גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החשש מנגיף הקורונה התגלגל לת"א: ירידות של 1.5% בבורסה

המדדים ת"א 35, ת"א 90 ומדד הבנקים איבדו עד 1.5% ● מגה אור צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידי נכסים ובניין ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים נצבעו באדום בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

הרכבת התחתית בבייג'ינג / צילום: Aly Song, רויטרס
הרכבת התחתית בבייג'ינג / צילום: Aly Song, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:27

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל היום (א') בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 איבד 0.9%, ת"א 90 ירד ב-1.5%, ומדד הבנקים השיל 0.3% מערכו. 

מניית פריון בלטה בירידות של 9%, אופקו הלת' צנחה ב-7.65%, חלל תקשורת איבדה 4.6%, פוקס צנחה ב-2.9%, מיטב דש איבדה 2%, ואופקטרא זינקה ב-28% על רקע השלמת המיזוג עם פעילות הדפסת תחליפי הבשר ושינוי שמה של החברה.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-774 מיליון שקל.

15:40

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסת תל אביב מתנהל בירידות שערים חדות, לאחר שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה שלילית.

ברקע למסחר היום, אחרי פתיחת שנה חיובית ב-2020, שהמשיכה את כיוון השווקים מהשנה שעברה, כעת עולה מפלס החששות של משקיעים מפני ההשלכות השליליות האפשריות של התפרצות וירוס הקורונה, שהתגלה בשבועות האחרונים בסין. כל זאת, כשמדדי המניות המובילים בבורסות ארה"ב, וגם בשוק המקומי, נמצאים סמוך לרמות השיא שלהם.

בבית ההשקעות פסגות התייחסו בסקירתם השבועית לתרחישי קיצון אפשריים בעקבות התפרצות הווירוס, כפי שהוצגו בכמה מהכותרות בכלי התקשורת בעולם, וציינו כי "הפער בין הכותרות בעיתונים לבין המצב האמיתי רחב, ואינו אומר כמובן שתרחישי הקיצון אינם אפשריים, אלא רק שבעצם היותם תרחישי קיצון, ההסתברות להתממשותם נמוכה מאוד".

עוד הוסיפו בפסגות כי "כמו תמיד, החלטות השקעה צריכות להיות מבוססות על תמחור כלכלי, וכל עוד אין סיבה להעריך שינוי בסביבה הכלכלית, עדיף שלא לבצע שינויים לאסטרטגיית ההשקעה". לדבריהם, "בניגוד לאירועים גיאו-פוליטיים, במקרה של מגפה ההשפעה הכלכלית מהירה יותר, שכן לא רק שפארק דיסנילנד שנחאי נסחר, אלא שסביר להניח שגם באותו אזור בשיקגו שבו נתגלתה המחלה, הקניונים יהיו פחות עמוסים היום מאשר בסוף שבוע רגיל, אבל עדיין מדובר בהשפעה מוגבלת".

בבית ההשקעות הציגו כדוגמה את מגפת הסארס, שהתפרצה בשנים 2012-2013, וציינו כי אף שהרוב המוחלט של מקרי ההתפרצות התגלו אז בסין, "הרי שעל אף התפשטות המחלה ושיעור התמותה הגבוה שלה, לא נרשמה באותה תקופה פגיעה מהותית בכלכלה הסינית". לפי נתוני פסגות, "לאחר שמדד ההאנג סאנג ירד ב-18% עם התפרצות המגפה, הוא חזר ועלה ב-65% בתשעת החודשים שלאחר מכן".

בצד השלילי במדד ת"א-35, מניית אופקו  צוללת בכ-7%, ומניית טבע  נחלשת ב-3%-4%. עוד בין המניות היורדות במדד המוביל, מניית קבוצת דלק  נחלשת ב-4%-5%, ויחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  שבשליטתה מאבדות 3%-4% מערכן. מדד הנפט והגז יורד בכ-2%, ועוד במדד זה, יחידות ההשתתפות של רציו פטרוליום  ושל רציו  נחלשות ב-3%-5%. מדד הנפט והגז ומדד הטכנולוגיה נחלשים בכ-2%.

עוד במסחר, מניית פריון צונחת ב-8%-9%, אחרי תקופה ממושכת שבה נהנתה מסנטימנט חיובי. 

מניות חברות האנרגיה הירוקה אנרג'יקס  ואנלייט  מרכזות עניין, ונחלשות ב-1%-3%. ברקע למסחר באנלייט, החברה הודיעה היום כי חתמה על הסכם כוונות למימון פרויקט רוח שלה בספרד.

מניות נכסים ובניין  ומגה אור  נסחרות בניגוד למגמה, בעליות של 1%-2%, על רקע דיווח החברות לגבי מו"מ המתנהל ביניהן למכירתה של חברת ישפרו מידיה של נכסים ובניין לידיה של מגה אור.

עוד במגזר הנדל"ן, חברת מישורים  עדכנה היום על מכירת נכס שצפוי להניב לה רווח, ומנייתה מגיבה בעלייה של כ-4%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית, ואילו במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת נטייה חיובית. 

13:22

המסחר בבורסה מתנהל בירידות בצל החשש מהחרפת התפשטות וירוס הקורונה. מדד ת"א 35 מאבד כ-1%, מדד ת"א 90 יורד ב-1.5%.

בולטות בירידות המניות דלק , רציו , פריון , חלל תקשורת , אופקו הלת' , גבעות , מור השקעות , בריינסוויי  ואוריין .

חברת אפולו פאוור , העוסקת בתחום האנרגיה הסולארית, הודיעה על קבלת הזמנה מחברת Cox Automotive האמריקאית שפועלת בתחום שירותי שיווק ואחסנה של רכבים חשמליים ליריעות סולאריות לצורך הוכחת היתכנות.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם בכ-400 מיליון שקל.

על רקע החשש מהתפשטות נגיף הקורונה, אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות כותב כי "הפער בין הכותרות בעיתונים לבין המצב האמיתי הוא רחב ואינו אומר כמובן שתרחישי הקיצון אינם אפשריים אלא רק שבעצם היותם תרחישי קיצון, ההסתברות להתממשותם נמוכה מאוד. למי ששכח, רק לפני שלושה שבועות עמדנו כולנו בפתחה של מלחמת עולם שלישית שלצערם של אלו שמיהרו לקנות חוזים על הנפט הסתיימה עוד לפני שהחלה. כמו תמיד, החלטות ההשקעה צריכות להיות מבוססות על תמחור כלכלי וכל עוד אין סיבה להעריך שינוי בסביבה הכלכלית עדיף שלא לבצע שינויים לאסטרטגיית ההשקעה.

"נכון, בניגוד לאירועים גיאו-פוליטיים, במקרה של מגפה ההשפעה הכלכלית היא מהירה יותר שכן לא רק שדיסנילנד שנחאי נסגר אלא שסביר להניח שגם באותו אזור בשיקגו שנתגלתה המחלה, הקניונים יהיו פחות עמוסים היום מאשר בסופ"ש רגיל, אבל עדיין מדובר על השפעה מוגבלת. אם ניקח את מגפת הסארס כמקרה בוחן ( למי ששכח, בין נובמבר 2002 ליולי 2003 התגלו 8273 מקרים של סארס, רובם המוחלט בסין ושיעור התמותה מהמחלה עמד על 9.6%) הרי שעל אף התפשטות המחלה ושיעור התמותה הגבוה שלה לא נרשמה באותה תקופה פגיעה מהותית בכלכלה הסינית ולאחר שמדד ההאנג סאנג ירד ב-18% עם התפרצות המגפה הוא חזר ועלה ב-65% ב-9 החודשים שלאחר מכן", כתב גרינפלד.

11:22

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות שערים של סביב ה-1%, וזאת בהמשך לירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה לארה"ב ולאירופה. מדד ת"א 35 מאבד 1%, ת"א 90 יורד בשיעור זהה וכך גם מדד הבנקים.

המסחר נפתח הבוקר בעיכוב ("פתיחה אנגלית" כפולה) בשל התנודה החדה במניית אופקו להת' שחזרה מניו יורק עם פער ארביטרז' שלילי של 8.5%. 

חברת הנדל"ן המניב מגה אור  צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידיה של חברת נכסים ובניין , שבשליטת קבוצת אי.די.בי-דסק"ש דיסקונט השקעות ) של אדוארדו אלשטיין. בתמורה לרכישת 100% ממניות ישפרו, צפויה מגה אור לשלם סכום של כ-855 מיליון שקל, המשקף מכפיל של כ-1.06 על ההון העצמי (כולל הלוואות בעלים) של ישפרו.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-190 מיליון שקל.

09:52

המסחר בתל אביב נפתח היום בעיכוב ("פתיחה אנגלית" כפולה) בשל התנודה במניית אופקו הלת' , שצוללת כעת ביותר מ-7%. מדד ת"א 35 מאבד 0.75% בפתיחה, ת"א 90 יורד ב-0.6%, ומדד הבנקים מאבד 0.7%.

לייבפרסון  יורדת ב-3.1%, טבע  מאבדת 2.77%, טאואר  יורדת ב-1%. עזריאלי  דיווחה על מכירת GES לג'נריישן קפיטל  תמורת כ-110 מיליון שקל.

הסנטימנט השלילי בבורסה המקומית נרשם בהמשך לירידות בוול סטריט בשישי, וזאת בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה לאירופה וארה"ב. לדברי יונתן כץ, מלידר שוקי הון: "השווקים חוששים מהתפשטות במתכונת ה-SARS ב-2003 שנמשכה 6-5 חודשים, וקצב הגידול במסחר הקמעונאי בסין נחתך בחצי מ-9.2% ל-4.3%. התרומה של הצריכה הפרטית לתוצר בסין ירדה מ-5.1% ב-2002 ל-3.6% ב-2003. הסקטורים אשר נפגעו במיוחד בסין כללו תחבורה, אירוח ומסעדות, שירותי תרבות ואחרים. היום, משקל הצריכה הפרטית מסך התוצר גבוה הרבה יותר, בעיקר צריכת שירותים ולכן הפגיעה גבוהה יותר. הציפיות כעת הן שהווירוס הנוכחי יגיע לשיאו במרץ וייחלש עד חודש מאי". 

07:00

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, שם המדדים איבדו גובה בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה לארה"ב ולאירופה. הנגיף הקטלני גבה את חייהם של 41 בני אדם, ולמעלה מ־1,400 אנשים מאובחנים נדבקו בווירוס. בהונג קונג מזהירים כי המדינה מתמודדת עם מצב חמור והממשלה נוקטת בצעדים דחופים במאבק נגד המשך ההתפרצות.

ביום המסחר האחרון בניו יורק מדד דאו ג'ונס איבד 0.6%, הנאסד"ק, ומדד S&P 500 איבדו 0.9% כל אחד.

בקרב המניות הדואליות, טבע חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 2.5%, אורמת עם פער שלילי של 0.6%, לייבפרסון חוזרת עם פער שלילי של 3.5%, אופקו הלת' חוזרת עם פער שלילי של 8.5%, ופריון חוזרת עם פער שלילי של 8.5%. מנגד, מנייתה של גילת חוזרת עם פער חיובי של כ-5%, קומפיוגן עם פער חיובי של 4.5%, ומניית נייס חוזרת עם פער חיובי של 0.2%.

ביום המסחר האחרון בבורסה, מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90, ומדד הבנקים הוסיף 1% לערכו. בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-1%, ומתחילת השנה עלה ב-3.1% ושבר את השיא שנקבע ב-5 באוגוסט 2015.

מניות מיטב דש ופנינסולה ימשיכו לרכז עניין לאחר זינוק של כ-9% כל אחת על רקע הנפקת מניות של פנינסולה בהיקף של 115 מיליון שקל.

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

בני גנץ / צילום: דנה בר-און, יח"צ

ח"כ גנץ: דיון החסינות של כץ יהיה האחרון, אקים ועדה חיצונית

יו"ר כחול לבן הודיע כי יפעל להוציא את הדיונים על החסינות מהכנסת ולהעביר אותם לוועדה שתוכל לקבל "החלטה עניינית ומקצועית" ● "עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם הוא פתח לשחיתות"

חומר פעיל חדש בקנאביס? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

בתי המשפט פוסקים לנפגעי תאונות מאות אלפי שקלים לרכישת קנאביס

כמה פסקי דין שניתנו לאחרונה בתביעות של נפגעי תאונות דרכים מלמדים כי בתי המשפט הכירו בצורך של תובעים הסובלים מכאבים לקבל מחברות הביטוח מאות אלפי שקלים לצורך רכישת קנאביס רפואי

רכבת המימן של אלסטום בגרמניה / צילום: Serene Stache, AP

הסכם ראשוני: אלסטום הצרפתית תקנה את בומברדייה הקנדית ב-7 מיליארד דולר

זהו ניסיון נוסף של אלסטום להתמזג עם חברה ובכך להגדיל את התחרות מול חברת CRRC הממשלתית הסינית - ספקית הרכבות הגדולה ביותר בעולם

נשים בדירקטוריון - הוועדים המנהלים של האוניברסיטאות

באוניברסיטאות יש הרבה סטודנטיות - אך לא מספיק דירקטוריות

בעוד שנשים מהוות כ-60% מקרב הסטודנטים באוניברסיטאות, בוועדים המנהלים הן פחות מרבע

אמיר נחום, מנכ”ל אורתם סהר, בבית המשפט / צילום: אמיר מאירי

תחזית מקורות ושימושים: תחזית לחוד ומציאות לחוד

תחזית מקורות ושימושים שצריך לפרסם תאגיד הנמצא בקשיים פיננסים, היא כלי חשוב למשקיעים אך בהחלט לא נטול קשיים ובעיות ● על מה נשענות התחזיות, כיצד השוק מעריך אותן, ומה נאמר על הפערים המטרידים בכמה מקרים בולטים בין התחזיות למציאות? ● כתבה ראשונה בסדרה

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

מכונת המזומנים של זוהר לוי: מחיקת החברה הבת מהמסחר בלונדון תניב לסאמיט תזרים של 176 מיליון אירו

סאמיט, הפועלת בשוקי הנדל"ן של ישראל וגרמניה, נסחרת בשווי שיא של 3.9 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה הניבה תשואה של 800% בעשור האחרון ● החברה הבת, סאמיט גרמניה, מעוניינת לבצע רכישה עצמית של שליש ממניותיה, בפרמיה של 1.4% על מחיר המניה בבורסה

נפתלי בנט / איל יצהר

האם נפתלי בנט באמת הפחית את ירי הרקטות ב-80%

בנט מתפאר שגישתו הנחרצת צמצמה את הירי מעזה פי חמישה ● ספרנו שיגורים ● המשרוקית של גלובס

השופט דוד רוזן/ צילום: יונתן בלום

הנציב ממליץ לנקוט בצעדים נגד ראש יחידת התביעות: ניסתה לכסות את העובדות

ההמלצה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות באה במסגרת בירור תלונה שבה הגיע לנציבות התייחסות שאינה משקפת נכונה את עובדות האירוע של נשוא התלונה

פרויקט תמ"א 38 בביצוע בקרית ביאליק / צילום: פאול אורלייב

מעדיפים פינוי-בינוי? צריך לעבוד קשה בשביל זה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לסיים את תמ"א 38 באוקטובר 2022, אבל בשביל שהחלופה, פינוי-בינוי, תתפוס תאוצה של ממש, דרושים כמה מהלכים הכרחיים

אלכס שניידר, בעלים משותף של מישורים / צילום: Viktor Korotayev, רויטרס

חברת מישורים מוכרת נכס בפתח תקווה ב-43 מיליון שקל

מדובר ב"בית מישורים" - מבנה בן 6 קומות שממוקם ברחוב השילוח בקריית מטלון עם שיעור תפוסה בהיקף 83% ● המבנה נרכש ע"י מישורים לפני 12 שנה בתמורה ל-19 מיליון שקל

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

רשת חברתית / שאטרסטוק

דעה: "אינני מטריל כי יש לי כוח להטריל, אני מטריל כי אין לי כוח לשתוק"

יש הרבה מגרעות בכניסה של העיתונאים לרשתות החברתיות, אבל דבר אחד חיובי יצא מכך: הציבור נחשף לדעות שלהם ● פרויקט מיוחד

יוסי פתאל / צילום: יחצ

פתאל נגד מנכ"ל משרד הבריאות: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות"

מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת עונה למשה בר סימן טוב: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות" ● ושר החקלאות מבקש לא לאשר כניסת עובדים חדשים מתאילנד

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת ת"א את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון ע"י הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

החטאים של התקשורת - המודל העסקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא המודל העסקי: זמן להכיר במציאות - זהו הרגע של גופי המדיה להפסיק ולבנות על שוק הפרסום

הנגיסות הראשונות הגיעו מהאינטרנט, אחריהן באו פייסבוק וגוגל וגזרו את חלקן • אפשר להמשיך לטמון ראש בחול ולהמתין לרגולטור, אבל עדיף לכלי התקשורת להכיר בכך שהפסידו במאבק על שוק הפרסום, ולבסס את המודל העסקי על גביית תשלום עבור תוכן ● פרויקט מיוחד

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות קלות בבורסות אירופה; שנחאי זינקה יותר מ-2% לאחר הורדת ריבית בסין

שורת הקלות בסין בניסיון להתמודד עם השפעות הווירוס הקטלני ● סינגפור מנמיכה את תחזית הצמיחה שלה ל-2020 ● כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 6.3% ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה

ריאן מואנד / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר ההנפקה מגיעה התביעה: מתווך שחיבר בין גולדמן זאקס לחברת המימון החוץ בנקאי מלרן טוען כי הוא זכאי ל-50% ממניותיה תמורת 15 מיליון שקל

עו"ד ירון ברנהולץ טוען כי יזם את העסקה בה אמור בנק ההשקעות האמריקאי להעמיד למלרן מסגרת אשראי של 350 מיליון שקל ● טוען כי "בעל השליטה ריאן מואנד החליט לקטוף את פירות העסקה שיזם בחוסר תום לב קיצוני" ● מלרן: "אין בסיס לתביעה"