גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האינטרס הסעודי, הקשר הישראלי: פרטים חדשים על הפריצה לטלפון של האיש העשיר בעולם

הפגישה בין ג'ף בזוס לנסיך הסעודי שהולידה חילופי הודעות ווטסאפ, סיקור רצח העיתונאי שהפך ליריבות אישית והאפשרות שתוכנה זדונית של חברת הסייבר הישראלית NSO הולידה פרסום על רומן מחוץ לנישואים ● דוח חדש של האו"ם על פרשת הפריצה לטלפון של מייסד אמזון מאיים לערער מחדש את היחסים בין ארה"ב וסעודיה

ג'ף בזוס, מנכ"ל ומייסד אמזון / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton
ג'ף בזוס, מנכ"ל ומייסד אמזון / צילום: רויטרס Shannon Stapleton

שני מומחים של האו"ם הודיעו השבוע שהטלפון של ג'ף בזוס, המנכ"ל־המייסד של אמזון, הבעלים של הוושינגטון פוסט והאיש העשיר בעולם, פוצח כנראה באמצעות חשבון ווטסאפ שקשור ליורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמן, בניסיון להשפיע על הסיקור החדשותי של סעודיה. הדוח מאיים לחדש את המתיחות בין ארה"ב וסעודיה, שהחלה עם הרצח האכזרי של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י באוקטובר 2018 והוא אף נוקב בשמה של חברת הסייבר ההתקפי NSO הישראלית כבעלת קשר אפשרי לעניין.

הנסיבות והעיתוי של הפיצוח והמעקב אחרי בזוס, מחזקים גם את האפשרות שארה"ב תפתח בחקירה נוספת בחשד שנסיך הכתר הורה, הסית או לכל הפחות היה מודע לתכנון ולא פעל לעצור את המשימה נגד חשוקג'י באיסטנבול, כתבו עובדי האו"ם.

הפרשה התפוצצה בפברואר 2019 בפוסט מדהים שפרסם בזוס ובו האשים את המו"ל של הצהובון ה"נשיונל אנקוויירר" בניסיון סחיטה על ידי פרסום תצלומים מביכים שלו מנהל רומן מחוץ לנישואים. בזוס טען בפוסט שלו שהצילומים הושגו באמצעים לא חוקיים שכללו קשר בין המו"ל של נשיונל אנקוויירר וממשלת סעודיה.

ההאשמות הנוכחיות של האו"ם מחזקות את קיומו האפשרי של קשר כזה, שכן מומחי הארגון מצביעים על מאמץ נרחב של הסעודים לפעול נגד בזוס בעקבות האופן בו בחר העיתון שבבעלותו לסקר את רצח העיתונאי. המומחים המיוחדים מטעם האו"ם מסרו כי: "כאשר סעודיה עסקה לכאורה בחקירת חיסולו של חשוקג'י, ובמיצוי הדין עם האחראים, היא ניהלה בחשאי קמפיין מקוון מאסיבי נגד בזוס ואמזון, שהתמקד בו בעיקר כבעלים של הוושינגטון פוסט".

הסעודים מצידם דחו את ההאשמות על הסף. "הרעיון שנסיך הכתר פיצח את הטלפון של בזוס הוא טיפשי לחלוטין", אמר שר החוץ הסעודי, פייסל בין פרחאן, בפוסט וידאו של משרדו בטוויטר.

מנגד, פקידים סעודים שמקורבים ליורש העצר מסרו שהם היו מודעים לתוכנית לפרוץ טלפון של בזוס, אבל לא לניסיון לסחוט אותו. אותם מקורות אמרו שהיועץ של הנסיך, סעוד אל־קחטאני, היה מעורב במאמץ הפיצוח במסגרת מסע הפחדה רחב יותר נגד חשוקג'י, שפרסם טורי דעה בוושינגטון פוסט - העיתון שנמצא בבעלותו של בזוס.

מקור במשל טראמפ אמר בתגובה שהממשל מודע לקריאת האו"ם לארה"ב לחקור את החשדות, וכי הוא מודאג מן ההאשמות. פרקליט של בזוס, וויליאם איזקסון, לא הגיב מעבר לאמירה שבזוס משתף פעולה עם החקירות. בזוס הציג בטוויטר תמונה שלו בטקס זיכרון לחשוקג'י עם מילה אחת, #Jamal .

ומה הקשר הישראלי?

מזה כשנה מתנהלת בארה"ב חקירה ביחס לשאלה מי הדליף את סיפור הרומן של בזוס לצהובון וזאת כאשר במקביל בזוס, האיש העשיר בעולם מנהל חקירה עצמאית משל עצמו. החקירה מתנהלת במספר צירים כאשר אחת האפשרויות הנוספות שעומדות על הפרק היא שאחיה של חברתו של בזוס, לורן סנשז, היה בכלל המקור שמסר את סודותיו של המיליארדר ב־200,000 דולר לחברת אמריקן מדיה, הבעלים והמוציאה לאור של נשיונל אנקוויירר.

אלא שבזוס מצידו, באמצעות חברת חקירות מוושינגטון ששכר (ועל ממצאיה מבוסס גם הדוח של האו"ם) טוענים לאורך כל הדרך כי הקשר הסעודי לפרשה בולט. החברה ששכר אף הודיע כי היא סבורה ב"דרגה בינונית עד גבוהה של ביטחון" שחשבון הווטסאפ של הנסיך מוחמד היה זה שדרכו נפרץ הטלפון של בזוס.

הסאגה לפי הגרסה הזו לאירועים החלה כשבזוס והנסיך הסעודי החליפו ביניהם מסרי ווטסאפ ידידותיים אחרי פגישה שקיימו בלוס אנג'לס באפריל 2018. כאן גם נכנסת לתמונה חברת הסייבר הישראלית NSO שתוכנה זדונית שלה שימשה על פי החשד לפריצת הטלפון וזאת דרך סרטון וידאו קצר ששלח הנסיך לבזוס ובו "וידאו תיירות לסעודיה".

בזוס מצידו לא רצה לספק לבולשת את הטלפון שלו והעסיק כאמור חברת חקירות מטעמו שפעלה בקשר הדוק עם החוקרים. החשד כי הפריצה התבצעה דרך הטלפון ודרך התוכנה של NSO עלה לאחר שנמצא כי שעות לאחר קבלת הסרטון מהנסיך חלה עלייה דרמטית בנתונים שזרמו החוצה מהמכשיר.

חברות שמתמחות ביצירת תוכנה מיוחדת לפיצוח טלפונים צצו בהמוניהן בשנים האחרונות, כאשר שירותי המסרים והמחשבים הפכו לקשים יותר לחדירה ככל שכישורי ההצפנה הלכו והשתכללו. רבות מהחברות הללו טוענות שהן משרתות גופי אכיפת חוק וביון שמכבדים פרטיות והליכים משפטיים, אך חוקי אבטחה תיעדו כמה מקרים שבהם תוכנה כזו שימשה ממשלות במזרח התיכון ובמקומות נוספים למעקב אחרי פעילי זכויות אדם, עיתונאים ומתנגדים פוליטיים.

ניתוח הטלפון של בזוס מגלה שהפריצה לכאורה דומה למקרים ידועים אחרים שנעזרו בתוכנה זדונית שפותחה על ידי חברות כמו NSO. החשד לגבי החברה הישראלית התעורר מכיוון שבעבר, הוול סטריט ג'ורנל כבר דיווח כי יועצו של הנסיך הסעודי התעניין בתוכנה זדונית של NSO ואחת מחברות הבנות שלה, והם החלו לספק לסעודיה כלי ריגול ב־2017 בעסקה של 55 מיליון דולר. וכן מכיוון שווטסאפ כבר טענה ש- NSO השתמשה בחולשה במערכת הווידאו שלה כדי להדביק טלפונים, אך סימן השאלה לגבי הקשר הישראלי עדיין מרחף כיוון שהחברה לא נקשרה עד היום לפריצות באמצעות קבצי MP4.

NSO מצידה מכחישה מכל וכל שהטכנולוגיה שלה שימשה נגד בזוס. "אנחנו יודעים את זה מפני שאנחנו יודעים איך הטכנולוגיה שלנו עובדת, והיא אינה יכולה לפעול נגד מספרי טלפון אמריקנים", מסרה החברה, וחזרה בכך על הכחשה שהיא פרסמה באפריל, אחרי פרסום הבלוג של בזוס.

הפרסום הזה מגיע בעיתוי בעייתי מבחינת חברת הסייבר הישראלית שנתבעת כיום בידי פייסבוק בטענה שהתוכנה הזדונית שלה מעורבת בניסיון להדביק טלפונים של 1,400 משתמש ווטסאפ, כולל יעדים שנבחרו על ידי ממשלות זרות שהן לקוחות של NSO. חשוב לומר שהחברה דחתה ודוחה לאורך כל הדרך את ההאשמות.

לבזוס היו בעבר לכאורה יחסים רווחיים עם ממשלת סעודיה. אמזון היתה קרובה להכרזה על עסקה של מיליארד דולר לבניית שלושה מרכזי נתונים גדולים בסעודיה אלא שהשיחות על כך קרסו בעקבות חיסולו של העיתונאי חשוקג'י והאופן שבו סיקר הוול סטריט ג'ורנל את הפרשה. "הסיקור המהותי והבלתי מתפשר של רצח בעל הטור ג'מאל חשוקג'י הוא ללא ספק לא פופולרי בחוגים מסוימים", כתב בזוס בבלוג שלו בשנה שעברה. בדוח של האום נטען כי יועץ התקשורת של הנסיך הסעודי, היה מעורב בארגון מסע להוקעת הוושינגטון פוסט בעקבות הדברים וקרא להחרים את אמזון.

עוד כתבות

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

בניגוד לרצונו של שלמה אליהו: גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות במגדל במקום אסף שהם

מנכ"ל קבוצת מגדל, רן עוז, ממשיך להרחיק מנהלים המזוהים עם בעל השליטה אליהו, ולמנות אחרים במקומם, לעתים אף ללא עבר בענף הביטוח ● פישר שימש בעבר כמנהל ההשקעות בתיק הנוסטרו של בנק לאומי

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על מבטלת את הטיסות לאיטליה ולתאילנד ודוחה את השקת הקו לטוקיו

הטיסות לאיטליה מבוטלות למשך שבועיים החל ממחר, והטיסות לבנגקוק יבוטלו החלק מיום שני ועד ה-27 במרץ ● השקת הקו לטוקיו נדחתה ל-4 באפריל

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

בעקבות משבר הקורונה: אל על נערכת לפיטורי 1,000 עובדים

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הורה לסמנכ"לים בחברתו לגבש תוכנית מיידית לפיטורי עובדים ● היום דיווחה החברה על הפסקת טיסותיה לאיטליה ולבנגקוק ועל דחיית השקת הטיסה לטוקיו ● בנוסף דיווחה אל על כי נזקי משבר הקורונה עלולים להסתכם בפגיעה של עשרות מיליוני דולרים בהכנסות

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

פחות ביורוקרטיה: תבוטל חובת צירוף תצהיר בבקשות לצו ירושה ולצו קיום צוואה

במשרד המשפטים אומרים כי תיקון זה יקל באופן משמעותי על הציבור ויאפשר למבקשים להגיש מרחוק את הבקשה בקלות וביעילות, ללא צורך באימות חתימה בפני עורך דין

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

ביטקוין / צילום: רויטרס

שוק הקריפטו נדבק בקורונה? הביטקוין ירד לשפל של חודש

שער הביטקוין נע הבוקר סביב 8,700 דולר, לאחר שירד ב-14% בשבועיים האחרונים, אבל הוא עדיין גבוה ב-30% משהיה בתחילת 2020 ● נראה כי התפשטות וירוס קורונה בעולם מדאיגה גם את משקיעי המטבעות הדיגיטליים

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

סינמה סיטי חדרה / צילום: דוד חיון

סינמה סיטי פותחת מתחם בחדרה בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

מדובר במתחם השביעי של הקבוצה ● המתחם ייפתח היום את שעריו לקהל הרחב, והוא כולל כ-1,600 מושבים, 11 אולמות ואולם VIP בשטח כולל של 2,500 מ"ר

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G