גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ לשיא כל הזמנים, גילת ומבטח שמיר זינקו ב-14%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4% לרמה של 1,725.8 נקודות, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ● גילת זינקה על רקע הדיווח על מגעים לרכישתה ● בעלת המניות בגילת, מניית מבטח שמיר, הובילה את העליות וזינקה בכ-14%

בניין הבורסה בתל אביב / צילום:תמר מצפי
בניין הבורסה בתל אביב / צילום:תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:26

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (א') בעליות, ומדד ת"א 35 קפץ ב-0.4% לשיא כל הזמנים לרמה של 1,725.8 נקודות. מדד ת"א 90 טיפס ב-0.5%.

מניית גילת  זינקה בכ-14% על רקע הדיווח על מגעים למכירתה תמורת 2 מיליארד דולר, ומניית מבטח שמיר , בעלת מניות בגילת, זינקה בכ-14% במחזור הגבוה בשוק. 

מחזור המסחר הכולל בשוק המניות הסתכם ב-873 מיליון שקל.

14:30

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל במגמה חיובית, שמובילה את מדד הדגל של הבורסה המקומית - ת"א 35, להיסחר סביב רמת השיא אותה קבע באוגוסט 2015. הכיוון החיובי במסחר בזירה המקומית עם פתיחת השבוע נרשם לאחר שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה חיובית.

בבית ההשקעות פסגות התייחסו בסקירתם השבועית להסכם הסחר שנחתם ביום רביעי האחרון בין ארה"ב לבין סין, הנחשב כשלב הראשון בפתרון מלחמת הסחר המתנהלת זמן ממושך בין שתי המדינות.

בפסגות ציינו כי ההסכם "אינו מביא שום בשורה משמעותית חוץ מהציפייה להמשך השיחות בין שני הצדדים בחודשים הבאים", וכי "המנצחים הגדולים מההסכם הם קודם כל השווקים שקיבלו מה שרצו ועשויים להמשיך ליהנות מפרצי אופטימיות לקראת סבב השיחות הבא".

נוסף לכך, בבית ההשקעות הוסיפו כי ההסכם גם טוב לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, "שהביא הסכם שעל הנייר נראה טוב ודחה את השיחות על הנושאים הבעייתיים עד לאחר הבחירות בארה"ב" וגם לסינים, "שקיבלו בסופו של דבר הסכם שתפור לתנאים המוקדמים שלהם ולא מחייב אותם למעשה בשום דבר".

אולם, לפי פסגות, למרות האופטימיות שהוא מפיח בשלב הזה בשווקים, אין בהסכם בשורה אמיתית, משום שהוא מגלם פערים משמעותיים בין היתר בין ההצהרות שבו לבין האפשרות לעמוד בהן בפועל, ולכן, סבורים בבית ההשקעות, כי "מלחמת הסחר עדיין איתנו".

"בשורה התחתונה", לפי פסגות, "התרחיש הסביר הוא שסין לא תעמוד במספרים שנקבעו בהסכם".

בצד החיובי של מדד ת"א 35, מניית נייס  קופצת בכ-5%-6% אחרי שנהנתה מעליות נאות גם במסחר בארה"ב בסוף השבוע.

מניית גילת  מזנקת ביותר מ-15% על רקע דיווח בכלי התקשורת כי החברה עשויה להימכר לפי שווי של -2 מיליארד שקל.

מניות חברות התשתיות והפרויקטים שפיר הנדסה  ושיכון ובינוי  טיפסו בכ-3%. ברקע למסחר בשיכון ובינוי, היום עדכן בנק דיסקונט כי החליט שיכון ובינוי צפויה להיות החברה שתבצע עבורו את עבודות הקבלן הראשי - שלד, מערכות ופיתוח, בהיקף מוערך של כחצי מיליארד שקל, וזאת במסגרת הקמת הקמפוס של הבנק בראשון לציון.

בצד השלילי של המדד המוביל בולטת מניית טבע  בירידה של 4% ואחרי מניות אופקו הלת'  ואנרג'יאן ן נחלשות בכ-2%.

עוד במסחר, מניית מבטח שמיר  מזנקת בכ-15% במחזור מסחר גדול במיוחד. ברקע למסחר עומדים פרסומים על מכירה אפשרית של חברת גילת, בה מבטח שמיר בעלת עניין. 

עוד ריכזו עניין מניות חברות הנדל"ן ביג  ומבני תעשיה , שרושמות עליות קלות.

חברת מניבים ריט  עדכנה על הנפקה פרטית של כ-19% מהונה לכמה משקיעים, ומנייתה מתחזקת בכ-3%-4% במחזור מסחר גדול מהרגיל.

עוד בנדל"ן מניית חברת להב  מטפסת בכ-4% על רק עדכון החברה אודות מגעים ראשוניים לרכישת מניות חברת ישפרו.

יחידות ההשתתפות של גלוב אקספלוריישן  קופצות בכ-7% על רקע עדכון שפרסמה השותפות בנוגע לפרויקט בו היא שותפה בקליפורניה שבארה"ב.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה חיובית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

13:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות שערים במדדים המובילים, כאשר מדד ת"א 35 מטפס ב-0.4% לרמה של 1,724 נקודות, ובכך חצה את רמת שיא כל הזמנים. מדד ת"א 90 מוסיף 0.2% לערכו, ומדד ת"א בנקים מטפס ב-0.6%.

מנייתה של מבטח שמיר  מזנקת בכ-10% במחזור הגבוה בבורסה וזאת מבלי שהחברה מסרה הודעה כלשהי. מניית טבע  מאבדת 4.5% ונייס  עולה ב-5.6%.

מספר המשרות הפנויות במשק עלה בחודשים אוקטובר עד דצמבר האחרון, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה לעומת שנת 2018.

11:30

מדד ת"א 35 עולה כעת לשיא חדש. השיא הקודם נקבע באוגוסט 2015 ברמה של 1,723.56 נקודות (רמת סגירה), וכעת מדד ת"א 35 נסחר ברמה של 1,725.7 נקודות.

מבטח שמיר  בולטת בעליות של 5.3%, נייס  קופצת ב-6.1%, שיכון ובינוי  ממשיכה לטפס ועולה בכ-3%, טבע  צונחת ב-4.5%. 

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-291 מיליון שקל.

09:47

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב נפתח בטריטוריה הירוקה, מדד ת"א 35 עולה ב-0.2% קרוס לשיא כל הזמנים, בהובלת נייס  שמזנקת ב-6.15%. מדד ת"א 90 מוסיף 0.3% לערכו, ומדד הבנקים ללא שינוי מהותי. 

טבע  מאבדת כ-5%, ומניית גילת  בולטת בעליות של יותר מ-6%.

עם העלייה הבוקר, מדד ת"א נושק לשיא כל הזמנים שנקבע ברמה של 1,721 נקודות.

לדברי קובי אלפי,  מבית ההשקעות אלפי בנדק: "השוק המקומי ממשיך להיות זול ואטרקטיבי ביחס לרמת התמחור של שוק המניות העולמי ככלל והאמריקאי בפרט. לפחות על בסיס היסטורי, השוק בישראל יורד פחות משוק המניות העולמי בתקופת ירידות שערים ונחשב כדפנסיבי באופן יחסי. בהעדר ממשלה וודאות תקציבית, קשה לראות את השוק בארץ (מניות השורה הראשונה והשנייה), מצמצם פערים מול ארה"ב. עבור מי שחושב שבמהרה בימינו תיכון ממשלה יציבה, היינו ממליצים להגדיל חשיפה לשוק המקומי".

בהמשך לדיווח שהתפרסם הבוקר ולפיו קרן הגידור אלפא המחזיקה באג"ח דסק"ש פנתה לאדוארדו אלשטיין בדרישה למכור את השליטה בדסק"ש, בקבוצה הוציאו הבהרה: "הידיעה שהתפרסמה הבוקר בכלכליסט לפיה קרן אלפא דורשת למכור את השליטה בדסק"ש - שגויה. בניגוד לפרסום לא עלתה כל דרישה מצד אלפא או גורם אחר למכירת מניות דסק"ש. הקבוצה רואה בחומרה פרסומים מסוג זה ובוחנת צעדים משפטיים שימנעו גרימת נזק לחברה ולמשקיעיה".

06:05

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לשיאים שנקבעו בוול סטריט בסוף השבוע האחרון, שם  מדד S&P 500 עלה ב-0.2%, הנאסד"ק עלה ב-0.4% ודאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו. ביום שני הקרוב לא יתקיים מסחר בוול סטריט בשל יום מרטין לותר קינג.

בקרב המניות הדואליות, טבע חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 4.8%, פריון עם פער שלילי של 3.6%, מנגד נייס חוזרת עם פער חיובי של 6.4%, איי.אפ.אפ עם פער חיובי של 2.2%, 

יום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב ננעל בעליות. מדד ת"א 35 עלה ב-0.7%, ת"א 90 טיפס ב-0.85%, ומדד הבנקים עלה ב-0.5%. בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-2.4% ומתחילת השנה החדשה טיפס ב-2.1%; ת"א 90 הוסיף 1.4% לערכו השבוע ומתחילת השנה טיפס ב-3.6%.

עוד כתבות

שי ג'ינפינג / צילום: שאטרסטוק

פרשנות: מדינת משטרה - הקורונה עשויה לחזק את השליטה של הממשל הסיני

אפליקציות חדשות מאפשרות עכשיו לסין לבלוש אחר תנועותיהם של חצי תושביה במלחמתה נגד וירוס הקורונה ● אבל סדק של אי־אמון נפער ביחסים בין מדינת המשטרה המשוכללת ביותר בהיסטוריה לבין נתיניה ● הפחד שהיא מטילה עליהם מנע אזהרה מוקדמת ● האם הווירוס ידביק גם את המשטר?

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

לא כולן כמו אפל: זו הסיבה שתעשיית השבבים מצליחה למתן את פגיעת הקורונה

אזהרת ההכנסות של אפל בגלל השלכות וירוס הקורונה מעוררת חששות לגבי שרשרת האספקה בתעשיית השבבים ● סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, דווקא מרגיע: "הרבה חברות הוציאו את הייצור מסין בגלל מלחמת הסחר" ● האם בכל זאת יש מה לחשוש?

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

גם הקורונה לא עוצרת בעדה: טסלה משלימה מהלך עליות מתמשך של יותר מ-120% רק השנה

המלצה של גוף המחקר פייפר סנדלר מספק עוד דלק למניית יצרנית הרכבים החשמלית שנושקת לשיא כל הזמנים ● האם מדובר בבועה?

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

שלמה כפיר / צילום: איל יצהר

עובדי בזק פותחים בעיצומים בעקבות התעכבות המו"מ על ההסכם הקיבוצי

בעקבות גרירת רגליים במו"מ להבטחת זכויותיהם עם כניסת קרן סרצ'לייט לשליטה בבזק, הגיעו העובדים למסקנה שהעיכוב הוא חלק ממהלך כולל שנועד להרוויח זמן ● החל ממחר העובדים הודיעו כי לא יונפקו חשבוניות ללקוחות ולא יאפשרו הכנת הדוחות הכספיים

ההמבורגר מלא העובש בפרסומת של ברגר קינג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

למה רשת ברגר קינג מפרסמת המבורגר מלא בעובש?

רשת המזון המהיר האמריקאית ברגר קינג בחרה בדרך בוטה מאוד להציג את השינוי החדש שעשתה בהמבורגר המפורסם שלה - "וופר"

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה לממלא מקום המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● על פי מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

ל"גלובס" נודע כי ב-2017 שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה ● לאחרונה פרשה השופטת ופסק הדין האחרון שלה קבע כי סיקור חיובי יכול עקרונית להיחשב שוחד

תיקונים במסילה שבין תחנת תל אביב השלום להגנה, רכבת ישראל / צילום: כדיה לוי

פרשנות: שורת טעויות בפרויקט שמלכתחילה היה גדול על רכבת ישראל

אז למה פרויקט החשמול נהפך לכישלון ● כי בסופו של דבר הפרויקט נשאר בידי הרכבת, וזו בחרה קבלן אחד לביצוע כל עבודות החשמול ● בנוסף, ההצעה הזוכה הייתה לא ריאלית. לא רק המחיר היה זול באופן חשוד, גם ההסכם שהטיל על הקבלן את האחריות בצורה לא הוגנת – היה טוב מדי

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

דיווחים: עיריית ברלין לא תממן את שיתוף-הפעולה עם חברת VIa

לפי דיווחים באמצעי התקשורת בברלין, בעירייה החליטו שלא להקצות תקציב של 43 מיליון אירו בשנה למימון הפרויקט ● ויה: עדיין מתקיימים דיונים בנושא

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביהו

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

אריה דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

רווחת העובד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עלייתו של הארגון החומל: העובדים לא רק "הון אנושי" יותר

כנס שנערך לאחרונה בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה עסק בדור הבא של מושג "רווחת העובד" - Caring ארגוני ● זה אומר לראות בעובד לא "הון אנושי" או "כוח-אדם" - אלא אדם שלם שיש לדאוג לצרכיו, בלי קשר לשורת הרווח

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

שני כהן והשחקנית גילה אלמגור מככבות בפרסומת של תשעה מיליון / צילום: יח"צ

סקר הפרסומות: מדברים עם שוקה, משקיעים בקורונה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון, "מדברים עם שוקה" ● הפרסומת של קוטג' תנובה - הכי אהובה ● קמפיין לפ"מ על ההתגוננות מנגיף קורונה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית