גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרנות הגידור סוגרות את השנה הטובה ביותר מאז 2013, מי המרוויחים העיקריים?

בקרנות הגידור רצו לשכוח מהר את 2018 והמפלות הכבדות בסופה • הגאות בשווקים ב-2019 סייעה להן להתאושש עם תשואה דו-ספרתית • "גלובס" חושף מי הקרן שרשמה תשואה של יותר מ-55%, ומה עשו הקרנות שקשורות לרועי ורמוס, לקובי לוינסון ולבתי ההשקעות פסגות, אלטשולר שחם ומור

קרנות גידור / אילוסטרציה: שאטרסטוק
קרנות גידור / אילוסטרציה: שאטרסטוק

שנת 2019 הייתה שנה טובה מאוד עבור שוקי ההון בארץ ובעולם. מדדי המניות והאג"ח בת"א נסקו בשיעורים ניכרים שהובילו לתשואות חיוביות ניכרות ברוב אפיקי וגופי ההשקעות. דבר זה נכון במיוחד לתעשיית קרנות הגידור הישראלית, שרשמה ב-2019 תשואה ממוצעת שנאמדת בכ-12.6%. בשנה החולפת התאוששו הרוב המכריע של הקרנות מהשנה הקשה יחסית שעברה על התעשייה כולה ב-2018, שהסתיימה בתשואה שלילית שהשוק לא הכיר מאז 2008 - שנת המשבר הגדול.

בישראל יש כ-150 קרנות גידור שונות שמנהלות יחדיו כ-6.5 מיליארד דולר, שהם כ-22.5 מיליארד שקל, כך שכל 0.1% בתשואה מוסיף למשקיעים באמצעותן כ-22.5 מיליון שקל. בהסתמך על נתונים באתר צור גלבוע שעוקבים אחר תעשיית הגידור המקומית ומפרסמים את מדד צור גלבוע לקרנות הגידור הישראליות, השנה החולפת הייתה הכי טובה עבור תעשיית קרנות הגידור המקומית מאז שנת 2013, והיא החמישית בטיבה מאז 2007. מבדיקת "גלובס" עולה כי מתוך 27 קרנות גידור מובילות הפועלות בשוק המקומי רק שתיים רשמו ב-2019 תשואה שלילית.

התשואות החיוביות שנרשמו בכל תעשיית בקרנות הגידור אינן הפתעה. לדברי קרן הגידור גלבוע שלא משקיעה ישירות בשוקי ההון אלא משקיעה ב-21 קרנות גידור חיצוניות, "העליות היו גורפות בכל אפיקי ההשקעה, כשעיקר התשואה הגיע מקרנות עם חשיפה גבוהה יותר לשווקי המניות בארץ ובחו"ל ואג"ח קונצרני".

בקרן רידינג הטיבו להגדיר את השנה החולפת כשכתבו למשקיעים כי "2019 - אהבנו אותך, נתגעגע". זאת, הסביר צחי אברהם מנהל הקרן, מאחר ש"הכול עבד טוב בשנה החולפת, כמעט כל המדדים, בארץ ובעולם, במניות ובאג"ח". גם בקבוצת קרנות הגידור הגדולה והוותיקה בישראל, ספרה, שבניהול אורי גולדפרב ובבעלות ישראל מור, דורון ברין ורון סנטור, מסבירים כי "מרבית השווקים בחרו להתעלם מהיעדר צמיחה משמעותית ברווחיות בארה"ב ובאירופה בשנה החולפת ומהידרדרות במדי התעשייה והוצאות ההון", תוך שהתמקדו "בחצי הכוס המלאה של ממדי צריכה יציבים, תשואות נמוכות ונתוני צמיחה מבניים אחרים".

■ שנה חזקה לקנות הגידור המובילות - הטבלה המלאה »

מדד צור גלבוע לתשואות קרנות הגידור בישראל-1

רועי ורמוס בצד של המנצחים

גם בנוקד, קבוצת קרנות הגידור שבהובלת רועי ורמוס ושלומי ברכה, שהיו קודם לכן בפסגות ושלצדם שותפים נוספים שהיו בכירים בשוק המוסדי, מציינים לחיוב את השנה שהייתה. הם מסבירים כי "ב-2019 נרשמו עליות משמעותיות במדדי המניות המובילים בארץ ובעולם, לאחר התפוגגות הפחד שליווה את הירידות בשווקים בשלהי 2018", שהסתיימה ברבעון רביעי שלילי מאוד.

עוד מוסיפים בנוקד כי "העליות בשווקים הגלובליים נרשמו על רקע סביבת ריבית נמוכה ומדיניות מוניטארית מרחיבה במדינות רבות, שהיטיבו עם מחירי הנכסים", כשבנוסף המשיכה מגמת האטה בצמיחה העולמית כשמנגד החששות מהתמשכות מלחמת הסחר הלכו ודעכו. עוד הוסיפו כי "המשק הישראלי המשיך להפגין עוצמה ותמך בביצועי החברות".

גם בקרן הגידור של בית ההשקעות פסגות, שסיימה שנה חזקה ומוצלחת מאוד, מתמקדים באופן טבעי במלחמות הסחר ובריביות. "במבט לאחור על 2019, אנו סבורים כי שני הצירים שהשפיעו ביותר על שוק ההון מתחילת השנה היו ציר העלאות/הורדות הריבית בארצות-הברית וציר הסלמה/רגיעה במלחמת הסחר בין ארצות-הברית לסין", כאשר ב-ION מתייחסים למצב הפוליטי בישראל "שרחוק מלהיות אידאלי".

בהסתכלות בינלאומיות, ובראייה קדימה, אומרים בספרה כי "לאור סביבת הריבית הנמוכה לטווח ארוך מכפילי רווח גבוהים יותר נראים סבירים, כל עוד בעתיד הנראה לעין יתחדש מסלול צמיחת הרווחים", כאשר ביחס לשוק המקומי הם מציינים כי "רמות התמחור של השוק הישראלי נותרו נמוכות יותר משווקי מניות מקבילים לאור משקלן הגבוה של מניות ערך כמו בנקים, פארמה וביטוח במדד המקומי".

בנוקד מציינים בהקשר זה כי "הצפי לחריגה ביעד הגירעון הממשלתי, אי היציבות השלטונית והורדת תחזיות הצמיחה מציבים אתגרי מאקרו להמשך. בנוסף, רמת מחירי המניות היא מלאה ואנו מעריכים כי תידרש סלקטיביות רבה מבעבר על מנת להשיג תשואות". הם מוסיפים כי "מגמת ירידת התשואות וצמצום המרווחים מייצגת סביבת פעילות שונה מזו שהייתה בתחילת השנה, עם פוטנציאל נמוך יותר לרווחי הון".

ומה לגבי תוצאות הקרנות? נתחיל מאלה שהיו שמחות לשכוח את השנה האחרונה. טוליפ של מיכה מלכה רשמה ב-2019 ירידות של 10.5%, לאחר שב-2018 רשמה תשואה שלילית של כ-11.6%, רק שאז זו לא הייתה חריגה לרעה. בשקלול השנתיים האחרונות, השליליות עולה כי טוליפ מציגה מאז שנוסדה תשואה שנתית ממוצעת של 8.3%.

הקרן השנייה שהייתה שמחה למחוק את 2019 היא קרן יסעור של אלטשולר שחם, שמשקיעה במניות באמריקה הלטינית, במזרח אירופה, באפריקה, במזרח התיכון ובסיה, ושסיימה את השנה עם תשואה דולרית של מינוס 6% ויותר. לצדן נציין שלוש קרנות עם תשואה חד-ספרתית ודי מאכזבת: ION, טריו ומור השקעות אלטרנטיביות.

המובילה: הקרן ששרדה גם את 2018

יתר הקרנות השיגו תשואות חיוביות דו-ספרתיות. בראש יש את קרן קוליברי, שבניהול ערן מרדכי ואבישי קלימי, שרשמה בשנה החולפת תשואה חיובית של יותר מ-55%, לאחר שגם ב-2018 בלטה לחיוב עם תשואה חיובית של כמעט 12% - בעוד שרוב המתחרות שלה סיימו את אותה שנה בירידות. מאז הקמתה מציגה קוליברי תשואה שנתית ממוצעת של יותר מ-30%, שמציבים אותה בצמרת עם תשואה יותר מכפולה מזו של הבאה אחריה.

באופן טבעי, הקרנות שמתמקדות במניות והקרנות ההזדמנותיות מובילות את הרשימה, כשנכסי הבסיס שבהן הן משקיעות רשמו בשנה החולפת תשואות דו-ספרתיות.

כך, יתר הקרנות הבולטות לחיוב ב-2019 כוללות את נץ של בית ההשקעות אלטשולר שחם ושאת השקעותיה מנהל איציק טרגן, את קרן רידינג שבניהול צחי אברהם, שמציגה תשואה שנתית של מעל 17% מאז הקמתה, נוקד לונג שאותה מנהלים ורמוס, ברכה ושי יצחקי שבעבר ניהל את כספי העמיתים בהפניקס, כשאחריהן קרן פארטו אופטימום של בית ההשקעות פסגות, שמנוהלת על ידי דניאל אלון ומיכאל בנוולגי, ואלפא אופרטיוניטיס.

עוד קרן שרשמה שנה חיובית מאוד בתשואות היא גיא פאנד שבהובלת עודד גל, שנפרד בשנה החולפת משותפו בגיא פרטנרס - דני סער, שפתח קרן חדשה עם צביקה בארינבוים כמשקיע. גיא פאנד הייתה מהקרנות הכי חלשות ב-2018 עם תשואה שלילית של 27%, לא מעט בגלל החזקה כושלת בברוקלנד, כשהשנה היא תיקנה במידה ניכרת עם עליות של 30%.

עוד נציין את קרן ואר קפיטל שבניהול אמיר בורגר ויאיר ספלטר ושבה שותף קובי לוינסון, שרשמה ב-2019 תשואה של כמעט 14%. 

הרווח בפוקס מומש; מאיפה יגיעו התשואות ב-2020 

קרנות הגידור הן כלי השקעה שתופס לעצמו נתח הולך וגדל בשוק הפיננסי, הודות לגמישותן ולהיותן לא מפוקחות. מנהלי הקרנות הללו משתפות לעתים עם המשקיעים בהן את ה"אני מאמין" שלהם לגבי ההזדמנויות שיש בשווקים. לידי "גלובס" הגיעו הדיווחים למשקיעים בכמעט 30 קרנות גידור בולטות בישראל, שמהן ניתן לצייר כמה המלצות להשקעה, שיכולות לשמש כל משקיע.

כך, למשל, נוקד לונג מציינת בדוח שלה את מניות אטראו שוקי הון שמחזיקה במחצית ממניות בית ההשקעות המצליח מאוד ילין לפידות, ואת מניות רבל ומלם תים, "שביצעה מהלך אסטרטגי עם צירופה של אלתא, חברה בת של התעשייה האווירית, כשותפה בחברת אלטל שמרכזת את פעילותה בתחום הביטחוני". בנוקד אופרטיוניטי צוינה בין היתר מניית סולאראדג' שלדעת מנהלי הקרן יש לה "פוטנציאל מעניין גם להמשך", כשבנוקד קפיטל מציינים לחיוב גם את הפוטנציאל שעדיין קיים במבני תעשייה.

גם בספרה מציינים לחיוב את מניות רבל כמו גם אלה של חברת סולגרין שבשליטת ג'נריישן קפיטל. עוד חברה שזוכה לאמון של ספרה היא אלוני חץ, שמוכתרת על ידי הקרן כ"מניית בלו צ'יפ בסקטור המקומי", כש"הנהלת החברה בעלת יכולות מצוינות, רקורד מוכח של הצלחה ואסטרטגיית צמיחה סדורה לטווח הארוך". גם מבני תעשיה זוכה לאמון ספרה, ולצדה מניות ורינט ואראונדטאון.

ולסיום, קרן רידינג המליצה אשתקד על מניית פוקס, כשעתה היא מדוות למשקיעים שלה כי "יצאנו ברבעון האחרון מההחזקה שלנו בפוקס עם תשואה יותר מכפולה". ברידינג מזהים פוטנציאל לעליות שערים רק בשוקי המניות בדגש על החזקות גדולות יחסית במניות שיכון ובינוי והבנקים המקומיים - בהעדפה למניות הפועלים ופיבי (החברה האם של הבינלאומי), שלגביהם אומרת הקרן כי "הסיפור הוותיק עוד לא מיצה את עצמו" - כך שהתמחור שלהם "נוח והכיוון חיובי".

לגבי שיכון ובינוי מציינים בקרן כי למרות העליות החדות מאז הגיעו לחברה של אייל לפידות, עדיין יש "פער אדיר" בין השווי הסחיר לשווי הפנימי של החברה, כשהנכסים המשמעותיים בחברה "עדיין שם ולא מתומחרים במלואם". מנגד, רידינג מדגישים כי מבחינתם אין הזדמנויות להשקעה קדימה בשוקי החוב. 

עוד כתבות

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

תדברו על זה בליל הסדר: הגרלה מחודשת ל-418 דירות מחיר למשתכן

אחרי שבהגרלות קודמות של מחיר למשתכן לא היה להן ביקוש, משרד הבינוי והשיכון מוציא להגרלה חוזרת 418 דירות ב-11 ערים

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בשל הקורונה: האוצר ורשות שוק ההון יתירו לבנקים לספק ייעוץ פנסיוני מרחוק

הצעד נועד לסייע לענף הייעוץ הפנסיוני שהיקפו הצטמצם בשנים האחרונות ●  נכון לסוף 2018 ומאז 2007 ניתן ייעוץ פנסיוני בבנקים לכ-444.2 אלף איש, שלהם נכסים בהיקף של 187.5 מיליארד שקל

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"