גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המלחמה במזרח התיכון שלא הכרתם: למה ישראל עדיין נופלת משכנותיה ביכולת למשוך תיירים

ישראל נהנתה בשנה החולפת ממספר שיא של תיירים, אבל ביחס למדינות הקרובות אליה - ירדן, מצרים, לבנון וקפריסין - לא מדובר במספר פנומנלי ● אז מי שיאנית האזור, ועם אילו תוכניות עתידיות שלהן משרד התיירות יצטרך להתמודד?

תיירים מצלמים ליד מקדש לוקסור במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס
תיירים מצלמים ליד מקדש לוקסור במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

4.5 מיליון תיירים פקדו את ישראל ב-2019 - מספר שיא שמסב נחת ואופטימיות לעתיד. אבל האם ביחס למדינות השכנות מדובר במספר פנומנלי? האם הדשא של השכן ירוק יותר, וחופי הים שלו תכולים יותר?

דקנו כמה תיירים פקדו את המדינות הסובבות, אלה שכנראה נכנסות למערכת ההתלבטות של רבים מהתיירים (שלא באים לישראל מטעמי דת) האם לנסוע לישראל, לקפריסין או לירדן.

אז לנו יש את ירושלים ואת תל אביב, אבל גם המתחרות שלנו לא נחות על זרי הדפנה, והן שואפות להגדיל את המספרים שלהן עם תוכניות מרחיקות לכת. מי שיאנית האזור? מי עדיין מתקשה למשוך תיירים? ועד כמה התחרות תהפוך למאתגרת יותר? סקירה מזרח-תיכונית:

מצרים מתאוששת - ומקדמת כל עיר כיעד תיירותי נפרד

אחרי שנים שבהן המספרים הצביעו על מגמת ירידה (מאז ההפיכות ב-2011) - שנת 2019 סימלה התאוששות: יותר מ-13 מיליון תיירים ביקרו במצרים המשופעת באתרים תיירותיים. ב-2018 ביקרו במצרים 11.34 מיליון תיירים. התחזית היא כי בשנת 2020 יבקרו במצרים כ-15 מיליון תיירים.

הדשא של השכן - כניסות התיירים למדינות השכנות

ב-2019 מדינת היעד ממנה הגיעו הכי הרבה תיירים היא גרמניה עם 2.5 מיליון תיירים, לעומת כ-707 אלף בלבד ב-2018. גידול דרמטי רשמה מצרים גם במספר התיירים מצפון אמריקה, כשהתחזית הן כי מ-1.5 מיליון מבקרים ב-2018 יגדל מספרם ל-2.23 מיליון ב-2022.

לאחרונה הכריזה מצרים כי היא תעמיק את קידום התיירות בפלטפורמות הדיגיטליות, כדי להתאים את עצמה "לשינויים הטכנולוגיים בסקטור הכללי של התיירות". הסלוגן שילווה את הפרסום הוא "People2People", כשאג'נדת הפרסום תקדם כל עיר כיעד תיירותי נפרד תוך דגש על פתיחת המוזיאון הגדול במצרים GEM בסוף 2020.

פתיחת המוזיאון, המשתרע על שטח של 500 אלף מ"ר, אף הציבה את מצרים במרכז כתבה שפורסמה בשבוע שעבר ב-BBC כיעד שמומלץ לביקור ב-2020. גם לקסי אלפורד, ששבר את שיא גינס כמטייל הצעיר בעולם שביקר במספר הגדול ביותר של מדינות (196 מדינות עד לגיל 21), בחר למקם את מצרים בראש דירוג "היעד הבא" ל-2020 בהמלצות שגיבש עבור מגזין "פורבס".

ירדן צומחת - ונעזרת בשדה התעופה רמון

שיעור הצמיחה במספר התיירים שסיכמו את 2019 בירדן הוא 9%: מ-4.9 מיליון תיירים ב-2018 ל-5.36 מיליון תיירים ב-2019. מספר התיירים שנותרו ללון בירדן הסתכם ב-4.5 מיליון, עלייה של כ-8% לעומת השנה הקודמת.

בירדן מתגאים במהלך שיווקי שקידמו רשויות התיירות של הממלכה עם מכירה של כ-250 אלף כרטיסי מעבר משולבים (Pass Tickets) המתירים כניסה ל-40 אתרים לתיירים. כמות הכרטיסים שנמכרו הכפילה את עצמה ביחס לשנה הקודמת. המחיר לכרטיס משתנה לפי קטגוריות האתרים, והוא נע בין 340 ל-390 שקל (70-80 דינר ירדני). הכנסות המדינה ממכירת כרטיסי המעבר הללו האמירו להיקף של כ-88 מיליון שקל (18 מיליון דינר).

הכרטיס המשולב הוא חלק ממאמצי הממלכה להגדיל את מספר התיירים שמבקרים בה, לרבות עידוד התיירים לבקר במגוון אתרים בז'אנרים שונים ובעיקר להאריך את השהות שלהם במדינה - משימה שכל מדינה צריכה לשאוף אליה במטרה להגדיל את ההכנסות מתיירים.

ירדן ידעה למנף אירוע שהתרחש ממש לאחרונה, כשבסוף נובמבר בחרה קולפדליי להשיק את האלבום החדש שלה בשתי הופעות שנערכו בעמאן. המדינות מהן הגיעו מרבית התיירים לירדן הן ספרד, איטליה גרמניה וצרפת.

בכוונת הירדנים להעמיק את הפעילות מול התיירים מאירופה: חברת הלואו קוסט איזי ג'ט החלה להפעיל טיסות ישירות מלונדון לעקבה. ה"אינדיפנדנט" הבריטי אף הכליל את עמאן בין עשרת הערים המומלצות לתייר לשנת 2020.

עם או בלי קשר, ריאנאייר צמצמה במקביל את הטיסות הישירות שלה לשדה התעופה רמון. בטיסות אלה, שפועלות בעונת החורף (אוקטובר עד מרץ) ושרובן מופעלות על-ידי חברות לואו קוסט, אמורים להגיע תיירים לאילת בגינם מקבלות חברות התעופה 60 אירו סבסוד לכל נוסע. אלא שלא כולם נשארים באילת - כ-15% מהתיירים שנוחתים ברמון ממשיכים לירדן ולמצרים. גם עליהם מקבלות חברות התעופה את המענק ממשרד התיירות בישראל.

לבנון קפואה - גם במספר התיירים

הצלע החלשה במובן התיירותי של האזור היא המדינה הקטנה ששוכנת מצפון לישראל: בלבנון ביקרו קצת יותר מ-2 מיליון תיירים ב-2019. אומנם 30 שנה חלפו מאז מלחמת האזרחים שפקדה את לבנון, אבל עדיין המוניטין שלה מרחיק תיירים, למרות 240 הקילומטרים של חופי הים ובירתה ביירות שנחשבת לעיר בילויים מהנה ורוויית מוזיאונים ותרבות. ארץ המקור ממנה מגיע הנתח העיקרי של התיירים ללבנון היא ערב הסעודית, שגם הזרימה מיליארד דולר לשיקום הכלכלה של לבנון.

לבנון נהנית מתיירות חורף לאור מזג האוויר הנוח שלה. אחרי כתבה שפורסמה ב"ניו יורק טיימס" באוגוסט האחרון, לבנון יכולה להסמיק בגאווה על הפרגון כיעד תיירותי מומלץ לאור קוטנה הזעיר (שעתיים נסיעה מקצה לקצה) והוורסטיליות של הנוף המשתנה - מחופי ים, עד יערות ירוקים והר מולבן משלג (מוכר מאיפשהו?).

עם זאת, זמן קצר לאחר מכן לבנון "זכתה" להחמרה באזהרות מסע שפרסמו הרשויות האמריקאיות בכל הנוגע לביקור במדינה שבה "עורבות סכנות של אלימות".

תיירי מדינות המפרץ הם הנתח העיקרי מבין תיירי לבנון, אלא שהאירופאים הוא הקהל הנחשק. אומנם ממוצע השהות שלהם נמוך ביחס לתיירי מדינות המפרץ שנשארים 10 ימים בממוצע (כולל חופשת סקי), אבל לפי נתוני משרד התיירות הלבנוני, האירופאים מוציאים יותר, החל מסגמנט לינה יוקרתי יותר שהם בוחרים ועד לשאר ההוצאות.

לבנון משווקת את עצמה כיעד של 365 ימים בשנה, כשהיא ממתגת יעדים למשוך תיירים ספציפיים - דוגמת תיירי סקי, תיירי טבע, תיירי חוף ואפילו תיירי אקולוגיה.

קפריסין מאוכזבת - ומאשימה את תומאס קוק

האי הקטן זכה ב-2019 לביקור של כ-3.97 מיליון תיירים, מספר שהוגדר כ"מאכזב" מבחינת רשויות התיירות של קפריסין, כשהוא משקף גידול סמלי של 1% לעומת השנה הקודמת. משרד התיירות של קפריסין אף הגדיר את 2019 כשנה מאתגרת, אך עם זאת גרס כי אין צורך להילחץ.

בשלוש השנים החולפות מספר התיירים בקפריסין הדגים צמיחה, והיא נבלמה יחסית לאור שילוב של כמה גורמים. בין היתר תולים אשמות בקריסת ענקית התיירות הבריטית תומאס קוק ב-2019, משום שבריטניה תופסת נתח של שליש מתיירי האי קפריסין.

סיבות נוספות לבלימה היחסית מנה סגן שר התיירות במסיבת עיתונאים שכינס לאחרונה, כשהוא התייחס לתחרות מול המדינות טורקיה, מצרים, טוניס ומרוקו, שממשיכות לגדול כיעדי תיירות. עוד הוא מנה את הפסקת כמה קווי תעופה לאי - שבלמו את הגידול בתיירות.

עם הפנים לשנה הבאה, קפריסין תתמקד בשווקים נוספים מעבר לשני השווקים החזקים מהם מגיעים התיירים אליה, בריטניה וקפריסין, שמבחינת המשרד מיצו את הפוטנציאל שלהן. בין מדינות היעד שאליהן מכוונת קפריסין לעשור החדש בתיירות הן המדינות הסקנדינביות וכן בלגיה וצרפת.

בריטניה, שהשנה גם עסקה רבות בברקזיט, היוותה כאמור את מדינת היצוא הגדולה ביותר בכל הנוגע לתיירים בקפריסין, כשממנה בלבד הגיעו 1.3 מיליון תיירים (33.5%) ב-2019, מרוסיה הגיעו לקפריסין כ-781 אלף תיירים (18%). ישראל היא המדינה השלישית ברשימה, כשמכאן הגיעו בשנה החולפת יותר מ-293 אלף תיירים (7.4%) לקפריסין השכנה.

מנוע צמיחה נוסף שאליו מכוונת קפריסין הוא של תיירות הקרוזים דרך ספינות שיעגנו בנמל קפריסין. זאת ועוד, בדומה לאג'נדות של מדינות רבות, קפריסין תשווק את עצמה כיעד לקהלים שונים בהתאמה לפי קבוצות גיל וצרכים משתנים לתחומי עניין מגוונים, ולא רק כיעד לחופשת בטן-גב בחופי הים שלה. 

עוד כתבות

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

מעבדת ביוטק  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

חברת הביוטק בתחום הסרטן NeoTX גייסה כבר 60 מיליון דולר ונחשפת לתקשורת

חברת הביוטק הישראלית-אמריקאית, שנמצאת בשלב I של הניסויים בתחום הטיפול בסרטן, הודיעה היום על גיוס נוסף של 45 מיליון דולר, ויוצאת לאור לראשונה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בניה ירוקה באוסטרליה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדרך למדינת בנייה ירוקה: התקנות שכל ענף הבנייה צריך להכיר

ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה הצביעה היום על ההמלצות לתקן הבנייה הירוקה בישראל ● התקנות החדשות שצפויות להתאשר במועצה הארצית בתוך כשבועיים ייכנסו לתוקף עד 2025

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

לאחר 4 חודשים: "משבר העגלים" נפתר

החל מהיום המחסומים לשני הכיוונים יוסרו, וישראל אף תתיר לעוד סוגי סחורה פלסטינית למצוא לעצמה שווקי יצוא ● לחץ של שר הבטחון בנט ושל הסוחרים הפלשתינים נשא פרי, ואבו מאזן ונתניהו התערבו לפיתרון המשבר

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

משק עזר במושב קדרון נמכר  ב–6.35 מיליון שקל / צילום: יח"צ

בכמה נמכר משק עזר במושב קדרון סמוך לרחובות?

כמה עלה בית בן 6 חדרים במפלס אחד על שטח של 2.38 דונם? ● ועוד נכסים שנמכרו והושכרו לאחרונה

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

תצוגת אופנה של ויקטוריה'ס סיקרט / צילום: Lionel Hahn, רויטרס

Sycamore Partners תרכוש את השליטה בוויקטוריה'ס סיקרט בכ-1.1 מיליארד דולר

Sycamore Partners תחזיק ב-55% ממניות החברה, ואילו בעלת השליטה כעת, L Brands, תישאר עם 45%

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביהו

רווחת העובד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עלייתו של הארגון החומל: העובדים לא רק "הון אנושי" יותר

כנס שנערך לאחרונה בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה עסק בדור הבא של מושג "רווחת העובד" - Caring ארגוני ● זה אומר לראות בעובד לא "הון אנושי" או "כוח-אדם" - אלא אדם שלם שיש לדאוג לצרכיו, בלי קשר לשורת הרווח

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

שני כהן והשחקנית גילה אלמגור מככבות בפרסומת של תשעה מיליון / צילום: יח"צ

סקר הפרסומות: מדברים עם שוקה, משקיעים בקורונה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון, "מדברים עם שוקה" ● הפרסומת של קוטג' תנובה - הכי אהובה ● קמפיין לפ"מ על ההתגוננות מנגיף קורונה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

אמסטרדם / צילום: Shutterstock

למרות שאין לה חשיפה ישירה לסין, הולנד עדיין לא מחוסנת מההשפעות הכלכליות הגלובליות של נגיף הקורונה

כמדינה שתלויה מאוד בסחר הבינלאומי, הולנד צפויה להיפגע בטווח הקצר בהיקפים משמעותיים יותר בהשוואה למדינות אחרות ● ולצד זה יש בה השקעות מעניינות, כמו יצרנית האופניים Accell

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי ב-2017 עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● נשיאת העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה ● לאחרונה פרשה מרגולין-יחידי, ופסק הדין האחרון שלה קבע כי סיקור חיובי יכול עקרונית להיחשב שוחד

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל