גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו, ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

עם פתיחת ההליכים במשפטו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בסנאט, הערב (ג'), נחשפות אבני-היסוד באסטרטגיית ההגנה שלו.

האחת: כפירה מוחלטת בלגיטימיות של כתב האישום נגדו שהגיש בית הנבחרים לסנאט. צוות פרקליטי הנשיא גורס כי כתב האישום אינו טוען כי הנשיא הפר חוק כלשהו, ולפיכך אין לו כל בסיס חוקי, ויש לדחותו על הסף. הפרקליטים טוענים כי ההאשמות שהנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו, ושהוא ניסה להכשיל את חקירת בית הנבחרים נגדו (שני הסעיפים היחידים בכתב האישום), אינן תופסות, מפני שאין שום חוק ספציפי שאוסר פעולות כאלה.

השנייה: לסכל כל מאמץ דמוקרטי לזמן עדים למשפט או להציג ראיות חדשות. הרפובליקאים חוששים במיוחד מעדות פוטנציאלית של ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי לשעבר, שהכריז כי הוא מוכן להעיד לפני הסנאט. בולטון, לדברי עדים, הגדיר בעבר את מאמצי טראמפ לעכב את הסיוע לאוקראינה - הטיעון העיקרי בכתב האישום נגד הנשיא - כ"עסקת סמים". הוא אף הורה לכפופה לו להתנער ממאמצים אלה ולדווח עליהם ליועץ המשפטי של המועצה לביטחון לאומי.

אבן-היסוד השלישית באסטרטגיית ההגנה היא מאמץ של הסנאטורים הרפובליקאים להחיש את ההליכים במטרה לקצר את משך המשפט ולדחוק את שלב הטיעונים של התובעים הדמוקרטים למיטת סדום, מהלך שיאלץ את הדמוקרטים להעלות חלק מטיעוניהם בשעות הקטנות של הלילה, שבהן יהיה שיעור צפייה נמוך בשידורים הישירים מהדיונים. כוונת מחנה הנשיא היא להקטין ככל האפשר את חשיפת הציבור למשפט כדי למזער נזקים פוטנציאליים לדימויו של טראמפ לפני הבחירות לנשיאות בנובמבר.

לאחר כמה שעות של התנצחויות פומביות - חלק מההליך המשפטי, שמועבר בשידור חי - והתדיינויות מאחורי הקלעים, מסתמן ריכוך מסוים בעמדה הנוקשה של הרפובליקאים לגבי הכללים לניהול המשפט. ראש סיעת הרוב הרפובליקאי, מיץ' מקונל, הסכים להאריך את פרקי הזמן שעומדים לרשות שני הצדדים לשטוח את טענותיהם. בכך תוגדל במידת מה החשיפה הציבורית לטיעוני הדמוקרטים וממילא גם למענה של פרקליטי טראמפ.

51% תומכים בהדחת טראמפ

על-פי דיווחים בתקשורת, מקונל נאלץ להתרכך בעקבות לחצים של רפובליקאים מתונים, שצופים בדאגה בשחיקת התמיכה הציבורית בטראמפ. על-פי סקר כלל-ארצי חדש של CNN, כ-51% מהמשיבים אמרו כי הם תומכים בהרשעת טראמפ במשפט הסנאט ובהדחתו. 45% אמרו כי אינם תומכים בהדחת הנשיא. זו הפעם הראשונה שמסתמן רוב, אומנם קטן, שתומך בהדחת הנשיא. בסקרים קודמים של CNN נע שיעור התומכים בין 37% ל-50%. הסקר החדש נערך בין 16 ל-19 בינואר.

על-פי הסקר, 69% מהאמריקאים מצדדים בזימון עדים למשפט טראמפ בסנאט, ורק 29% מתנגדים לכך. זו בשורה רעה לרפובליקאים, שמנסים לסכל זימון עדים להליכים. שיעור טעות הדגימה בסקר הוא 3.4%. סקר נוסף של NPR מצביע על מגמה דומה.

לרפובליקאים יש רוב של 53 מושבים בסנאט, מול 47 מושבים של הדמוקרטים. אך חמישה מהרפובליקאים מסרבים להכריז על תמיכה גורפת בטראמפ. המכנה המשותף שלהם: כולם מייצגים מדינות שבהן נרשמה שחיקה משמעותית בשיעור התמיכה בטראמפ. הסנאטורים האלה שואפים להראות לבוחרים במדינותיהם שהם אינם חיילים צייתניים בצבא טראמפ אלא מושבעים חסרי פניות שמוכנים לשקול את כל הראיות ולזמן ועדים. במילים אחרות: הרוב הרפובליקאי בסנאט שריר וקיים, אך בשלב זה לפחות, לא כל-כך מוצק. עריקות למחנה הדמוקרטי רחוקות מאוד מלהיות ודאיות, אך הן אינן בלתי אפשריות.

המשפט החל ב-8 בערב (שעון ישראל), ולמרות האיפוק המתחייב מהמעמד ומכללי המשחק הנוקשים - את המושב מנהל נשיא בית המשפט העליון, ג'ון רוברטס - העוינות בין הרפובליקאים לדמוקרטים קובעת את האווירה, והיא עוברת בנקל את המסך. אבל העוינות הזו אינה יכולה לטשטש את החשיבות ההיסטורית של האירוע: טראמפ הוא הנשיא השלישי בתולדות ארה"ב שעומד לדין לפני הסנאט.

"מאמץ חצוף לבטל את תוצאות הבחירות"

טראמפ עצמו בחר להתרחק מוושינגטון בימים הראשונים של משפטו, והוא נמצא עתה בוועידה הכלכלית בדאבוס. בהצהרותיו הפומביות שם הוא מסייע למאמצי יועציו שנותרו בבית וחוזר על טיעונים שהשמיע בשבועות שחלפו: זו הונאה אחת גדולה, מאמץ דמוקרטי לאחז את עיני הציבור, ציד מכשפות מובהק.

כתב ההגנה של הנשיא, שפורסם לפני תחילת ההליכים בסנאט, קובע כי מיזם האימפיצ'מנט - כלומר הגשת כתב אישום נגד טראמפ - "אינו תקף תחוקתית" ואינו אלא ניסיון פוליטי לאיין את כהונתו. כלשון פרקליטי הנשיא: "זה מאמץ חצוף ובלתי חוקי לבטל את תוצאות הבחירות (לנשיאות) ב-2016 ולהתערב בבחירות של 2020 בעוד תשעה חודשים".

"בסופו של דבר, התהליך כולו אינו אלא התקפה מסוכנת נגד העם האמריקאי וזכותו הבסיסית לבחור במנהיגיו", טוענים הפרקליטים הרפובליקאים.

הם מתעלמים כליל מהראיות בכתב האישום נגד טראמפ, שבנוי על אמירתו המפורסמת לנשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, בשיחה טלפונית מ-25 ביולי: "בכל זאת, היינו רוצים שתעשה לנו טובה". הדמוקרטים ערמו תילי ראיות שלטענתם מוכיחות שטראמפ ניסה לסחוט מזלנסקי הכרזה פומבית שאוקראינה תפתח בחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו האנטר, במאמץ להכפיש יריב פוטנציאלי בבחירות הבאות לנשיאות. לצורך כך עיכב הנשיא חבילת סיוע צבאי לאוקראינה, למרות שהקונגרס סמך ידו עליה.

אך פרקליטי הנשיא אומרים: "בסך-הכול, הדמוקרטים בבית הנבחרים הצליחו להוכיח שהנשיא לא עשה שום דבר רע". פרופ' אלן דרשוביץ, שהצטרף לצוות פרקליטי טראמפ, מספק את הבסיס המשפטי, לדעתו, לקו הגנה זה: ניצול לרעה של סמכויות הנשיא ומאמצים לשבש את חקירת בית הנבחרים בפרשה זו הן "פעילויות בלתי פליליות (noncriminal actions).

דרשוביץ, שרואיין ב-ABC, נשאל: האם עמדתך היא שגם אם כל הראיות בכתב האישום נגד הנשיא יתבררו כנכונות, אין מקום להדיח את הנשיא?" - והשיב: "בדיוק כך".

המענה הדמוקרטי לטיעון הזה היה חותך: "נשיא ארה"ב סיכן את הביטחון הלאומי וניצח על מסע טיוח נטול תקדים בתולדות ארה"ב... הוא מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים (מחברי החוקה האמריקאית)".

עוד כתבות

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

77 ימים של סגר מאימת הקורונה. היום תושבי ווהאן יצאו לחירות. כך זה נראה

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס