גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביטולי טיסות לסין וחוסר ודאות: ענף התיירות בצל נגיף הקורונה

נגיף הקורונה הקטלני משליך קשות על ענף התיירות והתעופה: מבול של פניות לביטול טיסות של ישראלים שמתוכננים לצאת לסין וביטול ביקורים בישראל של אלפי תיירים סינים שתוכננו להגיע בשבועות הקרובים ● וגם: רוצים לבטל טיסה לסין? זו המדיניות של חברות התעופה

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס
איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

מבול של פניות לביטול טיסות של ישראלים שמתוכננים לצאת לסין וביטול ביקורים בישראל של אלפי תיירים סינים שתוכננו להגיע בשבועות הקרובים - נגיף הקורונה הקטלני משליך קשות על ענף התיירות והתעופה.

משרד הבריאות מזהיר: יש להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין

הדרמה הגדולה החלה עם ההכרזה של ממשלת סין על עוצר של תיירות יוצאת במסגרת מאורגנת. מדובר בעשרות מיליוני סינים שתוכננו לבלות במדינות שונות את חופשת ראש השנה שלהם, שמצוינת ממש השבוע. המדינות שירגישו היטב את המהלומה הזו עם ביטול סיורים מאורגנים הן אוסטרליה, תאילנד, יפן, סינגפור וייטנאם ודרום קוריאה, לצד ארה"ב צרפת ואנגליה.

גם בסין, חברות התעופה מבטלות מאות טיסות, ואתרי התיירות הגדולים נסגרים. כך, העיר האסורה בבייג'ינג, שמספר המבקרים בה ביום מגיע ל-80 אלף איש, סגרה את שעריה חרף מכירת כל הכרטיסים לימים אלה, ימי החופש. פארק דיסנילאנד בשנחאי, שבימים טובים מארח 10 מיליון מבקרים ביום, סגר גם הוא את שעריו החל מאתמול.

ההכרזה הדרמטית של ממשלת סין כי היא אוסרת על יציאת סינים במסגרת מאורגנת לחופשות מחשש להפיץ את המחלה, משפיעה גם על ישראל. כ-150 אלף תיירים מסין ביקרו בישראל ב-2019, והציפייה הייתה לסגור את שנת 2020 עם כ-200 אלף סינים. ציפייה זו נכון לעכשיו לא תתממש.

"רק" ל-8% מהסינים יש דרכון, כשרוב התיירות הסינית נשארת במדינות האזור. לפי ההערכות, מתוך כ-130 מיליון תיירים סינים שנופשים מדי שנה, כ-30 מיליון מגיעים למדינות המערב, בעיקר ארה"ב ואירופה, ועדיין - ההשפעות מגיעות גם לכאן. 

"קטסטרופה של ממש"

מנכ"ל לשכת תיירות נכנסת, יוסי פתאל, אמר ל"גלובס" כי מדובר ב"ברוך" גדול, בעיקר לאור התזמון. "התקופה הזו של השנה מוגדרת כתקופת השיא של התיירים מסין - מדי שבוע מגיעים כ-2,500 עד 3,000 תיירים, כולם במסגרת מאורגנת. בסוף השבוע קיבלנו המון טלפונים לביטול טיולים. בטווח הקרוב תנועת התיירים מסין תתרסק, כשהיא תיחתך בחצי לפחות", אומר פתאל. "מדובר בביטולים שנובעים מ'כוח עליון', ואנחנו מחכים לראות איך יתנהגו הספקים הישראלים - האם ידרשו מהסוכנים הסינים דמי ביטול או קנסות, או שיבינו שזה יכול להשפיע על היחסים לטווח הארוך".

"זו קטסטרופה של ממש", אומר סמנכ"ל איסתא, רונן קרסו. "בימים האחרונים אנחנו מוצפים בשיחות טלפון של אנשים שמבקשים לבטל טיסות לסין. להבדיל מאירועי טרור או מהצונאמי שגררו ביטולים - כאן ההתנהלות, שמונעת מחשש ומפחד בריאותי שמעליו מרחפת עננת הלא נודע, היא דרמטית, ואנשים מבטלים כשלא אכפת להם גם אם יידרשו לשלם דמי ביטול. גם עם התפרצות ה-SARS ב-2002 הייתה התרסקות בענף, אבל מבחינת הישראלים סין לא הייתה על מפת התיירות כמעט בכלל בתקופה הזו. בשונה מאירועי טרור או בצונאמי, כשאנשים ביטלו אבל הבינו שהיה אירוע והוא הסתיים - כאן לא רואים את האופק, ולכן המצב מדאיג אף יותר". 

באתר השוואת המחירים טרווליסט מבחינים בירידה של כ-40% בביקוש לטיסות לסין, נתון שנסמך על חיפוש שמבצעים הגולשים דרך האתר. הירידה נמדדה בין התאריכים 22-25 בינואר השנה לעומת אותם תאריכים בשנה הקודמת.

מנכ"לית טרווליסט, תמר גרזון, מעריכה כי הירידה הזו תלך ותעמיק, גם מעבר לטיסות לסין בלבד. לדבריה, "מניסיון העבר, במקרים דומים ניתן לצפות כי נמשיך לראות את הירידה בביקוש גם ביעדים בהם יש חשש להעברת הווירוס, ככל שהווירוס יתפשט ויגרום לתחלואה וחשש להידבקות. כפי שהשווקים הכלכליים כבר מגיבים למגפה, נחווה תגובה דומה גם בשוק התיירות הבינלאומי והישראלי בפרט, בהתאם להתפשטות הווירוס". 

כאמור, ברחבי סין מאות טיסות כבר בוטלו, ואחרות נמצאות בסכנת ביטול. כך, שלוש חברות התעופה הגדולות בסין - צ'יינה סאות'רן, אייר צ'יינה וצ'יינה איסטרן - כבר ביטלו מאות טיסות פנים, וגם הטיסות הבינלאומיות בסכנת ביטול. שלוש החברות הללו נמצאות בבעלות הממשלה. 

גם בחברת התעופה הסינית היינאן איירליינס, שמפעילה 6 טיסות שבועיות בקווים מתל-אביב - שלוש טיסות לבייג'ינג ו-3 טיסות לשנזן - מסתכלים בדאגה על המצב. סמנכ"ל היינאן בישראל, יונתן בנטל, התייחס לתזמון שבו מאות מיליוני סינים על ילדיהם נמצאים בחופשת ראש השנה "וזזים בתוך סין. זו תנועה עצומה של רכבות ושל טיסות שנעצרה. זו מכה אנושה לתעשייה. ההנחיה שאנחנו קיבלנו היא להפסיק למכור כרטיסי טיסה לסוכנויות שמוציאות תיירים במסגרת מאורגנת עד ל-29 במרץ. אני מניח שהחברה מיישרת קו עם הנחיה ממשלתית. הביטולים והתפוסות נמוכות יובילו לביטולי טיסות גם מחוץ לסין. אני לא אופתע אם עד סוף פברואר חלק מהטיסות בקווים מישראל יבוטלו. אנחנו רואים תפוסות נמוכות מאוד לסוף פברואר-תחילת מרץ, וקמנו הבוקר להצפה של סוכנים ושל נוסעים שמתקשרים לבטל טיסות".

בנטל מציין כי בתזמון הנוכחי עיקר התיירות היוצאת לסין היא עסקית. עונת התיירות בסגמנט הפנאי מתחילה בסוף מרץ-תחילת אפריל, ולדבריו, "כבר כעת אנחנו רואים גם גישושים ושאלות לגבי הזמנות עתידיות לסין. נוסעים שמתוכננים לנסוע מבקשים לברר מה מדיניות הביטולים לטיסות רחוקות יותר. אנחנו עם האצבע על הדופק וממתינים לקבל עדכונים". 

החזרים על ביטול טיסות

מה יכולים לעשות נוסעים ישראלים שכבר רכשו כרטיס טיסה לסין? טיסות ישירות מישראל ליעדים שונים בסין מפעילות אל על, קתאי פסיפיק (הונג קונג), היינאן וסצ'ואן איירליינס. בשלוש החברות הסיניות שפועלות בקווים מאפשרים לשנות או לבטל את הכרטיסים ללא דמי ביטול.

גם אל על תאפשר לבטל טיסות ולא רק לשנות את המועד. מחברת אל על נמסר: "אל על תאפשר ללקוחותיה המחזיקים בכרטיסי טיסה לסין והונג קונג שכורטסו עד 26/1/20, לבטל או לשנות את מועד הטיסה ללא תשלום דמי ביטול, שינוי וטיפול, עד סוף חודש פברואר". 

כמו כן, בעקבות המצב בסין, נתור הודיעה על ביטול הטיולים המאורגנים לסין בחודש פברואר. ללקוחות יוצעו אלטרנטיבות לטיולים ליעדים אחרים או החזר כספי. 

עוד כתבות

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

חומר פעיל חדש בקנאביס? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

בתי המשפט פוסקים לנפגעי תאונות מאות אלפי שקלים לרכישת קנאביס

כמה פסקי דין שניתנו לאחרונה בתביעות של נפגעי תאונות דרכים מלמדים כי בתי המשפט הכירו בצורך של תובעים הסובלים מכאבים לקבל מחברות הביטוח מאות אלפי שקלים לצורך רכישת קנאביס רפואי

מנכ"ל אלפאבית סונדר פיצ'אי ליד מחשב קוונטי של החברה/  צילום: רויטרס

אחסון מידע על דנ"א וחיקוי מערכת העצבים: כך נראים פיתוחי המחשוב החדשים

סטארט-אפים וחברות כמו גוגל ו-IBM עושות מאמצים לפתח יכולות מחשוב קוונטיות ● המטרה: לאפשר לעולם המחשוב להתקדם, כפי שהתקדם גם ב-50 השנה האחרונות

ריאן מואנד / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר ההנפקה מגיעה התביעה: מתווך שחיבר בין גולדמן זאקס לחברת המימון החוץ בנקאי מלרן טוען כי הוא זכאי ל-50% ממניותיה תמורת 15 מיליון שקל

עו"ד ירון ברנהולץ טוען כי יזם את העסקה בה אמור בנק ההשקעות האמריקאי להעמיד למלרן מסגרת אשראי של 350 מיליון שקל ● טוען כי "בעל השליטה ריאן מואנד החליט לקטוף את פירות העסקה שיזם בחוסר תום לב קיצוני" ● מלרן: "אין בסיס לתביעה"

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת דוחה יישום הוראות תקן חשבונאי לחברות הביטוח; מניותיהן קופצות בבורסה בתל אביב

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, דוחה את יישום הוראות תקן חשבונאי 17 לחברות הביטוח ● אייל דבי, לאומי שוקי הון: "ההקלה שניתנה לחברות מהווה גם הקלה למשקיעים"

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

נשים בדירקטוריון - הוועדים המנהלים של האוניברסיטאות

באוניברסיטאות יש הרבה סטודנטיות - אך לא מספיק דירקטוריות

בעוד שנשים מהוות כ-60% מקרב הסטודנטים באוניברסיטאות, בוועדים המנהלים הן פחות מרבע

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

נכסים ובניין ואי.די.בי סיכמו על יחס ההמרה של הלוואת הבעלים ל-IDB

הסיכום מהווה את השלב הראשון בעסקת בעלי העניין שמקדם אדוארדו אלשטיין למכירת חלקה של אי.די.בי ב-IDBG לידי נכסים ובניין

יוסי פתאל / צילום: יחצ

פתאל נגד מנכ"ל משרד הבריאות: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות"

מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת עונה למשה בר סימן טוב: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות" ● ושר החקלאות מבקש לא לאשר כניסת עובדים חדשים מתאילנד

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

איציק אברכהן, מנכ”ל שופרסל, יוני שסטוביץ, בעלי חברת שסטוביץ / צילומים: שלומי יוסף, רפי דלויה

הסיפור המוזר סביב הייבוא המקביל של מותגי בישום ששסטוביץ משווקת

רשת הפארם Be החלה לייבא בשמים ביבוא מקביל, כדי להוריד מחירים ולשפר רווחיות • אלא שאז, בעיתוי ובדרך שמעוררים תהייה, משרד הבריאות נכנס לתמונה

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

נוסע נצור בספינת השיט "נסיכת דיאמונד"  / צילום: Eugene Hoshiko, AP

משרד הבריאות: ישראלית נוספת בספינה ביפן נדבקה בקורונה

עד כה אובחנו 3 חולים ישראלים על הספינה "דיימונד פרינס" ● לגבי יתר הישראלים על הספינה, ככל שלא יימצאו חיוביים לנגיף, הם יחזרו לישראל עד סוף השבוע הבא בטיסה מיוחדת

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

רשת חברתית / שאטרסטוק

דעה: "אינני מטריל כי יש לי כוח להטריל, אני מטריל כי אין לי כוח לשתוק"

יש הרבה מגרעות בכניסה של העיתונאים לרשתות החברתיות, אבל דבר אחד חיובי יצא מכך: הציבור נחשף לדעות שלהם ● פרויקט מיוחד

החטאים של התקשורת - המודל העסקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא המודל העסקי: זמן להכיר במציאות - זהו הרגע של גופי המדיה להפסיק ולבנות על שוק הפרסום

הנגיסות הראשונות הגיעו מהאינטרנט, אחריהן באו פייסבוק וגוגל וגזרו את חלקן • אפשר להמשיך לטמון ראש בחול ולהמתין לרגולטור, אבל עדיף לכלי התקשורת להכיר בכך שהפסידו במאבק על שוק הפרסום, ולבסס את המודל העסקי על גביית תשלום עבור תוכן ● פרויקט מיוחד

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מחירי השכירות בישראל נחשפים לראשונה: איפה הם זינקו ואיפה תמצאו 3 חדרים ב-4,000 שקל לחודש

לפי מדד של הלמ"ס המתפרסם לראשונה, אשקלון היא העיר שבה עלו מחירי השכירות בצורה החדה ביותר, למרות המצב הביטחוני • בת"א תשלמו על דירת שני חדרים כמו על דירת חמישה חדרים בב"ש • לפי הנתונים, מחירי השכירות לא מפסיקים לטפס וחצו את רף ה-4,000 שקל בממוצע

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"