גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המשימות המרכזיות של ממשלת לבנון הטרייה: הרגעת החששות הכלכליים וביעור השחיתות

ראש הממשלה החדש חסן דיאב, שנתמך ע"י חיזבאללה, אמר שהמשבר הכלכלי הוא בעדיפות הראשונה שלו ● בינתיים, המחאות האלימות ברחוב נמשכות

חסן דיאב, ראש ממשלת לבנון הנכנס / צילום: Dalati & Nohra/Handout, רויטרס
חסן דיאב, ראש ממשלת לבנון הנכנס / צילום: Dalati & Nohra/Handout, רויטרס

לבנון הכריזה בליל שלישי על ממשלת קואליציה חדשה בראשות מועמד שנתמך על ידי חיזבאללה ודמויות מהממסד, וגרמה בכך למפגינים שהפילו את הממשלה הקודמת לקרוא לעוד הפגנות, בדרישה לשינויים עמוקים יותר במערכת הפוליטית העדתית במדינה.

בראשות הממשלה יעמוד חסן דיאב, פרופסור להנדסת מחשבים בן 61 שמרצה באוניברסיטה האמריקאית בביירות. הוא כיהן כשר חינוך בשנים 2011־2014. דיאב התחייב להילחם בשחיתות ואמר כי המשבר הכלכלי יהיה בעדיפות הראשונה של הממשלה.

העלייה באלימות בסוף השבוע האחרון יצרה חששות חדשים מכך שההפגנות ידרדרו להתנגשויות הקטלניות שמתרחשות בבגדד בחודשים האחרונים. הימים הבאים יספקו לממשלה החדשה מבחן מוקדם כשהיא תנסה לטפל בתלונות ולשכנע את וושינגטון וריאד שהיא יכולה להתנהל ביעילות.

ההשפעה של חיזבאללה, התנועה הפוליטית והצבאית שנתמכת על ידי איראן, בקואליציה עלולה לקשות על הממשלה לקבל את תמיכת בעלות הברית החיוניות ארה"ב וסעודיה, האויבות המרות של חיזבאללה.

"רק ממשלה שמסוגלת לקחת על עצמה רפורמות אמיתיות ומוחשיות תחזיר את אמון המשקיעים ותפתח את הסיוע הבינלאומי ללבנון", אמר מקור בשגרירות ארה"ב בביירות לפני ההודעה על הממשלה החדשה. "יש קונצנזוס בינלאומי חזק בנקודה הזו: אין מסלול לסיוע בינלאומי מלבד רפורמות קונקרטיות שיבוצעו על ידי ממשלה אמינה ובעלת יכולת", הוסיף.

ארה"ב מספקת תמיכה כספית חיונית ואימון לצבא הלבנוני, שנתפס במדינה כאחד הנדבכים האמינים של הממשלה. אבל בממשל טראמפ יש הטוענים שחיזבאללה הסתנן לצבא הלבנוני, ולכן וושינגטון מסייעת פחות לצבא באחרונה.

ארה"ב וסעודיה, שתמכו בממשלות לבנון במימון חיוני לאורך שנים, נותרו ללא תמריץ לבוא לעזרתה. ההנהגות שלהן רוצות לראות את ממשלת לבנון החדשה משתחררת מהשפעת חיזבאללה, שממשיך לשמור על כוח פוליטי חזק.

המוחים מוציאים את זעמם על בנקים ברחבי המדינה / צילום: MOHAMED AZAKIR, רויטרס

בעיות כלכליות במדינה

משטרת המהומות ירתה בסוף השבוע רימוני גז וקליעי גומי על מפגינים, ופגעה בכמה מהם בראש ובעיניים. המפגינים השליכו בתגובה אבנים וענפי עץ על המשטרה.

בימים האחרונים, מתפרעים ברובע העסקים בביירות תקפו סניפי בנקים. מאות מהם נפצעו בעימותים בשבוע שעבר, לפי רשויות הצלב האדום וההגנה האזרחית.

כבר תקופה ארוכה שלבנון נמצאת במצוקה כלכלית: הלירה המקומית קורסת; הבנקים קבעו תקרות למשיכות מזומנים; הפסקות החשמל שהפכו לחלק מחיי היומיום מתגברות; מסעדות, חנויות וספקים מסרבים לתשלומים בכרטיסי אשראי; חברת הטלקום הממלכתית הזהירה באחרונה כי אולי לא תצליח לפרוע את חובותיה הבינלאומיים, מה שיוביל לניתוק מהאינטרנט וברחבי המדינה לא ניתן למשוך דולרים מהכספומטים.

מחשש למשבר כלכלי, בעלי הפיקדונות משכו בשנה האחרונה בשקט את כספם והמירו אותו לדולרים או העבירו אותו לחשבונות בחו"ל. בימים האחרונים, כמה מפגינים הוציאו את התסכול שלהם על הבנקים, כשהם הורסים כספומטים, מנפצים חלונות ראווה שלהם ותוקפים את הפקידים בסניפיהם. עשרות מפגינים קיימו ישיבות מחאה בסניפים, והכריחו את הספסרים לשלם להם מעבר לתקרת המשיכה השבועית המותרת. המפגינים נאספים בקביעות בחזית בניין הבנק המרכזי, וקוראים קריאות בוז וקללות נגד הנגיד שלו, ריאד סלאמה, שנחשב פעם לאחד מבכירי הבנקאים המרכזיים בעולם.

בתחילת גל המחאה הארצי במחצית אוקטובר, הבנקים סגרו את סניפיהם למשך 12 ימי עבודה. כשהם נפתחו מחדש, הם ניצבו בפני בהלת משיכת דולרים, והוטלו הגבלות על משיכות מט"ח והעברות לחו"ל.

אבל לפעולות הללו אין בסיס חוקי, והבנקים מגבילים את המשיכות על בסיס כל מקרה לגופו.

במצב זה משקי הבית בלבנון נאלצים להגביל את הוצאותיהם ולהעניק עדיפות למוצרי יסוד. פעילויות פשוטות כמו יציאה לקפה או מסעדה נחשבות כעת ללוקסוס, אפילו לבעלי כסף ועבודה.

חלוקת כוח דתית מסובכת

במערכת חלוקת הכוח המסובכת של לבנון, ראשות הממשלה היא של מוסלמי סוני, הנשיאות חייבת להיות של נוצרי מארוני ויו"ר הפרלמנט הוא שיעי. אלא שראפיק חרירי, המנהיג הסוני בלבנון, סירב להשתתף בממשלה חדשה בגלל חילוק הדעות שלו עם חיזבאללה. הוא העדיף ממשלה עצמאית של טכנוקרטים, במאמץ לזכות בתמיכת המפגינים. חיזבאללה התעקש על שמירת האליטה המסורתית, כולל חרירי עצמו, בממשלה.

בכירים בממשל טראמפ רוצים לנתק כליל את הסיוע האמריקאי לקואליציה החדשה, אם היא תפגין תמיכה יתרה באיראן. בשנה שעברה השעה ממשל טראמפ זמנית 100 מיליון דולר בסיוע צבאי, במסגרת המסע לצמצם את השפעת חיזבאללה ואיראן בלבנון. כמה פקידים אמריקאים רואים את הסיוע ללבנון כחלק ממסע הלחצים הכלכלי והצבאי הרחב יותר של הממשל לריסון איראן ובעלי בריתה באזור, בייחוד חיזבאללה.

המפגינים יצאו לרחובות

ההכרזה על ממשלה חדשה אמש בביירות הציתה קריאה מידית של מפגינים לצאת לרחובות ולחסום כבישים במחאה על קואליציה שלא נתפסת כאחת שתנקוט בצעדים מקיפים לשינוי צורת המשטר.

"הסיור הראשון שלי אחרי הצבעת האמון יהיה לעולם הערבי, בייחוד למדינות המפרץ", אמר דיאב לכתבים אחרי מינויו.

דיאב עומד בראש קבינט של 20 שרים, שליש פחות מהממשלה וקודמת. אך היא תכלול באופן תקדימי גם שש נשים - קצת פחות משליש מכלל השרים.

מועמדותו של דיאב הועלתה כנראה על ידי חיזבאללה כפוליטיקאי חיצוני יחסית שירחיק את הממשלה החדשה מהמעמד השליט שניהל את לבנון מאז תום מלחמת האזרחים, אומרים כמה אנליסטים. אבל שרים בקבינט החדש המקורבים לאותן מפלגות ממסד, אומרים המבקרים.

לפני כשלושה חודשים, ראש הממשלה לשעבר סעאד חרירי, שנתמך על ידי ארה"ב וסעודיה, התפטר על רקע המחאות ההמוניות, שהוצתו על ידי הצעה למס שנוי במחלוקת על שירות המסרים וואטסאפ. המחאה הפכה לתנועה המונית. המפגינים קראו לסיים את השחיתות ולשנות מהיסוד את המערכת הפוליטית.

המחאות הפכו במהרה גם לקרבות רחוב אלימים בין המשטרה שיורה כדורי גומי לבין המפגינים שמנפצים חלונות ראווה של חנויות כולל מאות פצועים.

ממשלת דיאב תהיה גם תחת לחץ של חיזבאללה להתנגד לעיצומים בינלאומיים. בשבוע שעבר הגדירה בריטניה את חיזבאללה כארגון טרור. לפני כן היא הגדירה כך רק את הזרוע הצבאית שלו. גם ארה"ב וכמה מדינות באירופה רואות בחיזבאללה ישות טרור.

לא ברור אם לבנון תוכל לשחרר את הסיוע המערבי הנחוץ מאד, אם בנקאים מערביים יראו בממשלה גוף שנשלט על ידי חיזבאללה.

"צריך להמתין ולראות מה יקרה", אמר אלן עאון, מחוקק מתנועת הפטריוטים החופשית ואחיינו של הנשיא מישל עאון. "אבל מפני שהיא נתפסת כנתמכת על ידי חיזבאללה מלכתחילה, הממשלה תצטרך לעשות הרבה לזכות באמון ובאמינות כדי להביא את הסיוע הבינלאומי, אם לא יהיה נס".

עוד כתבות

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

לאחר עיכובים: פריגו תשיק גרסה גנרית למשאף ProAir של טבע – כרגע בכמות מוגבלת

מכירות המוצר המקורי ב-2019 היו 274 מיליון דולר, אך טבע משווקת אותו במקביל גם במסגרת מוזלת של גנריקה מאושרת - כהיערכות לתחרות הגנרית שהייתה אמורה להגיע כבר ב-2018 ● במקביל פריגו הודיעה על רכישת נכסי חברה בתחום בריאות השיניים, וטבע הודיעה על אישור FDA למוצר אחר מתחום הנשימה

איימן עודה / צילום: שלומי יוסף

איימן עודה סיפר לתושבי כפר סבא כי "70% מאזרחי הנגב הם בדואים, ולמחציתם אין קלפיות". האמנם?

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה התייחס השבוע בחוג בית בכפר סבא למספר הבדואים שחיים בכפרים לא מוכרים בנגב ● המספרים לא היו לטובתו ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח 

דירות להשכרה לטווח קצר בתל אביב / צילום: אתר החברה

התיירים בוחרים בדירות: מספר הנכסים להשכרה לטווח קצר בתל אביב זינק פי חמישה

עפ"י נתוני Airdna, מספר הדירות להשכרה בישראל ממשיך לעלות בחדות, לעומת מגמת האטה בעולם בעקבות אסדרת התחום ● מה שיעור התפוסה בירושלים, והאם עיריית תל אביב תצליח לבלום את התופעה שמכבידה על תושביה?

אורלי עדס / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים הגדילה את תקציב ועדת הבחירות ב-41 מיליון שקל

ועדת הבחירות ביקשה להגדיל את תקציבה ב-66 מיליון שקל, אך ח"כ משה גפני טען כי לאור המצב הפוליטי,הכנסת מאשרת תקציבים לפעילות הכרחיות בלבד ● במהלך דיון ועדת הבחירות הציגה מנכ"לית הוועדה תוכנית להקמת קלפיות למבודדי הקורונה שיאוישו על ידי עובדי מד"א: "אף אחד אחר לא מוכן לעבוד שם"

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

פרקליטי נתניהו: עלות המשפט נאמדת ב-10 מיליון שקל; ועדת ההיתרים: נדון מחדש בבקשתו לקבל תרומה

הוועדה למתן היתרים הודיעה היום כי החליטה לקיים דיון מחודש בבקשת באי-כוח רה"מ לצורך מימון הוצאותיו המשפטיות, לאור שינוי הנסיבות המשמעותי מאז שהוועדה בהרכבה הוקדם דחתה את בקשתו ביוני 2019

הכינרת  /  צילום: איל יצהר

דעה: למה שלא נשתה את הכנרת במקום מים מותפלים ואולי נזכה להורדת תעריפים?

הכנרת מתמלאת, ובקרוב אמור סכר דגניה להיפתח והמים יזרמו לירדן • אבל זה לא הפתרון היחיד להצפות • חידוש שאיבת המים יכול להביא לחיסכון שנתי של 250 מיליון שקל לצרכן הישראלי שרוכש מים מותפלים • רשות המים: "המהלך לא יוביל להוזלה; חשוב לחדש את המים באגם"

חוסני מובארק / צילום: אמר נאביל, AP

נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק מת

מובארק הנהיג את המדינה מ-1981 ועד שהודח באירוע "האביב הערבי" ב-2011 ● הוא נעצר ונכלא, אך שוחרר וזוכה תחת משטרו של א-סיסי ובשנים האחרונות סבל ממצב בריאותי ירוד ● הוא היה בן 91

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

השערוכים הקרובים בדוחות הנדל"ן המניב הם רק קצה הקרחון

בלידר שוקי הון מעריכים כי בתוצאות הרבעון הקרוב יציגו חברות הנדל"ן הישראליות רווחי שערוך בהיקפים של מאות מיליוני שקלים ● להערכת לידר, נדרשת ירידה הרבה יותר משמעותית בשיעורי ההיוון, שתביא לשערוכים בהיקפים משמעותיים הרבה יותר

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

ריבאונד: צפי לעליות בוול סטריט; טראמפ: החיסון לקורונה קרוב מאד

הבורסה במדריד מאבדת 1.1%, הדאקס הגרמני יורד בכ-1%, מדד יורוסטוקס 50 מאבד 1.15% ● הבוקר באסיה הניקיי היפני צנח ב-3.3% ● UBS: "חפשו מניות Ecommerce, גיימינג ומשלוח מזון ומניות דיבידנד, והימנעו ממגזרים החשופים לנסיעות"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

עליות בבורסה: ת"א 35 מוסיף 1%, פריגו מזנקת ב-7.7%, אנלייבקס צוללת ב-40%

מדד ת"א 90 מטפס ב-0.6%, מדד הבנקים מוסיף 0.2% ● אנלייבקס צונחת ברקע לגיוס הון בדיסקאונט ● מניית מזרחי טפחות עולה לאחר פרסום הדוחות לרבעון ולשנה כולה ● פריגו מזנקת בהמשך לאישור ה-FDA למשאף לאסטמה

תחרות היאבקות בקנזס, 2018. / צילום: AP / Nati Harnik

שוברות תקרות זכוכית וקיבעונות: הבנים נוטשים, הבנות נכנסות לזירת ההאבקות

במשך שנים נשלט ענף ההיאבקות בתיכונים בארה"ב על ידי הנערים, עד שהוחלט על הפרדה בין הבנים והבנות ● עכשיו, הנערות האמריקאיות מצילות את הספורט הוותיק שהחל כבר לדעוך

עופר גרינבאום / צילום: איל יצהר

פריחת שוק ההנפקות ב-2019 הקפיצה את רווחי פועלים אי.בי.אי; התגמול השנתי המצרפי לשלושת בכירי החברה - כמעט 15 מיליון שקל

ירון מוזס, מנכ"ל פועלים אי.בי.אי, ועופר גרינבאום ושי נבו, מנהלי חברת החיתום של אי.בי.אי, מחזיקים גם כל אחד ב-5% ממניות חברת החיתום, שרשמה רווח נקי שנתי של 27.1 מיליון שקל ● החברה נהנתה בשנה שעברה מגידול מהותי בהיקפי הפעילות, בזכות הגאות בשוק ההון שאותה תירגמה להכנסות ולרווחים

מטוס ממריא / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מדריך: על רקע משבר הקורונה - מה כדאי לדעת לפני שקונים כרטיס טיסה

האם אזהרות המסע מאפשרות לבטל עסקה מול חברת התעופה? ומה קורה ביעדים שאליהם כבר אין טיסות, דוגמת סין או הונג קונג? ● עו"ד אשר רוטבאום, המתמחה בענף התעופה, מסביר

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

חברת תרופות מארה"ב החלה בפיתוח חיסון ראשון לקורונה

חברת התרופות האמריקאית מודרנה בשיתוף המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות מידבקות צופים שעד סוף אפריל יחלו בניסוי קליני ● לפי מנהל המכון, אם הכל יילך כמתוכנן החיסון יהיה מוכן לחורף הבא

חוף הים באילת / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי תאוות-בצע על חשבון הציבור: כך יכולים ענפי התיירות והתעופה לצאת נשכרים מהקורונה

אחד הענפים הנפגעים במיוחד מהתפרצות נגיף הקורונה ואי-הוודאות שהוא מביא עמו, הוא ענף התעופה והתיירות ● מה המדינה יכולה לעשות כדי לסייע, ומדוע זו גם הזדמנות למלונאים המקומיים?

וורן באפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עד שוך הסערה: באפט לא נלחץ מהקורונה, הנה העצה שלו למשקיעים

למרות שאחוז מאוד משמעותי מעסקיו מושפעים מהקורונה, באפט, כמאמין בהשקעות לטווח הארוך, מפציר במשקיעים לא לשפוט את המצב של ההשקעות לפי הכותרות הערב

זוהר לבקוביץ / צילום: יחצ

זוהר לבקוביץ' גייס 15 מיליון דולר כדי להגן על ילדים ברשת

המיזם החדש שלו, לייט (L1ght), נועד לסייע לארגונים גדולים מהמגזר העסקי והציבורי למנוע אלימות ברשת כלפי ילדים ● לייט מפתחת פלטפורמה מבוססת בינה מלאכותית, שיודעת לסנן כמויות אדירות של תכנים ולזהות תופעות של אלימות, בריונות ופדופיליה ברשת

התפרצות נגיף הקורונה ביפן / צילום: Jae C. Hong, AP

איך למנוע הדבקה והאם צריך מסכות פנים: כל מה שצריך לדעת על הקורונה

עד כמה חמורה המחלה לה גורם הנגיף, האם קיים טיפול, איך מקטינים את הסיכוי להידבק בנגיף, ומהן ההנחיות המיוחדות לחוזרים מחו"ל ● משרד הבריאות מפרסם הוראות מיוחדות גם לחוזרים מאיטליה ● מספר דברים שחשוב לדעת בנוגע לווירוס הקורונה, המכונה COVID19

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל קונה מ–AstraZeneca את הזכויות לתרופת Movantik תמורת 67.5 מיליון דולר

בדרך למימוש המהלך היא תקבל מימון של 115 מיליון דולר כהלוואה, ממנו 30 מיליון דולר עם החתימה על העסקה ● מכירות התרופה בארה”ב ב–2019 עמדו על 96 מיליון דולר

אליזבת' וורן ואיימי קלובושר, לפני עימות במנצ'סטר / צילום: בריאן סניידר, רויטרס

בגדי מעצבים בחינם: הדרך המקורית של מותג האופנה M.M LaFleur לעזור לפוליטיקאיות

במכתב ששלחה החברה ללקוחותיה, היא כתבה כי כל מי שתשלח את הפרטים שלה ותציין את המשרה עליה היא מתמודדת, תזכה לחמש חליפות שייבחרו עבורה ע"י החברה