גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה - משפט טראמפ החל, אמריקה נקרעת לגזרים

הנשיא העדיף את האוויר הצח של דאבוס בשעה שהסנאט הפך לבית משפט ● ראשו של הנשיא לא יותז, אבל חרדה ודריכות מלוות את התהליך הפוליטי ● סקר חדש מראה כי רוב עצום של האמריקאים חוששים שהבחירות הממשמשות ובאות לא יהיו "בטוחות". לא היו עוד נתונים כאלה ● דעה

בניין הקפיטול בוושינגטון / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס
בניין הקפיטול בוושינגטון / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

הנשיא ברח לדאבוס. עיר מקלט קצת משונה בשביל דונלד טראמפ. היא מייצגת את כל מה שהוא מתעב, לכאורה. היא בירת כל האליטות, היא ציר קורי העכביש של הגלובליסטים, היא שופעת ג'ורג' סורוסים, היא מלאה חסידי סחר חופשי; עכשיו היא גם מלאה מאמתי-אקלים.

אחד מחביבי טראמפ משכבר הימים, יצרן תיאוריות הקונספירציה אלכס ג'ונס (Infowars) אמר פעם על דאבוס שהיא יצוקה בתבנית השטן. מי שהיה יושב ראש מטה הבחירות של טראמפ, ואחר כך "האסטרטג הראשי" שלו בבית הלבן, סטיב באנון, נבח זה לא כבר לעומת בן פלוגתא, "אתם לא שפויים, אתם שייכים למפלגת מכונת התעמולה של דאבוס!". נראה שגידוף מלומד יותר לא עלה על דעתו.

הנשיא יצא מוושינגטון לפני שנשיא בית המשפט העליון היכה בפטישו, במליאת הסנאט, לא הרחק מן הבית הלבן, והכריז על פתיחת משפטו של דונלד ג'יי. טראמפ, נשיא. הוא לא רצה להיות שם כאשר אות־הקין הזה מוטבע על מצחו.

הוא נעשה אתמול הנשיא השלישי בתולדות הרפובליקה, שהסנאט התכנס כדי לדון בהדחתו. לא, הוא לא יודח. אבל אות־קין הוא אות־קין. אנשים זוכרים את אנדרו ג'ונסון, אחד הנשיאים הפחות־ראויים להיזכר, רק מפני שלפני קצת יותר מ־150 שנה הוא היה הראשון שהועמד למשפט הדחה. חסר אז קול אחד ויחיד לרוב המיוחס של שני שלישים, הנחוץ להרשעה ולהדחה.

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

הנשיא בגרם המדרגות

לא תמיד ברור עד כמה חשוב לדונלד טראמפ מה יגידו עליו בעוד מאה או מאתיים שנה. הוא אינו ווינסטון צרצ'יל, שהיה לו שיח קבוע עם שר ההיסטוריה, והוא חזר וסיפק טיוטות להיסטוריונים של המאה ה־25. טראמפ אינו קורא ספרים, אפילו לא ביוגרפיות פוליטיות שגם נשיאים לא־מלומדים נוהגים לקרוא (ג'ורג' בוש הבן, למשל).

אבל כל נשיא המטפס בגרם המדרגות של הבית הלבן (כשהמעלית מקולקלת), חוזר ונתקל בדיוקנאותיהם של קודמיו. בעל כורחו הא חושב על העבר ועל העתיד. הוא יודע ששום דבר לא ימחה את זכרון הימים האלה. אמריקאים יתווכחו על פרטי כתב האישום נגד טראמפ עד שילבין שיער־ראשם של מי שהיו תינוקות בעריסתם בינואר 2020.

נשיאים במצור תמיד שוחרים לשאוף אוויר צח בחו"ל. ריצ'רד ניקסון, ב-1974, יצא למסע דילוגים במזרח התיכון, כאשר לולאת ההדחה התחילה להתהדק סביב צווארו. היה לו קריש־דם ברגל. הרופאים הזהירו אותו שהוא מסכן את חייו. הוא התעלם מהם. אולי הוא אפילו קיווה שהקריש יעניק אקורד סיום דרמטי לחייו, יפטור אותו מהתוצאות של ווטרגייט, ויעלה אותו למעלת מי שמסר את נפשו ברדיפת שלום.

אגב, הוא נשא אז נאום יוצא מן הכלל בארוחת ערב חגיגית במשכן הכנסת. בארה"ב כמעט לא שמו לב לנאום, אבל ישראלים התמוגגו מכשרון הדיבור ומן החוכמה הצרופה.

כשהוא חזר הביתה, ועדת המשפטים של בית הנבחרים הצביעה לטובת אימפיצ'מנט, זאת אומרת הגשת כתב אישום נגדו לצורך העמדתו לדין הסנאט. הוא לא חיכה. בעלי בריתו במפלגה הרפובליקאית אמרו לו שגורלו נחרץ, ויימצא רוב של שני שלישים להדחתו. הוא התפטר ובכך הפך לנשיא היחיד ב־230 שנות הרפובליקה שעשה כן.

הכלבים נובחים

ביל קלינטון הראה לאמריקאים ששום דבר לא יסיח את דעתו מעבודת הממשל. בניגוד לטראמפ הוא היה פופולרי מאוד. אף כי הדמוקרטים היו מיעוט בסנאט, נמצאו די רפובליקאים כדי להעניק רוב לזיכויו. טכנית, הנשיא יכול לטעון לזיכוי, גם אם 66 סנאטורים מתוך 100 מצביעים לטובת הרשעתו, מפני שנחוצים 67 להרשעה. אבל בסנאט ב־1999 שוחרי ההרשעה לא מצאו אפילו 51.

ביום שבו נפתח משפטו, קלינטון ביקש מן הקונגרס להגדיל פי שלושה את ההקצבות לתכניות העשרה בבתי ספר. במקרה שלו, הכלבים נבחו והשיירה עברה גם עברה.

דונלד טראמפ אמנם הצליח להקרין סמכות והישגים ערב משפטו. ביום שבו נמסר כתב האישום נגדו למנהיג הסנאט, טראמפ חתם על הסכם סחר זמני עם סין במעמד רב רושם. יום קודם הוא חתם על הסכם הסחר המשולש עם מקסיקו ועם קנדה. זה מה שעושה מנהיג אמיתי. אכן הכלבים נובחים.

1649: הפרלמנט התיז את ראשו

יום שלישי בוושינגטון היה יום מר ונמהר, בלי קשר לדעות פוליטיות. החוקה האמריקאית הפכה את סיום כהונתו של נשיא לאקט של שוד־ושבר. אילו רק היה בה קצת יותר טעם של דמוקרטיה פרלמנטרית, שבה נשיא יכול להפסיד בהצבעת אמון מבלי שיתעורר החשש, כי עמודי השיש של הרפובליקה יקרסו.

מסורת האימפיצ'מנט (שאין לה תרגום מוצלח לעברית) נובעת מן המשפט האנגלי. במובן הזה, משפט הנשיא מזכיר את משפט המלך צ'ארלס הראשון בפרלמנט בלונדון, ב־1649. הוא השתמש לרעה בכוחו, הוא ניסה לפזר את הפרלמנט, הוא התחיל מלחמת אזרחים, הוא ניגף בה. הפרלמנט התיז את ראשו, ובמשך 12 שנה היתה באנגליה רפובליקה. כאשר בנו של מותז־הראש חזר לשלטון ב־1660, הוא ציווה להוציא את גופתו של מנהיג הרפובליקה אוליבר קרומוול, מקברו, ותלה אותה למען יראו וייראו.

אבל מלכי בית סטיוארט לא התאוששו מהתזת הראש. ההילה המיסטית ניטלה מן המלך. הוא נעשה בשר ודם. נכדו של מותז־הראש הודח במהפכה חדשה, 40 שנה אחרי סבא.

האם הנשיאות האמריקאית תאבד את הילתה בעקבות המשפט הזה, שבו לא יותז שום ראש? זו שאלה מעניינת. פוטנציאל השימוש לרעה בכוח פוליטי גדול בנשיאות האמריקאית גבוה הרבה יותר מאשר בכל כהונה פוליטית אחרת בעולם הדמוקרטי. מה טוב היה לאמריקה, אילו קצת פחות דרמה הקיפה את העומדים בראשה.

שייגמר כבר, לכל הרוחות

הסקרים מראים פעם אחר פעם פילוג עמוק בחברה האמריקאית כמעט בכל עניין מרכזי. סביר להניח, אם כי מי יודע, שגם הבחירות הבאות יוכרעו על חודם של כמה עשרות אלפי קולות. דריכות וחרדה מלוות את התהליך הפוליטי. סקר דעת קהל משותף לשירותי השידור הציבוריים הראה אתמול (ג'), כי שני שלישים מן הדמוקרטים ו־85% מן הרפובליקאים חוששים שהבחירות הממשמשות ובאות לא יהיו "בטוחות". 40% חוששים שארץ זרה תתערב במהלך הבחירות. רק 62% מאמינים שהבחירות יהיו "הוגנות". רבע חושבים שהבחירות יזויפו. 16% חוששים שייעשה ניסיון למנוע מצביעים (בייחוד שחורים) מלהגיע לקלפי. אלה נתונים מבהילים.

עצרת גדולה של בעלי כלי נשק פרטיים נערכה ביום ב' בריצ'מונד, עיר הבירה של מדינת וירג'יניה, לא הרחק מוושינגטון. חששות כבדים מפני אלימות קדמו לעצרת, והמושל הדמוקרטי של המדינה הטיל מצב חירום במרכז העיר. לא היתה אלימות פיזית, אבל הדברים שנאמרו היו רוויים אלימות. דובר אחר דובר הודיעו שאין בדעתם לכבד את חוקי המדינה, אם וירג'יניה תנסה להגביל את הבעלות על כלי נשק. מסרים כאלה אפשר לשמוע בכל רחבי ארה"ב.

משפט הנשיא אינו מוכרח להסתיים בהתזת ראש כדי לגרום נזק חמור לריקמה החברתית והפוליטית של ארה"ב. שייגמר כבר, לכל הרוחות.

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/yoavkarny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

המנות של מסעדת שיינע / צילום: אפיק גבאי

בשיינע, האווירה לא באה על חשבון האוכל

במסעדת הגורמה שיינע האווירה רומנטית והאוכל מפואר ועדין - לפעמים יותר מדי

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

(עדכון): הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

חדד־עורקבי / צילום: יונתן בלום, גלובס

"הורדת מסים? הגירעון לא יאפשר. מישהו צריך לממן את כל ההוצאות"

רו"ח ורד חדד-עורקבי, סמנכ"לית בכירה-מס הכנסה ברשות המסים, בראיון אישי ● על הילדות ברחובות עם אב כדורגלן, על נטל המס בישראל, ועל התמודדות הרשות עם הכלכלה הדיגיטלית: "אנחנו משנים את כל התפיסה ובוחנים גם הכנסות של בלוגרים ויוטיוברים"

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

עוברי אורח חובשים מסיכות ברחוב מחשש להדבקות מנגיף הקורונה שפרץ בווהן שבסין / צילום: רויטרס

קרב מאסף: כך מנסה ישראל לבלום התפשטות קורונה

קבוצת תיירים מדרום קוריאה שביקרו לאחרונה בישראל אובחנו כחולים בנגיף ● על הרקע הזה, נוסעים זרים בטיסה שתנחת הערב מסיאול לא יורשו להיכנס לישראל והישראלים יידרשו להיכנס לבידוד מיידי ● ההנחיות צפויות להתרחב בימים הקרובים למדינות נוספות

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

דובי גריזלי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנופים המכשפים שבין אלסקה לקנדה. חשיפה לצפון

המעבר הימי שבין קנדה לארצות הברית מאפשר טעימה קטנה מאלסקה, על נופיה המכשפים, הטבע המסעיר וההיסטוריה הצבעונית מימי הבהלה לזהב