גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חומרי החקירה שדולפים בפרשת אפי נוה: מהתקופה שהיו אצל שותפה של הדס שטייף

בדיקת "גלובס" מגלה כי מדובר בחומרים שהופקו מהמכשירים הניידים של נווה בין התאריכים 19 לדצמבר 2018 ל-23 לדצמבר 2018 ● החומרים תויקו לתיקיות עם שמות לפי נושאים ואישים חשובים, לרבות שופטים, והועברו להתקן נייד

הדס שטייף/  צילום: שלומי יוסף
הדס שטייף/ צילום: שלומי יוסף

בשבועות האחרונים דולפים חומרים מתוך הטלפונים הניידים של יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה. בעקבות תלונת סנגוריו עו"ד בועז בן צור וגיא רוה, הודיעה המשטרה כי תפתח בבדיקה בעניין. בדיקת "גלובס" מגלה כי מדובר בחומרים שהופקו מהמכשירים הניידים של נווה בין התאריכים 19 לדצמבר 2018 ל-23 לדצמבר 2018.

החומרים תויקו לתיקיות עם שמות לפי נושאים ואישים חשובים, לרבות שופטים, והועברו להתקן נייד. בין התיקיות נמצאת תיקייה רגישה במיוחד עבור מערכת המשפט. תיקייה זו נקראת "שופטים". לדוגמה, החומרים בעניינה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר מרים נאור הופקו ב-19 לדצמבר בלילה ותויקו בשם "מרים נאור1". החומרים על אודות השופטת אתי כרייף החשודה בפרשת "מין תמורת מינוי", הופקו בתאריך 21 לדצמבר בצהריים תחת השם "מינוי אתי כרייף שיפוט".

החומרים שהודלפו »

תאריך הפקת החומרים והורדתם מהמכשירים הניידים הינו מידע חדש שנחשף עתה לראשונה. כמה גורמים בכירים בפרקליטות אמרו ל"גלובס" עם פרוץ הסערה לפני מספר שבועות, כי לדעתם אף חומר לא באמת דלף מן הטלפונים וכי מדובר בספין של אפי נוה עם הגשת הערר על סגירת התיק נגד כתבת הפלילים של גל"צ הדס שטייף ומומחה המחשבים שפרץ לטלפונים יולי רוזנברג. בפרקליטות העלו השערה כי מדובר בחומרים שהתקבלו מתוך גיבוי לטלפונים של אפי נוה, אשר הוא עצמו בחר להדליף לכלי התקשורת.

החומרים שהודלפו »

מכל מקום, תאריך הפקת החומרים חושף כי החומרים שדלפו הופקו למחשב באמצע דצמבר 2018, בתאריכים בהם החזיק יולי רוזנברג בטלפונים שפרץ אליהם, בהנחיית הדס שטייף. על פי עדותה של שטייף, ב-17 לדצמבר 2018 היא נפגשה יחד עם מומחה המחשבים יולי רוזנברג ועם חני נוה. רוזנברג, מראשי "מחאת המתמחים", סיפר בעדותו כי נכשל שלוש פעמים בבחינות הלשכה וכי הוא "פעיל משפטית נגד בחינות הלשכה בעתירות מנהליות ובהפגנות נגד הלשכה".

בשיחה הוסכם כי רוזנברג יאסוף את הטלפונים של אפי נוה עבור שטייף כדי לבדוק את תכולתם. לדברי שטייף, ב-23 לדצמבר היא מגיעה לביתו של רוזנברג ועוברת יחד איתו על החומרים, כשהם נדהמים לגלות מה נמצא בטלפונים. "אנחנו עוברים יחד משך שעות על החומרים, ולא מאמינים למה שאנחנו רואים", אמרה שטייף. לאחר שהפרקליטות הצבאית לא אפשרה לשטייף לשדר את החומרים בכתבה בגלי צה"ל, היא נאלצה למוסרם למשטרה לאחר דין ודברים עם פרקליט המדינה שי ניצן והמשנה ליועמ"ש רז נזרי.

שטייף טענה ש"הטלפונים קבורים עמוק באדמה"

שטייף מסרה דיסק און-קי עם החומרים ב-1 לינואר 2019 לחוקרי המשטרה שהגיעו לביתה על מנת לפתוח בחקירה נגד נוה, אולם סירבה בשלב זה להעביר את הטלפונים עצמם. שטייף נשאלה על ידי סנ"צ אסף ולפיש היכן נמצאים הטלפונים. על כך השיבה שטייף כי "הטלפונים קבורים עמוק באדמה". ב-4 לינואר וב-9 לינואר מסרה שטייף את הטלפונים עצמם למשטרה. בעדותה ב-10 לינואר סיפרה כי שמרה אצלה העתק של החומרים. "בידי נמצא העתק של החומרים בדיסק און קי בכספת בביתי שבבאר טוביה, כך מקובל בתחום שלנו. אני מתחייבת לא לעשות בזה שימוש מבלי שאני מקבלת אישור כחוק מכם". רק ב-25 לינואר מסרה שטייף את העתק החומרים שבכספת, כשהיא מצהירה שלא שמרה העתק נוסף, ואף הצהירה שכל הגורמים שהיא מסרה להם את החומרים, השמידו את ההעתקים ששמרו ברשותם. עניין זה היה תנאי מפורש של המשטרה לכך ששטייף תקבל את החסינות מפני ההעמדה לדין שהובטחה לה.

רוזנברג שפרץ את הטלפונים והעביר אותם לדיסק און-קי נשאל בעדותו במשטרה ב-12 לינואר 2019 אם יש ברשותו עותק נוסף של החומרים. רוזנברג הכחיש זאת בתוקף. "בשום נקודת זמן לא היה לי העתק, לא היה לי רצון שיהיה לי העתק, ואין לי מה לעשות עם ההעתק. אני עסוק מספיק. למיטב ידיעתי, הדס שטייף היא היחידה שמחזיקה בחומרים".

לפני שלושה שבועות הוציאה המשטרה הודעה כי היא פותחת בבדיקה ראשונית כדי לחקור את דליפת החומרים מתוך הטלפון של אפי נוה. בהודעת הדוברות נכתב כי "הוחלט בתיאום עם פרקליטות המדינה, על קיום בדיקה משטרתית ראשונית לבירור האם חומרים כאמור אכן מצויים או מוחזקים שלא כדין ברשות כל מי שאינו מוסמך לכך או מורשה לכך, והאם חומרים כאלה הופצו שלא כדין על-ידי גורמים כאמור".

האם המשטרה התרשלה כאשר היא אפשרה להדס שטייף להחזיק בטלפונים מספר ימים לאחר הפתיחה בחקירה ואיפשרה לה לשמור העתק של החומרים למעלה מ-3 שבועות לאחר מכן? מדוע המשטרה לא דרשה את הטלפונים מיידית כאשר שטייף הודיעה לקציני המשטרה שהטלפונים "קבורים עמוק באדמה"? נראה כי שאלות אלה עשויות לשמש כטענה מצד אפי נוה להתנהלות חסרת תום לב של המשטרה והפרקליטות, וכדרישה לזיכוי בשל מחדלי החקירה וכהגנה מן הצדק או לטענות מצידו כי ההדלפות הגיעו מאותו צד. לגלובס נודע כי בכוונת אפי נוה לתבוע בהמשך את המשטרה בשל הפרת זכויותיו.

הדיסק און-קי מכיל שיחות והתכתבויות עם שופטים, פרקליטים בכירים, נבחרי ציבור, חברי ועדה למינוי שופטים, עורכי דין מובילים ואף שיחות אישיות של נוה עם לקוחותיו בענייני משרדו וכן תמונות פרטיות.

עם פרוץ הפרשה פרסמה הדס שטייף כי "ההאשמות ששטייף הדליפה חומרים מתוך הטלפונים של אפי הם בגדר הוצאת דיבה. שטייף נהגה באחריות מופלגת והעבירה את כל החומרים שבידיה לנציגי להב 433 כבר לפני שנה. אין לשטייף כל קשר להדלפות שנטען שמתרוצצות בחוץ".

יש לציין כי בידי המשטרה 16 טלפונים ניידים אשר שימשו בעבר את אפי נוה. לדברי רפ"ק עודד אררה בדיון היום בבית המשפט המחוזי, הטלפונים נמצאים בכספת משטרתית, והחומרים שהופקו מהם נמצאים בשרתים מאובטחים שאין לאף אדם גישה אליהם.

שטייף טוענת: שי ניצן הבטיח לפני מסירת החומרים: 'יש לך חיסיון מלא ממני'

מאז פרוץ פרשת "מין תמורת מינוי", סוגיית החסינות שהוענקה להדס שטייף נותרה בערפל מכוון. בפרקליטות סירבו לענות רשמית אם הוענקה חסינות להדס שטייף, אולם בכירים בפרקליטות אמרו שלא לייחוס כי שטייף קיבלה הבטחה כי כל מידע וחומר שתעביר, לא ישמש נגדה. בהמשך, בחודש אפריל 2019 טענה הפרקליטות בבית המשפט כי מעמדה המשפטי של שטייף טרם הוכרע. בחודש מאי 2019 התראיין פרקליט המדינה דאז שי ניצן למקור ראשון, וסיפר כי "אין עדיין החלטה לגבי החסינות של שטייף. גם אם תהיה חסינות, לא ברור האם היא תהיה על כל הפרשה או רק על חלק ממנה".

אולם הדס שטייף טוענת דברים אחרים לגמרי. לטענתה, שי ניצן הבטיח לה ולמקורותיה חסינות מוחלטת, בשיחת טלפון, עוד לפני שהעבירה את החומרים למשטרה. לדבריה בשיחת הטלפון עם שי ניצן היא אמרה לו שהיא מוכנה להעביר את הטלפונים והחומרים למשטרה אך "יש לה רק בעיה אחת" המעכבת את מסירת החומרים: "אני לא יודעת אם יש לי איזושהי עבירה פלילית בתהליך הזה. אני לא יודעת. אני לא משפטנית. אני רוצה לדעת מה מעמדי בטרם שאני מוסרת את החומרים, ומה מעמד המקורות שלי, בכל אופן אני מחויבת לאנשים". לטענת שטייף, ניצן ענה לה: "אני מבטיח לך, יש לך חיסיון מלא ממני". שטייף שאלה 'ולמקורות שלי?'. ולטענתה, הוא השיב: "גם להם".

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה כי לא הובטח לשטייף דבר בשיחת הטלפון עם פרקליט המדינה. "השיחה שנערכה בין פרקליט המדינה דאז ובין הדס שטייף תועדה בכתב, בתרשומת המשקפת את הדברים. תרשומת זו הועברה להגנה במסגרת השימוע. כפי העולה מן התרשומת, בשיחה זו לא הובטח לשטייף דבר". יש לציין כי התיעוד הראשוני לכך ששטייף מבקשת חסינות מופיעה רק במזכר מה-4 לינואר כאשר שטייף מסרה בפועל את הטלפונים למשטרה. במזכר של סנ"צ אסף ולפיש נכתב כי "בתום פגישתנו מסרתי להדס שטייף שסוגיית "ההגנה" המבוקשת על ידה תועבר לגורמי הפיקוד שלי".

יולי רוזנברג בחר שלא להגיב לידיעה ועדכן כי הוגשה תלונה במשטרה נגד כותב שורות אלה בגין הטרדת עד. עורכת דינה של הדס שטייף, רוני אלוני סדובניק, הפנתה את בקשת התגובה לדובר צה"ל. בדו"צ מסרו כי הם אינם מדבררים את הדס שטייף. מגלי צה"ל לא נמסרה תגובה.

עוד כתבות

מורה בבית ספר יסודי בארה"ב מעבירה שיעור באפליקציית זום / צילום: Amanda Inscore, רויטרס

כך תתחברו לאפליקציית זום

נעמי בת ה-14, בתה של הלית ינאי–לויזון, עורכת מוסף הנדל"ן של גלובס עם מדריך קצר ופשוט לכל המשפחה

בני גנץ נכנס למליאת הכנסת לקראת מינויו כיו"ר הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

פרשנות: לגנץ היו את כל הקלפים ביד ו-14 יום נותרים. מה קרה?

בני גנץ, מי שהיה מבין מקימי מפלגת כחול לבן, מונה אתמול ליו"ר הכנסת ונטש את מפלגתו ואת שותפיו מאחור ●
גנץ חיסל את "גישת השלבים" של לפיד, יעלון, ליברמן, הורביץ ועודה

גומורה / צילום: באדיבות הוט

המאפיה האיטלקית, מלחמת וייטנאם והקומיקאי הגדול בארה"ב: חמש המלצות צפייה

המאסטר פיס, הישראלית, הדוקומנטרית, המרתקת והחשובה. המלצות בינג' מנחמות

שלט חוצות מותקן בדרום אפריקה ומבקש מאנשים להישאר בבתיהם / צילום: נארדוס אנגלברכט, AP

הנגיף בעין המצלמה: 10 תמונות מהעולם שהדהימו אותנו השבוע

מה שהיה נראה כאילו הוא לקוח מסרט אימים גרוע או סיוט לילי מעיק מתגלה בכל יום, שעה ודקה כמציאות המסויטת שבתוכה אנחנו חיים ● וירוס הקורונה נישא על גבי הישגיה של הגלובליזציה וחדר כמעט לכל מקום על פני הגלובוס ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

איגנץ זימלווייס. הכרה מאוחרת  / צילום: Associated Press

זמלווייס אמר לשטוף ידיים: הכירו את הרופא הראשון שהבין את חשיבותם של סבון ומים

שטיפת ידיים עם סבון נראית בנאלית בימינו, אך היא גילוי חדש יחסית בהיסטוריה של הרפואה ● התיאוריות של איגנץ זמלווייס ההונגרי על חשיבות השמירה על היגיינה נדחו על ידי הקהילה הרפואית בתחילת המאה ה-19, הוא הושמץ וסיים את חייו באופן טרגי

חיטוי כיכר סן מרקו בוונציה, השבוע  / צילום: רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מתלבטים האם להנפיק אג"ח משותפות כדי להתמודד ביחד עם המשבר

מנהיגי צרפת, איטליה וספרד ושש מדינות נוספות קראו במכתב לנשיא המועצה האירופה ליצירת מסגרת אג"ח כל־אירופיות שתוכל לתמוך במדינות החלשות ● עם זאת, דוברים רשמיים מטעם מדינות צפון אירופה מביעים סקפטיות ביחס למאמצים לגיוסי חוב הדדי בגוש האירו

איור: אייל אונגר

עושים שרירים: כך לא תתנוונו בהסגר הביתי

במקום לחלום על חדר הכושר, הנה כמה תרגילים שיעזרו לכם לשמור על כושר בימי הסגר

פגישה עסקית דרך אפליקציית זום / צילום: Roman Baluk, רויטרס

זום לא לבד: כך מנסות שורה של חברות לכבוש את התחום הלוהט של שיחות הווידאו

זום אולי הפכה לשיחת היום, אבל מיקרוסופט, גוגל, סיסקו וסלאק הן רק חלק מהחברות שפועלות בתחום ● כולן מתחרות על לב המשתמשים ומציעות הרבה פיצ'רים חינמיים

אנגלה מרקל במסיבת עיתונאים על נגיף הקורונה / צילום: מישל טנטוסי, רויטרס

"שליטה בהתפרצות": גרמניה שוקלת לאמץ המודל הדרום-קוריאני של בדיקות מקיפות

נכון לעכשיו, אמרה אמש הקאנצלרית אנגלה מרקל, קצב ההכפלה של מספר החולים בגרמניה עומד על חמישה ימים, כך ש"מוקדם לדבר על הקלת בתקנות" ● היא ציינה כי אם הקצב יואט לעשרה ימים, ידונו הרשויות בהקלת הצעדים

הקורונה מוסיפה לקיטוב בין הדורות / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

פרשנות: האם הקורונה תפתח חזית חדשה במלחמה הבין-דורית?

צלילים צורמים בוקעים משאלה מפחידה שהקורונה עלולה להביא לפתחנו: האם "בני 60 ומעלה" יישלחו אל מחוץ לאיגלו? האם קוד אתי בן 2,000 שנה לא יצליח לפתח נוגדנים מפני המחיר הכלכלי?

ארונות קבורה קבוצתיים של קורבנות מגפת הקורונה ממתינים למשאיות שיעבירו אותם לבית קברות, ברגמו, איטליה. / צילום: Claudio Furlan, Associated Press

שוב עלה משמעותית מספר המתים מקורונה באיטליה: 969 ביממה

מספר מקרי הקורונה בעולם מתקרב ל-550 אלף ● כ-25 אלף איש מתו מהנגיף ברחבי העולם ● כ-128 אלף אנשים החלימו

מאיר בן שבת, משה בר סימן טוב, בנימין נתניהו ושי באב"ד / צילום: צילום מסך

הגבלות התנועה יתגברו; נתניהו: אם לא יהיה שינוי בשיעור הנדבקים, אין מנוס מסגר

בתום ישיבת ממשלה על משבר הקורונה, סוכם על היערכות להידוק משמעותי של הגבלות התנועה באופן שיצמצם אף יותר את מספר השוהים מחוץ לבית, כדי למנוע את התפשטות מגפת הקורונה ● משרד האוצר יגבש מתווה לצמצום נוסף של העבודה במשק

צילומים: שלומי יוסף, יונתן בלום, ענבל מרמרי, כדיה לוי

ניהול בזמן אפוקליפסה: איך מתמודדים מנכ"לי חברות גדולות במשק עם תרחיש שאיש לא צפה

כיצד מנהלים בתנאי אי ודאות? איך מקבלים החלטות? כיצד מיישמים אותן? ● פנינו למנכ"לים בולטים במשק ושאלנו אותם כיצד הם מתמודדים עם אחד האתגרים הניהוליים המורכבים בקריירה שלהם

שר האוצר סטיבן מנושין מציג לאשתו לואיס לייטון, דף של שטרות טריים / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

הקורונה והכלכלה: השיעור שלא נלמד מ־1920

האם חבילות הסיוע והתמריצים של הפדרל רזרב והממשל האמריקאי באמת יסייעו לאמריקה לצאת מהשפל הגדול אליו היא דוהרת? ● בסדרת כתבות נסביר מדוע הם רק שלב נוסף בתהליך מקולקל שעתיד להגיע לתחנתו הסופית בעשור הקרוב ● "הקורונה והכלכלה - מה הלאה?", כתבה ראשונה

צוות של מסעדה בבייג'ינג מוכר ארוחות מחוץ לחנות, ביום רביעי השבוע / צילום: רויטרס

קופונים בשווי מיליונים, בילויים וימי חופשה: כך מנסה סין להעיר את הצרכנים מהלם הקורונה

אחרי שהגבלות התנועה בוטלו, בסין רוצים לשכנע את האזרחים לחזור לאכול בחוץ, לטייל ולהוציא כסף כדי לאושש את הכלכלה המוכה ● בערים רבות מחלקים הנחות לקניית מוצרי חשמל ומכוניות ובמקומות אחרים אפילו מוסיפים חצי יום לסוף השבוע

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

3,619 נדבקים בקורונה בישראל; אזרח ישראלי נפטר באיטליה

מספר הנדבקים בעולם עומד על 645,606 איש, מתוכם, 139,552 איש החלימו ● היקף הקורבנות בעולם עלה ל-29,971 ● 54 ישראלים במצב קשה, מתוכם 43 מונשמים

זיהוי פנים/ צילום: שאטרסטוק

מיקרוסופט החליטה לממש את השקעתה ב-AnyVision הישראלית

הסטארט-אפ הישראלי פיתח טכנולוגיה לזיהוי פנים, שמוטמעת ביהודה ושומרון ● במיקרוסופט החליטו לא להחזיק במניות מיעוט בסטארט-אפים שמפתחים טכנולוגיה כזו בגלל חוסר יכולת לפקח על השימוש בה

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5% ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפליקציית הקורונה של אפל: שיתוף הפעולה של ענקית הטק עם ממשלת ארה"ב

אפליקציית הקורונה כבר זמינה בחנות האפליקציות של אפל, וישנו גם אתר באוויר אליו אפשר להתחבר ממערכת הפעלה של ווינדוס או אנדרואיד, כך שהשירות זמין לא רק למשתמשי אפל

מגדל פאנקייקס / צילום: שאטרסטוק | א.ס.א.פ קריאייטיב

להמתיק את הגלולה של ההסגר: זה הזמן לקינוח

הסגר, הבידוד והימים הארוכים בסמיכות למקרר מוציאים מאנשים תשוקות חבויות, אבל דומה שדבר אחד מאחד את כולם: הכמיהה למתוק