גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפעם דרעי מתנהל אחרת מול רשויות התביעה. האם זה מה שיציל אותו מהעמדה לדין?

כששר הפנים אריה דרעי הואשם בפלילים בשנות ה-90, הוא ואנשיו תקפו מעל כל במה את רשויות האכיפה ● זה נגמר בהרשעה ובמאסר ● כעת הוא שוב באותה נקודה, שר פנים שחשוד בפלילים, אבל לפחות ברמה התקשורתית הוא הפיק את הלקחים ● זה בטח לא יזיק לו לקראת ההכרעה בעניינו

אריה דרעי / צילום: רפי קוץ
אריה דרעי / צילום: רפי קוץ

1. עד הסתבכותו הפלילית הראשונה היה שר הפנים, אריה דרעי, הפוליטיקאי המזהיר ביותר בסביבה. דרעי שם על המפה את מצוקתם של החרדים הספרדים והקים תנועה לתפארת, שניסתה להחזיר עטרה ליושנה והביאה כספים רבים למערכת החינוך החרדית. אבל ב-17 במרץ 1999 זה נגמר. שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיעו אותו בעבירת שוחד אחת, שלוש עבירות מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. דרעי נשלח לארבע שנות מאסר והוטל עליו קנס של 250 אלף שקל.

לאורך החקירה והמשפט, סירבו דרעי ואנשיו להכיר בסמכות מערכת אכיפת החוק ותקפו אותה בבוטות. דרעי האשים את המערכת ברדיפה עדתית ואוהדיו טענו כי דרעי זכאי. אחד משירי ההלל שחיברו אז אוהדיו של דרעי גרס כי דרעי הוא "אדם עם נשמה, ירא שמים, כבר שנים הוא נרדף, שופכים את דמו בפרהסיה, על לא עוול בכפיו".

השנים חלפו. דרעי חזר למשרד הפנים ובהמשך גם לחדרי החקירות של המשטרה. שוב הוא מצא עצמו נתון לחקירה פלילית בחשד לשחיתות. באוגוסט האחרון המליץ פרקליט המדינה שי ניצן, ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להעמיד שוב את דרעי לדין. לפי החשד, דרעי ביצע עבירות של מרמה והפרת אמונים, עבירות מס, הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט.

עניינן של עבירות המס והלבנת ההון בעסקאות למכירת מגרשים בין בני משפחת דרעי לבין עצמם בהר שמואל ובגבעת שאול, שלפי החשד נעשו תוך ביצוע עבירות מס והלבנת הון. כמו כן, עסקה החקירה ברכישת מגרש של דרעי בישוב ספסופה; בהצהרות הון כוזבות לכאורה של השר ליו"ר הכנסת ולמבקר המדינה; ובדיווחים חסרים בהצהרות הון לרשויות המס ועוד.

החשד נגד דרעי לשיבוש מהלכי משפט נוגע לפנייתו אל מקורב אליו שעמד להיחקר. לפי החשד, חרף העובדה שהשר דרעי נדרש מפורשות שלא לשוחח עם אחד המעורבים על הסוגיות שנחקרו והוזהר מפני שיבוש ראיות, הוא פנה אליו מיד בסמוך לסיום חקירתו ושוחח עמו על תוכן הדברים ועל עדותו הצפויה במשטרה, ורענן את זכרונו.

אלא שבניגוד גמור לתקופת הסתבכותו הקודמת בפלילים, הפעם מקפיד דרעי לאורך כל הדרך לכבד את מערכת אכיפת החוק ולהביע בה אמון. את קריאות "הוא זכאי הוא זכאי" וההאשמות נגד מערכת אכיפת החוק והטענות לרדיפה על רקע עדתי, החליפו אמירות ממלכתיות כגון: "שר הפנים ישתף פעולה באופן מלא ויענה על כל שאלה שיישאל. השר דרעי סומך על מערכת אכיפת החוק שתעשה את עבודתה בצורה אחראית וראויה".

השר דרעי הצליח לשחרר את עצמו מהתסמונת שבה לקה בסיבוב הקודם של הסתבכותו עם החוק, אותה כינינו בעבר: "תסמונת ההתעלמות מהסיכון המשפטי". תסמונת שאפיינה בעבר נבחרי ציבור לא מעטים שהסתבכו בפלילים, והיום נראה שמי שלוקה בה בעיקר הוא ראש הממשלה נתניהו.

האם דרעי הפיק לקחים מוסריים מהרשעתו הראשונה ומהעונש שקיבל, שיקם את עצמו, ותיקן את דרכיו? לא ברור. אבל אין ספק שבכל הנוגע להתנהלות התקשורתית והציבורית הנכונה מול רשויות התביעה, הוא הפיק לקחים עמוקים.

הוא הבין שמתקפות בוטות נגד המערכת לא מסייעות בהשגת תוצאה משפטית טובה. עם או בלי קשר, פרסם השבוע כתב המשפט של ערוץ 13, אביעד גליקמן, כי היועמ"ש מנדלבליט שוקל לסגור את התיק נגד דרעי.

2. 

ב-27 בנובמבר 2018 חשפנו ב"גלובס" כי מנדלבליט, צירף את עו"ד עמית מררי, המשנה ליועמ"ש לעניינים פליליים, לצוות הפרקליטים המלווה את חקירות ראש הממשלה. זאת, כדי שמררי, ושני פרקליטים נוספים שצוותו אליה, תסייע למנדלבליט לקבל החלטות בתיקים במקביל לצוות המוביל שטיפל בהם של עו"ד ליאת בן-ארי.

החשיפה הקימה בזמנו צעקה גדולה מצד גורמים בשמאל ומבקרים אחרים של היועמ"ש, שטענו כי מנדלבליט החליט לצרף את מררי ואנשיה לצוות הפרקליטים שמטפל בתיקי נתניהו, כדי שזו תספק לו סולם לרדת מהעץ ולסגור את התיקים.

אבל המציאות הוכיחה אחרת. מררי ועורכי הדין יונתן קרמר ורעות גורדון שעבדו עמה, היו שותפים מלאים להחלטה לזמן את נתניהו לשימוע לפני העמדה לדין בתיקים 1000, 2000 ו-4000, ובהמשך גם להחלטה להגיש כתב אישום נגד נתניהו בגין שוחד ומרמה והפרת אמונים.

בימים האחרונים שוב עומדת מררי במוקד הביקורת. הפעם, הביקורת נגדה מגיעה מימין ובטענה שמעורבותה בטיפול בתיקים עלולה להביא לפגיעה בראש הממשלה. לשיטת חברי הליכוד, ח"כ מיקי זוהר ואחרים, מעורבותה של מררי בטיפול בתיקי נתניהו צריכה להביא לפסילת בן זוגה של מררי, יועמ"ש הכנסת, איל ינון, מלטפל בהליכי הסרת החסינות של נתניהו. "לא ייתכן שבין בני זוג, האחת תחליט על כתב אישום נגד רה"מ, והשני יסכל את בקשתו לחסינות", הסביר זוהר את עמדתו ובהמשך עתרו זוהר והליכוד לבג"ץ נגד ינון. איך שגלגל מסתובב לו.

כשחשפנו בסוף נובמבר 2018, את צירוף מררי ואנשיה לצוות הפרקליטים המטפל בתיקי נתניהו, פנינו ליועמ"ש בבקשה כי יגיב לפרסום. מנדלבליט ודובריו ניסו להמעיט מחשיבות המהלך, בין היתר, כנראה כדי לא לעורר את זעמה של ליאת בן-ארי. יתר על כן, היועמ"ש ודובריו שללו את החלק בפרסום שלפיו מררי תעמוד בראש צוות, וטענו כי היא רק "נעזרת בסיוע של עוזרים". הם מסרו תגובה שלפיה: "עמית מררי מסייעת ליועץ בקבלת החלטות בתיקים פליליים במסגרת עבודתם השוטפת. זהו חלק מהגדרת התפקיד הרשמי שלה, כך נעשה גם בתיקים אחרים, וכך תנהג גם במקרה זה. במסגרת תפקידה היא נעזרת בסיוע של עוזרים".

יותר משנה חלפה, והנה השבוע, במסגרת תשובה שהגישו לבג"ץ בתגובה לעתירת הליכוד ומיקי זוהר נגד איל ינון, תיאר היועמ"ש את מעורבותה של מררי בעבודה על תיקי נתניהו באופן פחות מסויג ואף הודה כי היא עמדה בראש צוות של פרקליטים.

לדברי מנדלבליט בתגובה לבג"ץ, "עו"ד מררי וצוותה - שכלל שני עורכי דין נוספים - עסקו בהיבטים מגוונים של תיקי החקירה (של נתניהו), ועמדותיה של מררי בסוגיות השונות הוצגו במסגרת הישיבות המתוארות". 

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר המלצת פרקליט המדינה על הגשת כתב אישום אריה דרעי הוא בגדר חשוד, לא הורשע בביצוע עבירה ועומדת לו חזקת החפות

עוד כתבות

פרויקט תמ"א 38 בביצוע בקרית ביאליק / צילום: פאול אורלייב

מעדיפים פינוי-בינוי? צריך לעבוד קשה בשביל זה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לסיים את תמ"א 38 באוקטובר 2022, אבל בשביל שהחלופה, פינוי-בינוי, תתפוס תאוצה של ממש, דרושים כמה מהלכים הכרחיים

מתחם לפינוי בשכונת נווה דוד, חיפה / צילום: פאול אורלייב

רוצים עוד 25 מ"ר? יש לכם 45 יום לחתום: בחיפה נכנסים למרוץ נגד הזמן בפרויקטי פינוי בינוי

עיריית חיפה הציבה אולטימטום להחתמה על מיזמי פינוי בינוי בתנאים משופרים - אחר כך תוגבל התמורה לדיירים ל-12.5 מ"ר בלבד

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות קלות בבורסות אירופה; שנחאי זינקה יותר מ-2% לאחר הורדת ריבית בסין

שורת הקלות בסין בניסיון להתמודד עם השפעות הווירוס הקטלני ● סינגפור מנמיכה את תחזית הצמיחה שלה ל-2020 ● כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 6.3% ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

בני גנץ / צילום: דנה בר-און, יח"צ

ח"כ גנץ: דיון החסינות של כץ יהיה האחרון, אקים ועדה חיצונית

יו"ר כחול לבן הודיע כי יפעל להוציא את הדיונים על החסינות מהכנסת ולהעביר אותם לוועדה שתוכל לקבל "החלטה עניינית ומקצועית" ● "עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם הוא פתח לשחיתות"

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

חבל ההצלה של יינות ביתן מתרופף: הספקים מכנסים ישיבות חירום וסמנכ"ל הכספים המיועד מוותר על המינוי

אחרי שכבר נראה היה שיינות ביתן חוזרת למסלול בזכות ההלוואה הגדולה מקרן כלירמרק, סימני השאלה צפים שוב • לפי שעה לא ברור אם תשלים את העסקה ובאיזה מתווה • ל"גלובס" נודע שבינתיים ספקים בינוניים חוששים ומכנסים ישיבות חירום, וסמנכ"ל הכספים המיועד חוזר בו מהמינוי

רשת חברתית / שאטרסטוק

דעה: "אינני מטריל כי יש לי כוח להטריל, אני מטריל כי אין לי כוח לשתוק"

יש הרבה מגרעות בכניסה של העיתונאים לרשתות החברתיות, אבל דבר אחד חיובי יצא מכך: הציבור נחשף לדעות שלהם ● פרויקט מיוחד

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נתניהו ביקש מזנדברג קיזוז בהצבעת החסינות של כץ - אך הופיע ותמך

ל"גלובס" נמסר כי בנימין נתניהו פנה לח"כ תמר זנדברג, שילדה בת בימים האחרונים, בבקשה להתקזז איתה בהצבעה היום ● בקשת החסינות של ח"כ כץ עברה ברוב של 62 נגד 43

השופט דוד רוזן/ צילום: יונתן בלום

הנציב ממליץ לנקוט בצעדים נגד ראש יחידת התביעות: ניסתה לכסות את העובדות

ההמלצה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות באה במסגרת בירור תלונה שבה הגיע לנציבות התייחסות שאינה משקפת נכונה את עובדות האירוע של נשוא התלונה

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

הפגנה של מקומיים נגד המפעל של טסלה / צילום: PAWEL KOPCZYNSKI, רויטרס

מאסק מול הגרמנים: המפעל הראשון של טסלה באירופה מעורר סערה עוד לפני שנפתח

המפעל הראשון והמדובר של טסלה באירופה, והרביעי בסך-הכול בעולם, יוקם דווקא בעיירה גרונהיידה, לא הרחק מברלין ● למה נבחרה דווקא היא, כיצד תתיישב השמרנות הגרמנית עם אחת החברות פורצות הדרך בתעשיית הרכב, ואיך זה קשור לפצצות ולנמלים ● קן לציפור, גרסת אילון מאסק

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

אקורד סיום: ויולה מכרה את יתרת המניות שלה במטומי; סמי תותח פרש מהחברה

ויולה החזיקה ב-9.5% ממניות מטומי, ואם מכרה אותן במחיר השוק, הרי שהיקף המכירה עומד על פחות מ-2 מיליון שקל ● למרות הצניחה החדה בשווי מטומי בשנים האחרונות, ויולה כבר החזירה למעשה את ההשקעה הראשונית שלה בחברה

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גם פתאל בפנים: יותר מ-20 חברות בבורסת ת"א כבר "נדבקו" בווירוס הקורונה וספגו ירידות חדות

בין הנפגעות הבולטות: אוריין, אל על וכנפיים ● היום הצטרפה אליהן פתאל החזקות, לאחר שדיווחה על צפי לביטול הזמנות

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת ת"א את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון ע"י הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

רכבת המימן של אלסטום בגרמניה / צילום: Serene Stache, AP

הסכם ראשוני: אלסטום הצרפתית תקנה את בומברדייה הקנדית ב-7 מיליארד דולר

זהו ניסיון נוסף של אלסטום להתמזג עם חברה ובכך להגדיל את התחרות מול חברת CRRC הממשלתית הסינית - ספקית הרכבות הגדולה ביותר בעולם

רן גוראון / צילום: יח"צ

פלאפון הגישה הצעה לרכישת גולן טלקום ב-710 מיליון שקל

במקביל, גולן טלקום מנהלת מו"מ למכירתה לסלקום בתמורה לכ-600 מיליון שקל וויתור על הלוואה שלקחה ממנה ● רשות התחרות עשויה לא לאשר את רכישת גולן ע"י פלאפון

אמיר נחום, מנכ”ל אורתם סהר, בבית המשפט / צילום: אמיר מאירי

תחזית מקורות ושימושים: תחזית לחוד ומציאות לחוד

תחזית מקורות ושימושים שצריך לפרסם תאגיד הנמצא בקשיים פיננסים, היא כלי חשוב למשקיעים אך בהחלט לא נטול קשיים ובעיות ● על מה נשענות התחזיות, כיצד השוק מעריך אותן, ומה נאמר על הפערים המטרידים בכמה מקרים בולטים בין התחזיות למציאות? ● כתבה ראשונה בסדרה

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

אישור עסקת המיזוג של ספרינט וטי-מובייל רחוקה מאוד מהניצחון שמייסד סופטבנק ביקש להשיג

"במיזוג של ספרינט עם טי-מובייל היה קושי אדיר", אמר מסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק, אחרי החלטת בית המשפט בארה"ב, "אבל לפחות הרווחנו ממנו המון כסף" ● כמה סאן נסוג מהיעדים השאפתניים שלו לספרינט? כנראה שמאוד

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים