גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קנסות על איחורים וזמינות גם בשבת: בענף זועמים על מכרז הפרסום שהוציאה עיריית י-ם

מכרז הפרסום של עיריית ירושלים העומד על 8-12 מיליון שקל מעורר בשבועות האחרונים תרעומת בקרב משרדי הפרסום השוקלים להתמודד בו, בשל תנאיו ● דד-ליינים קשיחים והיעדר בלעדיות הם רק חלק מהם ● גורמים בענף: "זה מכרז הזוי"

עיריית ירושלים  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
עיריית ירושלים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

לפני מספר ימים הוציאה עיריית ירושלים את תקציב הפרסום שלה למכרז, אלא שהוא מעורר כעת ביקורת נוקבת בקרב משרדי הפרסום בשל התנאים לפיהם מתעתדת העירייה להתקשר עם הזוכים.

היקף תקציב הפרסום של עיריית ירושלים אמור לעמוד על 8-12 מיליון שקל (תלוי לאיזה חלק של המכרז מתייחסים - במכרז מופיע היקף התקציב פעמיים ובכל פעם הסכום אחר). העירייה לא מסתפקת במשרד פרסום אחד, אלא שומרת לעצמה את הזכות להתקשר עם שני משרדים ולחלק ביניהם את העבודה לפי שיקולה.

תנאי הסף מאפשרים למשרדי פרסום בכל סדר גודל להתמודד, כאשר נדרש ניסיון של שלוש שנים בלבד, ניסיון בהפקת קפיינים בהיקף של 300 אלף שקל לשני גופים, וניסיון של שני מהלכי מיתוג בשלוש השנים האחרונות.

התנאים שמעוררים תרעומת קשורים לבקשות מאוד לא שגרתיות שמוצבות במכרז. כך למשל, בעיריית ירושלים - שחלק ניכר מתושביה הם דתיים וחרדים שומרי שבת, דורשים זמינות בעבודה 24 שעות - שבעה ימים בשבוע.

תנאי אחר הוא שמשרד הפרסום נדרש להעביר את ההצעה הקריאטיבית בתוך 24 שעות, ועל כל יום איחור הוא צפוי להיקנס ב-1,000 שקל. מודעה סטטוטורית צריכה להישלח מוכנה שעתיים לאחר פניית העירייה. את התיקונים על המודעות יש לבצע בתוך שעה.

העירייה משלמת על זכויות לשידור עבודה (ג'ינגלים, למשל) לחצי שנה, אולם יש להם את הזכות להשתמש בה בלי הגבלה. התשלום למשרד הפרסום (שאמור להתפרנס רק מעמלת מדיה) אינו כולל זכויות יוצרים והמשרד אמור לסבסד אותן בעצמו. גם תרגומים לכל השפות יעשה המשרד ללא חיוב נוסף.

עוד שמורה לעירייה הזכות לבטל ללא התרעה כל מודעה, גם אם שוריין עבורה מקום בעיתון. עמלת הניהול במדיה המנוהלת (שהיא מדיה שקופה) עומדת על 9% בגוגל, 5%-4% טאבולה ואאוטבריין, ו-5% DBM. "אין מחירים כאלה והם רוצים לכלול בפנים גם עלויות הפקה", טוען בכיר בתעשייה.

"ברור שלא נעמוד בתנאים כפי שהוצגו במכרז"

סעיף אחר שגורם למשרדים לנוע באי-נוחות הוא זה שמתייחס לאופן בחירת הזוכים, היות שהוא לחלוטין על בסיס איכות ללא התייחסות להצעה המסחרית שמוצעת. מחיר הוא דבר קשיח שקל מאוד להשוות. איכות היא עניין יחסי שקשה לשפוט. בדרך כלל מכרזים כוללים ניקוד לחלק מסחרי ולחלק איכותי. ההיסטוריה של המכרזים בענף מלמדת שככול שאחוז האיכות יותר גבוה יש יותר סיכוי שלגוף הבוחר יש מראש נבחר מועדף וסעיף האיכות היא דרך לגרום לכך שאכן ייבחר.

משרדי הפרסום אמנם מבקרים קשות את תנאי המכרז אך זה לא מונע מחלקם לשקול לקחת בו חלק. בין מי שצפוי להתמודד ניתן למנות את יהושע TBWA, באומן בר ריבנאי, בריקמן (מקבוצת אדלר חומסקי) גיתם BBDO ונוספים. ברוב המשרדים מסרבים להתייחס למכרז באופן רשמי. אולם שלא לייחוס אומר חלק מהם "נסתדר. ברור שלא נעמוד בתנאים כפי שהוצגו במכרז".

לדברי בכיר בתעשייה: "הגישה כפי שהיא באה לידי ביטוי במכרז הזה היא בלתי נסבלת. ברור שהם יבחרו שני משרדים. העירייה קבעה מחירי מקסימום למדיות שמהן אמור המשרד להתפרנס, והם לא משלמים כמעט כלום - כמעט הכול אמור להגיע מהמדיה. זה מכרז הזוי אבל רבים בענף אומרים: 'אם אני לא אגש מישהו אחר ייגש' ומתמודדים. אומרים: 'נסתדר. נמצא איך להביא כסף'".

נציין כי לאחרונה כבר ערכה עיריית ירושלים מכרז על אירועי הקיץ שלה, אך הוא היה קטן יחסית. על התקציב התמודדו אז גיתם, זרמון, בורודה, ונוספים.

מעיריית ירושלים נמסר כי "במכרז דנן נקבע כי לעירייה הזכות להכריז עד שני זוכים זאת במטרה לאפשר לעירייה לעמוד בתוכנית העבודה השנתית וביעדי הפרסום בשוטף ובאירועים מיוחדים. לוחות הזמנים לביצוע השירותים הינם דינאמים ויקבעו בין היתר בכל עבודה בנפרד. קביעת זוכים בהתאם לאמות מידה של איכות המציעים וההצעות מטיבה עם משרדי הפרסום שלא נדרשו ליתן הנחות בשלב המכרז על מחירי המקסימום. זמינות המשרדים לעירייה היא מהותית לאור מורכבות המשימות הפרסומיות של העיר ירושלים. כמובן שזמינות בשבת היא לעיתות חרום בלבד. מחירי המדיה נקבעו ע"י הדרגים המקצועיים שגייסו לטובת מכרז גם יועץ חיצוני. מחירי המקסימום שנקבעו בשלב המכרזי משקיפים מחירים הגבוהים ממחירי השוק. במכרז נשאלו ע"י המציעים עשרות שאלות הבהרה העיריה השיבה על כולן".

עוד כתבות

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

עוברי אורח חובשים מסיכות ברחוב מחשש להדבקות מנגיף הקורונה שפרץ בווהן שבסין / צילום: רויטרס

קרב מאסף: כך מנסה ישראל לבלום התפשטות קורונה

הנוסעים הזרים שיגיעו הערב מהטיסה מסיאול לא יוכנסו לארץ; זאת לפי הנחיית רשות האוכלוסין וההגירה ● האם בעוד 48 שעות יורחב הצו גם ליפן ולטיוואן?

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

ברוק אלפרט / צילום: יח"צ

דיאטה היא (כן) מילה גסה: גורו התזונה האמריקאית שעושה דיטוקס לדיאטות המקובלות

אל תספרו קלוריות, אל תימנעו משומן, ותשאירו מקום גם לפחמימות ● גורו התזונה האמריקאית ברוק אלפרט מנסחת 10 כללים לאלו שאיבדו את מצפן האכילה, כי אין מנה משמינה יותר מצלחת מלאה בתחושת כישלון

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

דובי גריזלי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנופים המכשפים שבין אלסקה לקנדה. חשיפה לצפון

המעבר הימי שבין קנדה לארצות הברית מאפשר טעימה קטנה מאלסקה, על נופיה המכשפים, הטבע המסעיר וההיסטוריה הצבעונית מימי הבהלה לזהב

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"