גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעזרת הפד? בשלושת החודשים מאז שהחל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P טיפס ב-11%

האם אלון מאסק מטסלה, שמנייתה הכפילה את עצמה בתוך רבעון, צריך לשלוח פרחים לפדרל ריזרב? לא בטוח בכלל ● אז מה גרם לזינוק בשוק המניות?

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס
ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

מנכ"ל טסלה, אלון מאסק, צריך לשלוח מכתב תודה לפדרל ריזרב? או במילים אחרות: האם זה יותר מצירוף מקרים שמניית טסלה - כמו יתר שוק המניות - נסקה מאז שהפד התחיל שוב לקנות שטרי אוצר (bills) באוקטובר?

התשובה היא שהפד כנראה אינו הסיבה לראלי המדהים במניית טסלה ומניות אחרות, לפחות לא באופן המוכר של סיבה ותוצאה. מצד שני, אילו הפד לא היה פועל, השוק היה כמעט בוודאות נמוך יותר, אולי אפילו הרבה יותר.

המחשבה שצריך להכיר לפד תודה היא מאחר שבשלושת החודשים שחלפו מאז שהבנק החל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P עלה ב-11% ומניית טסלה הכפילה את עצמה. לא רק העיתוי היה מושלם, זה גם מזכיר משהו דומה שהתרחש לקראת שנת 2000, כאשר הפד פתח ברז ראשי של נזילות כדי לנקות כל סכנה של "באג 2000" באותה תקופה, ובועת הדוט.קום התנפחה לבלי היכר.

ג'ים ביאנקו, נשיא חברת ביאנקו ריסרץ', אומר שרכישות שטרי האוצר (מכשירי חוב לטווח קצר) מצד הפד מזינות את שוק המניות בדיוק כמו ההקלה הכמותית, או מה שרכישות האג"ח עושות: באמצעות מה שבנקאים מרכזיים מכנים "אפיק איזון תיקים". הפד קונה אג"ח אוצר, ומכניס כסף לכיס של הבעלים הקודם שלה. אותו אדם צריך לקנות משהו קצת יותר מסוכן, ומעביר כסף לידי הבעלים שלו.

"כל אחד עושה צעד אחד ימינה, ובסוף התור עומדות מניות שווי השוק הקטן (סמול קאפ)", הוא מסביר. המניות הקטנות הללו פיגרו אחרי מדד 500 S&P עד סוף הקיץ, והמריאו באוקטובר, אם כי מאז חג המולד הן חזרו לפגר.

לא איתות, תיקון כאוס זמני

אבל ההסבר המכני הזה היה מפוקפק בזמנו ונשאר חשוד גם היום. שני סבבי עליות המניות ב-2010 וב-2012 באו עם עלייה בתשואות האג"ח, שאומרת שהמשקיעים לא רק נדחפו לצאת מנכסים בטוחים, אלא שהביקוש לביטחון של אג"ח האוצר היה בירידה. אותו הדבר קרה מאז אוקטובר האחרון: תשואות האג"ח לעשר שנים היו כבר מעל השפל שלהן, אך הן עלו ל-1.84% מ-1.66% מאז שהפד התערב.

לכל הפחות, אין עלייה ברורה בביקוש לנכסים מסוכנים קצת יותר מאלו שמוכרים את האג"ח שלהם לפד. אם הייתה עלייה כזו, לפי המודל הזה תשואות אג"ח האוצר היו צריכות לרדת או להישאר יציבות כאשר קוני שטרי החוב של האוצר היו קונים אג"ח במקומן.

בתקופות ההקלה הכמותית, ההסבר המועדף עליי הוא מה שהבנקים המרכזיים מכנים "אפיק האיתות": הקנייה של הפד הראתה שהוא מכניס כסף לאן שהוא הטיף להכניס, כלומר שהוא מוכן לפעול ומחויב לריביות נמוכות לזמן ממושך. המניות, ציפיות האינפלציה ותשואות האג"ח עולות בתגובה, כפי שהתיאוריה הפיננסית מצפה ממהלך של פד "יוני".

ההתערבות האחרונה של הפד שונה. היא לא אמורה להיות בעלת אפקט איתות, מפני שהפד מתעקש שרכישות שטרי האוצר הן רק כדי לתקן את הכאוס של שוק הכסף לטווח הקצר שהיה בספטמבר, ולא ניסיון לשנות את המדיניות המוניטרית.

אבל אי אפשר להכחיש את העלייה בשווקים. יכול להיות שזה במקרה: מלחמת הסחר האמריקאית-סינית הוקלה, וחששות המשקיעים מחולשה כלכלית הוקלו בסתיו, ושניהם עזרו למניות.

יש שני אפקטים ישירים לקנייה של השטרות על ידי הפד שאולי עזרו לשוק המניות. הראשון הוא שהפד השקיט את החששות מפני משבר בשוק הכסף הקצר.

בספטמבר, ריבית ההלוואות המובטחת בהסכמי רכישה חוזרת ל-24 שעות עלתה לזמן קצר מעל 10% מ-2.1% בלבד בתחילת החודש, וריבית קרנות הפד פרצה את הקצה העליון של טווח היעד של הפד לראשונה מאז שהיא הושקה בשיא המשבר הפיננסי של 2008.

במידה שהמשקיעים נערכו לכך ששוקי הכספים ימשיכו לא לתפקד, המניות צריכות היו להיפגע מהחששות שסוחרים לא יוכלו לגשת להלוואות קצרות מועד כדי להחזיק בהן נכסים במקום במזומנים. הקניות של הפד ותוכנית הריפו (רכישת ני"ע חוזרת) שלו בהיקף מיליארדי דולר, השקיטה את החששות הללו, ולכן עזרה כנראה לשוקי המניות לעלות.

איתות למדיניות "יונית"?

האפקט השני הוא שהפד ביצע הפחתת ריבית סמויה שהגיעה לכשליש מההפחתה רגילה של רבע נקודות אחוז. לפני הפאניקה בשוק הכספים, הריביות האקטיביות היו באמצע הטווח של הפד, גם להלוואות בין בנקאיות בשוק קרנות הפד וגם לריפו ל-24 שעות. שתיהן היו קצת מעל הריבית שהבנק המרכזי משלם לבנקים על יתרות עודפות.

זה השתנה כאשר הפד הוריד את הריבית שהוא משלם ל-0.05 נקודת אחוז מעל אמצע היעד שלו, כאשר הריבית הבין בנקאית כבר לא נסחרת מעל הרמה הזו, וריבית הריפו ל-24 שעות עברה להיות ברמה הזו או קצת מתחת לה. שוק הכסף הפך לזול יותר, מה שצריך היה לתמוך מעט במניות.

שום דבר מזה לא מצדיק עלייה כזו של המניות בשלושה חודשים, שלא לדבר על הכפלת מניית טסלה. המשקיעים אולי רואים בפעולה של הפד איתות למדיניות עוד יותר "יונית". התיאוריה שלי היא שהמניות עלו בעיקר מסיבות אחרות. בכל מקרה, אלון מאסק צריך כנראה לשמור את הכרת התודה שלו למישהו שאינו יו"ר הפד, ג'רום פאואל. 

עוד כתבות

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

אורן עזר / צילום: איל יצהר

הצלחת הניסוי בשבדיה מתדלקת את מניית אלקטריאון: קפצה פי 21 בפחות מ-3 שנים

החברה נטולת ההכנסות, שפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים, נסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל ● הניסוי שעליו דיווחה אלקטריאון היה בטעינה אלחוטית סטטית של משאית חשמלית על מסלול ניסויים באי גוטלנד

מנכ"ל אלפאבית סונדר פיצ'אי ליד מחשב קוונטי של החברה/  צילום: רויטרס

אחסון מידע על דנ"א וחיקוי מערכת העצבים: כך נראים פיתוחי המחשוב החדשים

סטארט-אפים וחברות כמו גוגל ו-IBM עושות מאמצים לפתח יכולות מחשוב קוונטיות ● המטרה: לאפשר לעולם המחשוב להתקדם, כפי שהתקדם גם ב-50 השנה האחרונות

נשים בדירקטוריון - הוועדים המנהלים של האוניברסיטאות

באוניברסיטאות יש הרבה סטודנטיות - אך לא מספיק דירקטוריות

בעוד שנשים מהוות כ-60% מקרב הסטודנטים באוניברסיטאות, בוועדים המנהלים הן פחות מרבע

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת דוחה יישום הוראות תקן חשבונאי לחברות הביטוח; מניותיהן קופצות בבורסה בתל אביב

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, דוחה את יישום הוראות תקן חשבונאי 17 לחברות הביטוח ● אייל דבי, לאומי שוקי הון: "ההקלה שניתנה לחברות מהווה גם הקלה למשקיעים"

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

פרויקט תמ"א 38 בביצוע בקרית ביאליק / צילום: פאול אורלייב

מעדיפים פינוי-בינוי? צריך לעבוד קשה בשביל זה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לסיים את תמ"א 38 באוקטובר 2022, אבל בשביל שהחלופה, פינוי-בינוי, תתפוס תאוצה של ממש, דרושים כמה מהלכים הכרחיים

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות: לוועדת הבחירות אין סמכות לדון באפקליציית אלקטור

תשובת היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות הוגשה בתגובה לעתירה נגד השימוש באפקליקציית אלקטור, המשמשת בידי הליכוד ומפלגות נוספות להמרצת מצביעים ● בחוות-דעת שהגיש המכון הישראלי לדמוקרטיה ליו"ר ועדת הבחירות נטען כי "איסוף המידע והצלבתו פותח כר נרחב לזיופים"

יוסי פתאל / צילום: יחצ

פתאל נגד מנכ"ל משרד הבריאות: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות"

מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת עונה למשה בר סימן טוב: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות" ● ושר החקלאות מבקש לא לאשר כניסת עובדים חדשים מתאילנד

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות קלות בבורסות אירופה; שנחאי זינקה יותר מ-2% לאחר הורדת ריבית בסין

שורת הקלות בסין בניסיון להתמודד עם השפעות הווירוס הקטלני ● סינגפור מנמיכה את תחזית הצמיחה שלה ל-2020 ● כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 6.3% ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה

איציק אברכהן, מנכ”ל שופרסל, יוני שסטוביץ, בעלי חברת שסטוביץ / צילומים: שלומי יוסף, רפי דלויה

הסיפור המוזר סביב הייבוא המקביל של מותגי בישום ששסטוביץ משווקת

רשת הפארם Be החלה לייבא בשמים ביבוא מקביל, כדי להוריד מחירים ולשפר רווחיות • אלא שאז, בעיתוי ובדרך שמעוררים תהייה, משרד הבריאות נכנס לתמונה

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

בני גנץ / צילום: דנה בר-און, יח"צ

ח"כ גנץ: דיון החסינות של כץ יהיה האחרון, אקים ועדה חיצונית

יו"ר כחול לבן הודיע כי יפעל להוציא את הדיונים על החסינות מהכנסת ולהעביר אותם לוועדה שתוכל לקבל "החלטה עניינית ומקצועית" ● "עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם הוא פתח לשחיתות"

אפליקציה של ויזה / צילום: יח"צ

האם ויזה גילתה דרך להרוג בעדינות חברות פינטק חדשות?

הבנקים מחויבים לאפשר לחברות פינטק להתקשר אל חשבונות הלקוחות שלהם, אבל איך זה מתבצע בפועל? ● חברת Plaid היא אחת מיצרניות צינורות התקשורת שעונות על הצורך ● האם ויזה קנתה את החברה כדי לפתח אותה או כדי להרוג אותה בעדינות? ● האזינו 

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מחירי השכירות בישראל נחשפים לראשונה: איפה הם זינקו ואיפה תמצאו 3 חדרים ב-4,000 שקל לחודש

לפי מדד של הלמ"ס המתפרסם לראשונה, אשקלון היא העיר שבה עלו מחירי השכירות בצורה החדה ביותר, למרות המצב הביטחוני • בת"א תשלמו על דירת שני חדרים כמו על דירת חמישה חדרים בב"ש • לפי הנתונים, מחירי השכירות לא מפסיקים לטפס וחצו את רף ה-4,000 שקל בממוצע

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

מכונת המזומנים של זוהר לוי: מחיקת החברה הבת מהמסחר בלונדון תניב לסאמיט תזרים של 176 מיליון אירו

סאמיט, הפועלת בשוקי הנדל"ן של ישראל וגרמניה, נסחרת בשווי שיא של 3.9 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה הניבה תשואה של 800% בעשור האחרון ● החברה הבת, סאמיט גרמניה, מעוניינת לבצע רכישה עצמית של שליש ממניותיה, בפרמיה של 1.4% על מחיר המניה בבורסה