גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באייפקס בוחנים מכירה של בית ההשקעות פסגות בחלקים

הקרן, בניהולה של זהבית כהן, מקדמת על פי הערכות מכירה מפוצלת של פעילויות של בית ההשקעות ● מבחינת אייפקס, מדובר על כלי להצפת ערך לבית ההשקעות כולו ● אייפקס בתגובה: "לא מתייחסים לשמועות"

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר
זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

קרן אייפקס, שפעילותה בישראל מנוהלת על ידי זהבית כהן, בוחנת ואף מקדמת לפי הערכות מהלך למכירה מפוצלת של פעילויות של בית ההשקעות פסגות, לצורך מימוש ההשקעה שלה בבית ההשקעות.

ל"גלובס" נודע כי במסגרת זו נבחנת, למשל, הפרדה בין הגמל מצד אחד לבין קרנות הנאמנות והניהול תיקים מצד שני. מבחינת אייפקס, מדובר על כלי להצפת ערך לבית ההשקעות כולו, אגב ניצול השווי הגבוה ששוק ההון נותן לפעילות הגמל והפנסיה של המתחרה, אלטשולר שחם. זאת במקביל לניצול הגאות בפעילות קרנות הנאמנות של הבית. באייפקס מסרו בתגובה כי "אינם מתייחסים לשמועות".

על פי הערכות בשוק ההון, באייפקס רוצים למכור את החברה בחלקים מכמה סיבות. בין היתר, מאחר שמכירה של כל הפעילות יחדיו צפויה להפחית את מספר הגופים שמעוניינים בפסגות ויכולים להרים את העסקה, וגם כדי לצרף לרשימה גופים פיננסיים מקומיים.

זאת, בין השאר, בשל מגבלות רגולטוריות שנובעות מהגודל של פסגות בחיסכון לטווח ארוך - תחום שבו יכולים לרכוש את פסגות רק גופים שהרכישה לא תוביל אותם לנתח שוק של יותר מ-15% משוק החיסכון הפנסיוני החדש.

המהלך הנבחן מתחבר למהלך שינוי מבני שהוביל בית ההשקעות לפני זמן קצר, כשחטיבת המכירות של בית ההשקעות פורקה כך שפעילות המכירות הוצמדה לכל פעילות בבית ההשקעות, ובנפרד מרעותה.

נכסים מנוהלים בכ-200 מיליארד שקל

קרן אייפקס רכשה את השליטה בפסגות בשנת 2010 מידי קרן יורק לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל, מה שרבים ראו כבר אז כשווי מנופח. בסוף 2015 מיצעה אייפקס את מחיר הרכישה כשקנתה את החזקות המיעוט של קרן מרקסטון בבית ההשקעות (כ-23%), לפי שווי חברה של כ-1.9 מיליארד שקל בלבד לפסגות.

לאורך השנים, ולפי הדיווח למשקיעים גם כיום, ניסתה אייפקס לקדם כמה מהלכי מימוש - דרך מכירה אסטרטגית של כל בית ההשקעות או הנפקתו בבורסה. עתה עולה על השולחן מבנה הליך מימוש שונה.

מהדיווח למשקיעים של אייפקס לשנת 2018 עלה כי ברבעון האחרון של 2018 חתכה הקרן את השערוך לשווי פסגות ל-434 מיליון אירו, בנטרול חוב, לסך של 1.86 מיליארד שקל, שייצגו אז מבחינת אייפקס רווח של כ-20% על ההשקעה.

שווי זה נמוך ביותר מ-9% מהשווי שבו הוערך פסגות בספטמבר 2018 - 2.05 מיליארד שקל - וביותר מ-12% מהשווי שהוצמד לבית ההשקעות ביוני באותה שנה - 2.12 מיליארד שקל. לשם השוואה, בסוף 2014 עמד שווי פסגות על כ-2.49 מיליארד שקל לאותו זמן.

נכון לסוף 2019 מנהל בית ההשקעות נכסים בהיקף כולל שנושק לרף של 200 מיליארד שקל - הודות לגאות בשוקי ההון, שהביאה לתשואות חזקות בכלל השוק ולגידול בשווי הנכסים המנוהלים בשלל הפעילויות בבית עד כדי רמת שיא עבורו.

מדובר בהיקף שיא לנכסי הבית. בעבר הוא כבר היה בסביבה זו, ככל הידוע, בין סוף 2016 לאמצע 2017. אז ניהל בית ההשקעות נכסים בהיקף כולל של כ-198 מיליארד שקל. בסוף 2018 ניהל פסגות נכסים בהיקף כולל של כ-177 מיליארד שקל.

לא דומה למכירת הביטוח

כמו כן, בשנה שעברה השתנתה הנהלת בית ההשקעות כשבתחילתה פרשה היו"רית דאז, מיכל עבאדי בויאנג'ו. בהמשך השנה שחלפה פרש גם המנכ"ל ברק סורני מתפקידו. הוא הוחלף על ידי ראובן קפלן, שבעבר היה, בין היתר, מנכ"ל כלל בריאות ועמידר.

פסגות פועל במגוון תחומי השירותים הפיננסיים, כשהוא נמנה עם מובילי השוק במגוון תחומים חשובים ומרכזיים - ובראשם קופות הגמל וקרנות הנאמנות.

בית ההשקעות פסגות מנהל נכסי גמל והשתלמות בהיקף 56.8 מיליארד שקל, והוא השני בגודלו בשוק זה, אחרי אלטשולר שחם גמל ופנסיה שהונפקה אשתקד לפי שווי של 1.17 מיליארד שקל ומאז נסקה בחדות לשווי של כמעט 2.4 מיליארד שקל.

כך, נכון לסוף 2019 החזיקה חברת הגמל והפנסיה של בית ההשקעות פסגות בנתח של 10.6% משוק הגמל וההשתלמות עם נכסי גמל והשתלמות בהיקף 56.9 מיליארד שקל, ובנתח של 0.8% משוק הפנסיה החדשה, עם נכסי פנסיה חדשה בהיקף שלושה מיליארד שקל. בסך הכול, נכון לסוף 2019 מחזיקה חברת פסגות גמל ופנסיה בנתח של 6.4% משוק הגמל והפנסיה החדשה בכללותו.

לצד זאת, לפסגות נכסי קרנות נאמנות בהיקף 51.5 מיליארד שקל המהווים כ-14.7% משוק הקרנות. הם השחקן השני בשוק הקרנות כולו - ונמנים עם צמרת הגופים המגייסים בשוק זה בשנה החולפת. מתוך עולם הקרנות, פסגות מחזיק גם בנתח השוק השני בגודלו בקרנות המסורתיות, שעומד על 12.3%.

אפרופו מכירת פעילויות, ב-2018 מכר פסגות עצמו (ולא אייפקס) פעילות צנועה יחסית שלו - הביטוח - לאיילון. או אז לא דובר על מהלך להצפת ערך אלא ליציאה מתחום שלא הפך להיות מה שבפסגות ציפו שיהיה. 

עוד כתבות

כלב ים, ממין פוסה טבעתית, על קרחונים בים באוקיינוס הארקטי. הקרח נמס במהירות מסוכנת / צילום: Daniella Zalcman, גרינפיס

הקוטב הצפוני מתכווץ: כך זה נראה בתמונות

משטח הקרח בקוטב הצפוני נמצא באחד ההיקפים הנמוכים ביותר שנמדדו אי פעם, כשהמצב רק מחמיר משנה לשנה ● המשמעות: המרקם הביולוגי של הקוטב עתיד להשתנות, ההתחממות הגלובלית תואץ, גובה פני הים יעלה עוד וחיות רבות יהיו בסכנת הכחדה

טופז לוק/ צילום: באדיבות המצולם

יועצי רה"מ הגישו תביעת דיבה: "לא ביימנו הפגנה"

עופר גולן וטופז לוק הגישו תביעת דיבה בסף 420 אלף שקל נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, העיתונאי אורי משגב ונגד רוית נאור שהאשימו אותם בבימוי של הפגנה במסגרת ההפגנות נגד ראש הממשלה

בנקאות בימי קורונה - דחיית הלוואות / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

המדריך המלא: כל מה שצריך לבדוק כדי לשלם פחות לבנק שלכם

להתמקח על הריבית שאתם משלמים על המינוס, לקרוא ולהבין את תעודת הזהות הבנקאית ולא לשכוח שתמיד אפשר להחליף בנק • שני מומחים בתחום החינוך הפיננסי מסבירים איך אפשר לשלם לבנק פחות • כתבה שנייה בסדרה

חנות סגורה של ראלף לורן במיין בימי קורונה / צילום: Robert F. Bukaty, AP

ראלף לורן מצמצמת את כוח האדם ב-15% על רקע הקורונה

על רקע הירידה החדה בהכנסות רשת בתי האופנה עם סגירת סניפים רבים בשל הקורונה, ראלף לורן תצמצם משמעותית את כוח האדם שלה ● לא נמסר כמה עובדים בדיוק יפוטרו, אך החברה מתכננת לבצע את הצמצומים עד סוף שנת העסקים הנוכחית שלה (מרץ 2021)

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

למען העתיד שלנו כאן: לעצור את ההפגנות וההתקהלויות עכשיו

אדיקות המפגינים להפגין למרות נתוני התחלואה העולים, הדביקה מיד סקטורים רחבים נוספים, כל אחד והמטרה המקודשת שלו ● הגיע הזמן להתחיל לדאוג לבריאות שלנו

מפקדת השליטה של צה"ל למאבק בקורונה ברמלה. ממשיכים לעבות את המערך בחוקרים / צילום: דובר צה"ל

מנגנון מיושן של עט ונייר, שפה צבאית ונתונים חסרים: האם צה"ל יכול לנצח את הקורונה

באוגוסט עברה האחריות על מערך החקירות האפידמיולוגיות לצה"ל שהבטיח תוצאות "תוך ימים", אלא שאז התגלה מנגנון מיושן שעובד עם דף ונייר, נתונים אזרחיים שלא מדברים בשפה הצבאית וקושי להצליב נתונים עם השב"כ ומשרד הבריאות • שעת המבחן האמיתית מגיעה עכשיו: האם צה"ל יכול לנצח את הקורונה?

החדר הנקי שבו מייצרים את השתל של V-Wave   / צילום: ארז רוזנפלד

V-Wave השלימה גיוס של 98 מיליון דולר מקבוצת משקיעים מובילים בתחום הביומד

החברה פיתחה דלף (שאנט) לבבי לטיפול באי ספיקת לב ולחץ דם ריאתי ● המוצר כבר נמצא בניסוי קליני מתקדם ולהערכת החברה הכסף שגויס יספיק עד לקבלת אישור FDA לשימוש במוצר

אלדן / צילום: יחצ

חברות הליסינג סופגות אש, אבל בדוחות "הכול דבש"

אחת התעלומות הגדולות ביותר של ענף הרכב המקומי היא הדיווחים הטובים של ענף הליסינג בישראל ● רוב מקורות מימון החיצוניים התייבשו כליל מאז החל משבר הקורונה, ועדיין, השחקנים בענף טוענים שרמת הסיכון נותרה יציבה והענף חסון כתמיד

מירב קירשנר / צילום: דובר צה"ל

לראשונה: מועמדת אישה לתפקיד מנכ"לית התעשייה האווירית. ומי עוד במועמדים?

תא"ל במיל' מירב קירשנר, שהייתה ראש מטה אגף כוח אדם בצה"ל, תתמודד על התפקיד בין היתר מול שי באב"ד, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, אלוף במיל' חגי טופולנסקי ובכירים בתע"א ובאלתא

חיים כץ בועדת העבודה, הבריאות והרווחה / צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

האוצר הסכים לדרישת כץ: המדינה תממן עלויות חורגות של אשפוז חולי הקורונה

המדינה תישא בעלויות אשפוז חולי קורונה של בתי החולים החורגות מתקרת התשלום הקבועה בחוק ולא תשולם על ידי הקופות ● מוקדם יותר משך נציג האוצר את הצעת החוק להסדרת ההתחשבנות בין קופות החולים לבתי החולים בשל דרישת חיים כץ להכניס הסתייגות לחוק

הטרמיט הפורמוסי. המזיק אשר מסב את הנזק הכלכלי הגבוה ביותר לאדם הפרטי ולמדינה / צילום: שאטרסטוק

לראשונה בישראל: הטרמיט המזיק ביותר בעולם התגלה בפתח תקווה

מדובר ב"טרמיט-על", בעל יכולות האכילה והרבייה הגבוהות ביותר מבין מיני הטרמיטים הידועים לאדם ● "הוא הורס אדני רכבת ועמודי טלפון. הוא פוגע בקווי תקשורת וחשמל תת קרקעיים וגורם להפסקות חשמל" ● השרה גילה גמליאל: "עם החרפת משבר האקלים, כניסת מינים פולשים לישראל תעלה"

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על במבצע לצמצום ההחזרים: מציעה ללקוחות שובר בשווי 125% ממחיר כרטיס הטיסה שבוטל

עד ל-1 באוקטובר מחויבת אל על להשיב לנוסעים כמיליארד שקל על טיסות שבוטלו בחודשים האחרונים ● כעת החברה מציעה ללקוחות שובר בשווי מוגדל במקום החזר כספי

משרדים של שלמה סיקסט  / צילום: כדיה לוי, גלובס

אניגמה בשוק הרכב: למה נבואות הזעם על המשבר בליסינג לא התממשו בינתיים

הירידה הצפויה בפעילותן, לצד המינוף הגבוה שבו הן פועלות, הובילו בשבועות הראשונים של המשבר לצניחה בערך האג"ח שהנפיקו חברות הליסינג הישראליות ● מאז חזרו האג"ח לתשואות חד-ספרתיות, והחברות רשמו רווחים במחצית השנה, למרות ירידה בהכנסות ● בעקבות הדוחות הרבעוניים

פרופ’ רוטשטיין / צילום: ליאור מזרחי

מנהלי בתי החולים וולפסון והדסה: כך אפשר למנוע קריסה

פרופ’ זאב רוטשטיין וד"ר ענת אנגל, מנהלי בתי החולים הדסה ו-וולפסון, מדברים על הצעדים שיש לנקוט כדי למנוע קריסה

שר הביטחון בני גנץ וג'ארד קושנר / צילום: משרד הביטחון

גנץ נפגש עם קושנר: נמשיך לקדם יציבות במזרח התיכון

שר הביטחון נפגש עם יועצו וחתנו של נשיא ארה"ב בבית הלבן ● גנץ ייפגש בהמשך עם שר ההגנה האמריקני מארק אספר, כדי לדון בין היתר בסוגיית מכירת מטוסי ה-F35 לאיחוד האמירויות

נציבות שירות בתי הסוהר  / צילום: יוסי כהן

ביהמ"ש דחה עתירת בני זוג הומוסקסואלים לשהות יחד בכלא

"הזכות לחיי משפחה נקבעה כזכות חוקתית" קבע השופט רון שפירא והוסיף כי "אסיר איננו שונה מאדם אחר בכל הנוגע לזכויות החוקתיות" ● יחד עם זאת, דחה את בקשת בני הזוג לשהות יחד בכלא, תוך שקבע כי לא נפל פגם בהחלטת שירות בתי הסוהר 

בייביסיטר על חשבון המעסיק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

קשה לעבוד עם הילדים בבית? בהייטק יממנו לכם גם את הבייביסיטר

המעסיקים בתחום ההייטק שמבינים את הצורך החיוני, ומספקים מימון לבייביסיטר להורים לילדים בגיל הרך בתקופת הסגר והשבתת מערכת החינוך: "רבים הם הורים צעירים לילדים בגיל הרך. אנשים עשו מעל ומעבר, וחשבנו איך לעזור"

שר הפנים, אריה דרעי / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

"לא אתן למנוע תפילות לחלוטין": השר דרעי פרש מקבינט הקורונה

לאחר שלא הצליחו להגיע להסכמות אמש, התכנסו הבוקר שרי קבינט הקורונה להמשך דיון בנוגע להגבלות על הציבור בהפגנות ובתפילות יום הכיפורים ● רה"מ נתניהו יבקש להעביר החלטה על סגר כללי נרחב והידוק מגבלות מיידי

בורסת טוקיו / צילום: רויטרס

מגמה חיובית בבורסות אירופה; הנפט והזהב מאבדים גובה

ה-PMI של סקטור השירותים בגוש האירו הגיע ל-47.6 נק' בספטמבר לעומת צפי כלכלנים לרמה של 51 נק' ● הזהב נחלש ל-1,877 דולר לאונקיה

לשכת התעסוקה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הלמ"ס: מספר מחוסרי העבודה ערב הסגר הגיע לקרוב לחצי מיליון

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום את נתוני סקר כוח האדם לחודש אוגוסט, שחלקם פורסמו כבר לפני שבועיים ● מספר הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ ירד באוגוסט לכ-62 אלף, לעומת כ-75 אלף בחודש הקודם