גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עם הגשם בא התיאבון: הישראלים למדו לטייל גם כשרטוב וקר - ותיירות החורף בצפון בשיא של עשור

סופי השבוע הגשומים לא רק שאינם מרחיקים את הישראלים מצפון הארץ, אלא אף מסמנים מגמה חדשה המבטאת את הרגלי הנסיעות שהשתנו ● מלונאים: "השמיים נפתחו, ואנשים למדו שמטיילים גם כשיורד גשם" ● אז למה הצימרים לא נהנים מהמצב?

אתר החרמון / צילום: דביר להר
אתר החרמון / צילום: דביר להר

כ-8,000 איש ביקרו בסוף השבוע האחרון בחרמון, ועוד אלפים רבים אחרים יצאו להתרשם מזרימת הנחלים, מהכנרת המתמלאת ומהמרבדים הירוקים. החורף כבר לא מחביא את המטיילים מתחת לפוך, אלא הוא מעודד רבים לצאת ולנפוש.

"תיירות חורף זה אומר זרימה בנחלים, זה אומר כנרת מלאה וחרמון מושלג - זו הסיבה שתיירים באים לכאן בעונה הזו של השנה, והשנה אנחנו רואים שהמספרים גבוהים", אומר היזם ומבעלי מלון גליליון, חיים אוחיון. "אנחנו מלאים בסופי שבוע עד אפס מקום בנופשים שרוצים לחוות את החורף בצפון, באמצע השבוע אנחנו מלאים בעיקר בקבוצות. אני גר בגולן, ומימיי לא ראיתי כאלה עומסי תנועה. הפקקים של המרכז הגיעו לצפון יחד עם הנופשים".

אוחיון מתייחס לא רק לירוק ולזרימת הנחלים השוצפת אלא גם לחובבי בעלי הכנף. נדידת הציפורים סביב אגמון החולה נמצאת בשיאה, וגם היא מושכת את חובבי הצפרות לאזור. "החורף עושה טוב. כדי שהגליל יהיה ירוק כמו עכשיו, צריך גשם שמביא עוד אנשים שרוצים לראות זרימות של נחלים ומפלים, מה שאפשר לראות רק בעיצומו של החורף", אומר אוחיון, שמסביר כי למרות הביקוש ותיירות הפנים החזקה בעונה זו של השנה, רמת מחירי החורף עדיין נמוכה יותר מרמת מחירי הקיץ.

המוכנות לתיירות חורף אינה נחלת הכלל. מנהל כפר הנופש "מעגן עדן", דורון ביכלר, לא מזהה ביקוש מיוחד מצד תיירי הפנים בעקבות מזג האוויר. "אנחנו נהנים מעליית מפלס הכנרת, אבל עיקר האורחים שלנו בעונה הזו הם קבוצות של צליינים. ישראלים כמעט שלא מגיעים לאזור שלנו, כי אין בריכה ואין כנרת לטבול בה".

"שיעורי התפוסה גבוהים, אנחנו במצב מרהיב"

מנגד, מנכ"לית רשת מלונות מטיילים המונה 250 חדרים (190 מהם באצבע הגליל), בת חן ישועה, מגלה התלהבות מהמתרחש בצפון בחסות הנופשים הישראלים. לדבריה, החורף הזה מביא עמו עלייה של 15% בשיעור התפוסות ביחס לשנה שעברה. ישועה אף מגדירה את החורף הזה כ"שיאן של העשור האחרון בשיעור תיירי הפנים המגיעים לצפון".

בת חן ישועה/ צילום: ליאת מנדל

לדבריה, "בגליל העליון יש זרימות מטורפות, ואנשים מגיעים לראות אותן יחד עם החרמון המושלג. בשנה שחונה שאין בה גשם, תיירי הפנים מגיעים הרבה פחות. הזרימות האלה ישפיעו גם על תיירות האביב, משום שהנחלים יהיו שוצפים לטובת קייקים ופעילויות אחרות.

"אנחנו רואים משפחות עם ילדים קטנים, נועלים מגפיים ולבושים טוב, שיוצאים לטייל מבלי להירתע ממזג האוויר. זה משהו שלא היה פעם, ואני חושבת שזה קשר לזה שאנשים טסים יותר לחו"ל. השמיים נפתחו, ואנשים טסים גם בחורף לכל מיני יעדים, ושם הם למדו וחוו שמטיילים ויוצאים גם כשיורד גשם וקר. זה נתן פרספקטיבה אחרת והקפיץ את תיירות החורף - אם בשנים האחרונות עיקר הנופשים אצלנו בחודשי החורף היו זוגות, עכשיו זה משפחות. אנשים פחות מפחדים סופות ומגשם, אנחנו חווים אחוז ביטולים קטן, ומנגד יש יותר הזמנות, אנשים מגיעים לטיולי מטריות ושכמיות".

עוד אומרת ישועה כי "שיעורי התפוסה גבוהים, אנחנו במצב ממש מרהיב. לחרמון יש השפעה אדירה, ואנשים לוקחים חופש ומגיעים באמצע שבוע. זו תיירות ספונטנית עם הזמנות 'מעכשיו לעכשיו' בהתאם למה שרואים בתחזית".

לפי ישועה, למרות התפוסה הגבוהה יחסית, תעריפי הלינה לא מתייקרים בהתאם. "המחירים אצלנו נשארים עממים ונמוכים יותר ממחירי הקיץ. לא נעלה למחיר גבוה כי אפשר. מחיר עממי מאפשר לאנשים לטייל ולהיחשף לצפון".

עלייה בשיעור תיירי החורף מזהה גם דיתי גולדשטיין, מנכ"לית תיירות עין-זיוון, שמציינת כי "תיירות הפנים ברמת הגולן נמצאת בעלייה עקבית שהגיעה לשיא של 25% בשיעור התפוסות בחורף הנוכחי בהשוואה לחורף הקודם". 

גולדשטיין וישועה מנמקות את ההעדפה לבתי מלון על פני צימרים. לדברי גולדשטיין, "אתרי הנופש התאימו את עצמם לקהל הישראלי, כשרבים מהם מציעים סיורים המשלבים בין טיולים הצופים על זרימות הנחלים והטבע עם אירוח ואטרקציות תיירותיות המותאמות לעונה". 

"החרמון הוא מה שנותן פוש"

האם גם הצימרים, ענף שפועל בקשיים לאור שיעורי תפוסה נשחקים, נהנה מהחורף הזה? לפי יו"ר ארגון בעלי הצימרים, יעקב רוזנווסר, אומנם יש נהירה לצפון, אבל עיקר המטיילים הם מטיילי יום - אלה שאורזים את המשפחה בבוקר וחוזרים בערב מבלי ללון בצפון.

לדבריו, "מדובר ב-90% מהמטיילים שמגיעים לצפון. אנחנו רואים את זה בעיקר באמצע השבוע, ולכן מבחינת הצימרים הביקוש לסופי שבוע הוא חלש יחסית. נקודת האור עבור הצימרים באזור הגליל התחתון הוא החרמון. תושבי אזור ירושלים והדרום מוכנים ללון במרחק של שעה שעה ורבע מהחרמון ולקצר את הדרך הארוכה. החרמון הוא מה שנותן פוש. כשיש רק גשמים, הביקוש מתעורר, אבל לא בצורה סדירה או יציבה, כי מול מי שבאים לראות נחלים, אנחנו מרגישים גם חשש של אנשים מאסונות".

עיני אנשי התיירות בצפון נשואות אל הפסגות הלבנות של הר החרמון. עד כה נרשמו השנה כבר 11 ימי סקי, אבל האופטימיות שורה במקום, כי העונה רק החלה. 2019 בורכה ב-62 ימי סקי, כש-2018 הסתפקה ב-13 ימי סקי בלבד. ב-2017 מספר ימי הסקי עמד על 53, וב-2016 על 29. כל יום כזה משפיע על התיירות הצפונית כולה. הבוקר (א') למשל, ירד שלג.

"אנחנו אומרים שכשיורד שלג בחרמון, הוא מגיע עד טבריה", אומרת דוברת אתר החרמון, מיקי ענבר. "המסעדות והאתרים שמצומת גולני נסמכים על תיירים, שרבים מהם מגיעים בהתאם למד השלג בחרמון. בימים כאלה אנחנו מעסיקים 400 עובדים, כשביום-יום באתר עובדים 30 עובדים בלבד".

מי ששרד את פקקי התנועה בכביש (היחיד) שמוביל לחרמון, יתנחם בכך שרכבל חדש מגביר דרמטית את קצב התנועה בתוך האתר, כשהוא פעיל בכל מזג אוויר ומעלה מבקרים (בכל גיל) בקצב של 2,400 איש בשעה, לעומת 700 איש ברכבל הישן. 

בלבן של העיניים: נסיעה לחרמון או קפיצה להרי הטרודוס?

מסע לחרמון מאזור המרכז יכול להימשך כמה שעות טובות בקלות. כביש אחד מטבעו מזמין עומסי תנועה כשיש התרגשות מהשלג - הפקק משתרך והופך למורט עצבים. במקום זאת מסתמנת אלטרנטיבה שיותר ויותר ישראלים מאמצים: במרחק של שעה טיסה ועוד כשעה נסיעה מגיעים לאתר הסקי היחיד בקפריסין, הממוקם בגובה של כ-1,900 מטרים בהרי הטרודוס.

לא מדובר בחופשת סקי "פר אקסלנס" אלא בעיקר בביקור בהר מושלג וגם מענה לגולשים המתחילים. הטריגר נתון לחסדי מחירים הטיסות הזולות לפאפוס (ריאנאייר מנתב"ג) והטיסות הישירות שמפעילה ישראייר מחיפה.

"לא מדובר בהמונים, ולא במצב שהצריך מאתנו לפתוח עמוד מיוחד לזה - אבל רואים שיש זליגה לכיוון תיירות חורף בקפריסין, כשאנשים מרכיבים חבילות באופן עצמאי ונהנים משילוב של טיסה קרובה ומחיר", אומר מנכ"ל גוליבר, זיו רוזן.

כמה זול? חבילה שכוללת 5 ימים במלון 3 כוכבים, רכב שכור וטיסה (לאמצע פברואר), עולה 333 דולר בטיסה מחיפה וכ-370 דולר בטיסה מנתב"ג. הכניסה לאתר היא חינמית, וסקי פס בקפריסין עולה פחות מ-20 אירו.

עוד כתבות

חומר פעיל חדש בקנאביס? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

בתי המשפט פוסקים לנפגעי תאונות מאות אלפי שקלים לרכישת קנאביס

כמה פסקי דין שניתנו לאחרונה בתביעות של נפגעי תאונות דרכים מלמדים כי בתי המשפט הכירו בצורך של תובעים הסובלים מכאבים לקבל מחברות הביטוח מאות אלפי שקלים לצורך רכישת קנאביס רפואי

אורן עזר / צילום: איל יצהר

הצלחת הניסוי בשבדיה מתדלקת את מניית אלקטריאון: קפצה פי 21 בפחות מ-3 שנים

החברה נטולת ההכנסות, שפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים, נסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל ● הניסוי שעליו דיווחה אלקטריאון היה בטעינה אלחוטית סטטית של משאית חשמלית על מסלול ניסויים באי גוטלנד

החטאים של התקשורת - המודל העסקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא המודל העסקי: זמן להכיר במציאות - זהו הרגע של גופי המדיה להפסיק ולבנות על שוק הפרסום

הנגיסות הראשונות הגיעו מהאינטרנט, אחריהן באו פייסבוק וגוגל וגזרו את חלקן • אפשר להמשיך לטמון ראש בחול ולהמתין לרגולטור, אבל עדיף לכלי התקשורת להכיר בכך שהפסידו במאבק על שוק הפרסום, ולבסס את המודל העסקי על גביית תשלום עבור תוכן ● פרויקט מיוחד

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות קלות בבורסות אירופה; שנחאי זינקה יותר מ-2% לאחר הורדת ריבית בסין

שורת הקלות בסין בניסיון להתמודד עם השפעות הווירוס הקטלני ● סינגפור מנמיכה את תחזית הצמיחה שלה ל-2020 ● כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 6.3% ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא

רכבת המימן של אלסטום בגרמניה / צילום: Serene Stache, AP

הסכם ראשוני: אלסטום הצרפתית תקנה את בומברדייה הקנדית ב-7 מיליארד דולר

זהו ניסיון נוסף של אלסטום להתמזג עם חברה ובכך להגדיל את התחרות מול חברת CRRC הממשלתית הסינית - ספקית הרכבות הגדולה ביותר בעולם

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "ימים קשים לפנינו, ייתכן שיידרשו צעדים דרמטיים והחלטות כואבות"

גונן אוסישקין שלח מייל לעובדי אל על ובו התייחס להשלכות נגיף הקורונה ● אל על הוציאה דיווח נוסף לבורסה בדבר "השלכות נגיף הקורונה על פעילות החברה"

אמיר נחום, מנכ”ל אורתם סהר, בבית המשפט / צילום: אמיר מאירי

תחזית מקורות ושימושים: תחזית לחוד ומציאות לחוד

תחזית מקורות ושימושים שצריך לפרסם תאגיד הנמצא בקשיים פיננסים, היא כלי חשוב למשקיעים אך בהחלט לא נטול קשיים ובעיות ● על מה נשענות התחזיות, כיצד השוק מעריך אותן, ומה נאמר על הפערים המטרידים בכמה מקרים בולטים בין התחזיות למציאות? ● כתבה ראשונה בסדרה

איציק אברכהן, מנכ”ל שופרסל, יוני שסטוביץ, בעלי חברת שסטוביץ / צילומים: שלומי יוסף, רפי דלויה

הסיפור המוזר סביב הייבוא המקביל של מותגי בישום ששסטוביץ משווקת

רשת הפארם Be החלה לייבא בשמים ביבוא מקביל, כדי להוריד מחירים ולשפר רווחיות • אלא שאז, בעיתוי ובדרך שמעוררים תהייה, משרד הבריאות נכנס לתמונה

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה

מתחם לפינוי בשכונת נווה דוד, חיפה / צילום: פאול אורלייב

רוצים עוד 25 מ"ר? יש לכם 45 יום לחתום: בחיפה נכנסים למרוץ נגד הזמן בפרויקטי פינוי בינוי

עיריית חיפה הציבה אולטימטום להחתמה על מיזמי פינוי בינוי בתנאים משופרים - אחר כך תוגבל התמורה לדיירים ל-12.5 מ"ר בלבד

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

חבל ההצלה של יינות ביתן מתרופף: הספקים מכנסים ישיבות חירום וסמנכ"ל הכספים המיועד מוותר על המינוי

אחרי שכבר נראה היה שיינות ביתן חוזרת למסלול בזכות ההלוואה הגדולה מקרן כלירמרק, סימני השאלה צפים שוב • לפי שעה לא ברור אם תשלים את העסקה ובאיזה מתווה • ל"גלובס" נודע שבינתיים ספקים בינוניים חוששים ומכנסים ישיבות חירום, וסמנכ"ל הכספים המיועד חוזר בו מהמינוי

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

מכונת המזומנים של זוהר לוי: מחיקת החברה הבת מהמסחר בלונדון תניב לסאמיט תזרים של 176 מיליון אירו

סאמיט, הפועלת בשוקי הנדל"ן של ישראל וגרמניה, נסחרת בשווי שיא של 3.9 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה הניבה תשואה של 800% בעשור האחרון ● החברה הבת, סאמיט גרמניה, מעוניינת לבצע רכישה עצמית של שליש ממניותיה, בפרמיה של 1.4% על מחיר המניה בבורסה

רן גוראון / צילום: יח"צ

פלאפון הגישה הצעה לרכישת גולן טלקום ב-710 מיליון שקל

במקביל, גולן טלקום מנהלת מו"מ למכירתה לסלקום בתמורה לכ-600 מיליון שקל וויתור על הלוואה שלקחה ממנה ● רשות התחרות עשויה לא לאשר את רכישת גולן ע"י פלאפון

ערן יעקב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"נוכל להתמודד טוב יותר עם העלמות מס אם נעבור לתהליך של מניעה"

מנהל רשות המסים ערן יעקב התייחס היום לחשיפת "גלובס" בנוגע לתוכנית הרשות לחייב את כל העסקים במשק לדווח על כל עסקה מעל 5,000 שקל ● "לא צריך להתלונן על התהליך אם הוא ימגר את התופעה שפוגעת בכסף של כולנו"

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס, יח"צ

כמה תמלוגים הרוויחה המדינה ממאגר תמר עד היום?

משרד האנרגיה דיווח כי התמלוגים מגז טבעי עמדו על 842 מיליון שקל ב-2019 - הרוב ממאגר תמר ● השנה התמורה הנמוכה ביותר הגיעה מלוויתן, אך בשנה הבאה המאגר צפוי להכפיל את היקף התמלוגים

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

אישור עסקת המיזוג של ספרינט וטי-מובייל רחוקה מאוד מהניצחון שמייסד סופטבנק ביקש להשיג

"במיזוג של ספרינט עם טי-מובייל היה קושי אדיר", אמר מסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק, אחרי החלטת בית המשפט בארה"ב, "אבל לפחות הרווחנו ממנו המון כסף" ● כמה סאן נסוג מהיעדים השאפתניים שלו לספרינט? כנראה שמאוד

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ