - מחיר יעד שנמצא בפרמיה משמעותית על המתחרות הגנריות הקלאסיות", ציין טפר.

אלביט: צפי ל"תשואת חסר"

תחת הכותרת "תעש מרימה את הראש, לטוב ולרע", מתייחס מנהל מחלקת המחקר באי.בי.אי, לירן לובלין, להיבטי הרווחיות בחברת אלביט בעקבות רכישת תעש. "בסוף נובמבר 2018 נסגרה עסקת רכישת תעש. הערכנו כי הסיכון העיקרי בעסקה הוא היכולת של אלביט למזג לתוכה את הפעילות הכבדה של תעש ולהרים אותה לרמות הרווחיות שאותן אלביט רגילה להציג. במבט לאחור, ניכר כי אלביט אכן נקטה מאמצים רבים למיזוג הפעילות, שבאים לידי ביטוי בצמיחה מרשימה בשורת ההכנסות. אך מנגד, החששות לירידה בשיעורי הרווחיות התממשו", כותב לובלין.

הוא מציין כי בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019 הציגה אלביט רווחיות גולמית ותפעולית של 27.2% ו-8%, בהתאמה, לעומת שיעורי רווחיות של 28.5% ו-8.9%, בהתאמה, בתקופה המקבילה ב-2018. "נציין כי גם צבר ההזמנות דורך במקום ברבעון השלישי, ולא צמח לראשונה מ-2012", מדגיש לובלין. "להערכתנו, התמחור הנוכחי מגלם שיפור עתידי במרווחים ומתעלם במידה מסוימת מהתוצאות הנוכחיות, ועד שתהליכי המיזוג עם תעש יושלמו, קשה להעריך עד כמה השיפור יהיה דרמטי".

לדברי לובלין, אלביט נסחרת במכפיל רווח של 20.5 ל-2020, לעומת מכפיל ממוצע של 18.5 בתעשייה. "אלביט מנוהלת בצורה טובה, בעלת פיזור גיאוגרפי ומהווה פוזיציה דפנסיבית", הוא כותב, אבל לדבריו, זה עדיין לא מצדיק את הפער ביחס למתחרות.

"לאלביט קיימים יתרונות רבים בתחום שבו היא פועלת, ורכישת תעש בשילוב עם פעילות ראיית הלילה של האריס מספקים לה בסיס רחב של פתרונות, שיבססו את מעמדה כחברה מובילה", כותב לובלין. "על אף הפוטנציאל העתידי, כשאנו מסתכלים על 2020, לא ניתן לעצום עיניים ולהתעלם מהמספרים. להערכתנו, אלביט תמשיך להתקשות להציג את שיעורי הרווחיות שהיו אופייניים לה לפני עסקת תעש, וככל שתשתרש ההבנה שהצמיחה בשורה העליונה לא באה לידי ביטוי בשיפור ברווחיות, וחשוב מכך, לא מביאה לצמיחה בתזרים, אנו סבורים כי המכפילים צפויים להתייצב בשורה אחת עם הממוצעים בתעשייה".

לדבריו, "אנחנו מחזיקים בהמלצת 'תשואת חסר' על מניית אלביט, במחיר יעד של 130 דולר למניה".

בזן: מומלצת ב"תשואת יתר"

"בסוף 2018 בזן הציגה לשוק ניתוח שביצעה עבורה חברת ייעוץ, ומסקנתו הייתה שהשפעת התקן הימי במעבר לשימוש במזוט דל גופרית על מרווח הזיקוק של בזן צפויה לנוע בטווח שבין 0 ל-4 דולרים לחבית החל ב-2020 ועד לאמצע 2022, בעוד בתי הזיקוק הפחות מורכבים יציגו מרווחים שליליים", כותב לובלין בסקירה על בזן.

לדבריו, 2020 היא השנה שבה תוצאות המחקר של בזן יעמדו למבחן המציאות: "אינדיקציה ראשונית להשפעות השינוי בתקן התקבלה בסוף 2019, והצביעה על צניחה במרווחי הייחוס לרמות שליליות".

עוד לדבר לובלין, ב-2020 קשה לחזות את תוצאות בזן. "מרווחי הייחוס צפויים להיות נמוכים באופן משמעותי ממרווח בזן. בעוד מרווח הייחוס גוזר מרווח ביחס לתמהיל מוצרים היסטורי, סביר מאוד לצפות שבתי זיקוק, שלהם קיימת הגמישות לבצע את המעבר בדומה לבזן, עברו לייצר מזוט דל-גופרית, ומכאן בסיס הסטייה בין מרווחי הייחוס למרווח בפועל", הוא כותב.

להערכתו, ב-2020 בזן תציג EBITDA גבוה מ-400 מיליון דולר. "ברבעונים הבאים אנו צפויים לראות את בזן משיגה מרווח עודף משמעותי מעל למרווח הייחוס", הוא מוסיף.

לובלין מעריך כי האפסייד הצפוי מחוזה הגז החדש ומתקנות IMO 2020 עדיין לא באים לידי ביטוי בתוצאות, ועל אחת כמה וכמה, במחיר המניה. "בזן נכנסת ל-2020 עם מאזן יציב, לצד מינוף פיננסי של 1.9 וחוב נטו של 860 מיליון דולר, שלהערכתנו, צפויים להמשיך לרדת. כחברה שצורכת אשראי על בסיס שוטף, נתונים כאלה יוזילו באופן משמעותי את עלויות המימון שלה", הוא כותב.

בסיכום מציין לובלין: "אנו מחזיקים בהמלצת 'תשואת יתר' על מניית בזן במחיר יעד של 2.2 שקלים למניה". 

עוד כתבות

יאיר לפידות ודב ילין/ צילום: איל יצהר

ילין לפידות: קיטון קל ברווח לסך של 38.2 מיליון שקל ודיבידנד בהיקף 42.5 מיליון שקל

בית ההשקעות שבניהול המייסדים יאיר לפידות ודב ילין הציג גידול בהכנסות מפעילויות הליבה ומעבר להפסד השקעה ● היקף הנכסים המנוהל בבית ההשקעות הצטמק ברבעון הראשון ב-15%, אז מאז סופו ועד היום גדל בכ-5%

משרד הייטק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משבר הקורונה: גיוסי עובדים הוקפאו, פגיעה קשה בסטארט-אפים קטנים

מחסור במימון, ירידה במכירות, קיצוץ בכח אדם ובמשכורות וסכנת סגירה ● סקר חדש בחן את השפעות משבר הקורונה על סטארט-אפים בישראל מאז תחילת המשבר

חוזרים לעבודה / אילוסטרציה: shtterstock, Reuters

יוצאים לשוק: המדריך המלא לעובדים ומעסיקים שרוצים לצלוח את המשבר

בשבועות האחרונים, במסגרת שידורי הלייב "תוכנית עבודה" בשיתוף מיקרוסופט, דיברנו עם עשרות מומחים על הטלטלה שחווה שוק העבודה בעקבות משבר הקורונה ועל מה שצפוי לו בעתיד • ריכזנו כאן, על קצה המזלג, כמה מהעצות שלהם למעסיקים ולעובדים שנאלצים לנווט בתנאי חוסר ודאות

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

7,500 שקל על כל עובד שחוזר מחל"ת: המודל השנוי במחלוקת מגיע לממשלה ומאחורי הקלעים נחשפים

הממשלה תצביע על תוכנית המענקים למעסיקים בהיקף של 6 מיליארד שקל. מדוע פסל כ"ץ את המודל שהוצג לו, למה מתעכב נושא המענקים מאז סוף חודש מרץ ואיך כל זה קשור ליועץ המשפטי לממשלה

מושיק רוט / צילום: יח"צ

אוצר מלים: מושיק רוט נזכר שהקול של אמא היה הופך כל סיפור למשהו מיוחד

השף מושיק רוט מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "סיפור" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מימין: נחשון קיויתי, חיים אביטן, עינת גנון ורועי אלקבץ, באתר הבנייה של הפרויקט ברחוב לה גארדיה / צילום: יח"צ

האם לקבוצת רכישה יש סיכוי להצליח בפינוי-בינוי?

כשקבוצות רכישה - שבשנים האחרונות עלו לכותרות עם לא מעט בעיות - נפגשות עם התחדשות עירונית, שבעצמה מעמידה אתגר בלתי פוסק בפני כל הרשויות, זה עלול להיגמר בכישלון מהדהד ● מה צריך לקרות בשביל שזה בכל זאת יצליח

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב / עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

דבר אליי במילים: השפה האנושית שינתה את העולם. איך הכול התחיל

איך התחילה להתפתח השפה האנושית, מה הקשר למבנה המוח והגרון שלנו והאם ייתכן שמשפטים קדמו למילים? החוקרים עדיין מתווכחים על סוגיות הקשורות ללידת השפה והמילים, אבל לא על התרומה שלהן להתפתחות בני האדם והתרבות ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

חללית השיגור של נאס"א וספייסX / צילום: ביל אינגלס, AP

השיגור עבר בהצלחה: החללית "דרגון 2" בדרכה לתחנת החלל הבינלאומית

לאחר שביום רביעי האחרון נדחה השיגור ברגע האחרון בשל תנאי מזג אוויר, הלילה בשעה 22:22 שיגרו נאס"א וחברת SpaceX של אלון מאסק את החללית המאוישת הראשונה שנבנתה על ידי חברה פרטית ● ניסוי שהתקיים היום בדרום-טקסס באחד הטילים האחרים שמפתחת החברה הסתיים בפיצוץ אדיר מסיבה לא ידועה

חגית ביליה / צילום: יהלי רייכנטל

אוצר מלים: חגית ביליה מספרת על מילה עם תקווה, עם אפשרות להתחדשות, לתקומה

חגית ביליה, בלוגרית הבישול לייזה פאנלים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שארית" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

משרדי חברת הטכנולוגיה נייס ברעננה. צומחת בזכות פעילות הענן
צילום: רויטרס, Ronen Zvulun

הקטר של המשק הישראלי מוביל גם את הבורסה

תיק ההשקעות הטיפוסי של המשקיע הממוצע בבורסת תל אביב עתיר במניות בנקים ונדל"ן ● ואולם, הביצועים של סקטור הטכנולוגיה המקומי, והמגמות בעולם, מעידים כי יש צורך בשינוי

יבין גילמור, איתן זינגר, עידן מדרוני / צילום: עינת לברון, דרור כץ

"כמו משקפי רנטגן לנדל"ן": כך תבצעו חקר שוק נדל"ני מהספה בסלון

היסטוריית מחירים, מידע תכנוני על השכונה, ומחשבוני מחירים: מהפיכת המידע והנגישות הדיגיטלית מאפשרים דווקא בתקופת הקורונה לדעת הרבה על נכסים שעליהם שמנו עין, מבלי לצאת מהבית ● אבל לא בטוח שזה מספיק ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

כאוס ופאניקה ברחובות ארה"ב, עוצר יציאות וכניסות הוכרז בבית הלבן

"חיי השחורים חשובים": הפגנות בעקבות חניקתו למוות של פלויד, אפרו אמריקאי בן 46, במינאפוליס ע"י שוטר ● השוטר החונק מואשם ברצח מדרגה שלישית ● בינתיים ההפגנות התפשטו למדינות וערים רבות, בהן לוס אנג'לס, וושינגטון הבירה, ניו יורק, דנבר, לאס וגאס ושיקגו

פרויקט תמ"א 38. הממשלה קבעה יעד: לעלות ל־46% מכלל התחלות הבנייה  / צילום: אייל פישר

מעודדים התחדשות עירונית? לאן נעלמה תמ"א 38

הדוח שכתב הצוות להסרת חסמים בהתחדשות עירונית חסר התייחסות לתוכנית לחיזוק מבנים - למרות שגם היא סובלת מאותם חסמים שתוקעים פרויקטים של פינוי-בינוי

מרב מיכאלי / צילום: רון קדמי

מרב מיכאלי יודעת שמפחיד להיקרא שמאלן ובוגד

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שמאל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

זהבה גלאון / צילום: ענבל מרמרי

אוצר מלים: זהבה גלאון חושבת שאנחנו רוצים ריבונות רזה, זוהרת

זהבה גלאון, לשעבר יו"רית מרצ, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "ריבונות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

אגי משעול  / צילום: בר גורדון

אוצר מלים: אגי משעול על המילה שיש בתוכה הבעת געגועים, אפילו תחינה

המשוררת אגי משעול מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "בוא"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב / עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

אל תגידו: המילים שאסור לומר, ומה קרה להן לאורך השנים

כוחה המאגי של מילה חרג מזמן מגבולות הדת, המיסטיקה והפולקלור ● גם בעולם המודרני, החילוני בהגדרה, הולכת ומתארכת רשימת המילים שאסור לומר, ובמקומן נעשה שימוש בביטויים מכובסים ותקינים פוליטית ● זה משפיע עלינו יותר ממה שאנחנו חושבים ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

בנימין נתניהו ובני גנץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הגבלת תנועה והפגנות: בממשלה לא בטוחים שהקורונה מאחורינו ודורשים סמכויות מרחיקות לכת

רגע לפני כניסת החג הופץ להערות תזכיר חוק שיקנה לממשלה לקבל סמכויות מרחיקות לכת, בהכרזה פשוטה אחת: מצב חירום קורונה

עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

תוצר, צמיחה, שיוויון, גירעון: מי מרוויח מהמלים שמרכיבות את השיח הכלכלי?

מאחורי המילים הנייטרליות שמרכיבות את האסכולה המדעית והרציונלית שנקראת כלכלה, מסתתרים הנחות יסוד שנויות במחלוקת, תפיסות עולם סובייקטיביות, וכן - גם לא מעט אינטרסים ● מי מרוויח מזה ומי מפסיד? בדיוק מי שחשבתם ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

הקורונה פגעה באימפריית המלונאות של דוד פתאל. ואז הגיע השיעור הקשה מכולם

האיש שעד לאחרונה נחשב לכוכב עולה בשוק ההון, נתקל לראשונה באופוזיציה פחות ידידותית כשנקלע לעימות מול מחזיקי האג"ח של קבוצת המלונות שלו ● איך זה ייגמר?